Λατινοαμερικάνικες ρετσέτες, ό,τι φάτε, ό,τι πιείτε!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το αγαπημενο μου κοκτειλ ειναι το σημα κατατεθεν της καραιβικης ,η Pina Colada που σημαίνει «στυμμένος ανανάς»
3/10 λευκό ρούμι
2/10 λικέρ καρύδας
5/10 χυμός ανανά
1 μεζούρα κρέμα βανίλια (ή κρέμα κακάο)

Βάζουμε όλα τα υλικά σε ένα shaker γεμάτο κατά το ήμισυ με πάγο. Ανακινούμε καλά και σερβίρουμε σε μεγάλο tumbler ποτήρι, ενώ διακοσμούμε με μία φέτα ανανά.

Στο νησι του Bacardi στον Αγιο Δομηνικο , μου το εφιαξαν με κρεμα καρυδας που εκοψαν επι τοπου και το σερβιραν μεσα στον ανανα του οποιου την ψυχα εβγαλαν για να στυψουν..δεν εχω λογια να το περιγραψω και απο εμφανιση και απο γευση :clap:
Η pina colada εγινε κατα τυχη ως παραλλαγη του coco loco ως εξης:
O πρώτος άνθρωπος που έφτιαξε Pina Colada ήταν Ισπανός, ο Ricardo Gracia από τη Βαρκελώνη. Το 1954, ο Gracia διύθυνε το Caribe Hilton Hotel στο Σαν Χουάν στο Πουέρτο Ρίκο.
Εκεί σε όλους τους πελάτες προσφερόταν δωρεάν το ποτό με το όνομα «Coco-Loco» (μείγμα από χυμό καρύδας, ρούμι και κρέμα καρύδας με μια φέτα καρύδας).

Μια μέρα, το ντόπιο συνδικάτο των «συλλεκτών καρύδας» αποφάσισε να κάνει απεργία και μην έχοντας με τι να σερβίρει το «Coco-Loco», ο Gracia έκοψε ανανάδες και σέρβιρε το ποτό με καλαμάκι σε μεγάλα ποτήρια. Για να βελτιώσει τη γεύση, πρόσθεσε θρυμματισμένο πάγο και στυμμένο ανανά και το βάφτισε «Pina Colada». Ένα από τα μεγαλύτερα «hit» στα κοκτέιλ είχε γεννηθεί...

κλεινω με pina colada βιντεο απο το bikini beach bar στο st.Maarten
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αγαπω τα κοκτειλς, αλλα δεν ξερω να τα φτιαχνω!σας ευχαριστω πολυ για τις συνταγες παιδια!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Nα γράψω κι εγώ το αγαπημένο μου?

Daiquiri
2 δόσεις λευκό ρούμι
1/2 δόση lime
1/4 της δόσης σιρόπι ζάχαρης

Ανακατεύουμε σε σέϊκερ όλα τα υλικά μαζί με θρυμματισμένο πάγο, σουρώνω και σερβίρω.

awww.in_the_spirit.co.uk_cocktails_images_cocktails_full_86.jpg
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
αύριο θα πάω σε κάβα ...στο σπίτι δεν υπάρχει τίποτα...μονο φασκόμηλα και πράσινα τσάγια...το αποφάσισα..θα πλακώνομαι στα κοκταίηλς ...άς γίνω αλκοολικιά!! σιγά το πράμα!!! τέρμα η ξενέρωτη renata ...!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Αν και ο τίτλος είναι "ό,τι φάτε, ό,τι πιείτε" όλο στο πιοτί αναφερόμαστε βλέπω...:haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Nα γράψω κι εγώ το αγαπημένο μου?

Daiquiri
2 δόσεις λευκό ρούμι
1/2 δόση lime
1/4 της δόσης σιρόπι ζάχαρης

Ανακατεύουμε σε σέϊκερ όλα τα υλικά μαζί με θρυμματισμένο πάγο, σουρώνω και σερβίρω.

awww.in_the_spirit.co.uk_cocktails_images_cocktails_full_86.jpg

Vario ειναι το μονο κοκταιλ που πινω οταν ερχομαι το καλοκαιρακι στην Ελλαδα!!! Φετος θα του δωσω να καταλαβει!!! daiquiri φραουλα παρακαλω!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ενίσταμαι κύριε πρόεδρε! Mojito με λευκή ζάχαρη?????

Το καλύτερο Mojito παντως της Ρόδου θα το βρείτε στο μαγαζί Sand, στη νέα πόλη! ηθελα να πιω καμια δεκαπενταριά ψες βραδυ. Ας όψεται το καθήκον...
 

oliv

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.ΥΟΡΚΗ
Το αγαπημενο μου κοκτειλ ειναι το σημα κατατεθεν της καραιβικης ,η Pina Colada που σημαίνει «στυμμένος ανανάς»
3/10 λευκό ρούμι
2/10 λικέρ καρύδας
5/10 χυμός ανανά
1 μεζούρα κρέμα βανίλια (ή κρέμα κακάο)

Βάζουμε όλα τα υλικά σε ένα shaker γεμάτο κατά το ήμισυ με πάγο. Ανακινούμε καλά και σερβίρουμε σε μεγάλο tumbler ποτήρι, ενώ διακοσμούμε με μία φέτα ανανά.

Στο νησι του Bacardi στον Αγιο Δομηνικο , μου το εφιαξαν με κρεμα καρυδας που εκοψαν επι τοπου και το σερβιραν μεσα στον ανανα του οποιου την ψυχα εβγαλαν για να στυψουν..δεν εχω λογια να το περιγραψω και απο εμφανιση και απο γευση :clap:
Η pina colada εγινε κατα τυχη ως παραλλαγη του coco loco ως εξης:
O πρώτος άνθρωπος που έφτιαξε Pina Colada ήταν Ισπανός, ο Ricardo Gracia από τη Βαρκελώνη. Το 1954, ο Gracia διύθυνε το Caribe Hilton Hotel στο Σαν Χουάν στο Πουέρτο Ρίκο.
Εκεί σε όλους τους πελάτες προσφερόταν δωρεάν το ποτό με το όνομα «Coco-Loco» (μείγμα από χυμό καρύδας, ρούμι και κρέμα καρύδας με μια φέτα καρύδας).

Μια μέρα, το ντόπιο συνδικάτο των «συλλεκτών καρύδας» αποφάσισε να κάνει απεργία και μην έχοντας με τι να σερβίρει το «Coco-Loco», ο Gracia έκοψε ανανάδες και σέρβιρε το ποτό με καλαμάκι σε μεγάλα ποτήρια. Για να βελτιώσει τη γεύση, πρόσθεσε θρυμματισμένο πάγο και στυμμένο ανανά και το βάφτισε «Pina Colada». Ένα από τα μεγαλύτερα «hit» στα κοκτέιλ είχε γεννηθεί...

κλεινω με pina colada βιντεο απο το bikini beach bar στο st.Maarten
Ευχαριστώ go2dbeach, το αγαπημένο μου.
Χθες το βράδυ pina colada απολάμβανα:clap:, στα καλοκαιρινά και τουριστικά Χανιά....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Salty Chihuahua:
Αυτό το δροσιστικό κοκτέιλ φημολογείται ότι δημιουργήθηκε από ένα μπάρμαν στη πόλη Chihuahua στο Μεξικό, τη δεκαετία του 1940.

  • Χοντρό αλάτι (προαιρετικά)
  • 120 ml τεκίλα χωρισμένη σε 4 μέρη
  • 60 ml λικέρ πορτοκαλιού, όπως Cointreau χωρισμένο σε 4 μέρη
  • 3 κούπες χυμό γκρέιπ φρουτ κόκκινο
  • 4 φέτες γκρέιπ φρουτ κόκκινο για το γαρνίρισμα
Προαιρετικά βρέχουμε τα χείλη 4 ποτηριών και καλύπτουμε με το χοντρό αλάτι. Γεμίζουμε τα ποτήρια με πάγο. Βάζουμε 30 ml τεκίλα και 15 ml λικέρ πορτοκαλιού σε κάθε ποτήρι. Συμπληρώνουμε με ¾ της κούπας γκρέιπ φρουτ και ανακατεύουμε καλά. Γαρνίρουμε με μία φέτα γκρέιπ φρουτ.
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom