Λίβανος Λιβανος;;; Αξιζει;;

Kyriakao

Member
Μηνύματα
236
Likes
1.229
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Για Τριπολη και Βυβλο είναι πιο εύκολο είδα,έχει συχνά λεωφορεια. μάλλον αξίζει μια βόλτα σε αυτά.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Η Tripoli είναι ισλαμική και έχει πολύ ωραία αύρα (για τους λάτρεις του είδους) Η Byblos είναι όμορφη αλλά πολύ τουριστική. Αξίζουν επίσης η Σιδώνα, η Τύρος, το τελεφερίκ στη Harisa, το μνημείο του πολέμου στη Mleeta. Τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα είναι φτηνά (σε αντίθεση με τις υπόλοιπες τιμές στη χώρα) και ο καλύτερος τρόπος να εξερευνήσεις έναν τόπο, αλλά κατά κανόνα έχουν GPS που εκτός απ' το ότι ενημερώνει τον ιδιοκτήτη για παραβάσεις ταχύτητας, σβήνει τον κινητήρα αν πλησιάσεις τα σύνορα της Συρίας !
 
Last edited:

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.073
Δεν μου λετε, αγαπητοι, βηρυτομαθείς...

Δύο ημεραι, (και νύκτες ομοίως) είναι πολύ ολίγαι για εκει; Ισως για την πολη της Βηρυτου να είναι οκ, αλλά επιβάλλεται και βολτα καπου πιο εξω;
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.073
Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι Βηρυτό μήπως μπορείς να μου προτείνεις αυτά τα 2 μαγαζιά;;
Δεν ξέρω αν εκανες αυτό το δρομολόγιο, αλλά απὸ Βηρυτό προς Σιδώνα, είναι εύκολο το πηγαινέλα; Τα λεωφορεία βρίσκονται εύκολα;
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Καλή χρονιά σε όλους!!! Το πρώτο ταξίδι για το 2019 Βηρυτό! Φεύγω την επόμενη εβδομάδα για 6 μέρες. Έκλεισα αρχικά ξενοδοχείο δίπλα στην hamra αλλα μετά από διαδικτυακές επαφές με ντόπιους μου είπαν να μείνω καλύτερα κοντά στο Μουσείο Σουρσόκ που είναι πιο κεντρικά και πιο ωραία εκεί. Όλοι μου είπαν να πάρω ταξί αλλα σκέφτομαι να ρισκάρω και να πάρω ένα λεωφορείο που έχει απο αεροδρόμιο για το κέντρο. Ταξί 17€ και πάνω.. λεωφορείο 0,50€. Το έχει πάρει κανείς??
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.073
Ταξί 17€ και πάνω.. λεωφορείο 0,50€. Το έχει πάρει κανείς??
Για τόση διαφορά, θα το ρισκάριζα! Το πολύ πολύ να χάσεις 60-70 λεπτά αλλά (1) θα συνγελαστείς με ημεδαπούς (2) έχεις έξι ολάκερες ἡμέρες!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Αν φτάνεις τα μεσάνυχτα έχω την εντύπωση ότι δεν έχει λεωφορείο. Αν θες διάβασε την ιστορία του @ThanasisU2 για λεπτομέρειες. Εμείς πήραμε ταξί κλεισμένο από το ξενοδοχείο
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Αν φτάνεις τα μεσάνυχτα έχω την εντύπωση ότι δεν έχει λεωφορείο.
Φτάνω μεσημέρι και φεύγω απόγευμα!! Δεν έκλεισα την πτήση που έφτανε βράδυ γι αυτό τον λόγο! Από το ξενοδοχείο μου ζητάν 25€. Μεσω ίντερνετ που διάβασα λέει 17€. Αλλά αν είναι θα ρισκάρω να πάω με λεωφορείο ... και αν τα βρω δύσκολα η δεν το βρω... θα παω με ταξί αλλα δεν θα δώσω πάνω 17€. Αλλαγή νομίσματος να κάνω εκεί η απο εδω? Για Τελ αβιβ είχα βρει στην ομόνοια φθηνό συνάλλαγμα. Θα κοιτάξω αν συμφέρει κ για Βηρυτό! Θα διαβάσω το βραδάκι και την ιστορία που μου έστειλες!!! Σε ευχαριστώ πολυυυυ!!
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Φτάνω μεσημέρι και φεύγω απόγευμα!! Δεν έκλεισα την πτήση που έφτανε βράδυ γι αυτό τον λόγο! Από το ξενοδοχείο μου ζητάν 25€. Μεσω ίντερνετ που διάβασα λέει 17€. Αλλά αν είναι θα ρισκάρω να πάω με λεωφορείο ... και αν τα βρω δύσκολα η δεν το βρω... θα παω με ταξί αλλα δεν θα δώσω πάνω 17€. Αλλαγή νομίσματος να κάνω εκεί η απο εδω? Για Τελ αβιβ είχα βρει στην ομόνοια φθηνό συνάλλαγμα. Θα κοιτάξω αν συμφέρει κ για Βηρυτό! Θα διαβάσω το βραδάκι και την ιστορία που μου έστειλες!!! Σε ευχαριστώ πολυυυυ!!
Πρόσεχε αν έχεις στο διαβατήριο σου είσοδο στο Ισραήλ δεν θα σου επιτρέψουν την είσοδο στην χώρα.Για συνάλλαγμα κάνε δολάρια καλύτερα.1$ έχει σταθερή ισοτιμία 1500 λίρες.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
εμείς δώσαμε περίπου 20€και στην επιστροφή 16€. Συνάλλαγμα κάναμε στην Hamra που βρήκαμε την πιο φθηνή ισοτιμία και επίσης στο ξενοδοχείο . Όλα ήταν σε λιβανεζικες λίρες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom