Λατρεύω τα ταξίδια, αλλά έχω χονδροπάθεια...

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Θιβέτ
Λοιπόν, είμαι μαθητής πρώτης λυκείου και το μεγάλο όνειρό μου είναι να κάνω πάρα πολλά ταξίδια και να πάω στην πλειοψηφία των χωρών του πλανήτη. Αλλά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα. Διαγνώσθηκα τον Δεκέμβριο με χονδροπάθεια επιγονατίδας, όπου πονάς στο ανέβασμα σκαλιών, στην ορειβασία, την ποδηλασία, το σκι το πολύ περπάτημα, γενικώς ότι επιβαρύνει το γόνατο. Σκεφτείτε ότι κάνω ταεκβοντό, το οποίο πραγματικώ λατρεύω και είμαι πολύ καλός, αλλά σκέφτομαι να το σταματήσω γιατί να μην επιβαρυνθεί άλλο η κατάσταση και να ξεκινήσω κολυμβητήριο, το οποίο απεχθάνομαι, επειδή άκουσα ότι βοηθάει πάρα πολύ στην χονδροπάθεια. Τόσο ψηλά τοποθετώ τα ταξίδια. Η μεγάλη ανησυχία μου λοιπόν είναι ότι μεν θα μπορώ να ταξιδεύω, αλλά με περιορισμένες δυνατότητες. Να τονίσω κυρίως το ότι εγώ είμαι περισσότερο του extreme travel και όχι τόσο τον αστικό τουρισμό(αξιοθιέατα πόλης, μουσεία, εκκλησίες κλπ). Τα μεγαλύτερα όνειρά μου, είναι η κατάκτηση του lenin peak(κιργισταν), η πεζοπορία ως το everest base camp(στο οποιο παρεμπιπτοντως εμπνευστηκα απο τον traveladdict, ο οποιος αν διαβαζει το μυνημα, τον προτρεπω να μου απαντησω σχετικα με το πόσο ανηφορικο και επιζημιο για τα γονατα ειναι το μονοπατι, καθως και τι θερμοκρασίες επικρατούν προς τα κει τη μερα, διοτι συνηθως το προβλημα χτυπαει στα πολυ κρυα και τα χιονια), η πεζοπορια στην ερημο γκομπι της μογγολίας, το nuuk της γροιλανδίας, ο πολικος κυκλος γενικοτερα, οι τροπικες παραλίες της ωκεανίας, η επισκεψη στον περουβιανο αμαζονιο, περιπλανηση στις ζουγκλες της κεντροαφρικανικης δημοκρατίας. Γενικώς, καταλαβαίνετε ότι μου αρέσουν τέοτιες εμπειρίες, και όχι πάω στα μεγάλα στικά κέντρα, μένω σε πολυτελή ξενοδοχεία, δοκιμάζω την τοπική κουζίνα σε 5 διαφορετικά εστιατορία, άντε κάνω και μερική εκδρομούλα στη γυρω περιοχη΄και μετα το βραδυ σε κλαμπ και καφετεριες κλπ.. Βεβαια ολες οι εμπειριες που μου αρεσουν καταλαβαινεται οτι καταπονουν γενικά τα γονατα. Επίσης, οπως ανεφερα και πριν το μεγλαο προβλημα μπορει και να μην ειναι οι πεζοποριες(ειδικα με μικρομεσαια κλιση) αλλα τα κρυα μερη, οπως γροιλανδία, νησιά σβάλμπαρντ, γροιλανδία, σιβηρία που απλώς τα λατρεύω. Μάλιστα, ενώ τον Μάρτιο είχα πολύ καιρό να νιώσω ενόχληση στο γόνατο, πήγαμε στον ολυμπο, στα 1800μ. οπου είχαι χιονι και 0-1 βαθμους κελσίου και υπερβολικη υγρασια και όχι 5 ωρες ή μερες που κραταν οι συνηθησμενες πεζοπορίες, 5 λεπτα περπατησα σε μια μικρη ανηφορουλα για να εξερευνησω λιγο το τοπιο και ενιωσα το γονατο μου να ποναει. Ε δεν μπορουσα λεπτο παραπανω και γυρισα πισω. Αντιθετως, το πασχα περασα μια βολτα απ το διδυμοτειχο και ανεβηκα απο ενα αποτομο μονοπατι στον περιφημο λοφο, τουλαχιστον 15 λεπτα και με μεγλαη κλιση, δεν ενιωσα ενοχληση(βεβαια η θερμοκρασια στους 20 βαθμους). Ακόμη, διάβασαα διάφορες συζητησεις στο ιντερνετ, και ειδα οτι μερικοι παρα την χονδροπαθεια καταφερνουν με μετρο βεβαια και πεζοπορια και ορειβασια να κανουν ακομη και γενικως να ζουν μια ενεργη και φυσιολογικη ζωη και αλλοι που αν περπατησουν(Σε δρομο πολης μιλαμε) εστω και μια ωρα πρεπει να ειναι με τον παγο και τα αντιφλεγμονωδη. Ε στην δευτερη περιπτωση, ουσιαστικα μιλαμε οτι οχι πεζοπορια στα ιμαλαια, ουτε περιηγηση σε μια πολη δεν μπορεις να κανεις. Αν καταληξω ετσι, το λεω πραγματικα η ζωη πλεον για μενα δεν θα εχει απολυτως κανενα νοημα και ξερω οτι απλα θα ζησω μια φριχτη ζωη. Θα μου στερηθεί ο απώτερος στόχος, στη ζωή μου τα ταξίδια. Η χονδροπάθεια, να πω οτι δεν περναει ποτε μπορει απλως να χειροτερεψει, ή να καλυτερέψει αλλά μπορεί να σε ξαναπιάσει ακόμα και αν σ έχει περάσει για χρόνια. Λοιπόν σας παρακαλώ βοηθήστε με και αν μπορείτε απαντήστε στις ερωτήσεις
1) ειναι αλλος κανεις με χονδροπαθεια
2)πιστευετε θα τα καταφερω να ταξιδευω
3)ειναι τυχαιο που με πειραξε το γονατο στην υγρασια και στο κρυο ή οχι?
4) απ' όσο κρίνετε ακόμα κι αν δεν καταλήξει καλά, είναι σοβαρός λόγος να με αποτρέψει από τα ταξίδια
5) το ταεκβοντό να το σταματήσω
6)πως ειναι το μονοπατι για το everest base camp
και γενικοτερα οτι σχετιο θελετε πειτε το
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Διάβασα το μηνυμά σου και χαμογέλασα μηχανικά!Η ορμή της νιότης σε συνδυασμό με τα υπαρξιακά της εφηβείας,η πιο γλυκιά φάση της ζωής!Είσαι πάρα πολύ μικρός για να σου στερήσει η χονδροπάθεια την περιπέτεια της ζωής.Συμβουλέψου ένα καλό ορθοπεδικό για πιθανές θεραπείες ή ποια είδη γυμναστικής βοηθούν και ποια επιβαρύνουν.Γνώμη μου μη στέκεσαι σε αυτά που διαβάζεις στο διαδύκτιο καθώς κάθε οργανισμός είναι μία διαφορετική περίπτωση και χρήζει ειδικής μελέτης και εξέτασης.
Επίσης μην αφήνεις τον εαυτό σου να νιώθει άρρωστος και ''ανίκανος''.Είσαι καθ'όλα αρτιμελής απλά πρέπει να μάθεις να σέβεσαι τα προσωπικά σου όρια και με τη βοήθεια ειδικών να εξασφαλίσεις το μέγιστο των δυνατοτήτων σου.Σκέψου πως άνθρωποι με βαριές αναπηρίες έχουν καταφέρει το φαινομενικά αδύνατο,πείσμα χρειάζεται και υπομονή!
Επίσης η πάθηση αυτή αν δεν κάνω λάθος αυτοιάται όταν το άτομο βρίσκεται στην εφηβεία.Επίσης υπάρχουν και ενέσεις με πολύ καλά αποτελέσματα.Μόνο στην χονδροπάθεια 3ου βαθμού συνιστάται χειρουργείο,όταν το άτομο πονάει συνεχώς ή έχει υποστεί τραυματισμό.Έχει χειρουργηθεί ο αδερφός μου στα 17 του πάντως και ένα χρόνο μετά υπηρέτησε τη θητεία του στις Ειδικές Δυνάμεις ως ορειβάτης χωρίς κανένα πρόβλημα!
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Με χειρουργημένο μηνίσκο αποτόλμησα ν'ανεβοκατεβαίνω λόφους υποβασταζόμενος, πρόσφατα με πόνους και στα δυο γόνατα ανεβοκατεβαινα σκαλιά έστω και σαν το νήπιο , αλλά δάγκωνα τα χειλια κι έλεγα συνέχισε. Για τη μαγεία του ταξιδιού. Ξέρω πλέον ότι δεν μπορώ να κάνω ένα ταξίδι ανέμελο ή απαιτητικό σε φυσική κατάσταση. Αλλά δόξα τω Θεώ υπάρχουν πάμπολλοι προορισμοί. Τι χρειάζεται πλέον; Μέτρο. Πρέπει να ζυγιάζω το πού και πως. Καλού κακού έχε μαζί σου και τα φάρμακα και κυρίως μια παγοκύστη. Ανακουφίζει.
Πώς μπορώ να στερηθώ το οξυγόνο μου προς όφελος μιας ανώδυνης ζωής στο καναπέ;
Keep walking! Αν αυτό σε βοηθάει ψυχολογικά από ένα άνθρωπο που δεν εξαντλείται ταξιδιωτικά σε ευρωπαϊκές πρωτεύουσες…
ΥΓ τη περιπλανηση στις ζουγκλες της κεντροαφρικανικης δημοκρατίας ξέχνα τη. Γίνεται μπάχαλο εκεί και σαν λευκός προκαλείς τη μοίρα σου!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Δεν ξέρω βέβαια σε τί βαθμό έχεις χονδροπάθεια αλλά νομίζω οτι στα είπανε πολύ τραβηγμένα. Δεν φτάνουν όλοι σε τέτοιο σημείο.

Είχα χονδροπάθεια και οστεοχονδρίτιδα, έκανα 3 χειρουργεία στο λύκειο (έχω και μία βίδα στο γόνατο), έκοψα τον (ημι) επαγγελματικό αθλητισμό, πάχυνα, αδυνάτισα, πάχυνα πάλι αλλά τα ταξίδια και την πεζοπορία δεν την έκοψα.
ΟΚ, σκαλιά δεν μπορώ να περπατήσω πολλά, ορθοστασία δεν μπορώ με τίποτα, μετά απο 3ωρο σε καρέκλα αεροπλάνου "κλειδώνω", μετά απο 10ήμερο ταξίδι πονάω παντού (μαζεύω και λίγο υγρό) αλλά δεν σταμάτησα καθόλου να το ζορίζω :)
Αν αδυνάτιζα κιόλλας θα ήμουν ακόμα καλύτερα αλλά χωρίς σοβαρή γυμναστική και με πολύ δουλειά είναι αρκετά δύσκολο (μαλακίες... απλά μου αρέσει το φαΐ και βρίσκω 1000άδες δικαιολογίες :haha::haha::haha:).

Συνεπώς... κάνε τα πάντα με το δικό σου μέτρο όπως λέει το ροζ γουρούνι. Μην μπεις στο τρυπάκι όμως που πας να μπεις γιατί όλη σου η ζωή θα πάρει την κάτω βόλτα. Ότι δεν μπορείς να το κάνεις, τέλος, δεν μπορείς. Μην αρχίσεις την κλάψα. Η ζωή δεν είναι μόνο στα 1800 μέτρα, είναι και εδώ κάτω.
Άσε που σε 10 χρονάκια θα έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα θέλω σου που τζάμπα κάνουμε την συζήτηση τώρα :D:D:D


Σημείωση: Μετά το 1ο ταξίδι σου στην Αμερική, φέρε 10-20 σωληνάρια: http://www.bengay.com/
Εγγύηση για προθέρμανση και ανακούφιση (αν και την χαλάσανε λίγο τα τελευταία 5 χρόνια).
 
Last edited:

Angelic-Demon

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Έχω κι εγώ χονδροπάθεια τα τελευταία 2-3 χρόνια η οποία με είχε πρωτοχτυπήσει όταν έκανα υπερβολικά καθίσματα, προβολές κτλ στο γυμναστήριο. Τον πρώτο καιρό είχα μεγάλο θέμα ακόμα και με το απλό περπάτημα. Το ξεκούρασα για κάποιο καιρό και μετά ξαναξεκίνησα σιγά σιγά με ήπια γυμανστική. Από τότε δε με έχει ξαναενοχλήσει σε βαθμό πόνου, απλά πάντα κάνει κάτι κρακ κρακ όταν το τεντώνω μετά από λυγισμένη θέση χωρίς να με πονάει.
Βασικά έχω καταλήξει ότι με τη χονδροπάθεια μαθαίνεις να ζεις. Περνάει φάσεις έξαρσης (αν το έχεις υπερκουράσει με ασκήσεις, βάρη ακόμα και λάθος τρόπο σκυψίματος) που σε πιάνει πόνος και θέλει ξεκούραση, πάγο κτλ και φάσεις ύφεσης που δε σε πονάει καθόλου. Εμένα για παράδειγμα από την τελευταία φορά που ήταν σε έξαρση (πάει περίπου κανένας χρόνος) δε με έχει κρατήσει πίσω σε τίποτα. Και γυμναστήριο πάω κανονικά με πολύ αερόβιο, και πεζοπορίες και ούτε στα ταξίδια μου τα οποία συνήθως περιλαμβάνουν ποικίλες δραστηριότητες.
Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς έναν ορθοπεδικό που εμπιστεύεσαι και να το ξεκουράσεις όσο μπορείς τώρα. Επίσης ιδανικό θα ήταν μόλις με το καλό υποχωρήσει ο πόνος να κάνεις και κάποιες ακήσεις ενδυνάμωσης των τετρακεφάλων, οι οποίες εμένα τουλάχιστον με βοήθησαν πολύ πάντα μετά από καθοδήγηση ορθοπεδικού ή φυσικοθεραπευτή.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Προτείνω να μαζευτούμε οι αναξιοπαθούντες να κάνουμε ένα τουρ
Ο ένας να δίνει κουράγιο στον άλλον
Ναι δεν σφάξανε. Με εσένα θα μας πάρει ο ύπνος στα καμένα βούρλα και θα ξημερωθούμε στο Ιράκ.
Θα προτιμήσω αν είναι να πάω στο γκρουπ του τράβελερ που το πολύ πολύ να μας πάει για ψαρόσουπα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ναι δεν σφάξανε. Με εσένα θα μας πάρει ο ύπνος στα καμένα βούρλα και θα ξημερωθούμε στο Ιράκ.
Θα προτιμήσω αν είναι να πάω στο γκρουπ του τράβελερ που το πολύ πολύ να μας πάει για ψαρόσουπα.
Κακοήθειες… εγώ το κακόμοιρο στο Νίγηρα θα σας ξημέρωνα. Που δεν έχει και σκαλιά. Λίγο πόλεμο έχει αλλά λες να σας πειράζει;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Επίσης ιδανικό θα ήταν μόλις με το καλό υποχωρήσει ο πόνος να κάνεις και κάποιες ακήσεις ενδυνάμωσης των τετρακεφάλων, οι οποίες εμένα τουλάχιστον με βοήθησαν πολύ πάντα μετά από καθοδήγηση ορθοπεδικού ή φυσικοθεραπευτή.
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Καλώς το φιλαράκι!
Επειδή κάνω παρέα με αρκετά άτομα ΑΜΕΑ έχω δει και ακούσει πολλά. Για μένα το παράδειγμα προς μίμηση είναι ο φίλος μου ο Werner, Ελβετός καθηλωμένος σε αναπηρικό αμαξίδιο ο οποίος έχει ταξιδέψει από Κίνα και Ιαπωνία μέχρι Βραζιλία. Μέ ένα μόνιμο χαμόγελο αισιοδοξιας στα χείλη μου είπε κάποτε μια κουβέντα που με σημάδεψε. "Μην σκέφτεσαι τι δεν μπορείς να κάνεις παρά μόνο τι μπορείς" (και σε άψογα ελληνικά). Σκέψου το και προχώρα. Καλά και πολλά ταξίδια νάχεις!
 

vasilis86

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ-Θιβέτ
πρωτα απ' όλα σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας
τωρα hydronetta πεχθανομαι σχεδον ολες τις ευρωπαικες πρωτεουουσες εκτος απο ρεικιαβικ,τορσχαουν,λονγιαρκμπίεν και του ανατολικου μπλοκ. οπως καταλαβαινεις η ταξιδιωτικες μου βλεψεις ειναι για οπου αλλου θελεις εκτος απο ευρωπη. τωρα για κεντροαφρικανικη δημοκρατια γιατι λες οτι ειναι επικυνδινα.εσυ δεν ησουν που πηγες στο αφγανισταν(μπορει και να κανω λαθος), γιατι το αφγανισταν ειναι διγουρα πιο επικινδυνο. j0usis εισαι αυτος που με τρομαξε περισσοτερο. πρωτααπ ολα τι εννοεις κλειδωνεις στο αεροπλανο μετα απο 3ωρο?(Δηλαδη δε θα μπορω να ταξιδευω πανω απο τριωρο?) ή ότι πονάς παντου μετα απο 10 μερες ταξιδι(ποναει το γονατο εννοεις?). Τέλος, (ειμαι και μικρος,καταλαβαινεις), δεν κατανοησα αυτο που ειπες, οτι αν παω να μπω σε αυτο το τρυπακι η ζωη μου θα παρει την κατω βολτα(*ποιο τρυπακι?). Angelic-demon Στα χιονια σε πιανει?
Υ.Γ. Σας ευχαριστω και παλι ολους!
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Αρχικά, το τι δεν μπορώ να κάνω εγώ, δεν έχει σχέση με το τι δεν (θα) μπορείς να κάνεις εσύ. Τα σοβαρά θα τα συζητάς μόνο με τον γιατρό σου. Σιγά μην πάρεις εμένα ως ιατρικό παράδειγμα. Τα χειρουργεία δεν τα έκανα επειδή είχα χονδροπάθεια… ατυχήματα ήταν λόγω χονδροπάθειας, ασταθών συνδέσμων και ηλίθιων συμμαθητών.

Το ξαναλέω, μην λαμβάνεις σοβαρά υπόψη τυχαίους σε ένα φόρουμ. Τα σοβαρά μόνο με τον γιατρό σου. Εδώ λέμε τον πόνο μας σε φιλικό κλίμα (σαν τους παππούδες στα ΚΑΠΗ).

Τζάμπα τρόμαξες πάντως.
Είμαι 193 (+/-) και ίσα ίσα χωράω σε θέση εξόδου κινδύνου στην Aegean (η BA πχ είναι λίγο καλύτερη). 3 ώρες λοιπόν κάθομαι με την πλάτη εντελώς όρθια και τα γόνατα κολλημένα στον μπροστά. Μετά, τα γόνατά μου πονάνε όταν τα τεντώνω και για να περπατήσω κανονικά πρέπει να κάνω διατάσεις και ζέσταμα. Σε 15 λεπτά φεύγουν οι ενοχλήσεις βέβαια και είμαι οκ αλλά μέχρι να φτάσω κουράζομαι ψυχολογικά και σωματικά.

Στα ταξίδια μου περπατάω πολύ. Πάρα πολύ. Όχι για γυμναστική… μου αρέσει να βλέπω τις πόλεις περπατώντας. Μετά από 10 ημέρες η κούραση συσσωρεύεται και θέλω χαλάρωση. Συνήθως μαζεύει και λίγο υγρό το ένα γόνατο (και στα 2 έχω χειρουργηθεί) αλλά δεν παίρνω ούτε φάρμακα ούτε τίποτα. Απλά ξεκούραση και είμαι ΟΚ. :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom