Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεχόμεθα και συγκεκριμένες προτάσεις
Φάγαμε αρκετά καλά εντός Αρεόπολης, την οποία έτσι κι αλλιώς θα δείτε, το πιθανότερο βράδυ. Στο Λιμένι τα περισσότερα ήταν αρκετά εκτος μπατζετ μας. Καλό σχετικά φαγητό δοκιμάσαμε και στο Πόρτο κάγιο στη κλασσική ταβέρνα πάνω στο κύμα.
Για παραλίες έχω υπόψιν μόνο την Αλύπα που θα θελα να δω, δε βούτηξα εξάλλου γιατί ήταν Πασχα.
Οπωσδήποτε βόλτα στη Καστροπολιτεία της Βάθειας (όπως γράφτηκε) στο δρόμο για Πόρτο Κάγιο, είναι ωραία εμπειρία, έχει κι ένα μεζεδοπωλείο που ανοίγει απ' όσο ξέρω μόνο καλοκαίρι.
Δεν ξέρω πόσο χρεώνουν τώρα.
15 ευρώ ήταν πριν 2 μήνες, μόνο η χερσαία διαδρομή. Φτάσαμε ως τα εκδοτήρια και δε το προτιμήσαμε έτσι λειψό.
Σπήλαια Διρού αν δε γίνεται η βόλτα με το βρακάκι δεν αξίζει για μένα!
Ακριβώς αυτό.
Θα σας φάνε λίγο οι δρόμοι απ' όσο είμαι σε θέση να καταλάβω αλλά αξίζει σίγουρα.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Βάσσες είναι μεγάλη παράκαμψη, μπορείτε να το αλλάξετε με αρχαία Μεσσηνη (συν Αρκαδική πύλη, έχει και δύο μοναστήρια εκεί δίπλα αν δεν σας φτάνει:p). Βέβαια ανάλογα και την ώρα που θα φτάσετε ίσως είναι δύσκολη η επίσκεψη λόγω ζέστης. Μετά ναι φύγατε για Καρδαμύλη, μπάνιο Φονεας, μπορείτε φαγητό στις Ελιές. Η παλιά Καρδαμύλη (με είσοδο) είναι μικρούλα και ομορφούλα.

Στον δρόμο αν περνάτε κατά το απογευματάκι(6-7) μπορείτε να τσεκαρετε αν θα βρείτε τους ανθρωπους να σας ανοίξουν να δείτε την μόνη Δεκουλου (δες εδώ).

Η καλόγρια είναι πολύ ωραία παραλία, πολύ ανώτερη της Στούπας αλλά έχει το πρόβλημα που είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Ατέλειωτη ομπρέλα και σου το βγάζει από την μυτη. Είναι επίσης και σχετικά κρύα θάλασσα λόγω υπόγειων νερών.

Στην ανατολική έχει πολλα χωριά που ανάλογα με τον χρόνο μπορείτε να ρίξετε μια ματια πέρα από την βαθεια ( που είναι προφανώς το must της περιοχής). Νομια,Κοίτα,Λαγια. Αυτό που είναι λίγο διαφορετικό στο setting του είναι τα Μουντανιστικα με τους πύργους του να είναι χτισμένοι πάνω στην κορυφογραμμή και με ωραία θέα. Δεν θα το πρότεινα όμως στο πρόγραμμα σου γιατί και εκτός δρόμου είναι και ο δρόμος για να πας είναι πολύ στενος και στην περιπλάνηση μέσα στο χωριό δεν διαφέρει και ιδιαίτερα από τα υπόλοιπα.

Ταίναρο αν το σκεφτείς για πεζοπορία μέχρι τον φάρο έχε στον νου σου ότι δεν υπάρχει σκιά πουθενά στην διαδρομή.

------------------------​

Έχει πάει κάποιος στην παραλία Καποι? Όλο την λιμπιζομαι όταν την βλέπω πηγαίνοντας προς βαθεια αλλά δεν έχω σταματήσει ποτέ.

@Señor_Nada Σε ποιους αρχαιολογικούς αναφέρεσαι?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το πρόγραμμα σου μου φαίνεται όμορφο αλλά εγώ θα έβγαζα Μονεμβασιά και ελαφονησο και θα αφιέρωνα τη μέρα στο μεσαιο πόδι. Μπορείτε δηλ αφού χαρείτε την λακωνική Μανη να φύγετε από μεσσηνιακη, η Καρδαμυλη είναι πανέμορφη και η παλιά πόλη αξίζει οπωσδήποτε μια επίσκεψη. Τρώτε στις Ελιές μετά από βουτιά στα άγρια Ρίτσα, Δελφίνι ή Φονεα και γυρνάτε από τον υπέροχο δρόμο προς Καλαμάτα. Δε σου λέω να εξερευνήσετε τα φανταστικα χωριά για τα οποία ταμπέλες θα βλέπετε στο δρόμο (πχ Τσερια) με πυργόσπιτα και πνιγμένα στα ελαιόδεντρα και γιαγιάδες. Μεσσηνιακη Μανη, από τα ωραιότερα μέρη στην ηπειρωτική Ελλάδα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το πρόγραμμα σου μου φαίνεται όμορφο αλλά εγώ θα έβγαζα Μονεμβασιά και ελαφονησο και θα αφιέρωνα τη μέρα στο μεσαιο πόδι. Μπορείτε δηλ αφού χαρείτε την λακωνική Μανη να φύγετε από μεσσηνιακη, η Καρδαμυλη είναι πανέμορφη και η παλιά πόλη αξίζει οπωσδήποτε μια επίσκεψη. Τρώτε στις Ελιές μετά από βουτιά στα άγρια Ρίτσα, Δελφίνι ή Φονεα και γυρνάτε από τον υπέροχο δρόμο προς Καλαμάτα. Δε σου λέω να εξερευνήσετε τα φανταστικα χωριά για τα οποία ταμπέλες θα βλέπετε στο δρόμο (πχ Τσερια) με πυργόσπιτα και πνιγμένα στα ελαιόδεντρα και γιαγιάδες. Μεσσηνιακη Μανη, από τα ωραιότερα μέρη στην ηπειρωτική Ελλάδα.
Πυργόσπιτα στη Μεσσηνιακή; Και υπέροχος δρόμος για Καλαμάτα; Και να αφαιρέσει Μονεμβασιά και Ελαφόνησο για χάρη της Μεσσηνιακής; Κε Νίκα εσείς;
 
Last edited:

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εντωμεταξυ για μουσεία που ζήτησες, έχει ένα πολύ ωραίο και compact αρχαιολογικό η Καλαμάτα
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Εγώ πάλι δε θα αφιέρωνα καθόλου μέρα στη μεσσηνιακή Μάνη, αν και είναι επίσης όμορφη. Την πρώτη μέρα θα εμένα Λιμένι και Αρεόπολη, τη δεύτερη θα έκανα τον γύρο του ποδιού όπως το έχεις δηλαδή και την τρίτη μέρα πρωι πρωί θα έφευγα για Ελαφόνησο όπου και θα διανυκτερευα ( κάνοντας πρώτα μια σύντομη στάση στο Γύθειο). Τώρα ή θα έκανα δύο διανυκτερεύσεις στην Ελαφόνησο και τη Μονεμβασιά θα την έβλεπα τελευταία μέρα κατά την επιστροφή στην Αθήνα ή ακόμα καλύτερα θα έκανα μια διανυκτέρευση στην Ελαφόνησο και κατά το απογευματάκι της επόμενης μέρας θα έφευγα για Μονεμβασιά για μια διανυκτέρευση κι εκεί! Η Μονεμβασιά για μένα είναι από τα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας, αξίζει οπωσδήποτε να την επισκεφτείτε!
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Πολλή οδήγηση μου φαίνεται όλο αυτό και πολύ ωραία μέρη πολύ γρήγορα (και δεν μιλάω για παραλίες)

Εγώ θα χώριζα το μεσαίο πόδι από το δεξί σε 2 εκδρομές (τετραήμερες)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Μέρα 4: Μονεμβασιά (μίαμιση ώρα είναι μέχρι εκεί) για βόλτα, σπήλαιο Καστανιάς, μπάνιο στην Ελαφόνησο με μεσημεριανό κάπου εκεί, επιστροφή με στάση Γύθειο.
Έχω καταλάβει ότι δεν έχεις πρόβλημα με γρήγορους ρυθμούς αλλά για να βγει αυτή η μέρα θέλει και τύχη πχ να έρθει γρήγορα το πλοίο για Ελαφόνησο, να μην έχει ουρά κλπ. Επίσης αν Ελαφόνησο θέλετε να πάτε για την περίφημη παραλία του Σίμου, ρίξε μια ματιά στην ιστορία της @Klair για να θαυμάσεις τα χάλια της Ελληνικής επιχειρηματικότητας.

Αρκετά κοντά στη Μονεμβάσια είναι ο Γέρακας. Μάλλον θα το συνδύαζα έτσι.

Κι ο Μυστράς αξίζει φυσικά, αν μπορεί να συνδυαστεί με την επιστροφή στην Αθήνα.

15 ευρώ ήταν πριν 2 μήνες, μόνο η χερσαία διαδρομή. Φτάσαμε ως τα εκδοτήρια και δε το προτιμήσαμε έτσι λειψό.
Είναι αστείοι!

@Señor_Nada Σε ποιους αρχαιολογικούς αναφέρεσαι?
1656150767326.png


Αν και πιο αντιπροσωπευτική πινακίδα για την τσαπατσουλιά είναι αυτή:

1656150820775.png


Σε αυτό το σημείο σταματάει ο δρόμος για τα αυτοκίνητα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Θα έχουμε αμάξι και σκλάβους-οδηγούς, αν και δεν είναι του να κάνουν χιλιάδες χιλιόμετρα τη μέρα.
Αφού δεν είναι αγριεμένοι οδηγοί ,καταπιεσμένοι από τις καραντίνες, να θέλουν να φάνε τα χιλιόμετρα με το κουτάλι, τότε μάλλον έχεις βάλει πολλά πράγματα.
Οι Βάσσες δεν κολλάνε πουθενά, όσο και αν το θεωρείς παράκαμψη. Πολλή ώρα και κουραστικά χιλιόμετρα. Στην θέση σου θα έκανα αυτό που λέει ο @GTS, θα αφιέρωνα όλες τις ημέρες στην Μάνη. Αν επιμένεις να βάλεις και Ελαφόνησο, τότε θα έκανα αυτό που λέει η @nasiapap, θα έβαζα διανυκτέρευση κάπου εκεί. Αυτό που περιγράφεις παρακάτω είναι βαρύ και ασήκωτο.
Μέρα 4: Μονεμβασιά (μίαμιση ώρα είναι μέχρι εκεί) για βόλτα, σπήλαιο Καστανιάς, μπάνιο στην Ελαφόνησο με μεσημεριανό κάπου εκεί, επιστροφή με στάση Γύθειο
Γενικά η Μάνη τρώει άνετα 4ήμερα και 5ήμερα. Έχει πολύ πράγμα. Σε δύο και τρεις ημέρες, την προσεγγίζεις επιδερμικά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για επιδερμική προσέγγιση πάμε. Βάσσες μάλλον θα βγουν.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.285
Το πρόγραμμα σου μου φαίνεται όμορφο αλλά εγώ θα έβγαζα Μονεμβασιά και ελαφονησο και θα αφιέρωνα τη μέρα στο μεσαιο πόδι. Μπορείτε δηλ αφού χαρείτε την λακωνική Μανη να φύγετε από μεσσηνιακη, η Καρδαμυλη είναι πανέμορφη και η παλιά πόλη αξίζει οπωσδήποτε μια επίσκεψη. Τρώτε στις Ελιές μετά από βουτιά στα άγρια Ρίτσα, Δελφίνι ή Φονεα και γυρνάτε από τον υπέροχο δρόμο προς Καλαμάτα. Δε σου λέω να εξερευνήσετε τα φανταστικα χωριά για τα οποία ταμπέλες θα βλέπετε στο δρόμο (πχ Τσερια) με πυργόσπιτα και πνιγμένα στα ελαιόδεντρα και γιαγιάδες. Μεσσηνιακη Μανη, από τα ωραιότερα μέρη στην ηπειρωτική Ελλάδα.
Νομίζω αυτό είναι το καλύτερο πλάνο και αυτό που την πρώτη φορά που πήγα δεν έκανα και τη δεύτερη που το έκανα κατάλαβα τι είχα χάσει.

Δεν ξέρω τους ρυθμούς που κινείστε αλλά 4 μέρες είναι υπεραρκετές για να χωρέσουν πολλά χωρίς τρέξιμο.

Μερικές σημειώσεις:

-Δεν θα έμενα Λιμένι αλλά Οίτυλο για να είμαι ψηλά και να έχω θέα. Επίσης το Λιμένι αν και πανέμορφο, χάνει πόντους λόγω εστιατορίων λίγο δήθεν για τα δικά μου γούστα. Δεν έχω χρόνο και δεν διάβασα αναλυτικά αλλά αν πάτε Ιούλιο θα έχει υπέροχη θάλασσα και μπάνιο με χελώνες που σίγουρα θα πετύχετε στην παραλία στο Λιμένι (που δεν είναι ακριβώς παραλία).

-Αλύπα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και ελπίζω να μην ταλαιπωρηθείτε με παρκινγκ όσο εγώ. Το μέρος είναι βγαλμένο από άλλο πλανήτη, το σκηνικό όλο και μάσκα εχει φοβερή υποθαλάσσια ζωη!

-Το γνωστό τρεκ στο ακρωτήρι αλλά απόγευμα αργά για να μην είναι κουραστικό από τον ήλιο. Ο πολύς κόσμος χαλάει λίγο την εμπειρία. Καλό είναι να έχετε τρεκκοπάπουτσα και όχι απλά αθλητικά.

-Υπολογίστε ακριβώς την ώρα του ηλιοβασιλέματος και βρεθείτε στην παραλία Μαρμάρι (έχει ένα ρεσορτ εκεί, χωθείτε για ένα ποτό και απολαύστε σχεδόν ιδιωτικά ένα υπερθέαμα.

-Γερολιμένας για μπάνιο επίσης must

-To σπηλαιο περσι ηταν ημιανοιχτο, δηλαδη ειχες προσβαση σε αποσταση 10 λεπτων αντι για 40 αλλα αξιζει, εμεις βουτηξαμε κ απο τα βραχια μετα την εξοδο, προσοχη στους αχινους.

-Ελατε ή φύγετε μέσω Καλαμάτας, σταματήστε στην παραλία Φονεας (λατρεψα την παραλιαρα αυτη) είτε πηγαινοντας ειτε φευγοντας, ανακαλυψτε μονοι σας αδεια μεσσηνιακα χωρια κ εκκλησιες με παναρχαιες τοιχογραφιες να σου σηκωνεται η τριχα, απλα σταματωντας οπου σας κανει κλικ. Επισης οι Κιτριες θυμαμαι μου αρεσαν.

-Στην Καρδαμυλη εχει ενα ωραιο καφε/καφενειο σε ενα στενο αλλα δεν θυμαμαι το ονομα κ ωραιο φαγητο λιγο γκουρμεδε στην Τικλα αν δεν κανω λαθος το ονομα.

-Αεροπολη οκ μετριο το φαγητο, λιγο χαμος στα μπαρακια κατω αλλα ωραια η θεα απο την ταρατσα του Μαυρομιχαλεικου (την οποια χαλαει η αθλια μουσικη απο κατω απο τα μπαρακια, βαλτε τιποτα ατμοσφαιρικο ρε παιδια), δεν εχετε κ τοσες επιλογες για φαι Αεροπολη. Δεν εχω παει προσωπικα αλλα εχω ακουσει καλα λογια για το Εν Πλω στον Κοτρωνα

Ο,τι αλλο θυμηθω θα επανερθω

Προσωπικα δεν θα πηγαινα Ελαφονησσο, Μονεμβασια (οχι κατακαλοκαιρο) αλλα θα εστιαζα Λακωνικη και Μεσσηνιακη Μανη, ακου τον GTS εχει πολυ δικιο και δεν θα χασεις!
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.285
Πυργόσπιτα στη Μεσσηνιακή; Και υπέροχος δρόμος για Καλαμάτα; Και να αφαιρέσει Μονεμβασιά και Ελαφόνησο για χάρη της Μεσσηνιακής; Κε Νίκα εσείς;
Ξεκαθαρα ναι. Ο δρομος για Καλαματα ειναι παρα πολυ καλος και ανετος.

Μονεμβασια γιατι να παει με 40 βαθμους να καει η πετρα;; Ας παει φθινόπωρο ή ανοιξη, διπλα ειναι, παει για ενα ΣΚ οποιαδηποτε στιγμη.

Να χασει τις συγκινήσεις των χωριων φαντασματων της Μεσσηνιακης πού ουτε σε οδηγους δεν ειναι γραμμενα, την παραλια Φονεα, για ενα μπανιο με απειρο κοσμο στην Ελαφονησσο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom