Εσθονία Λεττονία Λιθουανία Λιθουανία - Λεττονία - Εσθονία Μάρτιος 2016

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Το κάστρο είναι αρκετά κοντά στην είσοδο του πάρκου. Περίπου 5-10 λεπτά περπάτημα σε ήπια ανηφορίτσα. Τίποτα το σπουδαίο. Σκέψου πως εγώ είχα ένα προβλημα με το γόνατο εκείνες τις μέρες και εκεί δεν με ενόχλησε στο παραμικρό.
Ευχαριστώ πολύ dimosf! Σε αυτό το ταξίδι θα πάω με τη μητέρα μου,και δεν θα ήθελα να την περισσότερο με το περπάτημα ;)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Απο Sigulda υπαρχουν ηλεκτροκινητα αυτοκινητακια που ο οδηγος σε πηγαινει στα βασικα σημεια της περιοχης και στην Turaida ανετα και ξεκουραστα.Η τιμη ηταν γυρω στα 20 ευρω το ατομο.Κι εγω τη συγκεκριμενη περιοχη τη συνδυασα με το Cesis το οποιο ομως αποδειχθηκε πολυ κατωτερο των προσδοκιων μου.
Πολλή καλή η συμβουλή σου greco!Δεν το διάβασα πουθενά...
Ώστε το Cesis δεν σε ενθουσίασε,ε;
Αυτή είναι η εκδρομή που σκέφτομαι,αν τελικά δεν πάμε με λεωφορείο από Ρίγα.
http://www.discover-latvia.lv/cesis-sigulda.php
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Λοιπόν το ξενοδοχείο στη Ρίγα είναι το Rixwell Centra Hotel. Δίπλα στο κέντρο της πόλης και επίσης πολύ κοντά στον σταθμό των λεωφορείων και τρένων της πόλης!
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά αν θέλεις!
https://www.booking.com/hotel/lv/ce...M;sid=a4a6a9f538de75d6f99bba16a322c286;dcid=5
Και εμείς είχαμε στα σχέδια το Ελσίνκι αλλά τελικά είπαμε να το αφήσουμε για κάποια άλλη στιγμή μιας και δεν θέλαμε να μας πιέσει ο χρόνος.
Πολύ καλά τα εισιτήρια που έκλεισες! Απ'ότι είδα τουλάχιστον για την Lux Express έχει ωραία λεωφορεία! Οπότε μια χαρά είσαι! :)
Όσο για την Turaida δεν υπάρχει απευθείας λεωφορείο! Πρώτα πας Sigulda από Ρίγα και μετά παίρνεις τοπική συγκοινωνία που σε αφήνει Turaida. Το λεωφορείο σε αφήνει σε μια στάση σχεδόν δίπλα στο γκισέ των εισιτηρίων για να μπεις στο πάρκο στη Turaida όπου και μέσα είναι το κάστρο και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερα στην ιστορία!
Επίσης υπάρχει και ένα κάστρο στην Sigulda στο οποίο περπατάς κανα 15λεπτο για να φτάσεις από την στάση των λεωφορείων!
Όσο για τις πληροφορίες μην το συζητάς! Για αυτό βρισκόμαστε όλοι σε αυτό το φόρουμ! Για να βοηθάμε άλλους συνταξιδιώτες όπου χρειάζεται! :)
Σ ευχαριστώ Vagelis V. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου...Το έχω δει το ξενοδοχείο που λες,αλλά είχε ακριβές τιμές.Θα ξανακοιτάξω μήπως κάτι άλλαξε,κάποια προσφορά...Άλλωστε με δωρεάν ακύρωση τα έχω .
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Σ ευχαριστώ Vagelis V. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου...Το έχω δει το ξενοδοχείο που λες,αλλά είχε ακριβές τιμές.Θα ξανακοιτάξω μήπως κάτι άλλαξε,κάποια προσφορά...Άλλωστε με δωρεάν ακύρωση τα έχω .
Έτσι! Πάντα με δωρεάν ακύρωση!! :) :)
Δεν ξέρω τώρα τι τιμές παίζουν αλλά εμείς δώσαμε για 4 βράδια 167 ευρώ το δίκλινο με πρωινό! Βέβαια εγώ στο booking έχω κάτι μυστικές και genious προσφορές οπότε μπορεί και για αυτό να βγήκε πιο φτηνά!
Για το Cesis δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί δεν το επισκέφτηκα... :(
Και φαίνεται πολύ ωραίο!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Πολλή καλή η συμβουλή σου greco!Δεν το διάβασα πουθενά...
Ώστε το Cesis δεν σε ενθουσίασε,ε;
Αυτή είναι η εκδρομή που σκέφτομαι,αν τελικά δεν πάμε με λεωφορείο από Ρίγα.
http://www.discover-latvia.lv/cesis-sigulda.php
Δεν ειναι κακη ιδεα,καλη ειναι η τιμη,γλυτωνεις και την ταλαιπωρια.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Έτσι! Πάντα με δωρεάν ακύρωση!! :) :)
Δεν ξέρω τώρα τι τιμές παίζουν αλλά εμείς δώσαμε για 4 βράδια 167 ευρώ το δίκλινο με πρωινό! Βέβαια εγώ στο booking έχω κάτι μυστικές και genious προσφορές οπότε μπορεί και για αυτό να βγήκε πιο φτηνά!
Για το Cesis δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί δεν το επισκέφτηκα... :(
Και φαίνεται πολύ ωραίο!
Το καλοκαίρι φαίνεται είναι πολύ ακριβότερα...ΔΕν μπορούμε να τα έχουμε όλα! ;)
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Μ
Δεν ειναι κακη ιδεα,καλη ειναι η τιμη,γλυτωνεις και την ταλαιπωρια.
Μάλλον,γιατί είδα πως δεν είναι και τόσο συχνή η συγκοινωνία...Καλύτερα να μην έχουμε μεγάλες αναμονές.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Βρε παιδιά,μιας και βρίσκω πολλούς γνώστες των πόλεων,μπορείτε να μου απαντήσετε σε μια κρίσιμη για μένα ερώτηση;Θα μου άρεσε να ανέβω στους πύργους κάποιων εκκλησιών για τη θέα στην πόλη(st peters στη Ρίγα,st mary στο Ταλίν)αλλά από πέρισυ επέστρεψε η κλειστοφοβία... :( . Είναι εφικτή λοιπόν η ανάβαση ή θα μείνω με την όρεξη;Έχουν καθόλου παράθυρα κοντά στις σκάλες;
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Βρε παιδιά,μιας και βρίσκω πολλούς γνώστες των πόλεων,μπορείτε να μου απαντήσετε σε μια κρίσιμη για μένα ερώτηση;Θα μου άρεσε να ανέβω στους πύργους κάποιων εκκλησιών για τη θέα στην πόλη(st peters στη Ρίγα,st mary στο Ταλίν)αλλά από πέρισυ επέστρεψε η κλειστοφοβία... :( . Είναι εφικτή λοιπόν η ανάβαση ή θα μείνω με την όρεξη;Έχουν καθόλου παράθυρα κοντά στις σκάλες;
Ανέβηκα και στις δύο! Στην Ρίγα ανεβαίνεις με ασανσέρ οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα! (Δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτή η φοβία). Στο Ταλίν ανεβαίνεις από σκάλες οι οποίες είναι λίγο ζόρικες και κουραστικές αλλά που και που σκάει και ένα κλειστό παραθυράκι! Δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα ή όχι αλλά η θέα από εκεί πάνω και στις δύο περιπτώσεις είναι φοβερή!!
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Ανέβηκα και στις δύο! Στην Ρίγα ανεβαίνεις με ασανσέρ οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα! (Δεν ξέρω πως λειτουργεί αυτή η φοβία). Στο Ταλίν ανεβαίνεις από σκάλες οι οποίες είναι λίγο ζόρικες και κουραστικές αλλά που και που σκάει και ένα κλειστό παραθυράκι! Δεν ξέρω αν θα έχεις θέμα ή όχι αλλά η θέα από εκεί πάνω και στις δύο περιπτώσεις είναι φοβερή!!
Όπως το φοβόμουν! :) Μάλλον θα στείλω μόνο τη μητέρα μου πάνω,εκτός αν καταφέρω να την ξεπεράσω τόσο γρήγορα...Χαχα!
 

Vagelis V.

Member
Μηνύματα
72
Likes
192
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς - Αλάσκα
Όπως το φοβόμουν! :) Μάλλον θα στείλω μόνο τη μητέρα μου πάνω,εκτός αν καταφέρω να την ξεπεράσω τόσο γρήγορα...Χαχα!
Ελπίζω να καταφέρεις να την ξεπεράσεις γιατί όντως αξίζει πολύ! Ειδικά αν έχει και καλό καιρό!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom