Λειψοί Λειψοί:Τυρκουάζ μαγεία στον επίγειο παράδεισο

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Στην Ελλάδα υπάρχουν διάφορα νησιά. Υπάρχουν τα κοσμικά όπου θα περπατήσεις και θα φας δίπλα σε διεθνούς φήμης αστέρες, θα σπρωχτείς για να περάσεις και θα δεις τις ίδιες αλυσίδες καταστημάτων που βλέπεις σε διάφορες μεγαλουπόλεις ανα τον κόσμο.
Υπάρχουν όμως και τα ήρεμα και λιγότερο τουριστικά νησάκια, όπου οι ντόπιοι θα καλωσορίσουν τους λιγοστούς επισκέπτες, θα σε καλημερίζουν σε κάθε σοκάκι, θα περπατήσεις το μεσημέρι και θα απολαύσεις την ησυχία ενώ θα ψάχνεις να κρυφτείς κάπου από τον καυτό ήλιο.

Η συστάδα νησιών που αποτελούν τους Λειψούς βρίσκεται στο νοτιοανατολικό Αιγαίο.
Στο κυρίως νησί, στο οποίο και συγκεντρώνεται η ζωή και η ανθρώπινη δραστηριότητα, μπορείς να βρεις τα βασικά όπως φαρμακείο και διάφορα μίνι μάρκετ με τρόφιμα.

DSC07406 (2).JPG



Επίσης στο νησί έχουν αγοράσει σπίτια πολλοί Ιταλοί και κάποιοι έχουν δημιουργήσει μονάδα παραγωγής γαλακτοκομικών .
DSC07404 (2).JPG


Τα νερά είναι πεντακάθαρα και διάφανα ακόμα και στο λιμάνι, όμως ένα ταξι μπορεί να σε πάει λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω για να απολαύσεις κι άλλες παραλίες.

Στον Πλατύ Γυαλό με τα αρμυρίκια να προσφέρουν φυσική σκια, μπορείς να απολάυσεις τα διάφανα, κρυστάλλινα νερά κολυμπώντας δίπλα σε παπάκια....

DSC07371 (2).JPG


DSC07373 (2).JPG


DSC07375 (2).JPG


DSC07381 (2).JPG


DSC07384 (2).JPG



Κι αν μετά πεινάσεις υπάρχει ταβερνούλα στην παραλία.

Αλλιώς θα επιστρέψεις στο λιμάνι για να περιπλανηθείς ανάμεσα στα φρεσκοασβεστομμένα σπίτια, στα γραφικά σοκάκια με μικρά μαγαζάκια, στις Εκκλησίες τις μικρούλες ή τις λίγο μεγαλύτερες, στα μικρά καφενεία.

DSC07429 (2).JPG


DSC07426 (2).JPG


DSC07438 (2).JPG


DSC07389 (2).JPG




DSC07398 (2).JPG


DSC07390 (2).JPG


DSC07414 (2).JPG

DSC07403 (2).JPG


DSC07439 (2).JPG



Αν είσαι γατόφιλος όπως εγώ, θα κρυφοκοιτάξεις γατούλες που λαγοκοιμούνται σε κάποια αυλή ή σε κάποιο μπαλκόνι.

DSC07433 (2).JPG


DSC07422 (2).JPG


Ίσως ψωνίσεις κάτι από τα γραφικά μαγαζάκια....

DSC07400 (2).JPG


DSC07386 (2).JPG



DSC07402 (2).JPG


Κι ίσως φεύγωντας σου δημιουργηθεί μια γλυκιά νοσταλγία για τις στιγμές που έζησες...και μπορεί να σκεφτείς να ξαναέρθεις για να απολαύσεις το φυσικό κάλος και τη γαλήνη των Λειψών....
DSC07416 (2).JPG


DSC07460 (2).JPG
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Όταν το λιμάνι των Λειψών έχει αυτά τα νερά, άντε μετά να κολυμπήσεις σε παραλίες εντός Αττικής....

DSC07450 (2).JPG


Έμφαση στη λεπτομέρεια
Ζωγραφική στο λευκό των σπιτιών. Όπου δεν υπήρχαν παράθυρα, ζωγράφισαν μερικά...
DSC07446 (2).JPG


DSC07440 (2).JPG


DSC07442 (2).JPG
 

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς γυρισμό
Τί ομορφιά καθάρια!!! Ερωτεύτηκα το νησάκι πριν το ανταμωσω! Μου αρέσει που και φέτος ήθελα να αποφύγω το καράβι... Πώς να αντισταθώ... είναι σαν τα μικρά πήλινα σπιτάκια που αγοράζεις ως αναμνηστικό χαχαχα σουβενίρ! Άγονη γραμμή...θάλασσα γυαλί...Η Ικαρία βεβαια κοντά μου, μου κλείνει το μάτι αλλά θα κάνω πως δεν βλέπω για άλλη μια χρονιά( χωρίς ποτέ να της γυρίσω την πλάτη )αλλά θα την απατησω με σωμα και ψυχή και χωρίς ντροπή! φλερτάρω με Λειψούς και γύρω νησάκια ειναι φαινομενικα οτι ζητώ! Ήδη τηλεφώνησα χωρίς να το ψάξω πολύ,σε ένα απλό θεωρώντας κατάλυμα μιας και ειναι το τελευταίο πράγμα που με ενδιαφέρει, και η τιμή μου ειπε η Κυρια που μιλήσαμε 65 ευρώ τον Αύγουστο... Πηγα να κλεισω να χαιρετήσω,οταν με ρωτησε αν θελω αποδειξη...μου ειπε χωρις αποδειξη 55 ευρω....Ευχαριστησα ειπα πως θα ξανακαλεσω και τοτε αφου με ρωτησε απο που είμαι,μου ειπε να περιμενω λίγο, και ειπε τελικη τιμη 50 ευρω για δίκλινο, αλλα να μην το πω πουθενά!!!χαχαχαχαχα! Παιδια όπως καταλάβατε ψάχνω ένα απλό δώμα να αφήσω την τσάντα και να πηγαινω για έναν ύπνο. Μπορειτε να μου πειτε αν γνωριζεται πάνω κάτω, εάν οι τιμές κυμαίνονται εκεί γύρω στα 50 ευρω η άνω...; Απλά και μόνο για να γνωρίζω,αν και θα συνεχίσω το ψάξιμο εαν τελικά αποφασίσω ότι θα πάω Λειψούς.. .Γιατί με εσάς εδώ μέσα ...χεχε μέχρι τον Αύγουστο που θα φύγω θα αλλαξω εκατο φορες και θα βρεθώ ξάφνου σε καμία άλλη γωνιά της Ελλάδας!
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
και ημουν αναμεσα σε λειψους η αστυπαλαια να παω... τωρα μετα τις φωτος με εστειλες...

ΥΓ: γελαγα μονος μου με την καρεκλα για "συζυγους που εχουν βαρεθει"
YΓ2: παλευεται χωρις αυτοκινητο το νησι? εχεις να προτεινεις τπτ λεπτομεριες (διαμονη/ μαγαζια για φαγητο/καφε/ποτο που ξεχωρισες?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
YΓ2: παλευεται χωρις αυτοκινητο το νησι? εχεις να προτεινεις τπτ λεπτομεριες (διαμονη/ μαγαζια για φαγητο/καφε/ποτο που ξεχωρισες?
Λειψοί και αυτοκίνητο είναι 2 έννοιες εντελώς αντιθετες. Εκτός του ότι δεν υπάρχουν ενοικιαζόμενα, δε χρειάζονται κιόλας. Μηχανακι αν θελες ναι, αλλιώς το λεωφορείο του δήμου, τα δυο ταξακια, και οι πάντα φιλόξενοι ντόπιοι αρκούν.
Αναφορικά με τη διαμονή είναι λίγα τα καταλύματα, οπότε πρέπει να ψαχτείς εγκαίρως.
Φαγητό, αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν η ταβερνα στο Πλατύ Γυαλό, αλλά και το ''Ασπράκης - Ουζου και μεζέ γωνία" με τα καταπληκτικά πιάτα του, και το Βαγγέλη να ψήνει χταπόδια ασταμάτητα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Παιδιά χαίρομαι πρώτα από όλα που επιστρέφοντας από ταξίδι και ανοίγοντας το φόρουμ,βλέπω τόσα σχόλια για ένα αγαπημένο νησί.Εμείς φρέσκα ψάρια φάγαμε και μάλιστα σε καλές τιμές αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα ταβέρνας.Το νησί είναι φανταστικό αλλά δεν περίμενα μετά από τόσες δεκάδες νησιά που έχω επισκεφτεί να με εντυπωσιάσει τόσο, οπότε δυστυχώς πήγαμε μόνο ημερήσια και φύγαμε το βράδυ.Πάντως μας σταματούσαν ντόπιοι να μας προσφέρουν δωμάτια αλλά μιλάμε για Ιούλιο κι όχι Αύγουστο,οπότε καλύτερα να κλείσετε από πριν.
Οι ντόπιοι ήταν συμπαθέστατοι όπως και οι Ιταλοί που έχουν εγκατασταθεί στο νησί,σε καλημέριζαν με χαμόγελο στο δρόμο,χωρίς καν να σε ξέρουν.:)

Οι μόνοι που με θύμωσαν ήταν κάτι Ιταλοί τουρίστες που στα διάφανα κρυστάλλινα νερά πέταξαν ένα χαρτί από τυρόπιτα...Δεν άντεξα να το βλέπω και το έβγαλα εγώ από τη θάλασσα βρίζοντας κιόλας:mad:
Τα 2 ταξί του νησιού είναι πολύ εξυπηρετικά αλλά αν πήγαινα για 3-4 μέρες ίσως να παίρναμε και αυτοκίνητο....Κάποιοι είχαν πάρει μαζί...Αλλιώς τη βγάζεις και με τα ταξάκια....Θα ήθελα πολύ να ξαναπάω στο νησί.Με πιάνει μια γλυκιά μελαγχολία όταν θυμάμαι την απίστευτη ομορφιά του και πως εγώ βρίσκομαι εδώ στη μεγαλούπολη...:(

ΥΓ: γελαγα μονος μου με την καρεκλα για "συζυγους που εχουν βαρεθει"
Πρακτικότατη η καρέκλα δεν το συζητώ:haha: Εγώ πάντως είπα του άντρα μου να καθίσει στην καρεκλίτσα αν θέλει:innocent:
 
Last edited by a moderator:

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς γυρισμό
Παιδιά χαίρομαι πρώτα από όλα που επιστρέφοντας από ταξίδι και ανοίγοντας το φόρουμ,βλέπω τόσα σχόλια για ένα αγαπημένο νησί.Εμείς φρέσκα ψάρια φάγαμε και μάλιστα σε καλές τιμές αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα ταβέρνας.Το νησί είναι φανταστικό αλλά δεν περίμενα μετά από τόσες δεκάδες νησιά που έχω επισκεφτεί να με εντυπωσιάσει τόσο, οπότε δυστυχώς πήγαμε μόνο ημερήσια και φύγαμε το βράδυ.Πάντως μας σταματούσαν ντόπιοι να μας προσφέρουν δωμάτια αλλά μιλάμε για Ιούλιο κι όχι Αύγουστο,οπότε καλύτερα να κλείσετε από πριν.
Οι ντόπιοι ήταν συμπαθέστατοι όπως και οι Ιταλοί που έχουν εγκατασταθεί στο νησί,σε καλημέριζαν με χαμόγελο στο δρόμο,χωρίς καν να σε ξέρουν.:)

Οι μόνοι που με θύμωσαν ήταν κάτι Ιταλοί τουρίστες που στα διάφανα κρυστάλλινα νερά πέταξαν ένα χαρτί από τυρόπιτα...Δεν άντεξα να το βλέπω και το έβγαλα εγώ από τη θάλασσα βρίζοντας κιόλας:mad:
Τα 2 ταξί του νησιού είναι πολύ εξυπηρετικά αλλά αν πήγαινα για 3-4 μέρες ίσως να παίρναμε και αυτοκίνητο....Κάποιοι είχαν πάρει μαζί...Αλλιώς τη βγάζεις και με τα ταξάκια....Θα ήθελα πολύ να ξαναπάω στο νησί.Με πιάνει μια γλυκιά μελαγχολία όταν θυμάμαι την απίστευτη ομορφιά του και πως εγώ βρίσκομαι εδώ στη μεγαλούπολη...:(
Μα είναι τόσο όμορφες οι φωτογραφίες σου!Δεν τις χόρτασα!Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Α!Να μην ξεχάσω.!Περί θυμού ο λόγος... Συμπτωματικά λοιπόν, ενώ έψαχνα να ανακαλυψω κάποιο βίντεο απο τους Λειψούς στο u tube, είδα μια παρεα που επισκέφθηκαν το νησι, και για αναμνηστικό από το ταξίδι τους (εκτός απο την μνήμη τους) δεν ξερω τί πήραν... αλλα ξερω τί αφησαν! Όλες τις μπύρες τους που πίνανε επιδεικτικά μέσα στην θάλασσα και έπειτα πέταγαν στον αερα τα κουτάκια για να βρεθούνε στην θάλασσα ... Και κάπως έτσι αδοξα έκλεισα το utube και βρήκα ξανά καταφύγιο εδω και στις φωτογραφίες που λέγαμε ...χεχε Όπου υπάρχουν άνθρωποι! Άστα!Δεν υπάρχουμε! Είμαστε μοναδικοί στο είδος ...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για όσους φέτος ενδιαφέρονται να ταξιδέψουν στους Λειψούς τα νέα είναι ευχάριστα. 2 φορές την εβδομάδα φέτος το καλοκαίρι η σύνδεση με τον Πειραιά με το πολύ καλό ΝΗΣΟΣ ΧΊΟΣ. Τα δρομολόγια κάθε Τρίτη κ Πέμπτη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Για όσους φέτος ενδιαφέρονται να ταξιδέψουν στους Λειψούς τα νέα είναι ευχάριστα. 2 φορές την εβδομάδα φέτος το καλοκαίρι η σύνδεση με τον Πειραιά με το πολύ καλό ΝΗΣΟΣ ΧΊΟΣ. Τα δρομολόγια κάθε Τρίτη κ Πέμπτη
Σαλάτα τα έχουν κάνει; Δεν ξέρω από που έχεις την πληροφόρηση αλλά ήταν/είναι το Blue Star Patmos - το καλύτερο πλοίο που έχω μπει - κάθε Τρίτη. Στα δρομολόγια συνεχίζει να φαίνεται αυτό. Θα το αλλάξουν;
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η είδηση έχει αναπαραχθεί σε πολλά δωδεκανησιακα αλλά κ ναυτιλιακά γενικότερα sites.
https://www.rodiaki.gr/article/391524/ikanopoihsh-stoys-leipsoys-gia-neo-dromologio-me-peiraia
Για την ιστορία το blue star patmos θα αναλάβει απογευματινά για Παροναξια-Σαντορίνη. Η αλήθεια είναι ότι η συγχώνευση blue star κ Hellenic seaways έχει προκαλέσει ντόμινο αλλαγών κ σε πολλά δρομολόγια έχει καθυστερήσει η επισημη ανάρτηση τους
 

lovetravel

Member
Μηνύματα
68
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νίσυρος , Κως , Κάλυμνος
Λειψοί και αυτοκίνητο είναι 2 έννοιες εντελώς αντιθετες. Εκτός του ότι δεν υπάρχουν ενοικιαζόμενα, δε χρειάζονται κιόλας. Μηχανακι αν θελες ναι, αλλιώς το λεωφορείο του δήμου, τα δυο ταξακια, και οι πάντα φιλόξενοι ντόπιοι αρκούν.
Αναφορικά με τη διαμονή είναι λίγα τα καταλύματα, οπότε πρέπει να ψαχτείς εγκαίρως.
Φαγητό, αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν η ταβερνα στο Πλατύ Γυαλό, αλλά και το ''Ασπράκης - Ουζου και μεζέ γωνία" με τα καταπληκτικά πιάτα του, και το Βαγγέλη να ψήνει χταπόδια ασταμάτητα.
Καλησπέρα φέτος σκεφτόμαστε για Λειψούς και Λέρο. Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιοπρεπές αλλά και οικονομικό κατάλυμα;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα φέτος σκεφτόμαστε για Λειψούς και Λέρο. Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιοπρεπές αλλά και οικονομικό κατάλυμα;
Καλησπέρα.
Πολύ καλές επιλογές, αν και πρέπει να σου πω ότι στα δύο αυτά νησιά τη περίοδο αιχμής τα καταλύμματα είναι λίγα και όχι τόσο οικονομικά φέτος, ειδικά στους Λειψούς. Το λέω από προσωπική φετινή αναζήτηση.
Στη Λέρο δες κάτι κοντά σε Άλιντα - Αγία Μαρίνα.
Στους Λειψούς ξεκίνα τα τηλέφωνα και ότι βρεις. Είναι αρκετά περιορισμένα:
http://www.dodecanese-islands.com/gr/lipsi/gr_lipsi_studios.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.628
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom