Ισραήλ Λίβανος Λιβανος-Ισραηλ: Βοηθεια παρακαλω!

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Καλημέρα.
Στην περίπτωση που κάποιος πάει Ισραήλ χωρίς γκρουπ.
Γίνονται εκδρομές από Ιεροσόλυμα για Σινά διήμερες ή τριήμερες;
Κι αν ξέρετει εκεί κάποιο ελληνικό πρακτορείο για Σινά
Ευχ

αυτό θα ήθελα και εγω να το πληροφορηθώ..ψάχνομαι για ενα ταξίδι τελος οκτωβρίου και βαζω και στην λιστα μου το ισραήλ...μάλλον απορίπτω την κρακοβία λογω καιρου και ακριβων εισητηρίων...η aegean για 2 ατομα 216 ευρώ για τελ αβίβ ....
σκεφτομαι βεβαια αν ειναι ασφαλες να ταξιδεψει κανεις εκεί...αλλα πεστε οτι το αντιπαρέρχομαι...δεν θα ηθελα να νοικιασω αυτοκινητο..θελω να επισκεφτώ την ιερουσαλήμ και φυσικά το τελ αβίβ....δεν ξερω για την νεκρά θαλασσα εκείνη την εποχη..ξέρει κανείς καποιο τοπικο πρακτορείο που να κάνει εκδρομές..σουδιανέ βρήκες κάτι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα.
Στην περίπτωση που κάποιος πάει Ισραήλ χωρίς γκρουπ.
Γίνονται εκδρομές από Ιεροσόλυμα για Σινά διήμερες ή τριήμερες;
Κι αν ξέρετει εκεί κάποιο ελληνικό πρακτορείο για Σινά
Ευχ

αυτό θα ήθελα και εγω να το πληροφορηθώ..ψάχνομαι για ενα ταξίδι τελος οκτωβρίου και βαζω και στην λιστα μου το ισραήλ...μάλλον απορίπτω την κρακοβία λογω καιρου και ακριβων εισητηρίων...η aegean για 2 ατομα 216 ευρώ για τελ αβίβ ....
σκεφτομαι βεβαια αν ειναι ασφαλες να ταξιδεψει κανεις εκεί...αλλα πεστε οτι το αντιπαρέρχομαι...δεν θα ηθελα να νοικιασω αυτοκινητο..θελω να επισκεφτώ την ιερουσαλήμ και φυσικά το τελ αβίβ....δεν ξερω για την νεκρά θαλασσα εκείνη την εποχη..ξέρει κανείς καποιο τοπικο πρακτορείο που να κάνει εκδρομές..σουδιανέ βρήκες κάτι?
Γενικά οι εκδρομές πέρα από τα σύνορα δε συνηθίζονται, πόσο μάλλον που το Σινά πέφτει και σχετικά μακριά από τον άξονα Ιερουσαλήμ - Τελ Αβιβ...

Τα εισιτήρια της Aegean πράγματι είναι καλή ευκαιρία αλλά δε θα υπάρχουν για πολύ ακόμα υποθέτω...

Είναι ασφαλέστατο να ταξιδεύει κανείς εκεί... Όσο δεν πάει να κάνει το νταή (π.χ. να κινηθεί προς Γάζα), τουλάχιστο. Δε χρειάζεστε πρακτορείο. Νοικιάστε ένα αυτοκίνητο και πάτε... Η Ιερουσαλήμ είναι μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα πόλη, αν αποφύγετε τις παγίδες του θρησκευτικού τουρισμού (το Χριστιανικό κομμάτι να είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ ενδιαφέρον κομμάτι της...).
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σε ευχαριστώ πολύ κώστα...εκλεισα τελικά εισητηρια χωρίς να το πολυσκεφτώ για τελ αβιβ απο 8/11-13/11/2011..216 ευρώ 2 ατομα..εχω 4 ολοκληρες μέρες...μιας και η αναχωρηση ειναι βράδυ και η επιστροφη πρωί...
τώρα...ρίξε καμμιά ιδέα πως θα χειριστώ το θέμα... θα νοικιασω αυτοκίνητο για ενα 2ημερο να πάω ιερουσαλημ και νεκρα θαλασσα αφου ειναι ασφαλές οπως λές...
το διαβατηριο θελει να εχει υπολοιπο μεχρι την ληξη του 6μηνό?
θα ψαξω το θεμα απο εβδομαδα μολις γυρίσω απο την Πόλη που πάω αυριο...μεχρι τοτε περιμένω απόψεις....ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Υ.Γ. δεν ενδιαφερομαι για σινά...ηταν λάθος μου η επικόλληση..
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Israel: Visa and Passport Requirements
Eδώ αναφέρονται όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για νόμιμη είσοδο στο Ισραήλ.

Αφού θα νοικιάσετε αυτοκίνητο, καλό είναι να παρατείνεις την ενοικίαση για άλλη μια ημέρα, ώστε να ταξιδέψετε και στο Βόρειο Ισραήλ. Ακολουθώντας τον παραλιακό οδικό άξονα λόγω των σχετικά μικρών αποστάσεων και της πολύ καλής ποιότητας του οδικού δικτύου, μπορείτε να πάτε πρώτα στην Καισάρεια για επίσκεψη στον ενδιαφέροντα αρχαιολογικό χώρο με στοιχεία διαφόρων εποχών, όπως Ρωμαϊκό θέατρο, οχυρό από την εποχή των Σταυροφοριών κτλ. Στη συνέχεια, θα κάνετε στάση στη Χάιφα, η οποία πιθανόν να σας ταλαιπωρήσει λόγω της ανηφορικής κλίσης της, αλλά μια επίσκεψη στους κήπους Μπαχάι σίγουρα αξίζει. Μετά συνεχίζετε προς Βορρά και οδηγείτε μέχρι τη μεθόριο Ισραήλ-Λιβάνου. Εκεί βρίσκεται το εξαιρετικά ενδιαφέρον παραθαλάσσιο σπήλαιο Ρος Χανικρά και τα υπέροχα " γλυπτά " του.
Στην πρωτεύουσα, εκτός της Παλιάς Πόλης την οποία ούτως ή άλλως θα επισκεφθείς, φρόντισε να αφιερώσεις αρκετό χρόνο στο σύγχρονη Δυτική Ιερουσαλήμ, η οποία είναι πολύ ομορφότερη απ'ότι την φαντάζονται οι περισσότεροι. Διαθέτει αρκετό πράσινο, πάρκα, ενδιαφέροντα κτίρια, τα οποία είναι σαφώς πιο καλαίσθητα και καλοδιατηρημένα σε σχέση με το Τελ Αβίβ και φυσικά το εξαιρετικό Israel Museum, το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείς.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ευχαριστώ για τις πληροφορίες elefinor...φαινεται οτι γνωρίζεις πολλά...οταν οργανωθώ και αρχισω να ψαχνω το θέμα θα σε ενοχλήσω..
μια προχειρη σκεψη ειναι η εξης..
8/11...αφιξη και διανυκτερευση τελ αβιβ
9/11...περιηγηση στο τελ αβιβ και διανυκτερευση
10/11...ενοικιαση αυτοκινητου και κινηση προς βορρά..διανυκτερευση ιερουσαλημ
11/11 ιερουσαλημ ..νεκρα θαλασσα
12/11..δεν ξερω ακομα τι , αλλα το βραδυ πρεπει να διανυκτερευσω τελ αβιβ γιατι φευγω ξημερωματα 13/11..
αν εχεις καποια αποψη πανω σε αυτο απαντησε μου...γιατι θελω να κλεισω ξενοδοχεία... ευχαριστώ..
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
ευχαριστώ για τις πληροφορίες elefinor...φαινεται οτι γνωρίζεις πολλά...οταν οργανωθώ και αρχισω να ψαχνω το θέμα θα σε ενοχλήσω..
μια προχειρη σκεψη ειναι η εξης..
8/11...αφιξη και διανυκτερευση τελ αβιβ
9/11...περιηγηση στο τελ αβιβ και διανυκτερευση
10/11...ενοικιαση αυτοκινητου και κινηση προς βορρά..διανυκτερευση ιερουσαλημ
11/11 ιερουσαλημ ..νεκρα θαλασσα
12/11..δεν ξερω ακομα τι , αλλα το βραδυ πρεπει να διανυκτερευσω τελ αβιβ γιατι φευγω ξημερωματα 13/11..
αν εχεις καποια αποψη πανω σε αυτο απαντησε μου...γιατι θελω να κλεισω ξενοδοχεία... ευχαριστώ..[/quote

Πρόχειρα θα σου πρότεινα το εξής:
8/11 Άφιξη και διανυκτέρευση στο Τελ Αβίβ.
9/11 Ενοικίαση αυτοκινήτου και εκδρομή προς Βορρά. Διανυκτέρευση Ιερουσαλήμ.
10/11 Ιερουσαλήμ ( μόνο)
11/11 Αναχώρηση από Ιερουσαλήμ, Νεκρά Θάλασσα , οχυρό Μασσάντα ( αν προλαβαίνετε), διανυκτέρευση Τελ Αβίβ.
12/11 Όλη μέρα στο Τελ Αβίβ. Κάνεις τη βόλτα σου με την ησυχία σου και βλέπεις όσα αξιοθέατα δεν πρόλαβες να δεις κατά την πρώτη μέρα του ταξιδιού.
Γνώμη μου είναι οτι η Ιερουσαλήμ αξίζει τουλάχιστον τον ίδιο χρόνο με το Τελ Αβίβ. Επίσης, όποιο πρόγραμμα κι αν επιλέξεις τελικά, φρόντισε να έχεις φύγει από Ιερουσαλήμ την Παρασκευή πριν τη δύση του ηλίου (έναρξη του εβραϊκού Σαββάτου). Επειδή οι κάτοικοι της Ιερουσαλήμ είναι πιο θρησκευόμενοι από εκείνους του Τελ Αβίβ, η πόλη "νεκρώνει" κατά την αργία του Σαββάτου και περιορίζονται πολύ οι επιλογές σου στο ζήτημα της εστίασης, των αγορών κτλ.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Στο βορρά αξίζει και μια βόλτα στο Akko (δεν ξέρω βέβαια αν έχεις χρόνο..)...Οσο αφορα την Ιερουσαλημ, σίγουρα αξίζει παραπάνω χρόνο από τη μισή μέρα..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σε ευχαριστώ vito...οταν ερθει η ωρα θα σας χρειαστώ...σημερα τελειωσα με τα ξενοδοχεία...η πρωτη διανυκτερευση θα γινει τριτη προς τεταρτη στο τελ αβιβ...μιας και φτάνω 12.30 τα μεσανυχτα...τετάρτη το πρωι π'αιρνω αυτοκινητο και θα κανω 2 διανυκτερευσεις ιερουσαλημ...επιστρεφω παρασκευή μεσημερι τελ αβιβ και μενω και το σάββατο ..ξημερωματα κυριακής πετώ για αθήνα..ετσι το εχω σκεφτεί ..και οτι προλαβω...να ειμαστε καλα μεχρι τότε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom