Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για φαγητό στο Λιμένι είναι ο πολύ γνωστός Τάκης.Ψαροταβέρνα και ακριβή.
Αλίκα στο Matapan.Wine bar/εστιατόριο με μικρό αλλά καλό μενού(ψαρικά,ζυμαρικά,σαλάτες),
Στον Γερολιμένα και στο ξενοδοχείο Κυρίμαι έχει καλό εστιατόριο.Γκουρμέ και ακριβό.
Τιμές δεν θυμάμαι καθώς οι επισκέψεις δεν είναι πολύ πρόσφατες.
Λιμενι και στην προεκταση του το Καραβοστασι εχει πλέον αρκετες στυλ Τάκη .
Το Λιμενι εχει καβαλησει καλάμι και τρέχει . Κερασα προσφατα παγωτο τρια παιδακια απο εταιρεια της σειρας και εδωσα μισο μεροκαματο!
Ματαπαν ωραιοτατο σε ολα του αλλά κυριως για τα κρασια του.
Κυριμαι φαγητο αξιζει για την εμπειρια και εξαρταται με ποιον σεφ συνεργαζεται φετος και κυρίως για να θαυμασεις το κτισμα .Ανα καιρους εχω φαει ωραια πραγματα αλλά και πολλά "δηθεν".
Εχω δουλεψει εκει , αν πας νεκρη εποχη κάνεις περιηγηση στους χωρους και εγω τουλαχιστον αν μου αρεσαν οι φατσες εδειχνα και δωμάτια . Ο Γιωργος ειναι καλόφατσας θα του εκανα πλήρη
περιηγηση! Τωρα Ιουλιο και Αυγουστο ουτε που θα σηκωνα κεφαλι χαχαχα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λιμενι και στην προεκταση του το Καραβοστασι εχει πλέον αρκετες στυλ Τάκη .
Το Λιμενι εχει καβαλησει καλάμι και τρέχει . Κερασα προσφατα παγωτο τρια παιδακια απο εταιρεια της σειρας και εδωσα μισο μεροκαματο!
Ματαπαν ωραιοτατο σε ολα του αλλά κυριως για τα κρασια του.
Κυριμαι φαγητο αξιζει για την εμπειρια και εξαρταται με ποιον σεφ συνεργαζεται φετος και κυρίως για να θαυμασεις το κτισμα .Ανα καιρους εχω φαει ωραια πραγματα αλλά και πολλά "δηθεν".
Εχω δουλεψει εκει , αν πας νεκρη εποχη κάνεις περιηγηση στους χωρους και εγω τουλαχιστον αν μου αρεσαν οι φατσες εδειχνα και δωμάτια . Ο Γιωργος ειναι καλόφατσας θα του εκανα πλήρη
περιηγηση! Τωρα Ιουλιο και Αυγουστο ουτε που θα σηκωνα κεφαλι χαχαχα
Για πες και τίποτε καλό για φαγητό στο Γύθειο αν μας πιάσει πείνα εκεί.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Λοιπόν σας ευχαριστώ άπαντες. Προσανατολίζομαι στα εξής:
Μέρα 1: αναχώρηση από Αθήνα, στάση Βάσσες (αν δεχθούν την παράκαμψη οι οδηγοί), μπάνιο φονέας, απόγευμα στο ξενοδοχείο, βράδυ ίσως Αρεόπολη.

Μέρα 2: Παραλίες! Πρώτη στάση στο Μεζαπό για μπάνιο, επίσκεψη Βάθεια, βουτιά στο Μαρμάρι, πέρασμα από Κοκκάλα, Αλύπα, Κότρωνα, για φαγητό και καμιά βουτιά ακόμη. Βόλτα και δείπνο Λιμένι.

Μέρα 3: Για να μην τους έρθει βαριά η αυριανή, λέω όλη μέρα Λιμένι και πέριξ για μπάνια κλπ. Δεκτές προτάσεις για καμία επίσκεψη, ε μπορεί και Καρδαμύλη, Fermor κλπ.

Μέρα 4: Μονεμβασιά (μίαμιση ώρα είναι μέχρι εκεί) για βόλτα, σπήλαιο Καστανιάς, μπάνιο στην Ελαφόνησο με μεσημεριανό κάπου εκεί, επιστροφή με στάση Γύθειο.

Μέρα 5: Επιστροφή Αθήνα, ίσως με στάση Μυκήνες-Τύρινθα

Πώς το βλέπετε;
Την τεταρτη μερα τη βλεπω πολυ πιεσμενη . βγαλε κατι .
Κατα τα αλλα ωραιο προγραμμα
απο μενα ειναι ναι
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Για πες και τίποτε καλό για φαγητό στο Γύθειο αν μας πιάσει πείνα εκεί.
Γύθειο που εμένα πριν 4 χρόνια τρώγαμε καλά στο saga και στο 90 μοίρες. Πολύ καλό ήταν και αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω, λίγο πιο έξω από το Γύθειο, το hannover. Γενικά ωστόσο δεν ξετρελαθηκα με το φαγητό στην περιοχή.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για πες και τίποτε καλό για φαγητό στο Γύθειο αν μας πιάσει πείνα εκεί.
Το Γύθειο ποτέ δεν είχε φήμη για την κουζίνα του , ούτε η ευρύτερη περιοχή. 90 μοίρες και Παλίρροια έντιμα και με λογικές τιμές. Saga τα ίδια λίγο πιο τσιμπημενα.Μετα αξίζει για ποτό και επιδόρπιο το roof garden του νέου ξενοδοχείου Λας , δίπλα στο Δημαρχείο. Εξαιρετική θέα! Για φαγητό πιο γκουρμέ άνοιξε εφέτος το Κρανάη. Μια σαλάτα που έφαγα ήταν εξαιρετική. Ο γυιος μου που έχει πάει κάποιες φορές που είπε ότι κάποια πιάτα ωραία άλλα μέτρια. Πάντως αν πήξετε τέσσερα βράδυα Λιμένι και Αρεόπολη πηγαίνετε Βαθύ στη ταβέρνα κυρά Μαρία. Νόστιμα και οικονομικά. Το Αννόβερο μια χαρά εδώ και χρόνια αλλά τσίμπησε τιμές. Και αυτό στο Βαθύ είναι.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Για πες και τίποτε καλό για φαγητό στο Γύθειο αν μας πιάσει πείνα εκεί.
Πολύ καλά φάγαμε πέρσι τέτοια εποχή στο Μαυροβούνι λίγο έξω από το Γύθειο στην Ταβέρνα «Κυρα-Ματούλα» (27330 25250). Χορταστικές μερίδες με φρέσκα ντόπια κρέατα σωστά ψημένα στα κάρβουνα , σαλάτες. χόρτα, χειροποίητα τυροπιτάκια , πατάτες κομμένες στο χέρι , αλοιφές επίσης χειροποίητες σε πολύ καλές τιμές και με θέα θάλασσα από την δροσερή αυλή που κοιτάζει απο ψηλά. Προτιμήστε να πάτε πριν την δύση και πάρτε και κανένα αντικουνουπικό στην τσάντα. Φάγαμε δυο (φαγανά και πεινασμένα ) άτομα του σκασμού και δώσαμε κάτω απο 50!
Αν το είχαμε ανακαλύψει νωρίτερα θα τρώγαμε κάθε βράδυ εκεί!
Μέσα στο Γύθειο γενικά δεν φάγαμε κάτι ιδιαίτερο και μετά από δυο δείπνα ψευτογκουρμέ δια χειρός Πέτρου Συρίγου στο Las Hotel &Spa που είχαμε κλείσει με το voucher Tourism4all , όταν φάγαμε στην Κυρά Ματούλα μας ερχόταν να πάμε να της φιλήσουμε τα χέρια!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολύ καλά φάγαμε πέρσι τέτοια εποχή στο Μαυροβούνι λίγο έξω από το Γύθειο στην Ταβέρνα «Κυρα-Ματούλα» (27330 25250). Χορταστικές μερίδες με φρέσκα ντόπια κρέατα σωστά ψημένα στα κάρβουνα , σαλάτες. χόρτα, χειροποίητα τυροπιτάκια , πατάτες κομμένες στο χέρι , αλοιφές επίσης χειροποίητες σε πολύ καλές τιμές και με θέα θάλασσα από την δροσερή αυλή που κοιτάζει απο ψηλά. Προτιμήστε να πάτε πριν την δύση και πάρτε και κανένα αντικουνουπικό στην τσάντα. Φάγαμε δυο (φαγανά και πεινασμένα ) άτομα του σκασμού και δώσαμε κάτω απο 50!
Αν το είχαμε ανακαλύψει νωρίτερα θα τρώγαμε κάθε βράδυ εκεί!
Μέσα στο Γύθειο γενικά δεν φάγαμε κάτι ιδιαίτερο και μετά από δυο δείπνα ψευτογκουρμέ δια χειρός Πέτρου Συρίγου στο Las Hotel &Spa που είχαμε κλείσει με το voucher Tourism4all , όταν φάγαμε στην Κυρά Ματούλα μας ερχόταν να πάμε να της φιλήσουμε τα χέρια!
Έχεις δίκιο. Εδώ και χρόνια σταθερή αξία η Ματούλα και ο γυιος Αντρέας που τρέχει το μαγαζί. Όσο για το Λας πάλι έχεις δίκιο για το φαγητό με εξαίρεση κάποια πιάτα και πίτσα που είναι καλή. Η θέα του όμως είναι εξαιρετική και έχει καλό καφέ , ποτά και επιδόρπια που το Γύθειο πάσχει σε αυτό. Ερώτηση γιατί όταν γράφω στο κινητό δεν ξέρω πως να βάλω κενά και να κάνω παραγράφους ;
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Σας ευχαριστούμε που τσακώνεστε για μας, μας συγκινείτε. Τα δεδομένα είναι τα εξής:
1. ΘΑ πάμε αύριο. Κοινώς τέτοια εποχή, και με εξαίρεση την αυριανή μέρα, καθημερινές.
2. Η διαμονή δεν αλλάζει, θα μείνουμε εκεί που θα μείνουν οι φίλοι μας, και τα 4 βράδια, στο Καραβοστάσι είναι.
3. Όχι, δεν μπορούμε να πάμε Μονεμβασιά, Βάσσες κλπ όποτε θέλουμε, ντεν έκουμε αυτοκίνητο καρντιά μου και ντεν ξέρει οντήγκηση.

Βάσσες αν πάμε θα γίνει μόνο αύριο στο πήγαινε. Χρονικά δε μας παίρνει στο γυρισμό.

Ό,τι έχετε γράψει βοηθάει, ειδικά όταν τσακώνεστε.
Το Ακρωτήριο Ταίναρο δεν βλέπω στο πλάνο και πιστεύω πως θα είναι μεγάλη παράλειψη αν δεν πάτε.
Προσπαθήστε να φτάσετε νωρίς απόγευμα για να προλάβετε να γυρίσετε πριν νυχτώσει και κάντε και μια βουτιά στα ενδιάμεσα στην παραλία Αριά. ¨Όλη η διαδρομή είναι κάτι λιγότερο από μια ώρα από το σημείο που θα αφήσετε το αυτοκίνητο στα Κοκκινόγεια και μέχρι τον Φάρο του 1882. Το νοτιότερο σημείο της ηπειρωτικής Ελλάδας και της Βαλκανικής.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Όσο για το Λας πάλι έχεις δίκιο για το φαγητό με εξαίρεση κάποια πιάτα και πίτσα που είναι καλή. Η θέα του όμως είναι εξαιρετική και έχει καλό καφέ , ποτά και επιδόρπια που το Γύθειο πάσχει σε αυτό.
Η θέα όντως είναι η καλύτερη στο Γύθειο. Για ποτό κάτσαμε ένα βράδυ αλλά μου πήραν το κεφάλι με τα db και κατεβήκαμε άρον άρον στο δωμάτιο. Όσο για τα γλυκά αν και δεν είμαι γλυκατζού ήταν το καλύτερο του μενού που προσέφεραν στο πακέτο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πολύ καλά φάγαμε πέρσι τέτοια εποχή στο Μαυροβούνι λίγο έξω από το Γύθειο στην Ταβέρνα «Κυρα-Ματούλα» (27330 25250). Χορταστικές μερίδες με φρέσκα ντόπια κρέατα σωστά ψημένα στα κάρβουνα , σαλάτες. χόρτα, χειροποίητα τυροπιτάκια , πατάτες κομμένες στο χέρι , αλοιφές επίσης χειροποίητες σε πολύ καλές τιμές και με θέα θάλασσα από την δροσερή αυλή που κοιτάζει απο ψηλά. Προτιμήστε να πάτε πριν την δύση και πάρτε και κανένα αντικουνουπικό στην τσάντα. Φάγαμε δυο (φαγανά και πεινασμένα ) άτομα του σκασμού και δώσαμε κάτω απο 50!
Αν το είχαμε ανακαλύψει νωρίτερα θα τρώγαμε κάθε βράδυ εκεί!
Μέσα στο Γύθειο γενικά δεν φάγαμε κάτι ιδιαίτερο και μετά από δυο δείπνα ψευτογκουρμέ δια χειρός Πέτρου Συρίγου στο Las Hotel &Spa που είχαμε κλείσει με το voucher Tourism4all , όταν φάγαμε στην Κυρά Ματούλα μας ερχόταν να πάμε να της φιλήσουμε τα χέρια!
+1 για Ματουλα, ομοίως μακάρι να τρώγαμε κάθε μέρα εκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom