Λευκάδα Λευκάδα χωρίς αυτοκίνητο.

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
..δεν μπορω να ξεχασω ομως οταν ειχα παει στην παρο ποιυ απο ναουσα για να παμε στην πουντα μονο που δεν λιποθυμησαμε μεσα στο λεωφορειο.με καυσωνα,ορθιοι ο ενας κολλημενος στον αλλον..ε δεν ειναι οτι καλυτερο..και οπως λεει ο αγαπητος traveller οταν εισαι μικρος δεν σε νοιαζει καθως ημουν 22..τωρα δεν θα το εκανα...
Μα αν είσαι μεγαλύτερος από 22 μάλλον θα αποφύγεις ούτως ή άλλως να πας στην Πούντα -έχεις δεν έχεις αμάξι- ακριβώς λόγω αυτού του συνωστισμού που επεκτείνεται κ στην ίδια την παραλία!:haha::haha:
Γι' αυτό λέμε, η ηλικία, η διάθεση κ κυρίως τα γούστα...
Εγώ πχ ήμουν 20 όταν πήγα Πάρο κ παρά την αρχική πρόταση του αρκετά μεγαλύτερου τότε συντρόφου, απέφυγα να επισκεπτώ την Πούντα, ενώ πήγαμε πχ μια χαρά στην Αντίπαρο μονοήμερη κ γύρισαμε βράδυ στη Νάουσα μόνο με το καραβάκι κ το πούλμαν..

Υ.Γ. (λικάκι οφ τόπικ): Το ηλιοβασίλεμα στη φωτό είναι από Αντίπαρο -νομίζω το δεύτερο ωραιότερο που έχω δει μετά από αυτό στην Οία της Σαντορίνης. Κ μια κ ανέφερα την Οία...Giannismits τελικά δεν θα τιμήσετε την υπέροχη Σάντα Ειρήνη;;
Θα σας μαλώσω!! :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Υ.Γ. (λικάκι οφ τόπικ): Το ηλιοβασίλεμα στη φωτό είναι από Αντίπαρο -νομίζω το δεύτερο ωραιότερο που έχω δει μετά από αυτό στην Οία της Σαντορίνης. Κ μια κ ανέφερα την Οία...Giannismits τελικά δεν θα τιμήσετε την υπέροχη Σάντα Ειρήνη;;
Θα σας μαλώσω!! :)
αχ τι να κανω..φετος απ την αρχη ηταν στραβο το πραγμα απ ολες τις αποψεις..το κυριοτερο που δεν επιλεξαμε σαντορινη ειναι οτι δεν κλεισαμε εγκαιρα τα φτηνα αεροπορικα της aegean και η διαδικασια θεσσαλονικη-αθηνα τρενο και μετα πειραιας και μετα καραβι για σαντορινη ηταν καθοριστικο..οποτε η δευτερη επιλογη ηταν κερκυρα..θεσσσαλονικη-ηγουμενιτσα 3ωρες και απο εκει κερκυρα ουτε 1,5..ηταν βασικο κριτιριο..ε δεν θα με χαλασει η κερκυρα..αλλωστε αθελα μου παω 3τες συννεχομενες διακοπες στο ιονιο..με κινηγαει:haha:
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
:) Εμένα πάλι με κυνηγούν οι Κυκλάδες από τότε που πήγα Πάρο (βέβαια η Σαντορίνη ήταν το αποκορύφωμα κ μετά από Ανάφη-Σίκινο΄έγινα μόνιμη "φαν" του κυκλαδίτικου συμπλέγματος!) Δε λέω, ωραίο κ το Ιόνιο (κ ειδικά οι παραλίες που είδα σε Λευκάδα κ Ζάκυνθο δεν παιζόντουσαν κι ας ήταν χειμώνας) , αλλά οι Κυκλάδες έχουν τη γραφικότητα κ κυρίως την ατμόσφαιρα που ψάχνω σε ένα νησάκι (καλά, δεν λέω για την Πάρο!!). Καλά να περάσετε όπου κι αν πάτε!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
:) Εμένα πάλι με κυνηγούν οι Κυκλάδες από τότε που πήγα Πάρο (βέβαια η Σαντορίνη ήταν το αποκορύφωμα κ μετά από Ανάφη-Σίκινο΄έγινα μόνιμη "φαν" του κυκλαδίτικου συμπλέγματος!) Δε λέω, ωραίο κ το Ιόνιο (κ ειδικά οι παραλίες που είδα σε Λευκάδα κ Ζάκυνθο δεν παιζόντουσαν κι ας ήταν χειμώνας) , αλλά οι Κυκλάδες έχουν τη γραφικότητα κ κυρίως την ατμόσφαιρα που ψάχνω σε ένα νησάκι (καλά, δεν λέω για την Πάρο!!). Καλά να περάσετε όπου κι αν πάτε!!!
σευχαριστω ρε κοριτσι..οσον αφορα το ηλιοβασιλεμα σαν αυτο στο φαρο κεριου και στο ναυαγιο στη ζακυνθο πουθενα!
φιλια καλες διακοπες...
 
Μηνύματα
31
Likes
8
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
Εγω αν δεν ειχα αμαξι δεν θα πηγαινα στην Λευκαδα γιατι θα εχανα πολλα απο αυτα που αξιζουν στο νησι.Θα περιμενα να βρω αλλη φορα που θα πηγαινα με αμαξι...Η λευκαδα δεν προκειτε να φυγει απο εκει :p
Τωρα στην αρχικη ερωτηση προτεινω να μεινετε χωρα οπωσδηποτε...Γιατι καταρχας το βραδυ δεν θα χρειαζετε να παρεις καποιο μεσο αφου εκει γινονται ολα :) αντε κανα βραδυ να πας νυδρι.και για παραλιες εχει την καλυτερη συγκοινωνια απο οποιοδηποτε αλλο μερος του νησιου.
Καλα να περασεις :)
 

Evitoulina

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΕΥΚΑΔΑ
Λευκαδα!!

Γεια σας παιδιά!!!
Εδώ και λίγο καιρό καταλήξαμε με τον φίλο μου το καλοκαίρι οι διακοπές μας να γίνουν στην Λευκάδα..αρχίκα λέγαμε για Μήλο αλλά λόγω του οτι τα εισιτηρια του πλοιου βγαινουν ακριβα το αφησαμε εντελως.
Αυτές τις μέρες καθομαι και διαβαζω ολες τις ιστοριες που αφορουν στην Λευκαδα αλλα σε καμια δε βρηκα απαντηση στην απορια μου...
Το "προβλημα" μας ειναι οτι δεν εχουμε αυτοκινητο αλλα ουτε ξερουμε και να οδηγουμε...δηλαδη..εγω εχω διπλωμα οδηγησης αλλα εχω να πιασω τιμονι στα χερια μου πολυυυυ καιρο,σχεδον 5 χρονια και δεν το ριψοκινδυνευω ειδικα σε μερος που δε γνωριζω και που ακουω πως εχει πολλους χωματοδρομους.
Ψαχνω λοιπον και στο φορουμ και στο ιντερνετ γενικα,για αστικα λεοφορεια στην Λευκαδα αλλα δεν βρισκω πουθενα καμια αναφορα σε αυτα..
Σκεφτομαστε να μεινουμε στον Αγ.Νικητα μιας και ακουσα τα καλυτερα..απο εκει,ξερει κανεις να μου πει αν περνανε λεοφορεια για Πορτο Κατσικι,Εγκρεμνους,Βασιλικη κτλ?Και γενικα..μπορεις να φτασεις σε αυτες εστω τις παραλιες με λεοφορειο?η πρεπει να πας στο Νυδρι και να παρεις καραβακι?Αν ειναι ετσι...η αφετηρια δηλαδη ολων των μεσων μεταφορας να βρισκεται στην πολη ,τοτε πρεπει να μεινουμε καπου εκει κοντα?:roll:
Σας ευχαριστω εκ των προτερων :)
Καλησπερα!!!τι κανεις??Ηθελα να σε ρωτησω αν βρηκες ακρη με την Λευκαδα??η τελικα θα διαλεξετε αλλο νησι??ειμαι ακριβως στην ιδια θεση!
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας και παλι παιδια!!!!το ταξιδι πλεον δεν αναβαλεται :) εχουμε κλεισει εδω και καιρο ξενοδοχειο μεσα στην Λευκαδα!! Εχω διαβασει τοσα για το νησι που καταφερα να φτιαξω ενα προγραμμα για τις 6 μερες που θα μεινουμε εκει,να ζηλευουν και τα πρακτορεια!!χαχα....τηλεφωνησα για να βεβαιωθω για ολα τα δρομολογια αστικων και καραβιων και πραγματικα και χωρις αμαξι ,ακομα και σ'αυτο το μεγαλο νησι καταφερνεις και βλεπεις οποια παραλια ειναι must!! Ας πουμε : Αγιοφυλλι,Πορτο Κατσικι,Εγκρεμνοι..εχεις προσβαση με καραβακι που ξεκιναει ειτε απο νυδρι ειτε απο λευκαδα για τα 2 τελευταια, και απο βασιλικη για το Αγιοφυλλι....
μετα...στον Αγ Νικητα στη Βασιλικη στο νυδρι κ.α πας με το αστικο!του οποιου το εισιτηριο ειναι πραγματι φθηνο!!στο Καθισμα μπορεις να πας με τα ποδια αφου βρισκεται πολυ κοντα στον Αγ.Νικητα...
Το μονο ελαττωμα κατα την γνωμη μου οταν ταξιδευεις στο συγκεκριμενο νησι χωρις αυτοκινητο ειναι οτι δεν μπορεις αραξεις στην παραλια που θες οοοοοσο θες...γιατι εχεις λιγο το νου σου στα δρομολογια που δεν πρεπει να χασεις...αλλα και παλι σας λεω το προγραμμα μου ειναι φουλ απο δραστηριοτητες!!!οταν γυρισω θα σας πω τις εντυπωσεις μου!!!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Vmek μαζί σου με τρέλα! όλα γίνονται είτε με αμάξι είτε χωρίς, καλά να περάσετε!
 
Μηνύματα
5
Likes
0
προς Vmek

γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ψαχνω για Λευκαδα και τυχαια χθες διαβασα την συζητηση σας γιατι κι εγω θα παω χωρις αυτοκινητο οποτε η κοπελα με καθοδηγησε πλήρως! Να σε ρωτήσω κατι αλλο σχετικα με την διαμονη επειδη ψαχνω κι εγω για την χωρα και συγκεκριμενα κατι οικονομικο δλδ ενοικιαζομενα δωματια οχι ξενοδοχεια. Εσυ εκει που εμεινες πως ηταν?απο τιμες? μπορω καπου να βρω εκτος απο τηλεφωνα και καποιες φωτος των δωματιων? γτ περυσι που εψαχνα για Σκιαθο ειχε πολυ οργανωμενα σαιτ ακομα κ για τις πολυ μικρες πανσιον!
 

Vmek

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
γεια σας θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ψαχνω για Λευκαδα και τυχαια χθες διαβασα την συζητηση σας γιατι κι εγω θα παω χωρις αυτοκινητο οποτε η κοπελα με καθοδηγησε πλήρως! Να σε ρωτήσω κατι αλλο σχετικα με την διαμονη επειδη ψαχνω κι εγω για την χωρα και συγκεκριμενα κατι οικονομικο δλδ ενοικιαζομενα δωματια οχι ξενοδοχεια. Εσυ εκει που εμεινες πως ηταν?απο τιμες? μπορω καπου να βρω εκτος απο τηλεφωνα και καποιες φωτος των δωματιων? γτ περυσι που εψαχνα για Σκιαθο ειχε πολυ οργανωμενα σαιτ ακομα κ για τις πολυ μικρες πανσιον!
Γεια σου!Ειδα λιγο αργα το μηνυμα σου αλλα ελπιζω να προλαβαινω να βοηθησω!Εγω με τον φιλο μου περυσι περασα τελεια και αυτο γιατι μας διευκολυνε πολυ η τοποθεσια στην οποια βρισκοτανε η πανσιον που τελικα μειναμε!Ειχαμε κλεισει σε γνωστο ξενοδοχειο της λευκαδας αλλα επειδη δεν μειναμε καθολου ευχαριστημενοι πηραμε την προκαταβολη μας πισω και αρχισαμε το ψαξιμο ελπιζοντας οτι δεν θα μας παρει πολυ ωρα!Σταθηκαμε πολυ τυχεροι,τελικα καθε εμποδιο για καλο!Μας προτειναν αρκετοι το Πυροφάνι,μια πανσιον ακριβως πανω απο τον κεντρικο πεζοδρομο της πολης..οι ιδιοκτητες ευγενεστατοι,η σταση για τα λεοφορεια 10 λεπτα το πολυ με τα ποδια...και το καλυτερο,τα δωματια καινουρια,πεντακαθαρα και μεγαλα,με απιστευτη μονωση στα παραθυρα ουτοσωστε να μην σε εμποδιζει η κινηση στον πεζοδρομο να ησυχασεις!Απο τιμη αν θυμαμαι καλα 65 ευρω την ημερα χωρις πρωινο,αλλα σου δινουν ενα κουπονι για διπλανη καδετερια στην οποια πας συστημενος απο αυτους και με 5 ευρω μονο περνεις ενα πλουσιο πρωινο π υποτιθεται ειναι για εναν αλλα πιστεψε θα χορτασετε και οι 2!υπαρχει σελιδα στο ιντερνετ για περαιτερω πληροφοριες και τηλεφωνα..το συστηνω παντως!
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Σε ευχαριστω πολυ που ανταποκριθηκες και ναι με προλαβες ακομα δεν εχω κανει καμια κρατηση!!ακομα ψαχνομαι θα αρχισω να παιρνω τηλεφωνα αυριο μεθαυριο. Το ειδα το πυροφανι οντως φαινεται πολυ ωραιο αλλα 65 ευρω μου φαινονται αρκετα για την εποχη αυτη που ολοι ζοριζομαστε..γι αυτο θελω να το ψαξω καλα πριν κλεισω θα παρω και στο πυροφανι βεβαια τηλ να ρωτησω μηπως και αλλαξε κατι απο περυσι αν και δεν το πολυ πιστευω!!!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom