Λευκάδα Λευκάδα χωρίς αυτοκίνητο.

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας παιδιά!!!
Εδώ και λίγο καιρό καταλήξαμε με τον φίλο μου το καλοκαίρι οι διακοπές μας να γίνουν στην Λευκάδα..αρχίκα λέγαμε για Μήλο αλλά λόγω του οτι τα εισιτηρια του πλοιου βγαινουν ακριβα το αφησαμε εντελως.
Αυτές τις μέρες καθομαι και διαβαζω ολες τις ιστοριες που αφορουν στην Λευκαδα αλλα σε καμια δε βρηκα απαντηση στην απορια μου...
Το "προβλημα" μας ειναι οτι δεν εχουμε αυτοκινητο αλλα ουτε ξερουμε και να οδηγουμε...δηλαδη..εγω εχω διπλωμα οδηγησης αλλα εχω να πιασω τιμονι στα χερια μου πολυυυυ καιρο,σχεδον 5 χρονια και δεν το ριψοκινδυνευω ειδικα σε μερος που δε γνωριζω και που ακουω πως εχει πολλους χωματοδρομους.
Ψαχνω λοιπον και στο φορουμ και στο ιντερνετ γενικα,για αστικα λεοφορεια στην Λευκαδα αλλα δεν βρισκω πουθενα καμια αναφορα σε αυτα..
Σκεφτομαστε να μεινουμε στον Αγ.Νικητα μιας και ακουσα τα καλυτερα..απο εκει,ξερει κανεις να μου πει αν περνανε λεοφορεια για Πορτο Κατσικι,Εγκρεμνους,Βασιλικη κτλ?Και γενικα..μπορεις να φτασεις σε αυτες εστω τις παραλιες με λεοφορειο?η πρεπει να πας στο Νυδρι και να παρεις καραβακι?Αν ειναι ετσι...η αφετηρια δηλαδη ολων των μεσων μεταφορας να βρισκεται στην πολη ,τοτε πρεπει να μεινουμε καπου εκει κοντα?:roll:
Σας ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μπορείτε να μείνετε στη πόλη και να πηγαίνετε παντού με τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ ή τα εκδρομικά καραβάκια...
στη παρακάτω σελίδα θα βρεις τα τηλέφωνα που θα σου χρειαστούν...και δεν έχει χωματόδρομους ,που το διάβασες αυτό???
Λευκάδα Δρομολόγια
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καταλαβα!! δηλαδη σε περιπτωση που μεναμε Αγ. Νικητα δεν περνανε απο εκει λεοφορεια?..οσο για τους χωματοδρομους μπορει να εκανα λαθος!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
μέσα στο χωριό,δεν περνάνε λεωφορεία..περνούν απ΄τον κεντρικό δρόμο...αλλά σου έστειλα τα τηλ.του ΚΤΕΛ και του λιμεναρχείου για να δεις δρομολόγια και ώρες...και έτσι ν' αποφασίσεις που βολεύει καλύτερα να μείνετε.
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
Η κεντρική στάση των λεωφορείων στη Λευκάδα βρίσκεται στη μαρίνα, στην Οδό Γκολέμη, στην πρωτεύουσα. Τα εισιτήρια είναι πολύ φτηνά και αγοράζονται μέσα στο λεωφορείο.Τα λεωφορεία ταξιδεύουν προς το ανατολικό τμήμα του νησιού πολύ συχνά, ενώ λιγότερα συχνά είναι τα δρομολόγια προς τη δυτική ακτή. Εκτελούνται δρομολόγια από την πόλη της Λευκάδας προς:
Καρυώτες Λυγιά Νικιάνα Νυδρί Βλυχό Κατωχώρι Μαραντοχώρι Κοντάρενα Βασιλική Άγιος Πέτρος Χορτάτα Εξάνθια Λαζαράτα Πόρος Καραβιάτικα Σύβοτα Σίβρος Βουρνικα Αθανιο Άγιος Νικήτας.



Υπάρχουν επίσης διαθέσιμες μικρές βάρκες και καΐκια, που μπορούν να σας μεταφέρουν σε διάφορες παραλίες της Λευκάδας ή στα γειτονικά νησάκια Σκορπιό, Σπάρτη, Μεγανήσι, Μαδουρή, Πριγκιποννήσια, Σκορπίδι.

Καλή διαμονή..!!!:p
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!!
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Η κεντρική στάση των λεωφορείων στη Λευκάδα βρίσκεται στη μαρίνα, στην Οδό Γκολέμη, στην πρωτεύουσα.
το ΚΤΕΛ της Λευκάδας,έχει περίπου 2 χρόνια που έχει φύγει απ΄αυτή τη περιοχή..έχει μεταφερθεί στη περιοχή του Καλλιγονίου,στο νέο σχέδιο πόλης
(κατεύθυνση προς Νικιάνα)...η δ/νση βρίσκεται στο σάιτ που έστειλα παραπάνω...επίσης τα καλοκαιρινά δρομολόγια προσαρμόζονται στις ανάγκες της τουριστικής κίνησης,γι΄αυτό είναι καλύτερα να επικοινωνήσει απευθείας μαζί τους για να μάθει τα ακριβή δρομολόγια για το κάθε χωριό που θέλει να επισκεφτεί...ειδικά για το τελευταίο δρομολόγιο από και προς το μέρος που θα επιλέξει σαν διαμονή.:D
 

AERIKO

Member
Μηνύματα
423
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
χωρίς χάρτη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία ,Γαλ. Πολυνησία
το ΚΤΕΛ της Λευκάδας,έχει περίπου 2 χρόνια που έχει φύγει απ΄αυτή τη περιοχή..έχει μεταφερθεί στη περιοχή του Καλλιγονίου,στο νέο σχέδιο πόλης
(κατεύθυνση προς Νικιάνα)...η δ/νση βρίσκεται στο σάιτ που έστειλα παραπάνω...επίσης τα καλοκαιρινά δρομολόγια προσαρμόζονται στις ανάγκες της τουριστικής κίνησης,γι΄αυτό είναι καλύτερα να επικοινωνήσει απευθείας μαζί τους για να μάθει τα ακριβή δρομολόγια για το κάθε χωριό που θέλει να επισκεφτεί...ειδικά για το τελευταίο δρομολόγιο από και προς το μέρος που θα επιλέξει σαν διαμονή.:D
'Oλα αλλάζουν ξαφνικά...:D
Κι΄εγώ δυο περίπου χρόνια έχω να πάω στη Λευκάδα..:(
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
μπορείτε να μείνετε στη πόλη και να πηγαίνετε παντού με τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ ή τα εκδρομικά καραβάκια...
στη παρακάτω σελίδα θα βρεις τα τηλέφωνα που θα σου χρειαστούν...και δεν έχει χωματόδρομους ,που το διάβασες αυτό???
Λευκάδα Δρομολόγια
Πριν απο λιγο πηρα τηλ στο κτελ Λευκαδας και μου ειπε αυτο ακριβως ..οτι δε βολευει να μεινω αγιο Νικητα επειδη τα δρομολογια δεν ειναι συχνα..σε μια αλλη σελιδα ας πουμε βλεπω οτι απο αγ.Νικητα περνανε μονο 2 φορες την ημερα λεοφ.αυτο ειναι επιφοβο γιατι αμα χασεις το λεοφ το ταξι μετα ειδα οτι ειναι ακριβουτσικο!!:rolleyes:
Βλεπουμε...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Η Λευκάδα είναι νησί που πρέπει να έχεις αυτοκίνητο, αν θες να τη δεις και να μη ταλαιπωρηθείς με τα λεωφορεία! κοίτα κάτι σε Κυκλάδες ή καμιά Σκιάθο καλύτερα
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στη Σκιαθο πηγα περυσι 4 ημερες παλι χωρις αυτοκινητο αλλα ηταν τελεια..πηγαμε Λαλαρια με καραβακι,στο νησι Τσουγκρια παλι με καραβακι και Βρωμολιμνο,Μπανανα μπιτς και Κουκουναριες με λεοφορειο το οποιο το περναμε απο το κεντρο με φθηνο εισιτηριο...καλα βεβαια δεν συγκρινονται και οι αποστασεις!Οπως το κοβω τελικα θα μεινουμε μαλλον Βασιλικη αποπου περνανε συχνοτερα λεοφορεια και απο το λιμανι της φευγουν τα πλοια για πορτο κατσικι και αλλες κρουαζιερες..το πολυ πολυ να νοικιασω μηχανακι π και γιαυτο εχω διπλωμα και δεν το φοβαμαι τοσο ;)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Στη Σκιαθο πηγα περυσι 4 ημερες παλι χωρις αυτοκινητο αλλα ηταν τελεια..
δεν εχει καμια σχέση η Σκιάθος χωρίς αυτοκίνητο και η Λευκάδα χωρίς αυτοκίνητο.. η Σκιάθος είναι μια σταλιά, η Λευκάδα ειναι μεγάλη..θα ταλαιπωρηθεις τσάμπα με τα λεωφορεία..πηγαινε μια Πάρο που εχει καλες συγκοινωνιες να μην εχεις πρόβλημα, και ειναι και μικρες οι αποστασεις αν χρειαστει να πάρεις ταξί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom