Λευκορωσία Λευκορωσία 2016 (ή Τα τελευταία σφυροδρέπανα).

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Είμεθα ολίγοι αλλά φανατικοί αναγνώστες με έκδηλο ενθουσιασμό.
Μα και φανατικοί ακροατές. Τι τραβάν οι δόλιες μάνες μας....δείτε μήνυμα στο πάνω μέρος της οθόνης.
(@gelf, αν νομίζεις οτι το παρακάνω με το τρολάρισμα, να με μαλώσεις, είναι και σοβαρή η ιστορία σου κι εμένα μ' έπιασε η άνοιξη, τα πουλάκια κελαηδούν, λουλούδια ανθίζουν κλπ)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Είχα μείνει άφωνος όταν σε διάλεξη διακεκριμένης γεωργιανής πολιτικής επιστήμονος με μεγάλη χαρά μας είπε ότι επιτέλους έφυγε από πλατεία του Τμπλίσι αυτό
soviet_tbilisi-2 (1).jpg
και επιτέλους ήρθε αυτό
st-george-statue-sculptor-zurab-tsereteli1 (1).jpg

( ο άη Γιώργης είναι)
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Η ιστορία έχει συνέχεια. Μην ανησυχείτε. Δεν παρεξηγούμαι. Είμαι και ήμουν αναθεωρητής. Μην με κατηγορήσετε εμένα για...
Πάντως η (πρώην-και προ πολλλών 10ετιών) εφηβική μου καρδιά έχει σκιρτήσει.
20160415_115513.jpg


Βάζω ν' ακούσω το cd και συνεχίζω.

Το ταξίδι πάντως ήταν πολύ ενδιαφέρον. Μου λύθηκαν πολλές απορίες.

Όσο και να με τρολλάρετε (κάποιοι) εγώ ήμουν ευτυχής.
Ευτυχέστερος και από πολλά υπερατλαντικά ταξίδια.
Ήθελα να βρεθώ κάπου, όπου έπρεπε να βρεθώ πριν από πολλά χρόνια αλλά ο (αντι)δογματισμός μου δεν με άφησε.
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Γι'αυτό και σε διαβάζουμε, γιατί μαζί σου γινόμαστε κι εμείς "ευτυχέστεροι" με τις εικονες και τη περιγραφή. Αλλά πού να ξεστομίσεις "καλύτερα Λευκορωσία από Αμέρικα..." θα σε φάνε οι θιασώτες του ΝΥC. Eγώ πάντως αμετανόητα μαζί σου.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Γι'αυτό και σε διαβάζουμε, γιατί μαζί σου γινόμαστε κι εμείς "ευτυχέστεροι" με τις εικονες και τη περιγραφή. Αλλά πού να ξεστομίσεις "καλύτερα Λευκορωσία από Αμέρικα..." θα σε φάνε οι θιασώτες του ΝΥC. Eγώ πάντως αμετανόητα μαζί σου.
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν ένα απονενοημένο war μεταξύ NYC και Brest :cool: Να ξεχωρίσουν οι original από τους ντεμέκ :haha:
Χωρίς πλάκα, είναι από τις λίγες ιστορίες που διαβάζω πάνω από μία φορά.. όσο για τις φωτογραφίες, μοιάζουν τρσιδιάστατες στα μάτια μου. Οπότε θα σε παρακαλούσα να γράψεις κι άλλα, ευχαριστώ ;)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οταν μπορεσεις, βαλε και τα οικονομικα της υποθεσης. Εξαιρετικη ιστορια, ευγε.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ενδιαφερον ταξιδι και ωραιες φωτογραφίες .
Ειχα νυφη Λευκορωσιδα και όλα τα σουβενιρ που μας εφερνε ειχαν πανω το σφυροδρεπανο !!
Το αστειο ειναι οτι ζούμε στη Λακωνία , άντε να τα εμφανίσεις !
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ενδιαφερον ταξιδι και ωραιες φωτογραφίες .
Ειχα νυφη Λευκορωσιδα και όλα τα σουβενιρ που μας εφερνε ειχαν πανω το σφυροδρεπανο !!
Το αστειο ειναι οτι ζούμε στη Λακωνία , άντε να τα εμφανίσεις !
:haha::haha::haha::clap::clap::clap:
 

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
χιλή
Ενδιαφερον ταξιδι και ωραιες φωτογραφίες .
Ειχα νυφη Λευκορωσιδα και όλα τα σουβενιρ που μας εφερνε ειχαν πανω το σφυροδρεπανο !!
Το αστειο ειναι οτι ζούμε στη Λακωνία , άντε να τα εμφανίσεις !
Πω πω, διάβασα στη Λαπωνία και έμεινα μερικά λεπτά να σκέφτομαι τι ζόρι μπορεί να τραβάνε οι Λάπωνες...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Yorgos, σχετικά με τα οικονομικά του ταξιδιού, θα αναφερθώ σε παρακάτω κεφάλαια.

Πάντως για να υπάρχει μια πρώτη ιδέα, ισχύει το αξίωμα (όπως σε κάθε κλειστή οικονομία) ότι τα τοπικά προϊόντα είναι πολύ φτηνά σε αντίθεση με τα εισαγόμενα.

Για παράδειγμα με 1 ευρώ έπινες τρεις βότκες (λευκορώσικες) και προφανώς έβλεπες τα πάντα πιο αισιόδοξα. Η τοπική μπύρα (υπέροχη - αφιλτράριστη) κόστιζε περίπου 1 ευρώ. Το φιλέτο σε ακριβά ρεστοράν κόστιζε περί τα 5-6 ευρώ, ενώ τα λοιπά κρεατικά κάτω από 3 ευρώ.

Τα εισιτήρια στα αστικά ΜΜΜ κόστιζαν 0.11-0.14 ευρώ. Το εισιτήριο από μπρεστ στο Μινσκ κόστιζε περί τα 3 ευρώ. Για τα ταξί έχω γράψει.

Πάντως και τα εισαγόμενα είχαν τιμές κάτω από αυτές της Ελλάδας (αλλά μάλλον απαγορευτικές για τους πολλούς ντόπιους). Πχ γαλλικό κρασί 20 ευρώ.

Ένα ζήτημα - εξαίρεση - ήταν τα ξενοδοχεία. Το σοβιετικού τύπου ξενοδοχείο στο Μπρεστ είχε 40 ευρώ με φτωχό πρωινό, ενώ στο Μινσκ - σε κεντρικότατο σημείο και αυτό - είχε 70 ευρώ με πλούσιο πρωινό.

Επίσης ένα άλλο ζήτημα είναι η visa.
Όπως την έβγαλα εγώ στοίχισε 60 ευρώ, ενώ εάν την ήθελα αυθημερόν θα πλήρωνα 180 ευρώ. Υπάρχει και η λύση να πας αεροπορικά στο Μινσκ, οπότε έτσι κοστίζει 90 ευρώ, αλλά πρέπει να μπλέξεις με κάποια συγκεκριμένα πρακτορεία (δεν έκανα ιδιαίτερη διερεύνηση γιατί ήθελα να δω το Μπρεστ για ιστορικούς λόγους).
Η ταξιδιωτική ασφάλεια (υποχρεωτική για την έκδοση της visa) είναι φτηνή και τη βγάζεις σε κάποια βανάκια σταθμευμένα έξω από το προξενείο.

Τα παραπάνω με ισοτιμία 1ευρώ=24.000ρούβλια.



ΚΙΚΙ, καταπληκτικό αυτό με τη Λακωνία και τα σφυροδρέπανα.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 4

Το φρούριο του Μπρεστ και το μουσείο των σιδηροδρόμων.

Όπως προανέφερα, βγαίνοντας από το ταξί και προχωρώντας προς το φρούριο άκουγα υπόκωφα τους ύμνους του Κόκκινου Στρατού. Πέρασα την πύλη

1.JPG




και προχώρησα μέσα στον χώρο του φρουρίου,

2.JPG


όπου παντού υπήρχαν μνημεία για το μεγάλο πατριωτικό πόλεμο,

3.JPG


4.JPG


άρματα μάχης και αυτοκίνητα εποχής.

5.JPG





Το φρούριο περιβάλλεται από κλάδους του ποταμού Bug.

7.JPG


Προχώρησα προς το κεντρικό σημείο του φρουρίου.

8.JPG


και αποφάσισα να μπω στο μουσείο του μεγάλου πατριωτικού πολέμου.

9.JPG


10.JPG

Έμεινα αρκετή ώρα εκεί, είδα σε φωτογραφίες τον σύντροφο πρόεδρο και ηρωικές αφίσες,

11.JPG


12.JPG


είδα την κατάληψη του Βερολίνου, από τον κόκκινο στρατό, σε πίνακα ο οποίος ήταν σε κεντρικό σημείο του μουσείου,

13.JPG


αλλά είδα και αφίσες του μεγάλου πατριωτικού πολέμου, καθώς και την Πράβδα και την Ισβέστια (με το διάγγελμα του συντρόφου Στάλιν) της εποχής.

14.JPG


15.JPG


Επίσης το μουσείο εκτός από οπλισμό είχε και στολές των ηρώων (βλ άπειρα παράσημα).

16.JPG


Στην έξοδο του μουσείου υπήρχε κάτι σαν περίπτερο όπου αγόρασα διάφορα αναμνηστικά, με κυριότερο το cd του κόκκινου στρατού.

17.jpg


18.jpg


18.jpg

Ο συμπαθέστατος άνθρωπος - πωλητής, και ένας από τους ελάχιστους Λευκορώσους που γνώριζαν αγγλικά, μου επανέλαβε πολλάκις ότι ο δίσκος αυτός είναι ο original.
Πανευτυχής και με τα δώρα που αγόρασα για τον εαυτό μου βγαίνω από το μουσείο και κατευθύνομαι προς ένα καφέ που υπάρχει μέσα στο χώρο του φρουρίου για ολιγόλεπτη ξεκούραση.

19.JPG


Μετά αφού περπάτησα αρκετά στο χώρο του φρουρίου και δίπλα στους παραποτάμους οι οποίοι περιβάλλουν το φρούριο,

20.JPG


21.JPG


βγήκα έξω από το φρούριο για να πάω στο μουσείο των σιδηροδρόμων. Περπάτησα λίγο δίπλα στον ποταμό

22.JPG


και έφτασα στο μουσείο των σιδηροδρόμων, το οποίο είναι υπαίθριο. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γραμμές του σιδηροδρόμου στην πρώην ΕΣΣΔ ήταν λίγο πλατύτερες από αυτές της Ευρώπης. Συγκεκριμένα στη υπόλοιπη Ευρώπη οι σιδηροδρομικές γραμμές είχαν πλάτος 1435mm, ενώ στην πρώην ΕΣΣΔ είχαν πλάτος 1524mm. Στο Μπρεστ λοιπόν, ως ο βασικός σιδηροδρομικός κόμβος,

23.JPG


γινόταν η αλλαγή. Η διαφορά πλάτους των σιδηροδρομικών γραμμών φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

24.JPG


Συνέχισα την περιήγηση στο μεγάλης έκτασης μουσείο των σιδηροδρόμων,

25.JPG


26.JPG


είδα αφίσες ταινιών που είχαν γυριστεί στην περιοχή του μουσείου,

27.JPG


ανέβηκα σε θέσεις μηχανοδηγού,

28.JPG


είδα παγοθραυστικό τρένο για τις ανάγκες διέλευσης της Σιβηρίας

29.JPG


και όταν κουράστηκα πήρα ένα ταξί και πήγα στο ξενοδοχείο για σύντομο ντους και ολιγόλεπτη ξεκούραση.
 

Attachments

  • 312,8 KB Προβολές: 0

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom