Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

GTS

Member
Μηνύματα
6.766
Likes
18.143
Πυργόσπιτα στη Μεσσηνιακή; Και υπέροχος δρόμος για Καλαμάτα; Και να αφαιρέσει Μονεμβασιά και Ελαφόνησο για χάρη της Μεσσηνιακής; Κε Νίκα εσείς;
Καρελιας εδώ, η Ελαφόνησος έχει μια καταπληκτική παραλια η οποία έχει γεμίσει ομπρέλες και κόσμο και δεν έχει τίποτε άλλο, ένα χωριό της πλάκας και κακό φαγητό. Έχω να πάω και 20χρ βέβαια, τότε που η παραλία ήταν παρθένα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.766
Likes
18.143
Πολλή οδήγηση μου φαίνεται όλο αυτό και πολύ ωραία μέρη πολύ γρήγορα (και δεν μιλάω για παραλίες)

Εγώ θα χώριζα το μεσαίο πόδι από το δεξί σε 2 εκδρομές (τετραήμερες)
Συμφωνώ κι εγώ, είναι μακριά η Μονεμβασια, αλλά περί ορέξεως…

Πυργόσπιτα στη Μεσσηνιακή; Και υπέροχος δρόμος για Καλαμάτα; Και να αφαιρέσει Μονεμβασιά και Ελαφόνησο για χάρη της Μεσσηνιακής; Κε Νίκα εσείς;
Μαλλον το πυργόσπιτα φίλου που εμένα δεν υπήρχε, ήταν ηθοποιός. Σαν το Κιλκίς ένα πράμα.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.240
Καρελιας εδώ, η Ελαφόνησος έχει μια καταπληκτική παραλια η οποία έχει γεμίσει ομπρέλες και κόσμο και δεν έχει τίποτε άλλο, ένα χωριό της πλάκας και κακό φαγητό. Έχω να πάω και 20χρ βέβαια, τότε που η παραλία ήταν παρθένα.
Μα ναι, ακριβως αυτο. Δεν λεμε πως δεν ειναι καταπληκτικη παραλια αλλα η εμπειρια δεν ειναι ποιοτικη πια. Κριμα να κανει την αποσταση κ να χασει αλλες εικονες που κοβουν την ανασα, για να ζησει ενα μπανιο με ομπρελες, κοσμο, κακο φαγητο. Δεν εχει τοσο νοημα. Και εγω επιμενω, η παραλιαρα Φονεας (παρτε μασκα, τελειος βυθος) δεν συγκρινεται με την ελαφονησσο. Νομιζω ο Φονεας ειναι κ ανοργανωτος ή τουλαχιστον στο αριστερο κομματι. Και σκια απο τα βραχια διαθεσιμη. Βεβαια αρκετος κοσμος αλλα δεν βουλιαζει κιολας.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.766
Likes
18.143
Μα ναι, ακριβως αυτο. Δεν λεμε πως δεν ειναι καταπληκτικη παραλια αλλα η εμπειρια δεν ειναι ποιοτικη πια. Κριμα να κανει την αποσταση κ να χασει αλλες εικονες που κοβουν την ανασα, για να ζησει ενα μπανιο με ομπρελες, κοσμο, κακο φαγητο. Δεν εχει τοσο νοημα. Και εγω επιμενω, η παραλιαρα Φονεας (παρτε μασκα, τελειος βυθος) δεν συγκρινεται με την ελαφονησσο. Νομιζω ο Φονεας ειναι κ ανοργανωτος ή τουλαχιστον στο αριστερο κομματι. Και σκια απο τα βραχια διαθεσιμη. Βεβαια αρκετος κοσμος αλλα δεν βουλιαζει κιολας.
Αν πας χάι σιζον παντού έχει κόσμο. Συμφωνώ με Φονεα και τις πέριξ παραλίες, δεν είναι κάτι τελειως ουαου αλλά προσωπικά μου αρέσουν γιατί είναι άγριες, όπως όλα τα μέρη εκεί. Δεν είναι τυχαιο ότι ο Π. Λι Φερμορ που γύρισε όλο το κόσμο έχτισε σπίτι διπλα στην Καρδαμυλη κι ας πονάνε οι γείτονες Λάκωνες (αστειεύομαι φυσικά όλη η Μανη είναι φοβερή - αλλά η Μεσσηνιακη καλύτερη). Όπου και να πάει ο Γιώργος δε θα χάσει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.917
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ξεκαθαρα ναι. Ο δρομος για Καλαματα ειναι παρα πολυ καλος και ανετος.
Ε εντάξει, άνετος, είναι μιάμιση ώρα στη καλύτερη με στροφές, ανεβοκατεβαίνοντας το βουνό.
Ωραίος είναι σίγουρα, αλλά όχι και ότι καλύτερο στο να πας και να γυρίσεις.
(Αναφέρομαι σ' αυτόν απο Λιμένι για Καλαμάτα).
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Υποτίθεται πως εδώ μέσα υπάρχουν έμπειροι ταξιδιώτες που γνωρίζουν πως θα αποφύγουν τις τουριστικές παγίδες. Στην Ελαφόνησο υπάρχει η παραλία Κάτω Νησί που έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το Σιμο αλλά με πολύ λιγότερο κόσμο. Τώρα αν το φαγητό πριν 20 χρόνια δεν ήταν καλό ...no comments. Ευτυχώς που είναι ωραία η διαδρομή από Καρδαμύλη προς Καλαμάτα πάντως...
Και εκείνος ο Ρίτσος να έχει σπίτι στη Μονεμβασιά και όχι στην Καρδαμύλη...;
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.240
Ε εντάξει, άνετος, είναι μιάμιση ώρα στη καλύτερη με στροφές, ανεβοκατεβαίνοντας το βουνό.
Ωραίος είναι σίγουρα, αλλά όχι και ότι καλύτερο στο να πας και να γυρίσεις.
(Αναφέρομαι σ' αυτόν απο Λιμένι για Καλαμάτα).
Εγω μιλαω για Αθηνα Καλαματα.

Το Λιμενι Καλαματα ειναι ουαου οδικα απο αποψη θεας, εχει στροφες αλλα οχι κατι αποτρεπτικο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Νομίζω αυτό είναι το καλύτερο πλάνο και αυτό που την πρώτη φορά που πήγα δεν έκανα και τη δεύτερη που το έκανα κατάλαβα τι είχα χάσει.

Δεν ξέρω τους ρυθμούς που κινείστε αλλά 4 μέρες είναι υπεραρκετές για να χωρέσουν πολλά χωρίς τρέξιμο.

Μερικές σημειώσεις:

-Δεν θα έμενα Λιμένι αλλά Οίτυλο για να είμαι ψηλά και να έχω θέα. Επίσης το Λιμένι αν και πανέμορφο, χάνει πόντους λόγω εστιατορίων λίγο δήθεν για τα δικά μου γούστα. Δεν έχω χρόνο και δεν διάβασα αναλυτικά αλλά αν πάτε Ιούλιο θα έχει υπέροχη θάλασσα και μπάνιο με χελώνες που σίγουρα θα πετύχετε στην παραλία στο Λιμένι (που δεν είναι ακριβώς παραλία).

-Αλύπα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και ελπίζω να μην ταλαιπωρηθείτε με παρκινγκ όσο εγώ. Το μέρος είναι βγαλμένο από άλλο πλανήτη, το σκηνικό όλο και μάσκα εχει φοβερή υποθαλάσσια ζωη!

-Το γνωστό τρεκ στο ακρωτήρι αλλά απόγευμα αργά για να μην είναι κουραστικό από τον ήλιο. Ο πολύς κόσμος χαλάει λίγο την εμπειρία. Καλό είναι να έχετε τρεκκοπάπουτσα και όχι απλά αθλητικά.

-Υπολογίστε ακριβώς την ώρα του ηλιοβασιλέματος και βρεθείτε στην παραλία Μαρμάρι (έχει ένα ρεσορτ εκεί, χωθείτε για ένα ποτό και απολαύστε σχεδόν ιδιωτικά ένα υπερθέαμα.

-Γερολιμένας για μπάνιο επίσης must

-To σπηλαιο περσι ηταν ημιανοιχτο, δηλαδη ειχες προσβαση σε αποσταση 10 λεπτων αντι για 40 αλλα αξιζει, εμεις βουτηξαμε κ απο τα βραχια μετα την εξοδο, προσοχη στους αχινους.

-Ελατε ή φύγετε μέσω Καλαμάτας, σταματήστε στην παραλία Φονεας (λατρεψα την παραλιαρα αυτη) είτε πηγαινοντας ειτε φευγοντας, ανακαλυψτε μονοι σας αδεια μεσσηνιακα χωρια κ εκκλησιες με παναρχαιες τοιχογραφιες να σου σηκωνεται η τριχα, απλα σταματωντας οπου σας κανει κλικ. Επισης οι Κιτριες θυμαμαι μου αρεσαν.

-Στην Καρδαμυλη εχει ενα ωραιο καφε/καφενειο σε ενα στενο αλλα δεν θυμαμαι το ονομα κ ωραιο φαγητο λιγο γκουρμεδε στην Τικλα αν δεν κανω λαθος το ονομα.

-Αεροπολη οκ μετριο το φαγητο, λιγο χαμος στα μπαρακια κατω αλλα ωραια η θεα απο την ταρατσα του Μαυρομιχαλεικου (την οποια χαλαει η αθλια μουσικη απο κατω απο τα μπαρακια, βαλτε τιποτα ατμοσφαιρικο ρε παιδια), δεν εχετε κ τοσες επιλογες για φαι Αεροπολη. Δεν εχω παει προσωπικα αλλα εχω ακουσει καλα λογια για το Εν Πλω στον Κοτρωνα

Ο,τι αλλο θυμηθω θα επανερθω

Προσωπικα δεν θα πηγαινα Ελαφονησσο, Μονεμβασια (οχι κατακαλοκαιρο) αλλα θα εστιαζα Λακωνικη και Μεσσηνιακη Μανη, ακου τον GTS εχει πολυ δικιο και δεν θα χασεις!
+για Τίκλα στην Καρδαμύλη.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Στην Ελαφόνησο υπάρχει και η παραλία της Παναγιάς που ακόμα και τον Αύγουστο μπορείς να βρεις την ησυχία σου και να κάνεις ένα αξιοπρεπές μπάνιο μακριά από ομπρέλες, ξαπλώστρες και συνωστισμό. Όχι ότι δεν είναι και αυτή "οργανωμένη" αλλά υπάρχει αρκετός χώρος στο αριστερό τμήμα της που είναι ακόμα "παρθένο".

1.jpg

Παραλία Παναγιάς, οι ομπρελοξαπλώστρες στο δεξί (όπως κοιτάμε τη θάλασσα) τμήμα.

Οι τρεις παρακάτω φωτογραφίες δείχνουν το αριστερό τμήμα της παραλίας το οποίο παραμένει ακόμα ελεύθερο. Βρεθήκαμε εκεί τον Αύγουστο του 2020:

2.jpg



3.jpg



4.jpg


Και δυστυχώς αυτό το χάλι επικρατεί πλέον στον Σίμο. Από εμένα είναι όχι για τους μήνες "αιχμής":

5.jpg



6.jpg



7.jpg



8.jpg
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Εκτός από Βάθεια πύργους έχει και στην Λάγια.Σχετικά κοντά με Βάθεια είναι.
Η Λάγια είναι το χωριό της Βουγιουκλάκη και του Πουλικάκου! Εκεί είναι ένα καφενείο των κυνηγών, δεν ξέρω αν έφτιαξε, αλλά περίπου το 1990 που πήγα εγώ και δυστυχώς κοιμήθηκα κιόλας εκεί, ήταν προς αποφυγή, μεγάλη αποφυγή όμως, δεν τολμούσες να ακουμπήσεις πουθενά, ευτυχώς είχαμε sleeping bags μαζί μας. Στη Λάγια επίσης υπάρχει και ο πύργος του Γιανόγκωνα που θεωρείται από τους πλέον παλαιούς της Μάνης, δεν είναι ίσιος αλλά επικλινής όσο εκτείνεται προς τα πάνω.

Στην Ελαφόνησο υπάρχει και η παραλία της Παναγιάς που ακόμα και τον Αύγουστο μπορείς να βρεις την ησυχία σου και να κάνεις ένα αξιοπρεπές μπάνιο μακριά από ομπρέλες, ξαπλώστρες και συνωστισμό. Όχι ότι δεν είναι και αυτή "οργανωμένη" αλλά υπάρχει αρκετός χώρος στο αριστερό τμήμα της που είναι ακόμα "παρθένο".

View attachment 396683
Παραλία Παναγιάς, οι ομπρελοξαπλώστρες στο δεξί (όπως κοιτάμε τη θάλασσα) τμήμα.

Οι τρεις παρακάτω φωτογραφίες δείχνουν το αριστερό τμήμα της παραλίας το οποίο παραμένει ακόμα ελεύθερο. Βρεθήκαμε εκεί τον Αύγουστο του 2020:

View attachment 396684


View attachment 396685


View attachment 396686

Και δυστυχώς αυτό το χάλι επικρατεί πλέον στον Σίμο. Από εμένα είναι όχι για τους μήνες "αιχμής":

View attachment 396687


View attachment 396688


View attachment 396689


View attachment 396690
Φρίκαρα με τον Σίμο, όταν είχα πάει το 90 περίπου ήταν πανέμορφα χωρίς ομπρέλες και η άμμος γεμάτη ροζ κοχύλια

Για επιδερμική προσέγγιση πάμε. Βάσσες μάλλον θα βγουν.
΄Οχιιιιι, είναι περίπτωση οι Βάσσες!
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Λοιπόν σας ευχαριστώ άπαντες. Προσανατολίζομαι στα εξής:
Μέρα 1: αναχώρηση από Αθήνα, στάση Βάσσες (αν δεχθούν την παράκαμψη οι οδηγοί), μπάνιο φονέας, απόγευμα στο ξενοδοχείο, βράδυ ίσως Αρεόπολη.

Μέρα 2: Παραλίες! Πρώτη στάση στο Μεζαπό για μπάνιο, επίσκεψη Βάθεια, βουτιά στο Μαρμάρι, πέρασμα από Κοκκάλα, Αλύπα, Κότρωνα, για φαγητό και καμιά βουτιά ακόμη. Βόλτα και δείπνο Λιμένι.

Μέρα 3: Για να μην τους έρθει βαριά η αυριανή, λέω όλη μέρα Λιμένι και πέριξ για μπάνια κλπ. Δεκτές προτάσεις για καμία επίσκεψη, ε μπορεί και Καρδαμύλη, Fermor κλπ.

Μέρα 4: Μονεμβασιά (μίαμιση ώρα είναι μέχρι εκεί) για βόλτα, σπήλαιο Καστανιάς, μπάνιο στην Ελαφόνησο με μεσημεριανό κάπου εκεί, επιστροφή με στάση Γύθειο.

Μέρα 5: Επιστροφή Αθήνα, ίσως με στάση Μυκήνες-Τύρινθα

Πώς το βλέπετε;
Ωραίο πλάνο! Βάσσες οπωσδήποτε! Μην παραλείψετε!!!
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
915
Likes
8.341
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Λοιπόν σας ευχαριστώ άπαντες. Προσανατολίζομαι στα εξής:
Μέρα 1: αναχώρηση από Αθήνα, στάση Βάσσες (αν δεχθούν την παράκαμψη οι οδηγοί), μπάνιο φονέας, απόγευμα στο ξενοδοχείο, βράδυ ίσως Αρεόπολη.

Μέρα 2: Παραλίες! Πρώτη στάση στο Μεζαπό για μπάνιο, επίσκεψη Βάθεια, βουτιά στο Μαρμάρι, πέρασμα από Κοκκάλα, Αλύπα, Κότρωνα, για φαγητό και καμιά βουτιά ακόμη. Βόλτα και δείπνο Λιμένι.

Μέρα 3: Για να μην τους έρθει βαριά η αυριανή, λέω όλη μέρα Λιμένι και πέριξ για μπάνια κλπ. Δεκτές προτάσεις για καμία επίσκεψη, ε μπορεί και Καρδαμύλη, Fermor κλπ.

Μέρα 4: Μονεμβασιά (μίαμιση ώρα είναι μέχρι εκεί) για βόλτα, σπήλαιο Καστανιάς, μπάνιο στην Ελαφόνησο με μεσημεριανό κάπου εκεί, επιστροφή με στάση Γύθειο.

Μέρα 5: Επιστροφή Αθήνα, ίσως με στάση Μυκήνες-Τύρινθα

Πώς το βλέπετε;
Αν ντε και καλά θέλετε να πάτε προς Μονεμβασιά - Ελαφόνησο την 4η ημέρα, θα πρότεινα να μην επιστρέψετε Λιμένι, αλλά να το κάνετε: Σπήλαιο, Ελαφόνησο, Μονεμβασιά, διανυκτέρευση κάπου εκεί και επιστροφή Αθήνα από Μονεμβασιά την 5η ημέρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom