Λίβανος Λιβανος;;; Αξιζει;;

AndreasLooper

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Καλησπερα φιλοι μου,
προκειται με ενα φιλαρακι να επισκεφθουμε την Βηρυτο, δεν εχω ιδεα τι θα συναντησουμε ( με εξιταρει ειναι η αληθεια), ειναι ενα μερος που δεν εχει παει καποιος γνωστος μου και θα 'θελα πληροφοριες.
Γενικα, σαν αραβικη χωρα, ειναι ασφαλης; Αξιζει να επισκεφθουμε την Byblos;
Θα εχουμε τρεις γεματες ημερες, ΠΣΚ.
Ευχαριστω πολυ!!!
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπερα φιλοι μου,
προκειται με ενα φιλαρακι να επισκεφθουμε την Βηρυτο, δεν εχω ιδεα τι θα συναντησουμε ( με εξιταρει ειναι η αληθεια), ειναι ενα μερος που δεν εχει παει καποιος γνωστος μου και θα 'θελα πληροφοριες.
Γενικα, σαν αραβικη χωρα, ειναι ασφαλης; Αξιζει να επισκεφθουμε την Byblos;
Θα εχουμε τρεις γεματες ημερες, ΠΣΚ.
Ευχαριστω πολυ!!!
Αρκετή υγρασια, καλό φαί, καλοί ναργιλέδες...μια χαρά θα περάσετε.
Μέχρι και μονοήμερη στη Δαμασκό μπορείς να πας.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Δηλαδή εσύ θα πήγαινες τώρα στην Δαμασκό;
Εγώ έζησα ενα χρόνο στη Δαμασκο το 2012 (που ήταν και στα πανω του ο πόλεμος) και το δρομολόγιο που σου λέω το εκανα πολλές φορές λόγω του οτι το αεροδρόμιο ήταν και είναι κλειστό. Πρίν 3 μήνες ξαναπήγα για μερικές μέρες με ενα φίλο. Με αυτά που βλέπεις στις ειδήσεις είναι λίγο δύσκολο να τα πιστέψεις αυτά που σου λέω αλλά κι εγώ όταν ήμουν εκεί με παιρνανε τηλ κάθε μέρα με αυτά που βλέπανε και διαβάζανε κι εγω κάπνιζα ναργιλέ...δε λέω ότι είναι απόλυτα safe απλά λέω ότι δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν (για την Δαμασκό μιλάω και μόνο).
Άνετα ξανα πάω...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Εγώ έζησα ενα χρόνο στη Δαμασκο το 2012 (που ήταν και στα πανω του ο πόλεμος) και το δρομολόγιο που σου λέω το εκανα πολλές φορές λόγω του οτι το αεροδρόμιο ήταν και είναι κλειστό. Πρίν 3 μήνες ξαναπήγα για μερικές μέρες με ενα φίλο. Με αυτά που βλέπεις στις ειδήσεις είναι λίγο δύσκολο να τα πιστέψεις αυτά που σου λέω αλλά κι εγώ όταν ήμουν εκεί με παιρνανε τηλ κάθε μέρα με αυτά που βλέπανε και διαβάζανε κι εγω κάπνιζα ναργιλέ...δε λέω ότι είναι απόλυτα safe απλά λέω ότι δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν (για την Δαμασκό μιλάω και μόνο).
Άνετα ξανα πάω...
Αφού έχεις προσωπική εμπειρία εντάξει.Φυσικά οι αποφάσεις και οι εκτιμήσεις του καθενός διαφέρουν.' Αλλοι ακυρώνουν ταξίδια στην Πόλη.
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Καλησπερα φιλοι μου,
προκειται με ενα φιλαρακι να επισκεφθουμε την Βηρυτο, δεν εχω ιδεα τι θα συναντησουμε ( με εξιταρει ειναι η αληθεια), ειναι ενα μερος που δεν εχει παει καποιος γνωστος μου και θα 'θελα πληροφοριες.
Γενικα, σαν αραβικη χωρα, ειναι ασφαλης; Αξιζει να επισκεφθουμε την Byblos;
Θα εχουμε τρεις γεματες ημερες, ΠΣΚ.
Ευχαριστω πολυ!!!
Εγώ πήγα Λίβανο τον Σεπτέμβριο του 2014. Δυο ατομα. Σε ~4 μέρες είδαμε Βηρυτό, Τρίπολη, Byblos, Sidon και Tyr. Ασε να βγαλεις τα δικα σου συμπερασματα. Είναι ευγενικοί και άνετοι παντως, δεν νιώσαμε φόβο. Για Δαμασκο δεν το τολμησαμε, γιατι μας ειχαν φοβισει απο εδω!
Μπορείς, αν θες, να ρίξεις μια ματιά στη σχετική ιστορία που ανέβασα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ πριν 2+ χρόνια είχα πάει. Δε μου άρεσε ιδιαίτερα ο Λίβανος, πολύ αδιάφορη χώρα μου φάνηκε γενικά. Εντάξει, έχουν ένα ενδιαφέρον τα απομεινάρια του Εμφυλίου, όπως και οι αρχαιολογικοί χώροι, αλλά ως εκεί. Δεν θα δεις το παραδοσιακό στοιχείο που μπορείς να βρεις σε άλλες χώρες της Μέσης Ανατολής.

Η Βυρηττός είναι πολύ δυτικοποιημένη, πολύ άναρχα δομημένη και καθόλου φιλική προς τον πεζό. Η περίφημη παραλιακή περατζάδα τίποτα το ιδιαίτερο, καμία σχέση με αντίστοιχους περιπάτους σε άλλες μεσογειακές πόλεις (βλ. Θεσσαλονίκη, Σμύρνη κλπ). Επίσης πρόκειται για μια αρκετά ακριβή πόλη! Παρ' όλα αυτά θα βρείτε νοστιμότατη κουζίνα και πολύ καλή νυχτερινή ζωή! Οι άνθρωποι ζεστοί και φιλικοί.

Άνετα πάτε Βύβλο και αν σας αρέσει η αρχαιολογία θα πρότεινα και το Baalbek στα σύνορα με τη Συρία! Σε πιάνει βέβαια λίγο η ψυχή σου να βλέπεις όλα αυτά τα μνημεία πολιτισμικής κληρονομιάς άδεια από επισκέπτες.

Όσο για το θέμα της ασφάλειας, εγώ γενικά είχα νιώσει μια χαρά, όπως και σε όλες τις γύρω χώρες που έχω επισκεφτεί. Εντάξει, η "κακιά στιγμή" μπορεί να συμβεί οπουδήποτε, αλλά δε νομίζω ότι σε γενικές γραμμές συντρέχουν λόγοι ανησυχίας.
 

Ioanneta

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Αρκετή υγρασια, καλό φαί, καλοί ναργιλέδες...μια χαρά θα περάσετε.
Μέχρι και μονοήμερη στη Δαμασκό μπορείς να πας.
Εχω σφραγίδες από Λίβανο στο διαβατήριο μου μήπως γνωρίζεις αν μπορω να κανω το ταξίδι στο Ισραήλ και μετά να πάω Βηρυτό :rolleyes-80: ?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.271
Likes
7.883
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Θα σας ζαλίσω με πμ και τους 2 Popeto & whoknows :) αφού πηγαίνουμε 10-14/04 !
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
που ειναι αυτο καλε? εχω παει πανω απο 40 φορες Λιβανο απο το 2009 μεχρι σημερα και δεν το εχω ξαναδει αυτο.

Το φαγητο δεν παιζεται. Αν ξαναπας να σου προτεινω κανα 2 εξαιρετικα μαγαζια :)
Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι Βηρυτό μήπως μπορείς να μου προτείνεις αυτά τα 2 μαγαζιά;;
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Καλησπέρα. Εχω 3-4 μερες τον Μάιο αδεια και σκέφτομαι αμα αξίζει μια σύντομη επισκεψη στο Λίβανο μιας και δεν εχω παει ακομα. Πιστευετε αξίζει για τοσες μερες (3 γεματες ημερες) ή να τον αφησω για αλλη ευκαιρία;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom