Λευκορωσία Λευκορωσία 2016 (ή Τα τελευταία σφυροδρέπανα).

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 5

Η τελευταία νύχτα στο Μπρεστ και το ταξίδι προς Μινσκ.


Μετά την καθιερωμένη βόλτα στον πεζόδρομο Sovetskaya,

1.JPG


κατευθύνθηκα προς το πάρκο 1ης Μαϊου, όπου μέσα σε φυσικές - τεχνητές ομορφιές,

2.JPG


παιδικές χαρές,

3.JPG


λιμνούλες και λοιπά χαλαρωτικά τοπία,

4.JPG


υπάρχει το ρεστοράν tavern u ozera

5.JPG


6.JPG


7.JPG


με αυθεντικά λευκορωσικά φαγητά, σε ένα υπέροχο περιβάλλον.

Μετά το καταπληκτικό φαγητό, με κέρασαν ένα χωνευτικό απόσταγμα και στη συνέχεια ήπια βότκα Μπρεστ-Λιτόφσκ, που είχε γίνει η αγαπημένη μου.

Για να χωνέψω, περπάτησα και έφτασα στον εμβληματικό σιδηροδρομικό σταθμό του Μπρεστ,

8.JPG


προκειμένου να πάρω εισιτήρια για το Μινσκ, ώστε την άλλη μέρα να ήμουν στην πρωτεύουσα της Λευκορωσίας.
Τότε

9.JPG


10.JPG


11.JPG


κατάλαβα ότι είχα δύο επιλογές:
Ή με το γρήγορο τρένο σε χρόνο 3 ώρες και 10 λεπτά ή με το σοβιετικό τρένο σε χρόνο 4 ώρες και 30 λεπτά.

Προφανώς προτίμησα το παραδοσιακό - σοβιετικό τρένο, προκειμένου να φτάσω αργότερα μεν, αλλά να χαρώ τη διαδρομή όπως παλιά.

Η τιμή του εισιτηρίου για 345km δεν ξεπερνούσε τα 3 ευρώ για διαδρομή 4 ωρών και 30 λεπτών. Έτσι προφανώς επέλεξα το σοβιετικό τρένο με τα κουρτινάκια του και τα άλλα αξεσουάρ. Το τρένο αυτό θα έφτανε στην Πετρούπολη (Αγία). Θα έφτανε το άλλο πρωί. Εγώ όμως θα κατέβαινα στο Μινσκ. Κάτω από τα καθίσματα άνοιγες και έβαζες με ασφάλεια τις αποσκευές σου, αφού πάνω είχες τη δυνατότητα να κοιμηθείς . Όλα τα είχαν σκεφτεί στη διαχείριση του τρένου. Φεύγω από τον εμβληματικό σιδηροδρομικό σταθμό του Μπρεστ και κατευθύνομαι προς τον κεντρικό πεζόδρομο Sovetskaya,

12.JPG


για μερικές τελευταίες βότκες Μπρεστ-Λιτόφσκ, στο Golden Coffee.

13.jpg


Η βότκα αυτή κυλούσε σαν βελούδο στον οισοφάγο μου. Αποφάσισα να πάρω όσα μπουκάλια μπορούσα να κουβαλήσω και να τα πίνω δίπλα στη θάλασσα και όταν βγαίνω απ' αυτή, σε ανάμνηση αυτού του ταξιδιού μου.

14.1.jpg


Πίνοντας ένα ποτηράκι βότκα Μπρεστ-Λιτόφσκ, ολοκληρώνω το κεφάλαιο αυτό, με τελευταίες νυχτερινές βόλτες στον κεντρικό πεζόδρομο Sovetskaya, με ολιγόωρο ύπνο και μετάβαση το πρωί στον εμβληματικό σιδηροδρομικό σταθμό του Μπρεστ,

15.JPG


για να πάω προς Μινσκ.

Όπως και σε άλλα σημεία της πόλης, έτσι και στον σταθμό οι περιοχές καπνίσματος είναι συγκεκριμένες.

16.JPG


Άλλωστε κάποιοι που πήγαν να καπνίσουν σε τυχαίο σημείο διώχθηκαν προς την πλησιέστερη περιοχή καπνίσματος.

17.JPG


Αφού θαύμασα για τελευταία φορά τον εμβληματικό σιδηροδρομικό σταθμό του Μπρεστ με τα σφυροδρέπανά του,

18.JPG


μπήκα στο τρένο για το Μινσκ,

19.JPG


το οποίο το άλλο πρωί θα έφτανε στην Αγία Πετρούπολη. Το τρένο ήταν σοβιετικού τύπου και γι' αυτό το επέλεξα, από τα ταχύτερα, όπως προανέφερα στο προηγούμενο κεφάλαιο.

Όταν μπήκα στο τρένο βρήκα αυτό που περίμενα, δηλαδή τα κουρτινάκια, τα τραπεζάκια, τους πάγκους οι οποίοι μετατρέπονταν σε κρεβάτι.

20.JPG


Κάθισα στη θέση μου και στο τραπέζι άφησα προς μελέτη το "ευαγγέλιο".

21.JPG


Ύστερα από λίγο η υπεύθυνη του βαγονιού, κέρασε τσάι.

22.JPG


Μου έκανε εντύπωση η περιποίηση αυτή, σχετικά με το μικρό ποσό το οποίο είχα πληρώσει για ναύλο.
Παρατηρούσα το σοβιετικού τύπου τρένο

23.JPG


αλλά και τα χωριά και τους σταθμούς στους οποίους κάναμε στάση

24.JPG


25.JPG


26.JPG


27.JPG


28.JPG


μέχρι που φτάσαμε στον σιδηροδρομικό σταθμό του Μινσκ.

29.JPG


Βγαίνω έξω ρίχνω την πρώτη ματιά και η πόλη με κερδίζει.

30.JPG


Παίρνω ένα ταξί και πάω στο ξενοδοχείο. Πρέπει να κινηθώ γρήγορα, το Μινσκ με περιμένει.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
πάντως (ειμαι σιγουρος οτι το ξερετε) η μοναδικη, που εχει απομεινει, σημαια με σφυροδρεπανο στην ευρωπη, ειναι αυτη της Υπερδνειστερίας.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 6

Η πρώτη νύχτα στο Μινσκ.

Το Μινσκ ιδρύθηκε τον 11ο αιώνα (επίσημη ημερομηνία ίδρυσής του είναι η 03-03-1067) και είναι η πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη της Λευκορωσίας. Η πόλη έχει καταστραφεί και ανοικοδομηθεί αρκετές φορές.
Το έτος 1505 λεηλατήθηκε από τους Τατάρους της Κριμαίας, το έτος 1812 ισοπεδώθηκε από τους Γάλλους, ενώ δέχθηκε ισχυρά πλήγματα από τους Γερμανούς το 1918 και από τους Πολωνούς τα έτη 1919-1920. Επίσης είχε καταστραφεί αρκετές φορές από φωτιές. Όμως η μεγάλη καταστροφή συντελέστηκε κατά τη διάρκεια του Β παγκοσμίου πολέμου, όπου ο μισός πληθυσμός της πόλης βρήκε τον θάνατο. Μεταξύ αυτών και οι τότε 50.000 Εβραίοι της πόλης. Η πόλη καταστράφηκε - ισοπεδώθηκε εντελώς.

Μετά τον πόλεμο με την ανακατάληψη του Μινσκ από τον κόκκινο στρατό, άρχισε η ανοικοδόμηση της πόλης. Ο σύντροφος Στάλιν έστειλε τους καλλίτερους μοσχοβίτες αρχιτέκτονες, ώστε να μετατρέψουν τα ερείπια του Μινσκ σε μια πόλη μοντέλο. Μοντέλο πόλης σοβιετικού τύπου με τους δρόμους μεγάλης διατομής (έως και οκτώ λωρίδων κυκλοφορίας), τα μεγάλα πεζοδρόμια και τα τεράστια και επιβλητικά κτίρια,

1.JPG


2.JPG


η κλασικιστική τεχνοτροπία των οποίων είχε σκοπό να επιδειχθεί η εργατική δύναμη - ουτοπία.
Σήμερα η πόλη - πρωτεύουσα έχει πληθυσμό 1.890.000 περίπου κατοίκους, σε πολύ μεγάλη έκταση.

Αυτά είχα διαβάσει και αυτά έβλεπα μπροστά μου πηγαίνοντας με το ταξί στο ξενοδοχείο.
Στο Μινσκ είχα επιλέξει το Garni Hotel στο κέντρο της πόλης.

3.JPG


Πράγματι το ξενοδοχείο είναι στο κεντρικότερο σημείο της πόλης και αυτό με βόλεψε πάρα πολύ. Έκανα γρήγορα check in και ανέβηκα στο δωμάτιο.

4.JPG


5.JPG


Τόσο οι κοινόχρηστοι χώροι του ξενοδοχείου όσο και το δωμάτιο, ξεπερνούσαν κατά πολύ τις προδιαγραφές των τριών αστέρων.

Βγήκα από το ξενοδοχείο και άρχισα να κάνω τις πρώτες αναγνωριστικές βόλτες στο κέντρο του Μινσκ. Μερικά μέτρα από το ξενοδοχείο βρέθηκα στη vulica Lienina και στην Ploshcha Svabody, η οποία είναι κατ' ουσία το κέντρο της πόλης με το Δημαρχείο

6.JPG


και τον μπαρόκ ορθόδοξο καθεδρικό του Αγίου Πνεύματος, με τους δύο πύργους.

7.JPG


Κατηφόρισα προς την παλιά πόλη και τον ποταμό Svislach. Το χιόνι είχε μαζευτεί σε συγκεκριμένες θέσεις.

8.JPG


Συνέχισα να κατηφορίζω προς τον ποταμό Svislach.

9.JPG


Είχε αρχίσει να σκοτεινιάζει και παρατήρησα ότι ο φωτισμός της πόλης είναι εντυπωσιακός.

10.JPG


11.JPG


Αφού περπάτησα λίγο στα στενά δρομάκια της παλιάς πόλης, ανηφορίζω προς την κεντρική λεωφόρο Νiezaliezhnasci (Ανεξαρτησίας), οκτώ λωρίδων κυκλοφορίας.

12.JPG


Η λεωφόρος εκτείνεται σε μεγάλο μήκος (άνω των 11km), αλλά τα μνημεία και τα κτίρια μεγαλοπρεπούς σοβιετικής αρχιτεκτονικής είναι κυρίως μεταξύ της Ploshcha Νiezaliezhnasci (Ανεξαρτησίας) και της Ploshcha Peramohi (Νικης)

13.JPG


14.JPG


Πήρα τη νοτιοδυτική κατεύθυνση προς την Ploshcha Νiezaliezhnasci (Ανεξαρτησίας), για να παρατηρήσω το μεγάλο κτίριο του Κοινοβουλίου, πίσω από το άγαλμα του συντρόφου Λένιν. Έτσι έφτασα στην πλατεία,

15.JPG


όπου εκτός των άλλων βρίσκεται και η κόκκινη καθολική εκκλησία του Αγίου Σίμωνος και της Αγίας Ελένης,

16.JPG


Επισημαίνεται ότι στο παρελθόν αυτή η εκκλησία ήταν ορθόδοξη, αλλά υπό τον Πάπα. Βέβαια η εκκλησία αυτή είναι τώρα καθολική. Αλλά και σήμερα υπάρχουν πολλές ορθόδοξες εκκλησίες στην Ουκρανία και τη Λευκορωσία, οι οποίες υπάγονται στον Πάπα. Νομίζω ότι οι υπαγόμενοι σ'αυτές ονομάζονται Ουνίτες. Είναι ένα παράδοξο, αλλά εγώ δεν τα πάω καλά με τα θεολογικά, οπότε δεν είμαι σε θέση για περισσότερα στοιχεία.

17.JPG


Τέλος πάντων δεν ήταν αυτός ο σκοπός του ταξιδιού μου στη Λευκορωσία. Προχωρώ στην Ploshcha Νiezaliezhnasci και βρίσκομαι μπροστά από το άγαλμα του συντρόφου Λένιν. Πίσω από το άγαλμα του συντρόφου Λένιν βρίσκεται το κτίριο του Κοινοβουλίου της Λευκορωσίας.

18.JPG


19.JPG


Στην πλατεία Νiezaliezhnasci δεν παρατηρούσες σκουπίδι. Το θεώρησα απίστευτο. Όπως έχω προαναφέρει το φαινόμενο αυτό το συναντάς σε όλη τη Λευκορωσία.

20.JPG


Η ώρα ήταν αρκετά περασμένη. Συνηθισμένος από την κεντρική Ευρώπη σκέφτηκα ότι τέτοια ώρα είναι δύσκολη για φαγητό.
Πήρα γρήγορα ένα ταξί. Στόχος μου είναι η μπυραρία Browar Rakowski. Στο δρόμο έβλεπα όλα τα κτίρια του Μινσκ φωτισμένα.

21.JPG


Σκέφτηκα! Να η πόλη του φωτός.

Η πόλη του φωτός είναι το Μινσκ. Ακόμα και οι εργατικές πολυκατοικίες σοβιετικού ρυθμού φωτισμένες έτσι, φαινόντουσαν παραδεισένιες.
Δυστυχώς από το εν κινήσει ταξί δεν μπορώ να βγάλω ποιοτικότερες φωτογραφίες.
Το ταξί φτάνει γρήγορα στον προορισμό του.
Μπαίνω στη μπυραρία Browar Rakowski.

22.JPG


Απολαμβάνω μπύρες απαστερίωτες κατασκευασμένες στη μπυραρία Browar Rakowski. Το φαγητό ήταν επίσης εξαιρετικό.

23.JPG


Όπως έμπαινες στη μπυραρία, υπήρχε ένα ενυδρείο με οξύρυγχους, οι οποίοι παράγουν το μαύρο χαβιάρι.

24.JPG


Φεύγοντας από τη μπυραρία, περασμένα μεσάνυχτα, ρίχνω μια τελευταία ματιά.

25.JPG


Η μπυραρία είχε σχεδόν αδειάσει. Περπατώ έως το ξενοδοχείο μου.

26.JPG


Η απόσταση ήταν μικρή. Όταν φτάνω σκέφτομαι να πιω ένα τελευταίο ποτό στο μπαρ δίπλα στο ξενοδοχείο. Ονομαζόταν tapas bar. Μπαίνω μέσα για να πιω μια χωνευτική βότκα.
Και τι βλέπω στον κατάλογο!
Οι τοπικές βότκες είχαν 8.000 ρούβλια.
Με ένα ευρώ έπινες τρεις βότκες.
Ο απόλυτος παράδεισος.

27.JPG


28.JPG


Για τσάι ήθελες 35.000 ρούβλια. Αλλά τσάι δεν πίνω. Όμως για βότκα, (λευκορώσικη) πλήρωνες 8.000 ρούβλια. Ο απόλυτος παράδεισος.
Ο κατάλογος ήταν σαφής. Local Products. Τα τοπικά προϊόντα πάμφθηνα.

Ξεκίνησα με Zubrowka. Ο μπάρμαν κέρασε και άλλα ποτά "local products". Τελικά δοκιμάσαμε όλα τα τοπικά αποστάγματα. Όταν έκλεισε το μπαρ, πήγα δίπλα στο ξενοδοχείο μου και ανέβηκα στο δωμάτιό μου.

Τελικά η επιλογή μου για ταξίδι στη Λευκορωσία ήταν απόλυτα επιτυχής.
 

Attachments

  • 65,2 KB Προβολές: 0
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 7

Πρωινός χαλαρός περίπατος στο Μινσκ.

Ξυπνάω με πολύ καλή διάθεση. Η προηγούμενη νύχτα μου είχε δημιουργήσει μια εξαιρετική διάθεση.
Όπως ξυπνάω το πρωί, βλέπω το παράθυρό μου σκεπασμένο από χιόνι. Προφανώς δεν πτοούμαι.

1.JPG


Μετά το υπερπλήρες πρωινό του ξενοδοχείου, ξεκινώ την πρωινή εξερεύνηση στην πρωτεύουσα.
Στην Ploshcha Svabody , όπου και το Δημαρχείο

2.JPG


3.JPG


η κινητοποίηση του μηχανισμού στην αντιμετώπιση του χιονιού ήταν άμεση,

4.JPG


όπως και σε όλα τα κρίσιμα σημεία της πόλης. Η ετοιμότητα αυτή με εξέπληξε ευχάριστα.

Διαβαίνοντας από τον μπαρόκ ορθόδοξο καθεδρικό του Αγίου Πνεύματος,

5.JPG


με τους δύο πύργους, έφτασα στον ορθόδοξο ναό των Αγίων Πέτρου και Παύλου,κοντά στον ποταμό Svislach, όπου έπεσα σε γάμο.

6.JPG


7.JPG


Ήταν Παρασκευή πρωί και τόσο η ώρα, όσο και η ημέρα μου δημιούργησαν έκπληξη. Ρωτώντας μαθαίνεις. Και έμαθα ότι σύμφωνα με την ορθόδοξη εκκλησία, γάμοι δεν γίνονται το Σάββατο, ως ημέρα πένθους. Γάμοι, σύμφωνα με την ορθόδοξη εκκλησία, πρέπει να γίνονται τις άλλες ημέρες της εβδομάδας πλην Σαββάτου. Προφανώς ρώτησα γιατί στην Ελλάδα η πλειοψηφία των γάμων γίνεται Σάββατο και η απάντηση ήταν λόγω των οικονομικών μεγεθών και του οφέλους της εκκλησίας. Τέλος πάντων, ας μην επεκταθώ περισσότερο, για ζητήματα για τα οποία δεν είμαι σίγουρος, αφού όπως έχω προαναφέρει οι γνώσεις μου στα θεολογικά είναι ανεπαρκείς.
Στη συνέχεια προχώρησα και πέρασα τον ποταμό Svislach,

8.JPG


συνεχίζοντας τον περίπατο στην παλιά πόλη, κατευθυνόμενος προς την όπερα. Πλησιάζοντας την όπερα, παρατηρώ ότι ο περιβάλλων χώρος ήταν καλυμμένος από χιόνι

9.JPG


εκτός από μικρή έκταση την οποία είχαν καθαρίσει δύο εκχιονιστικά μηχανήματα, τα οποία εργάζονταν με τη βοήθεια ανθρώπινου προσωπικού.

Ανεβαίνω στην όπερα και αφού ρίχνω μια ματιά, ρωτώ στο ταμείο εάν υπάρχει εισιτήριο για τη συναυλία της επόμενης ημέρας. Μου είχε κάνει εντύπωση από το προηγούμενο βράδυ, ότι από όπου πέρναγα σε χώρο συναυλιών, συνέρρεε πλήθος κόσμου. Είχα τρεις διαθέσιμες νύχτες στο Μινσκ. Η πρώτη ήταν η αναγνωριστική, για τη δεύτερη - λίγο αργότερα - είχα βγάλει από τη Βαρσοβία εισιτήριο για το περίφημο τσίρκο του Μινσκ. Οπότε μου είχε μείνει διαθέσιμη η τρίτη νύχτα. Όμως αυτή έπεφτε Σάββατο και όπως μου εξήγησαν στο ταμείο δεν υπήρχε θέση. Βγαίνω από την όπερα και κατεβαίνοντας τα σκαλιά, παρατηρώ ότι τα εκχιονιστικά μηχανήματα είχαν ολοκληρώσει το έργο τους.

10.JPG


Το χιόνι από τους πεζόδρομους είχε σχεδόν εξαφανιστεί.
Συνεχίζω με χαλαρό περίπατο στα στενά της παλιάς πόλης, μικρής σε έκταση, η οποία έχει ανοικοδομηθεί σύμφωνα με τους αρχιτεκτονικούς ρυθμούς του 17ου και του 18ου αιώνα, γύρω από τον ποταμό Svislach.

11.JPG


12.JPG


13.JPG


Προχωρώντας κατά μήκος του ποταμού Svislach, βλέπω τις σοβιετικού τύου πολυκατοικίες, τις οποίες την προηγούμενη νύχτα με τον φωτισμό, μου φαίνονταν φαντασμαγορικές. Έργα τέχνης μου φαίνονταν το προηγούμενο βράδυ. Με το φως της ημέρας, όμως, η πραγματικότητα δεν ξεφεύγει.

14.JPG


Συνεχίζοντας φτάνω στο νησί των δακρύων. Το νησί των δακρύων είναι μια νησίδα στον ποταμό Svislach, με μνημείο, αφιερωμένο στα θύματα του πολέμου του Αφγανιστάν.

15.JPG


16.JPG


Από εκεί βλέπω γαμπρούς και νύφες να τιμούν το μνημείο, να φωτογραφίζονται και να φεύγουν προς τις λιμουζίνες για άλλες φωτογραφίες με θέα το Μινσκ.

17.JPG


18.JPG

Τελικά υπέθεσα ότι η ημέρα γάμου στη Λευκορωσία είναι η Παρασκευή.
Συνεχίζω τον περίπατο

19.JPG


στην παλιά πόλη, βγαίνω απ' αυτήν και φτάνω στο σύγχρονο κέντρο της πόλης

20.JPG


21.JPG


όπου πάνω από πολυκατάστημα, υπάρχει μνημείο σοσιαλιστικού ρεαλισμού.

22.JPG


Ύστερα από ελάχιστο περπάτημα φτάνω στο ξενοδοχείο για ανασυγκρότηση. Απέναντι απ' αυτό υπάρχει ένα κινηματοθέατρο, το οποίο θεωρώ ότι είναι ιδιαίτερο αρχιτεκτονικό δημιούργημα.

23.JPG


Αντί να ανασυγκροτηθώ στο ξενοδοχείο, σταμάτησα λίγο στο διπλανό μπαράκι,

24.JPG


για να κάνω διατριβή στα αποστάγματα.

25.JPG


Μετά τη ξεκούραση συνέχισα τον περίπατο στο κέντρο της πόλης.
Αφού πέρασα από το κτίριο της KGB, και άλλα δημόσια κτίρια με τα σφυροδρέπανα,

26.JPG


26.JPG


έφτασα στην πλατεία Ανεξαρτησίας (Ploshcha Νiezaliezhnasci), όπου και η κόκκινη εκκλησία,

28.JPG


29.JPG


αλλά κυρίως το άγαλμα του συντρόφου Λένιν, μπροστά από το κοινοβούλιο.

30.JPG


31.JPG


για να ¨εγγυάται¨ τις δημοκρατικές διαδικασίες του Κοινοβουλίου.

Άλλωστε ο σύντροφος πρόεδρος Αλεξάντερ Λουκασένκο, διοικεί τη χώρα από το έτος 1994. Στις εκλογές του 2010 πήρε ποσοστό 80%, αλλά στις εκλογές του 2015 πήρε ποσοστό 83.5%.

Η ώρα είχε περάσει και έπρεπε να πάω στο ξενοδοχείο για ολιγόλεπτη ξεκούραση. Τα γλυπτά στην πλατεία ήταν υπέροχα.

32.JPG



33.JPG


34.JPG


Το ίδιο και τα κτίρια με τα σφυροδρέπανα. Όμως έπρεπε να είμαι σύντομος.

Άλλωστε ύστερα από λίγο είχα πάρει εισιτήριο για το τσίρκο.
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 8

Το τσίρκο του Μινσκ και η δεύτερη νύχτα στην πρωτεύουσα.

Έτσι ξεκίνησα να προχωρώ γρήγορα προς το ξενοδοχείο μου, κατ' αρχή μέσω της λεωφόρου Νiezaliezhnasci

1.JPG


2.JPG


3.JPG


και στη συνέχεια μέσω της λεωφόρου Lienina,

4.JPG


5.JPG


6.JPG


7.JPG


έως ότου έφτασα γρήγορα στο ξενοδοχείο μου,

8.JPG


για ένα σύντομο ντους και ολιγόωρη ξεκούραση.

Μέχρι να βγω, βλέπω ότι ο ήλιος είχε παραχωρήσει τη θέση του σε χιονοθύελλα.

9.JPG


Προχωρώντας προς το τσίρκο περνώ από την πλατεία Oktyabrskaya,

10.JPG


όπου υπάρχει το Μέγαρο της Δημοκρατίας, το Μέγαρο Πολιτισμού των Συνδικάτων και το Μουσείο του Μεγάλου Πατριωτικού Πολέμου.

11.JPG


12.JPG


Στην απέναντι πλευρά του δρόμου βρίσκεται η Κεντρική Πλατεία, ένα μικρό πάρκο, όπου από πίσω υπάρχει το Προεδρικό Κτίριο Διοίκησης, όπου ο σύντροφος πρόεδρος παίρνει τις σοφές του αποφάσεις, σύμφωνα με τον οδηγό Lonely Planet. Αποτελεί επίσης και την κατοικία του. Όμως η χιονοθύελλα δεν με άφησε να φωτογραφίσω προς τα εκεί, οπότε προχώρησα προς το τσίρκο.

Όπως κάθε μεγάλη σοβιετική πόλη έτσι και το Μινσκ έχει το μεγαλοπρεπές τσίρκο του.

13.jpg


Το κτίριο είναι κυλινδρικό, και μπαίνω μέσα, 20 λεπτά, περίπου, πριν από την έναρξη της παράστασης (έχω προαναφέρει ότι το εισιτήριο το είχα βγάλει από τη Βαρσοβία, μέσω διαδικτύου).

Μπαίνοντας μέσα στο τσίρκο παρατηρώ ότι η οπτική είναι άριστη από όποιο σημείο βρισκόσουν.

14.JPG


Όταν πήγα στη θέση μου το τσίρκο ήταν μισογεμάτο, όμως γέμιζε με μεγάλη ταχύτητα

15.JPG


λόγω λειτουργικότητας του κτιρίου. Στην είσοδο της αρένας υπήρχε ένας ελέφαντας (για φωτογράφιση), ο οποίος στη συνέχεια έκανε διάφορα νούμερα, ενώ πάνω από την είσοδο βρισκόταν η πολυμελής ορχήστρα.

Το σόου ξεκίνησε,

16.JPG


αλλά δεν έβγαλα πολλές φωτογραφίες, γιατί προτίμησα το video. Είχε διάρκεια μεγαλύτερη των δύο ωρών και τριάντα λεπτών, με ένα μικρό διάλειμμα, όπου στον περιμετρικό κυκλικό διάδρομο, όμορφα διακοσμημένο,

17.JPG


υπήρχαν κατά τόπους κυλικεία, ώστε να αποφεύγεται ο συνωστισμός.

Το πάνω από δύο ώρες θέαμα ήταν υπέροχο. Ακροβάτες, κλόουν, θαυματοποιοί, θηριοδαμαστές (τα ζώα ήταν λίγα, αλλά πολύ προσεγμένα),

18.JPG


19.JPG


20.JPG


21.JPG


σε συνδυασμό με την ορχήστρα,

22.JPG


και την επιτυχημένη προσπάθεια συμμετοχής του κοινού, κυρίως του παιδικού, δημιούργησαν ένα σόου, το οποίο εντυπωσίασε και εμένα, ο οποίος δεν είμαι και ιδιαίτερα φίλος του τσίρκου.

23.JPG


Με την ολοκλήρωση της παράστασης μου έκανε εντύπωση η οργάνωση της γκαρνταρόμπας, σε κυκλικό διάδρομο του υπογείου, όπου σε ελάχιστα δευτερόλεπτα είχες παραλάβει τα ρούχα σου.
Όταν βγήκα έξω από το τσίρκο η χιονόπτωση είχε σταματήσει,

24.JPG


οπότε αποφάσισα να περπατήσω στο κέντρο του Μινσκ, με τον υπέροχο φαντασμαγορικό φωτισμό,

25.JPG


26.JPG


27.JPG


28.JPG


μέχρι το ρεστοράν Talaka,

29.JPG


30.JPG



το οποίο είχα δει την προηγούμενη νύχτα, αφού είναι δίπλα στη μπυραρία Browar Rakowski, όπου ήμουν τότε.

Το ρεστοράν Talaka, είναι όμορφα διακοσμημένο με παραδοσιακά λευκορωσικά στοιχεία,

31.JPG


32.JPG


υπέροχη απαστερίωτη μπύρα,

33.jpg


ενώ τόσο ο κατάλογος, όσο και ο λογαριασμός είναι σε ξύλινα κουτιά.

34.JPG


35.JPG


Το φαγητό ήταν επίσης καλό. Σε κάποιο σημείο υπάρχει και αφίσα του συντρόφου Μπρέζνιεφ.

36.JPG


Όταν τελείωσα με το φαγητό και το ποτό η ώρα ήταν προχωρημένη. Βγαίνω από το ρεστοράν και περπατώ έως το ξενοδοχείο μου. Όπως και την προηγούμενη νύχτα η απόσταση ήταν μικρή. Όταν φτάνω αποφάσισα να πιω ένα τελευταίο ποτό στο μπαρ δίπλα στο ξενοδοχείο. Δηλαδή στο tapas bar. Μπαίνω μέσα για να πιω μια χωνευτική βότκα. Αργότερα ανέβηκα στο δωμάτιό μου, για ολιγόωρο ύπνο.
Όταν ανέβηκα στο δωμάτιό μου βλέπω το ολόγιομο φεγγάρι πάνω από το Μινσκ.

37.JPG
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Δεν μας έφταναν όλοι οι άλλοι προορισμοί που είχαμε στη λίστα μας... Μας βάζεις και τη Λευκορωσία...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 9

Μέρα γιορτής.

Όχι δεν είναι η ταινία του Ζακ Τατί.
Απλά εκείνη την ημέρα, το τελευταίο Σάββατο του Φεβρουαρίου συνέπεσε με τα γενέθλιά μου. Και τι γενέθλια! Άφηνα μια 10ετία και έμπαινα σε άλλη 10ετία.
Και είχε τύχει (ή το είχα επιδιώξει) η αλλαγή αυτή της 10ετίας να γίνει στο Μινσκ.
Ξυπνάω με άριστη διάθεση.
Αφήνω μερικά από τα χαρτονομίσματα των διακοσίων χιλιάδων στο γραφείο μου και αισθάνθηκα άλλη μια φορά εκατομμυριούχος.

1.JPG


Σκέφτηκα ότι το νόμισμα είναι σχετικό.
Επίσης σκέφτηκα το πόσο πίσω θα είμαστε εμείς με πιθανό δικό μας νόμισμα.
Μετά το πλούσιο πρωινό του ξενοδοχείου, βγαίνω προς τη λεωφόρο Lienina,

2.JPG


στη συνέχεια ακολουθώ τη λεωφόρο Νiezaliezhnasci, μέχρι το σταθμό του μετρό Oktyabrskaya,

3.JPG


στην ομώνυμη πλατεία. Μπαίνω στο σταθμό του μετρό

4.JPG


και με εισιτήριο περίπου 0.11 ευρώ κατεβαίνω στον επόμενο σταθμό
Ο επόμενος σταθμός και παράλληλα προορισμός μου ήταν η Ploshcha Peramohi (Πλατεία Νίκης).

5.JPG


Η φλόγα που καίει μόνιμα και είναι προσβάσιμη και από την υπόγεια διαδρομή, συμβολίζει τη δύναμη της Λευκορωσίας. Θεωρείται ότι αν σβήσει η φλόγα θα πάψει να υπάρχει το κράτος της Λευκορωσίας.

6.JPG


Η Ploshcha Peramohi (Πλατεία Νίκης), ξεχωρίζει απόν ένα γιγάντιο οβελίσκο, ο οποίος υψώνεται πίσω από τη φλόγα που καίει μόνιμα.

7.JPG


8.JPG


9.JPG


Σε κάθε όψη του είχε μια διαφορετική παράσταση με τον αντίστοιχο συμβολισμό.

10.JPG


11.JPG


12.JPG


13.JPG


Συνέχισα την περιήγηση στην πλατεία και παρατηρώ τα μεγαλοπρεπή κτίρια, τους τεράστιους δρόμους και τη λεωφόρο Νiezaliezhnasci γύρω απ' αυτήν.

14.JPG


15.JPG


Όπως έχω προαναφέρει η (οκτώ λωρίδων κυκλοφορίας) λεωφόρος Νiezaliezhnasci εκτείνεται σε μεγάλο μήκος (άνω των 11km -έως και τα προάστια της πόλης ), αλλά τα μνημεία και τα κτίρια μεγαλοπρεπούς σοβιετικής αρχιτεκτονικής είναι κυρίως μεταξύ της Ploshcha Νiezaliezhnasci (Ανεξαρτησίας) και της Ploshcha Peramohi (Νίκης), δηλαδή σε μήκος περίπου 4km.

Αφού έβγαλα φωτογραφίες στην πλατεία και στα κτίρια,

16.JPG


κατευθύνθηκα προς το σπίτι που ιδρύθηκε το κόμμα των εργατών της Λευκορωσίας, προπομπός του ΚΚ.

17.JPG


Τι ωραιότερο δώρο να κάνω στη γιορτή μου, από μια επίσκεψη στο σπίτι που ιδρύθηκε το κόμμα εργασίας.
Ακόμα και η μάντρα ήταν γεμάτη σφυροδρέπανα.

18.JPG


Μπαίνω μέσα στο σπίτι (ελεύθερη είσοδος - προφανώς) και διαβάζω ότι αυτό ήταν ιδιοκτησίας μιας πλούσιας και υπεράνω πάσης υποψίας γυναίκας.

19.JPG


Έτσι μπορούσαν να συγκεντρώνονται άφοβα τα ιδρυτικά στελέχη του κόμματος.

20.JPG


Μεταξύ άλλων στο σπίτι - μουσείο υπήρχε ένας κατάλογος με τα σημαντικότερα γεγονότα του τέλους του 19ου αιώνα,

21.JPG


καθώς και ένας κατάλογος στον οποίον φαίνονταν οι πολύ μεγάλες διαφορές στους μισθούς και οι οποίες οδήγησαν στις επαναστάσεις.

22.JPG


Σε εμφανές σημείο ήταν η κομματική ταυτότητα (;) του συντρόφου Λένιν,

23.JPG


καθώς και η κομματική ταυτότητα της Κομσομόλ ενός κοριτσιού.

24.JPG


Σε κάποιο άλλο σημείο ήταν αναρτημένο το μανιφέστο.

25.JPG


Ύστερα από αρκετή ώρα αποχωρώ από το σπίτι - μουσείο και αποφάσισα να επιστρέψω με τα πόδια στο κέντρο (μάλλον στο κέντρο του κέντρου).
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 10

Μέρας γιορτής η συνέχεια.

Αποφασίζοντας να περπατήσω στο κέντρο της πόλης του Μινσκ, διέσχισα
τη λεωφόρο Νiezaliezhnasci

26.JPG


και κατευθύνθηκα προς το πάρκο Γκόρκι (από τους αγαπημένους μου συγγραφείς).

27.JPG


28.JPG


Δίπλα από το πάρκο έρρεε ο ποταμός Svislach,

29.JPG


τμήμα του οποίου είχαν εκτρέψει σε μερικά σημεία, για δημιουργία υδάτινου στοιχείου στο πάρκο Γκόρκι.

30.JPG


31.JPG


Προχωρώντας στο πάρκο είδα το νέο γήπεδο του χόκεϊ επί πάγου,

32.JPG


το οποίο κατασκευάστηκε για τις ανάγκες του παγκόσμιου πρωταθλήματος του έτους 2014. Άλλωστε είναι γνωστό ότι ο σύντροφος πρόεδρος είναι λάτρης αυτού του αθλήματος.
Συνέχισα για αρκετή ώρα τις βόλτες στο πάρκο,

33.JPG


μέχρι που αποφάσισα να βγω έξω απ' αυτό.

Εκεί στην περιοχή ήταν και το σπίτι που διέμενε ο Λι Χάρβεϊ Όσβαλντ, (ο φερόμενος ως δολοφόνος του JFK) αλλά δεν πήγα προς τα εκεί. Δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα, οπότε ανηφόρισα, επιστρέφοντας προς το κέντρο της πόλης.

Περνώντας από την πίσω πλευρά του τσίρκου, το οποίο είχα επισκεφτεί την προηγούμενη νύχτα

34.JPG


προχώρησα προς την Κεντρική Πλατεία, όπου έξω από το μέγαρο του στρατού υπάρχει ένα τανκ

35.JPG


36.JPG


από τα πρώτα που μπήκαν κατά τον μεγάλο πατριωτικό πόλεμο για την απελευθέρωση του Μινσκ. Στην Κεντρική Πλατεία,

37.JPG


υπάρχει και ένα μικρό πάρκο,

38.JPG


απέναντι από το οποίο είναι το Προεδρικό Κτίριο Διοίκησης,

39.JPG


όπου ο σύντροφος πρόεδρος παίρνει τις σοφές του αποφάσεις, σύμφωνα με τον οδηγό (Lonely Planet) που είχα στα χέρια μου. Το Προεδρικό Κτίριο Διοίκησης αποτελεί και την κατοικία του συντρόφου προέδρου. Παρατήρησα ότι όπως ανέφερε και ο οδηγός (Lonely Planet), δεν περνούσε πολύς κόσμος από το μεγάλο πεζοδρόμιο του Προεδρικού Κτιρίου.

40.JPG


Όλοι σχεδόν προτιμούσαν να περνούν από το απέναντι πάρκο.
Στη συνέχεια προχωρώ προς την πλατεία Oktyabrskaya,

41.JPG


42.JPG


όπου υπάρχει το Μέγαρο της Δημοκρατίας, το Μέγαρο Πολιτισμού των Συνδικάτων και το Μουσείο του Μεγάλου Πατριωτικού Πολέμου.

43.JPG


44.JPG


Μετά από λίγο περπάτημα στην πλατεία Oktyabrskaya και με δεδομένο ότι ήμουν κοντά στο ξενοδοχείο μου, μπαίνω σε ένα σουπερμάρκετ, για να φορτώσω βότκες, τις οποίες είχα δοκιμάσει και μου είχαν φανεί υπέροχες, σε τιμή 3 ευρώ (ή και λιγότερο) το μπουκάλι.

45.JPG


Ανέβηκα στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μου, να αφήσω τις αγορές μου, για ντους και ανασυγκρότηση και κατέβηκα γρήγορα στο διπλανό μπαρ, στο οποίο είχα γνωριστεί με όλα τα παιδιά που δούλευαν εκεί, για να γιορτάσω την αλλαγή της 10ετίας μου με άριστη λευκορώσικη βότκα.

46.jpg


Μάλιστα επειδή το μπαρ διέθετε και wi-fi, παρακολουθούσα από το σάιτ του esake, την τελικά επιτυχή εξέλιξη του αγώνα της ομάδας μου, που μας εδραίωνε στην Α1 κατηγορία.

Όπως έπινα τη βότκα, μου εξήγησαν ότι λόγω Σαββατόβραδου θα δυσκολευόμουν να βρω ελεύθερο ρεστοράν για φαγητό. Αυτό μου δημιούργησε μεγάλη έκπληξη, σκεπτόμενος παράλληλα και την κρίση στην Ελλάδα.

Κάποια στιγμή βγαίνω έξω από το μπαρ και γυρίζοντας ρεστοράν που είχα σταμπάρει είχα αρχίσει να απογοητεύομαι, σκεπτόμενος να πάω προς τη μπυραρία Browar Rakowski, όπου είχα κάτσει την πρώτη νύχτα και είχα δει ότι το μαγαζί είναι τεράστιο. Όμως ρωτώντας απέναντι από το δημαρχείο,

47.JPG


βρήκα θέση σε ένα γάστρο-μπαρ,

48.JPG


τσέχικης μορφής, με την αγαπημένη μου μπύρα Pilsner Urquell, σε βαρέλι.

49.JPG


Το περιβάλλον ήταν πολύ καλό,

50.JPG


το φιλέτο υπέροχο

51.JPG


και η μπύρα καταπληκτική.
Τη γιορτή τη συνέχισα σε διπλανό κλαμπ, ενώ αργά το βράδυ, ως τελευταία νύχτα στο Μινσκ και ως νύχτα γιορτής, πέρασα από το αγαπημένο μου μπαρ δίπλα στο ξενοδοχείο για τις τελευταίες βότκες. Η γιορτή συνεχίστηκε μέχρι πολύ αργά.
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 11

Το ταξίδι του γυρισμού.

Μετά το πλούσιο πρωινό στο όμορφο περιβάλλον του ξενοδοχείου,

1.jpg


2.jpg


έκανα έναν ακόμα περίπατο στο κέντρο του Μινσκ, γύρισα στο ξενοδοχείο, πήρα την αποσκευή μου και κάλεσα ταξί για το αεροδρόμιο, το οποίο απέχει 40 km περίπου, από το κέντρο της πόλης.

Το ταξί από την οδό του ξενοδοχείου, έστριψε δεξιά στη λεωφόρο Lienina, στη συνέχεια αριστερά στη λεωφόρο Νiezaliezhnasci, πέρασε από τις πλατείες Oktyabrskaya και Peramohi και συνέχισε προς την έξοδο της πόλης, περνώντας και από τη βιβλιοθήκη,

3.JPG


η οποία το βράδυ φωτίζεται και αυτή υπέροχα.
Οι δρόμοι προς το αεροδρόμιο, ακόμα και μετά τον κόμβο με την κεντρική οδό ήταν μεγάλου πλάτους κυκλοφορίας

4.JPG


και με εξαιρετικό οδόστρωμα, οπότε ύστερα από τριάντα περίπου λεπτά, έφτασα στο υπερσύγχρονο - λόγω της ανακαίνισης του έτους 2014 (πρωτάθλημα χόκεϊ) - και απαστράπτον αεροδρόμιο του Μινσκ.

5.JPG


6.JPG


Μετά το τσεκάρισμα στη LOT, και τους υποτυπώδεις ελέγχους (ρωτήθηκα πόσα χρήματα έβγαζα από τη Λευκορωσία) κατευθύνθηκα προς το lounge της Star Aliance.

7.jpg


Στο lounge, υπήρχαν όλα τα καλά, αλλά όμως τα εισαγόμενα τα πλήρωνες.
Τα προϊόντα από τη Λευκορωσία ήταν δωρεάν. Πρώτη φορά μου συνέβη σε lounge αυτό. Το να πληρώνεις κάποια προϊόντα. Εγώ πάντως βολεύτηκα με υπέροχη λευκορώσικη βότκα. Η ώρα πέρασε ευχάριστα, και κάποια στιγμή μπήκα στο αεροπλάνο. Το ταξίδι Μινσκ - Βαρσοβία, ήταν λιγότερο από ώρα και τριάντα λεπτά και το αεροπλάνο ήταν ιδιαίτερα άνετο.

Ως γνωστό η LOT έχει κυρίως αεροπλάνα Embraer 170, τα αγαπημένα μου, με δύο δυάδες πολύ άνετες θέσεις ανά σειρά.

8.JPG


Σε λιγότερο από μία ώρα και τριάντα λεπτά προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας. Από το αεροδρόμιο παίρνω ταξί και φτάνω γρήγορα στο Novotel. Το ξενοδοχείο το είχα κλείσει πριν από μία εβδομάδα μέσω booking και ενώ ήμουν και τότε στη Βαρσοβία. Το δωμάτιο κόστιζε 40 ευρώ χωρίς πρωινό, ήταν σε υψηλό όροφο (28ο) και είχε θέα προς το μέγαρο - δώρο - του συντρόφου Στάλιν στο λαό της Βαρσοβίας.

9.JPG


Επίσης το δωμάτιο ήταν άνετο

10.JPG


και είχε γενικά πολύ καλή θέα.

11.JPG


Επέλεξα δωμάτιο χωρίς πρωινό γιατί την άλλη ημέρα θα έφευγα νωρίς, οπότε δεν θα απολάμβανα το πρωινό, ενώ παράλληλα το νέο και υπέροχο elite lounge της Lot στο αεροδρόμιο θα με περίμενε.

Βγαίνω από το ξενοδοχείο,

12.JPG


περπατώ κατά μήκος του πεζόδρομου

13.JPG



ο οποίος φτάνει έως τη βασιλική οδό, ενώ κάπου στη μέση έκανα μια μικρή παράκαμψη, για να πιω μια βότκα σε ένα πολύ καλό μπαράκι.

14.JPG


Συνεχίζω κατά μήκος του πεζόδρομου, έως τη βασιλική οδό, όπου σταματώ πάλι σε ένα από τα καταστήματα που έχουν απομείνει από την περίοδο του σοσιαλισμού, στο οποίο αναφέρεται ότι φας 8 ζλότι, ότι πιείς 4 ζλότι.

15.JPG


Πολύ μου αρέσουν αυτά τα καταστήματα και όταν περνάω απ' αυτά σταματώ για να πιω μερικές βότκες.

Όταν βγαίνω έξω, συνεχίζω με μια μικρή βόλτα στη βασιλική οδό και επιστρέφω προς την περιοχή του ξενοδοχείου μου, περνάω από ένα σουπερμάρκετ και παίρνω δύο μπουκάλια από τις αγαπημένες μου πολωνικές βότκες (Zoladkowa) και προχωρώ προς τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Απέναντι απ' αυτόν βρίσκεται το ιταλικό ρεστοράν Vapiano. Όπως μπαίνεις στο ρεστοράν παίρνεις μια κάρτα και πληρώνεις όταν βγαίνεις, ανάλογα με την κατανάλωση. Απόλαυσα αυθεντικό ιταλικό φαγητό, με συνοδεία ιταλικού κρασιού.

16.jpg


Όταν βγήκα πέρασα από ένα μπαρ για μια τελευταία βότκα. Η ώρα ήταν περασμένη και ανέβηκα στο δωμάτιό μου. Δωμάτιο με θέα. Τελευταία νύχτα του ταξιδιού και ο ύπνος δεν ερχόταν. Κάθισα στο παράθυρο, απολαμβάνοντας τη θέα κυρίως προς το "δώρο" του συντρόφου Στάλιν.

17.jpg


18.JPG


Το μέγαρο κουλτούρας και πολιτισμού. Μάλιστα για μεγεθύνω την απόλαυση, άνοιξα ένα μικρό μπουκάλι βότκα που είχα φέρει από το Μινσκ.
Συνέχισα να απολαμβάνω τη θέα προς το αγαπημένο μου κτίριο, πίνοντας τη βότκα μου.

19.JPG


20.JPG


Ωραία πέρασε και η τελευταία νύχτα του ταξιδιού.
Το πρωί ήταν μουντό, ήταν ομιχλώδες.

21.JPG


Μαζεύω γρήγορα τα πράγματά μου, στην αποσκευή, παίρνω ταξί έξω από το ξενοδοχείο και φτάνω στο αεροδρόμιο. Περνάω γρήγορα από το check in και προχωρώ προς το lounge της Star Alliance. Όταν μπήκα στο lounge, προχώρησα λίγο, έστριψα δεξιά και βρέθηκα στο νέο και υπέροχο elite lounge της Lot, στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο τα χρυσά μέλη της Star Alliance.
Αργότερα προχώρησα και επιβιβάστηκα στο αεροπλάνο, η πτήση ήταν ομαλή, πήρα το αυτοκίνητο από το πάρκινγκ του αεροδρομίου και ύστερα από δύο ώρες, ήμουν στο σπίτι μου ασχολούμενος με την αποθήκευση των φωτογραφιών και σκεπτόμενος τις πολλαπλές εμπειρίες του ταξιδιού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom