Ταϊλάνδη Λεπτομέρειες για Ταϋλάνδη

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε και την βοήθεια που προσφέρετε ο ένας στον άλλο!
Θέλω να ταξιδέψω μόνη μου στην Ταϋλάνδη, έχω διαβάσει πολλά από τα κείμενα κάποιων εδώ και πραγματικά βρήκα χρήσιμες πληροφορίες, όμως έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα:
1. Είναι ασφαλές να ταξιδέψει γυναίκα μόνη της στην Ταϋλάνδη;
2. Εκτός από διαβατήριο, χρειάζεται τίποτα άλλο ιδιαίτερο, όπως π.χ. τυχόν εμβόλια κτλ;
3. Πόσες μέρες να μείνω;
4. Ποιό μήνα είναι καλύτερα να πάω;Νοέμβρη-Φεβρουάριο, αλλά όχι στις γιορτές, γιατί είναι διπλάσια τα εισιτήρια...Μιας και θα ταξιδέψω μόνη, θέλω να κάνω εκεί παρέες, οπότε θέλω να έχει κόσμο (μην είναι π.χ. αρχή ή τέλος της σεζόν, όπως είναι σε εμάς τον Απρίλιο ή τον Σεπτέμβριο...)
5. Και σε ποια περιοχή;
Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει θα με βοηθούσε ιδιαίτερα!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
θεωρω πως ειναι ενας ασφαλης προορισμος η Ταυλανδη αλλα οσο και να ειναι εισαι μια κοπελα μονη και χρειαζεται προσοχη.το γνωριζεις.εχεις ξαναταξιδεψει μονη?
οσο για το ποσες μερες θα κατσεις αυτο εξαρταται απο τα 2 χ-χρονο και χρημα-εμεις 10 μερες και τρεχαμε και μονο μια γευση πηραμε.
Ποια μερη να πας δε ξερω τα γουστα σου αλλα επειδη λες οτι θες να βρισκεσαι με κοσμο μπορεις να πας σαμουι-πουκετ κ μετα να πηγαινεις απο εκει στα πιο μικρα νησακια που ειναι και τα πιο ομορφα.Μετα
Μπανγκοκ-Αγιουταγια.Διαλεξε τα μερη που σου αρεσουν κ φτιαξε το αναλογο προγραμμα.Κλεισε μονο αεροπορικα εχε ενα πλανο και μετα ισως το αλλαξεις-καποιο μερος μπορει να σου αρεσει περισσοτερο κ να θες να κατσεις παραπανω.
Εμεις πηγαμε Μαρτη και ηταν τελεια-πολυς κοσμος βεβαια--αλλα οταν θες εισαι με κοσμο-οταν θες δεν εισαι--εχει για ολα τα γουστα.
Και η Β.Ταυλανδη ειναι υπεροχι λενε αλλα εμεις δεν προλαβαμε δυστυχως.
Next time.
Να εχεις το νου σου για προσφορες της Τhai.
Καλη οργανωση και καλο ταξιδιιιιιιιιιιιιιιι
 

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Klaire, σ'ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ξαναταξιδέψει μόνη μου, και κακώς δεν το έχω κάνει ως τώρα...δουλεύω τουριστική σεζόν και τον χειμώνα έχω και χρόνο και έλλειψη για θάλασσα-άμμο και αρμύρααααα!!!!!οπότε φέτος θα πάω κι ότι βρέξει ας καταβάσει!
Αν είναι όντως τόσο φτηνά όσο λένε, μάλλον με παίρνει να μείνω 2 βδομάδες..
Το κακό είναι οτι μένω επαρχια+δεν ειναι πολυ εύκολο να βρω ταξιδιωτικούς οδηγούς για Ταυλάνδη εδώ...θα πρέπει να αγοράσω κάποιον από το ιντερνετ και να μάθω περισσότερα για το μέρος!
Η μετακίνηση από το ένα μέρος στο άλλο είναι εύκολη;ειναι μικρες αποστάσεις που καλύπτονται με αυτ/το ή χρειάζεσαι αεροπλάνο;
Κάτι που να μην πρέπει να παραλείψω να δω;
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
μπορεις να παραγγειλεις εναν απο το διαδικτυο αλλα εγω οτι εψαξα στο internet το εκανα..φαντασου οδηγο πηρα στο αεροδρομιο..αλλα ειχα διαβασει τοσο πολυ που τα ειχα μαθει απεξω.. :)
2 βδομαδουλες καλα ειναι..γραφει η αδερφη μου ιστορια για το ταξιδι μας, μπορεις να διαβασεις και αναφερει και τιμες και μπολικα για τα μερη που επισκεφτηκαμε εμεις..
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/27956-%F4%E1%FB%EB%DC%ED%E4%E7-%F3%E5-10-%EC%DD%F1%E5%F2-%F4%F1%DD%F7%EF%F5%EC%E5-%F4%FE%F1%E1.html
Δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο που με ρωτας τι να μην παραλειψεις γιατι δεν ξερω καθολου προς ποια πλευρα της Ταυλανδης θα κινηθεις..στο προηγουμενο μου ποστ ξεχασα να σου αναφερω και το κραμπι που μου εχουν πει τα καλυτερα.
Εγω δηλαδη θα προτιμουσα να ειχα μεινει μοιρασει τις μερες σε κο πανγκαν--κο ταο και σαμουι.απο εκεινη την πλευρα παντως αμα πας μην παραλειψεις Ko Wua Talap, Ang Thong National Marine Park.
Διαβασε εδω στο φορουμ και θα βρεις τα ΠΑΝΤΑ,υπαρχουν πολλες ιστοριες..
Απο τιμες ειναι οντως οικονομικα--μερικες φορες αξιζει να μετακινηθεις με αεροπλανο κ μερικες αλλες με τρενο--πλοιο αν σε βγαζει ο χρονος..δε γνςριζω για αμαξι κατα ποσο ειναι ευκολο και τι δρομους εχουν -γιατι εμεις μονο σαμουι κ μπανγκοκ πηγαμε κ σε αυτα μετακινιομασταν με τα τουκ τουκ τους.
οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε--εχεις πολυ χρονο για να το προγραμματισεις οποτε μην αγχωνεσαι
 
Last edited by a moderator:

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
και πως ξεχασα το ιδωτικο νησακι Koh Nang Yuan (Nang Yuan Resort : Visit Amazing Koh Nang Yuan Island, Near Koh Tao, and stay in one of the most unique places on earth. Three islands of astounding beauty awaits you.).
Εμεις ολες τισ εκδρομες τις πηραμε απο το Χρηστο-εναν ελληνα που μενει μονιμα σαμουι κι εχει και ταξιδιωτικο πρακροτειο..μπορεις να τις οργανωσεις και μονη σου αλλα εμεις λογω πιεσης χρονου τα θελαμε ετοιμα στο πιατο και δεν το μετανοιωσαμε.
Ο ανθρωπος ειναι εξυπηρετικοτατος και θα σου προτεινει πολλα..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν υπάρχει πιο πολυφορεμένος προορισμός..
εδω μέσα αν βάλεις στην αναζήτηση τη λέξη θα σου βγάλει τα παντα απο τα παλιά μέχρι τα φρεσκότερα..
καλώς ήρθες λοιπόν..
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Εγώ πήγα σχετικά πρόσφατα Ταυλάνδη κ διαπίστωσα με μεγάλη μου έκπληξη πάρα πολλά άτομα να ταξιδεύουν μόνα τους κ δη, γυναίκες. Στα τουριστικά μέρη θα είσαι πολύ ασφαλής, τώρα αν επιλέξεις να περάσεις κ Μπανγκοκ, εκεί έχε τα μάτια σου ανοιχτά.

Αν θέλεις να γνωρίσεις κόσμο κ να απολαυσεις παραλίες, θα σου πρότεινα Πουκέτ κ Phi Phi islands. Τα τελευταία είναι το κατεξοχήν μέρος για τη νεολαία, πολλά μπαράκια κ parties, να ξέρεις οτι πλέον η Ταυλάνδη έχει τουριστικοποιηθεί πλήρως , άλλα μπορείς να κάνεις κ ημερήσιες εκδρομές σε μικρά νησάκια στον κόλπο , τα οποία είναι φανταστικά κ δν τα έχουν (ακόμα) γεμίσει με τουριστικά.

Γενικά να είσαι έτοιμη να παζαρέψεις τα πάντα (αρχίζοντας το παζάρι τουλάχιστον για το 1/2 της τιμής, θέλει να είσαι σκληρή διαπραγματεύτρια) κ να προσέχεις τους ταξιτζήδες στην πρωτεύουσα (είναι υποχρεωμένοι να βάλουν μετρητή, αν δν το κάνουν σήκω στη ψύχρα κ φύγε κ πάρε τον επόμενο, το κάναμε άπειρες φορές)

Μν ξεχάσεις να τσεκάρεις την lowcost AirAsia (αν πας στην πρωτεύουσα για να κατέβεις πιο χαμηλά, άλλα μπορεις να δεις με την Qatar απευθείας για Πουκέτ, πάρε τηλ. κ ρώτα τους αν ψήνεσαι για εκει, ισως κοστίζει περισσότερα άλλα γλιτώνεις ταλαιπωρία στο suvarnhabumi με τις ατελείωτες ουρές κ πίστεψε με, μετά απο 17 ώρες πτήσης, κ μόνη σου, δν θα είναι κ οτι καλύτερο να περιμένεις αλλες 2 ώρες να μπεις στην επόμενη πτήση)

Γενικά αν θέλεις να δεις κάτι τροπικό, πήγαινε Πουκετ, δν θα σου πρότεινα το Κράμπι εκτος αν θέλεις να πας κ να ηρεμήσεις (νυχτερινη ζωή = 0)

Απο Νοέμβριο αρχίζει η high season η οποία τελειώνει τον Απρίλιο.
Δν χρειάζεσαι τπτ άλλο πέρα απο διαβατήριο.
Αν θές να γυρίσεις σε 2-3 μέρη, τότε το 10μερο είναι το μινιμουμ
Have fun
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε και την βοήθεια που προσφέρετε ο ένας στον άλλο!
Θέλω να ταξιδέψω μόνη μου στην Ταϋλάνδη, έχω διαβάσει πολλά από τα κείμενα κάποιων εδώ και πραγματικά βρήκα χρήσιμες πληροφορίες, όμως έχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα:
1. Είναι ασφαλές να ταξιδέψει γυναίκα μόνη της στην Ταϋλάνδη;
2. Εκτός από διαβατήριο, χρειάζεται τίποτα άλλο ιδιαίτερο, όπως π.χ. τυχόν εμβόλια κτλ;
3. Πόσες μέρες να μείνω;
4. Ποιό μήνα είναι καλύτερα να πάω;Νοέμβρη-Φεβρουάριο, αλλά όχι στις γιορτές, γιατί είναι διπλάσια τα εισιτήρια...Μιας και θα ταξιδέψω μόνη, θέλω να κάνω εκεί παρέες, οπότε θέλω να έχει κόσμο (μην είναι π.χ. αρχή ή τέλος της σεζόν, όπως είναι σε εμάς τον Απρίλιο ή τον Σεπτέμβριο...)
5. Και σε ποια περιοχή;
Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει θα με βοηθούσε ιδιαίτερα!!!
Ευχαριστώ πολύ!!!!
1. οι μοναχικές γυναίκες παίζει να είναι περισσότερες από γυναικοπαρέες.
2. διαβατήριο, ίσως να χρειάζεται να μη λήγει σε 3μήνες, εμβόλιο ταπεινή μου άποψη δε χρειάζεσαι κανένα
3. για πάντα αν σε παίρνει
4. Οι μουσώνες δεν έχουν δυστυχώς καταλαγιάσει ακόμα, δες bangkoknews τις εξελίξεις
5. εξαρτάται τις θες να κάνεις, νότια πας για κολύμπι πάντως, διαβάζεις ιστορίες
 

lindaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
11
Maryland, καταρχην να το κανεις! Ειναι μια φανταστικη χωρα και θα εχεις μια υπεροχη εμπειρια. Πηγαμε με τον φιλο μου το καλοκαιρι που μας περασε για 20 μερες και μπορω να σου πω τα εξης
1. η χωρα μου φανηκε εξαιρετικα ασφαλης, δεν ειχαμε ποτε την παραμικρη αισθηση κινδυνου για εμας ή τα πραγματά μας. Ισως να θελει μια προσοχη στις sex district της Bangkok. Γενικα οι Ταυλανδοί είναι ευγενικός και εξαιρετικά ντροπαλός λαός, χαμογελαστοί και πολύ ευχάριστοι. (μονο στο νησι συναντήσαμε και αγενείς, προφανώς λόγω υπερβολικής έκθεσης σε τουρίστες)
2. Το διαβατηριό σου πρέπει οπωσδήποτε να έχει διάρκεια τουλαχιστον 6 μηνών οποτε ανανέωσε το αν κοντεύει να λήξει. Εμβόλια σίγουρα δεν χρειάζεται. Επίσης να σου πω ότι τρωγαμε τα παντα, και απο το δρομο αν δεν μας φαινόταν πολύ περίεργο και δεν είχαμε ούτε μία ενόχληση. Δεν χρείάζεται υστερική προσοχή και το street food τους αξίζει τρελά.
3. Για μένα κάτω από 2 εβδομάδες απλώς δεν αξίζει, διάλεξε άλλο προορισμό. Τρεις εβδομάδες είναι καλά. Εμείς μοιράσαμε το χρόνο μας μεταξύ Βορειας Ταυλάνδης και νησιών αλλά γενικά η Βορεια Ταυλάνδη ήταν κορυφαία και αν το ξανακανα θα εμενα λιγοτερες μερες στα νησιά. Οι παραλίες είναι πανέμορφες αλλα μη σε ξεγελάει, η θάλασσα δεν συγκρινεται με τις ελληνικές. Αντίθετα ο βοράς είναι κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα και στην Ευρώπη και ειναι μαγικό μέρος. Μη το χάσεις!
4. Η επιλογή εποχής είναι λίγο δυσκολη. Εμείς πηγαμε καλοκαίρι παρότι είναι εποχή βροχών και δεν ειχαμε προβλημα παρότι εβρεχε συχνά. Ο χειμώνας είναι η πιο τουριστική περίοδος για την Ταυλανδη γιατί είναι η ξηρή περίοδος. Υποθέτω το ιδανικό θα ήταν τέλη Γενάρη-αρχές Φλεβάρη γιατί θα έχουν σίγουρα τελειώσει οι βροχές αλλα και οι γιορτές. Κυρίως απέφυγε Μάρτιο-Απρίλιο-Μαίο γιατί είναι η ΖΕΣΤΗ περίοδος (η χώρα έχει τρεις εποχές Υγρή-Ξηρή_Ζεστή) και είναι ανυπόφορα και στην Μπανγκοκ και στον Βορρά). Επίσης προσεχε την Πρωτοχρονιά τους γιατί θα έχει πολύ εσωτερικό τουρισμό και θα δυσκολευτείς με εισιτήρια και δωμάτια.
5. Οπως είπα μη χάσεις το Βορρά. Εμείς πήγαμε Τσιανγκ Μαι δύο μέρες και μετά νοικιάσαμε μηχανή και καναμε ένα τριημερο κυκλικό ταξίδι μέχρι τα σύνορα με Βιρμανία. Ωστόσο και μόνη σου από Τσιανγκ Μαι μπορεί να κανονίσεις με τοπικά πρακτορεία να κάνεις μια μικρή εκδρομή 2-3 ημέρων όπου και θα κανεις παρέες και θα δεις φοβερά πράγματα. Αυτές οι εκδρομές είναι λίγο υπερτιμημένες για αυτό και εμείς πήγαμε ανεξάρτητα, αλλά αξίζει. Εχει άπειρα πρακτορεία εκεί και είναι σουπερ εξυπηρετικοί. Αν πας τσιανγκ μαι μην παραλείψεις να κανεις και ένα μαθημα ταυλανδεζικης μαγειρικής. Θα κανεις φίλους και θα περασεις σουπερ. Επισης μονοημερες εκδρομες μπορεις να οργανωσεις και με πρακτορεια στην Μπανγκοκ.
Από νησιά δεν μπορούσαμε να παμε απο την πλευρά του Πουκε (andaman Sea) λογω μουσωνων και αποφασίσαμε να αποφύγουμε το Σαμουι λόγω τουρισμου. Πήγαμε στο Πανγκαν που ειναι ενα ανεπτυγμενο τουριστικά αλλα λίγο πιο εναλλακτικό νησί βόρεια του Σαμούι και περάσαμε πολύ ωραία. Από εκει μπορείς επίσης να κάνεις εκδρομές στο κοντινό θαλάσσιο πάρκο.
Το πιο σημαντικό πράγμα που χρειάζεσαι είναι ένας καλός ταξιδιωτικός οδηγός. Χωρίς αυτό δεν κάνεις τίποτα και για εμένα ο μόνος που αξίζει για ένα τέτοιο ταξίδι είναι ο Lonely Planet. Δεν εχει φωτο και τέτοια αλλα εχει πολυτιμές πληροφορίες για έναν ανεξάρτητο ταξιδιώτη ακόμη. Μπορείς να το παραγγείλεις από το ιντερνετ, αξίζει πολύ.

Αν θες οποιαδήποτε πιο συγκεκριμένη πληροφορία, ευχαρίστως να βοηθήσω. Ελπίζω να πας όντως και θα περάσεις τέλεια.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εμείς πήγαμε Τσιανγκ Μαι δύο μέρες και μετά νοικιάσαμε μηχανή και καναμε ένα τριημερο κυκλικό ταξίδι μέχρι τα σύνορα με Βιρμανία.
Ποσο στοιχισε η μηχανη?

Γενικα σας προεκυψε καποια δυσκολια η κατι αξιο προσοχης οδηγοντας μηχανη?
 

lindaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
11
Ποσο στοιχισε η μηχανη?

Γενικα σας προεκυψε καποια δυσκολια η κατι αξιο προσοχης οδηγοντας μηχανη?

Στην Τσιανγκ Μαι εχει πολλα μαγαζια που νοικιαζουν μηχανες. Εμεις νοικιασαμε την καλυτερη (και ακριβοτερη) που μπορεσαμε να βρουμε για λόγους ασφαλειας και ανεσης, γιατι καναμε παρα πολλα χιλιομετρα. Η συγκεκριμενη, μια Kawasaki 650 on-off μας πηγε 1200 baht την ημερα αλλα τοσο εκανε και η ενοικιαση ενος μικρου αυτοκινητου. Ωστόσο μπορούσες να βρεις απειρες enturo 200-250 με τα μισα λεφτα.

Δεν ειχαμε κανενα προβλημα με την οδηγηση απλα θελει λιγο προσοχη γιατι ενω δεν ειναι επιθετικοι οδηγοί προσπερνανε σαν χαζοι. Επισης νοικιασαμε και τις προηγουμενες 2 μερες μηχανακι στην Τσιανγκ Μαι για να συνηθισουμε και την αναποδη οδηγηση. Καλύτερα να εποφευγεις την κεντρικη (εθνικη)οδο και να προτιμήσεις επαρχιακους δρομους απο πλευρας ασφαλειας. Ολοι οι δρομοι ειναι ασφαλτος. Μπορεις να βρεις και πολυ καλους οδικους χαρτες για αυτη την περιοχη (χρυσο τριγωνο), οπου ειναι πολυ συνηθισμενο το ταξιδι με μηχανη (αλλά όχι την περιοδο των βροχών που πηγαμε εμεις...)
 

maryland

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Lindaki σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Πολύ χρήσιμη και διευκρινιστική απάντηση!!Να'σαι καλά!!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom