Λεπτομερειες για την Αμερικανικη Βιζα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
...Και θα πρέπει να κάνει κι εκείνη την online διαδικασία "ειδοποίησης" των αρχών των ΗΠΑ ότι θα πάει για επίσκεψη, η οποία εμένα μου φαίνεται πιο πολύπλοκη από την ίδια τη βίζα... Προσωπικά προτιμώ τη βίζα!
 

chania-2005

Member
Μηνύματα
56
Likes
1
Ψηφίστηκε από την Βουλή και στο σύνολό του το νομοσχέδιο για την κύρωση του διακανονισμού μεταξύ Ελλάδας - ΗΠΑ για την τρομοκρατία, την πρόληψη για καταπολέμηση του εγκλήματος, με τον οποίο ενισχύεται το θεσμικό πλαίσιο συνεργασίας των δύο κρατών εν όψει και της κατάργησης των θεωρήσεων εισόδου των Ελλήνων πολιτών στις ΗΠΑ (βίζα).

Πηγή: in.gr -

Άντε να δούμε...
Για λιγο θα το χασω.... Ταξιδευω το Δεκεμβρη.. Τι να κανω αραγε? Να περιμενω?
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σωστός,να συμπληρώσω όμως ότι για να ταξιδέψει κάποιος χωρίς βίζα,αν τελικά καταργηθεί,θα πρέπει να εκδόσει καινούριο διαβατήριο με ψηφιακό αποτύπωμα.
oλοι δεν εχουμε τετοια διαβατηρια πλεον;
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για τους εκτός Αθηνών πάντως, τίποτα δεν είναι χειρότερο απο το να χρειάζεσαι visa. Σκεφτόμουν να πήγαινα φέτος ΗΠΑ και υπολόγισα ότι χρειαζόμουν τουλάχιστον 700? για το ταξίδι στην Αθήνα και τη visa. Να μου λείπει το βύσσινο, που θα πληρώσω κιόλας... Ας καταργηθεί και με 80? βγάζω νέο διαβατήριο αν δεν κάνει το παρόν και κάνω και τη ψηφιακή ειδοποίηση-πως την είπατε...

Και να ρωτήσω, λέει ότι υποχρεούται η χώρα μας να έχει αυτά τα διαβατήρια απο τον Ιούνιο που πέρασε. Εγώ τον Αύγουστο, γιατί πήγα Δανία με διαβατήριο χωρίς αποτύπωμα; ότι να' ναι...
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Για τους εκτός Αθηνών πάντως, τίποτα δεν είναι χειρότερο απο το να χρειάζεσαι visa. Σκεφτόμουν να πήγαινα φέτος ΗΠΑ και υπολόγισα ότι χρειαζόμουν τουλάχιστον 700? για το ταξίδι στην Αθήνα και τη visa. Να μου λείπει το βύσσινο, που θα πληρώσω κιόλας... Ας καταργηθεί και με 80? βγάζω νέο διαβατήριο αν δεν κάνει το παρόν και κάνω και τη ψηφιακή ειδοποίηση-πως την είπατε...

Και να ρωτήσω, λέει ότι υποχρεούται η χώρα μας να έχει αυτά τα διαβατήρια απο τον Ιούνιο που πέρασε. Εγώ τον Αύγουστο, γιατί πήγα Δανία με διαβατήριο χωρίς αποτύπωμα; ότι να' ναι...

Τα διαβατήρια που είχαν εκδοθεί πριν την [FONT=verdana,geneva]28-6-2009 ισχύουν κανονικά.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και το site της Αμερικανικης πρεσβείας για όλες τις πληροφορίες και ραντεβού γιατί νομίζω δεν το έχει βάλει κανείς:

Home
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Τα διαβατήρια που είχαν εκδοθεί πριν την [FONT=verdana,geneva]28-6-2009 ισχύουν κανονικά.
Το νεου τυπου διαβατηριο το εβγαλα πριν 2 χρονια.Θα ισχυει κανονικα για 5 χρονια?Και μετα τι γινεται?Απλως ανανεωση ή αυτο με το ψηφιακο αποτυπωμα?
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Το νεου τυπου διαβατηριο το εβγαλα πριν 2 χρονια.Θα ισχυει κανονικα για 5 χρονια?Και μετα τι γινεται?Απλως ανανεωση ή αυτο με το ψηφιακο αποτυπωμα?
Ισχύει κανονικά,ανανέωση με καινούριο με ψηφιακό αποτύπωμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom