Λεπτομερειες για την Αμερικανικη Βιζα

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Καλησπερα!
Ως νεο μελος χαιρετω κι εγω με τη σειρα μου!
Τον Οκτωβριο θελω να παω στις ΗΠΑ. Ποσο καιρο θελει η βιζα, πως, απο το τηλεφωνο βγαζεις ακρη?
Ακομα, ξερει κανεις αν ισχυει οτι αν εχεις προσκληση απο ατομο που ζει εκει ως μονιμος πολιτης σου δινεται ευκολοτερα?
Ευχαριστω!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
H visa από τη στιγμή που θα κάνεις το ραντεβού στην πρεσβεία βγαίνει σε μια μέρα. Όμως το ραντεβού παίρνει καιρό μέχρι να το κανονίσεις. Πάρε τηλέφωνο και κλείσε κάποια ημέρα, και μέχρι τότε μαζεύεις τα χαρτιά που χρειάζονται.

Το δεύτερο που ρωτάς δεν ισχύει, γιατί δεν είναι "δύσκολο" πια να πάρεις τουριστική βίζα, τυπική διαδικασία είναι.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Lucia, δεν έχει να κάνει τίποτε η βίζα με την πρόσκληση από συγγενείς που μένουν στην Αμερική. Εκτός εάν θέλεις να μεταναστεύσεις. Ως τουρίστρια, ακολουθείς αυτή τη διαδικασία που σου ανέφερε ήδη ο Def.
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
και για βίζα για χώρες της Ασίας (βιετναμ) και χώρες όπως βραζιλία και αργεντινή είναι ίδια η διαδικασία???
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
για Βραζιλια οι Ελληνες δεν χρειαζομαστε βιζα.
Για αργεντινη νομιζω το ιδιο ,αλλα ρωτα καλιτερα.
Για βιετναμ δεν εχω ιδεα , αλλα πρωινες ωρες παρε τηλεφωνο τις αντιστοιχες πρεσβειες των χωρων που σε ενδιεφερουν και αυτοι θα σου σου πουν σιγουρα ....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
μπιφτεξ!! ευχαριστώ για όλα άκρως κατατοπιστικός!
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
συγνώμη που ανεβάζω το τόπικ αλλά γιατί να ανοίγουμε νέο? ολες οι απορίες εδω μαζεμένες.Εγω εχω ραντεβού για βίζα απλά ηθελα να ρωτήσω αν ισχύει για μια είσοδο και για μια έξοδο απο την χώρα. Πες π.χ θέλουμε να πάμε μια βόλτα στο Μέξικο (ας είναι καλά κάποιοι εδώ που με ξεσήκωσαν τώρα) μπόρουμε να βγούμε απο την χώρα και να ξαναμπούμε ?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
H αμερικάνικη βίζα ισχύει για όσο καιρό γράφει επάνω. Πλέον συνήθως βγαίνει για 10 χρόνια. Μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα μπαινοβγαίνεις όσες φορές θέλεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.394
Ψηφίστηκε από την Βουλή και στο σύνολό του το νομοσχέδιο για την κύρωση του διακανονισμού μεταξύ Ελλάδας - ΗΠΑ για την τρομοκρατία, την πρόληψη για καταπολέμηση του εγκλήματος, με τον οποίο ενισχύεται το θεσμικό πλαίσιο συνεργασίας των δύο κρατών εν όψει και της κατάργησης των θεωρήσεων εισόδου των Ελλήνων πολιτών στις ΗΠΑ (βίζα).

Πηγή: in.gr -

Άντε να δούμε...
 
Last edited by a moderator:

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Ψηφίστηκε από την Βουλή και στο σύνολό του το νομοσχέδιο για την κύρωση του διακανονισμού μεταξύ Ελλάδας - ΗΠΑ για την τρομοκρατία, την πρόληψη για καταπολέμηση του εγκλήματος, με τον οποίο ενισχύεται το θεσμικό πλαίσιο συνεργασίας των δύο κρατών εν όψει και της κατάργησης των θεωρήσεων εισόδου των Ελλήνων πολιτών στις ΗΠΑ (βίζα).

Πηγή: in.gr -

Άντε να δούμε...

Σωστός,να συμπληρώσω όμως ότι για να ταξιδέψει κάποιος χωρίς βίζα,αν τελικά καταργηθεί,θα πρέπει να εκδόσει καινούριο διαβατήριο με ψηφιακό αποτύπωμα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.838
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom