Λίβανος Λιβανος;;; Αξιζει;;

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Καλησπέρα. Εχω 3-4 μερες τον Μάιο αδεια και σκέφτομαι αμα αξίζει μια σύντομη επισκεψη στο Λίβανο μιας και δεν εχω παει ακομα. Πιστευετε αξίζει για τοσες μερες (3 γεματες ημερες) ή να τον αφησω για αλλη ευκαιρία;
Καλημέρα. Αξίζει, γιατί όχι; Θα πάρεις μια ιδέα. Μπορείς να τριγυρίσεις τη Βηρυτό και να τη μάθεις καλά, συνδυάζοντας το με βόλτες στα κοντινά βουνά ή παραλίες, για φαγητό. Εκεί υπάρχουν πολύ καλά εστιατόρια, όπως περιγράφει στον Ιστανγκραμ λογαριασμό της η σεφ Anissa Helou!
Ή μπορείς να δεις λίγο Βηρυτό και τις μεγάλες πόλεις, οι οποίες δεν απέχουν πολύ από αυτήν.
Μάλλον δεν θα έχεις χρόνο για τα μακρινά βουνά και περιοχές...
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι Βηρυτό μήπως μπορείς να μου προτείνεις αυτά τα 2 μαγαζιά;;
Ευχαριστως

Το ενα ειναι το Leila https://www.leilarestaurant.com το οποιο βρισκεται αναμεσα σε περιοχη Hamra & Verdun, απεναντι απο το αστυνομικο τμημα, στην οδο Verdun Main Street, Ain El Tine, Beirut, Lebanon +961 1 738 638

L3.png


Επειδη δεν συγκρατω ποτε ονοματα, μερικα απο τα φαγητα που εχω δοκιμασει εκει και μου αρεσαν φοβερα.

leila 1.jpg


leila 2.jpg


Τωρα το αλλο , και πιο αγαπημενο μου ειναι το Babel. Αυτο εχει 2, το ενα ειναι στην Zaitunay Bay, και ειναι για θαλασσινα κυριως δεν με τρελλενει. Αυτο που ωστοσο ειναι εξαιρετικο ειναι το αλλο τους καταστημα, αν και λιγο μακρια απο το κεντρο της Βηρυττου, που βρισκεται Main Road | Jounieh HighWay, Dbayeh, Lebanon. Επισυναπτω μερικες φωτος απο το κτηριο και τα φαγητα. Προσωπικα το λατρευω.

2018-03-07_121851.png


b1.jpg


b2.jpg


b11.jpg


b12.jpg


b3.jpg


b4.jpg


b5.jpg


b6.jpg


b7.jpg


b8.jpg


b9.jpg


b10.jpg
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Μας έστειλες. Τι τιμές παίζουν; Το δεύτερο φαίνεται ακριβούλι.
Η Βηρυττος εχει την εξης ιδιαιτεροτητα..
μπορεις ανετα να φας πχ στην αλυσιδα Barbar's εξιοπρεπεστατα με 2-3 ευρω ή να πας σε ενα εστιατοριο και να φας με 60-70$ το ατομο.

Το πρωτο το Leila αν εξαιρεσεις τα χουμους, ταμπουλε κλπ που ειναι κοντα στα 5 ως 7 ευρω, τα αλλα πιατα παιζουν περιπου στα 15 ευρω.
Μενου και τιμες εδω https://www.leilarestaurant.com/menu

Το Babel να ειναι πολυ πιο ακριβο. Την τελέυταια φορα που πηγα γι αυτα που ειδατε φωτο συν μερικα αλλα δωσαμε 2 ατομα κοντα στα 300$ αλλα αξιζει μεχρι τελευταιο cent. Τις περισσοτερες φορες θελει κρατηση και συνηθως εκει βρισκει κανεις απο τραπεζιτες, επιχειρηματιες και πολιτικους οχι μονο απο το Λιβανο αλλα και απο αλλες χωρες.

Κατι που πρεπει να εχει κανεις κατα νου για το Λιβανο ειναι τα εξης:
Λιβανεζικο pound - Δολλαριο Αμερικης εχουν fix rate 1$ = 1500 λιβανεζικα.
Μπορει κανεις να πληρωσει ειτε σε δολλαρια ειτε σε λιβανεζικα, και τα 2 γινονται δεκτα.
Τωρα με το δολλαριο στο 1,25 ειναι value for money να δοκιμασει καποιος να φαει στο Babel.

Μιας και μεταφερθηκε το post στα γενικα του Λιβανο να προτεινω αλλα 2

Για καφε και θεα στο "The Rocks" το ακρως τουριστικο "Petit Cafe" εδω Raouche, Bayrut, Lebanon το οποιο προσφερει αυτη την θεα

r1.jpg


r2.jpg


r3.jpg


r4.jpg


r5.jpg


Για καφε και Ναργιλε το cafe Hamra , στην Hamra street (κεντρικη οδος) απεναντι απο το Crowne Plazza Beirut Hotel.

ΥΓ: εαν υπαρχει ενδιαφερον για το μερος, θα μπορουσα οταν τελειωσω αυτα που γραφω ηδη, να κανω και εναν ταξιδιωτικο οδηγο για την Βηρυττο.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εγώ έζησα ενα χρόνο στη Δαμασκο το 2012 (που ήταν και στα πανω του ο πόλεμος) και το δρομολόγιο που σου λέω το εκανα πολλές φορές λόγω του οτι το αεροδρόμιο ήταν και είναι κλειστό. Πρίν 3 μήνες ξαναπήγα για μερικές μέρες με ενα φίλο. Με αυτά που βλέπεις στις ειδήσεις είναι λίγο δύσκολο να τα πιστέψεις αυτά που σου λέω αλλά κι εγώ όταν ήμουν εκεί με παιρνανε τηλ κάθε μέρα με αυτά που βλέπανε και διαβάζανε κι εγω κάπνιζα ναργιλέ...δε λέω ότι είναι απόλυτα safe απλά λέω ότι δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν (για την Δαμασκό μιλάω και μόνο).
Άνετα ξανα πάω...
Επειδη εχω κανει και εγω καμποσες φορες την διαδρομη αυτη οδικως απο Βηρυττο προς Δαμασκο και αντιστροφα, αλλα και για την κατασταση στην Δαμασκο, θα συμφωνησω απολυτα με τον @vasilis_emm
Προφανως και εισαι παντα υποψιασμενος, αλλα με εναν καλο οδηγο και τις απαραιτητες αδειες, ειναι ανετο σχετικα ταξιδι
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εχω σφραγίδες από Λίβανο στο διαβατήριο μου μήπως γνωρίζεις αν μπορω να κανω το ταξίδι στο Ισραήλ και μετά να πάω Βηρυτό :rolleyes-80: ?
@Ioanneta
Με σφραγιδα απο Λιβανο δεν θα εχεις θεμα στο Ισραηλ, αλλα βιζα απο το Ισραηλ εαν θελεις να ξαναπας Λιβανο οχι στο διαβατηριο αλλα στο κουπονι που βαζουν πλεον τις σφραγιδες.
Ερωτηση, οδικως θα πας απο Λιβανο προς Ισραηλ και πισω παλι?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
φίλε μου σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά είδα το μήνυμα πριν λίγο και μόλις γυρίσαμε από φαγητό... Κρίμα γιατί γυρνάμε το πρωί και δεν προλαβαίνουμε να επισκεφθούμε κανένα από τα δύο. Μια καλή πρόταση από μένα είναι το Loris restaurant περιοχή Gemmayzeh. Πολύ καλό λιβανέζικο φαγητό και άψογο περιβάλλον.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
ωραια περιοχη λογω τον δημοσιων κτηριων, του τζαμιου, mall κλπ που εχει εκει. στον πεζοδρομο προς Zaitunay Bay, βρισκεις επισης Paul καθως και κανα 2 εξαιρετικα γαλλικα εστιατορια :)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τωρα το αλλο , και πιο αγαπημενο μου ειναι το Babel. Αυτο εχει 2, το ενα ειναι στην Zaitunay Bay, και ειναι για θαλασσινα κυριως δεν με τρελλενει. Αυτο που ωστοσο ειναι εξαιρετικο ειναι το αλλο τους καταστημα, αν και λιγο μακρια απο το κεντρο της Βηρυττου, που βρισκεται Main Road | Jounieh HighWay, Dbayeh, Lebanon. Επισυναπτω μερικες φωτος απο το κτηριο και τα φαγητα. Προσωπικα το λατρευω.
Εμένα πάντως και αυτό που λες στη Zaitunay Bay μου είχε αρέσει αρκετά! Υπερτιμημένο σίγουρα, αλλά αυτός ο μπακλαβάς θαλασσινών με είχε ενθουσιάσει και τον θυμάμαι 3+ χρόνια μετά!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστω! Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες, ειδικες και γενικές.
ΥΓ: εαν υπαρχει ενδιαφερον για το μερος, θα μπορουσα οταν τελειωσω αυτα που γραφω ηδη, να κανω και εναν ταξιδιωτικο οδηγο για την Βηρυττο
Αν προλαβαινεις, θα ηταν πολύ καλη ιδέα :)
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Εμένα πάντως και αυτό που λες στη Zaitunay Bay μου είχε αρέσει αρκετά! Υπερτιμημένο σίγουρα, αλλά αυτός ο μπακλαβάς θαλασσινών με είχε ενθουσιάσει και τον θυμάμαι 3+ χρόνια μετά!
προσωπικα δεν με τρελλενει στην Zaitunay και επειδη ειναι υπερκτιμημενη το μερος αλλα και αποκλειστικα λογω θαλασσινων. Ενω στο αλλο εχεις μεγαλυτερη ποικιλια
ΥΓ: το γλυκο το εχω τσακισει και εγω χααχχα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Ευχαριστω! Πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες, ειδικες και γενικές.
Αν προλαβαινεις, θα ηταν πολύ καλη ιδέα :)
Σε τι θελετε να επικεντρωθω? αξιοθεατα ή φαγητα και γλυκα? :haha::haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom