Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Γύρνα στους μύλους Αργολίδος ήπηγαινε στο ρηγανι στο Λουτράκι,όχι για σουβλάκια
Μύλοι Αργολίδας, τι είπες τώρα, σουβλάκι από το καιρό που περνούσαμε από εκεί για Μεσσηνία, 5ω στροφιλίκια.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μύλοι Αργολίδας, τι είπες τώρα, σουβλάκι από το καιρό που περνούσαμε από εκεί για Μεσσηνία, 5ω στροφιλίκια.
Πω πω τι θυμησες , τις στροφες φουρκέτες!
Καλαμακι , φετα , σαλάτα και χωριάτικο ψωμι.
η καλιτερη φάση στο εξαωρο που ηταν το Γυθειο - Αθηνα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Πω πω τι θυμησες , τις στροφες φουρκέτες!
Καλαμακι , φετα , σαλάτα και χωριάτικο ψωμι.
η καλιτερη φάση στο εξαωρο που ηταν το Γυθειο - Αθηνα
6ωρο; Εσείς μετά τη Τρίπολη δεν είχατε μια ευθεία; Δεν έχω ιδέα φυσικά, μαλακιες λέω. Για Καλαμάτα παντως είχες να ανέβεις άλλο βουνό πριν τη Μεγαλοπολη και να το ξανακατεβεις, αν και τα άντερά σου τα άφηνες στον κωλοσουρτη πριν τη Τρίπολη!
Εφιάλτης.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
6ωρο; Εσείς μετά τη Τρίπολη δεν είχατε μια ευθεία; Δεν έχω ιδέα φυσικά, μαλακιες λέω. Για Καλαμάτα παντως είχες να ανέβεις άλλο βουνό πριν τη Μεγαλοπολη και να το ξανακατεβεις, αν και τα άντερά σου τα άφηνες στον κωλοσουρτη πριν τη Τρίπολη!
Εφιάλτης.
χαχα τον Κωλοσουρτη τον ειχαμε και οι λάκωνες .
και μετα στο καπακι Τριπολη Σπαρτη πάλι στροφες .
Ακομα ανακατευομαι οταν το θυμάμαι.
Το 2004 νυκτα πηγαινωντας προς Αθηνα βρισκω το τουνελ κλειστο , το εβαφαν για τους ολυμπιακους αγωνες. Η παρακαμψη ηταν οπως πριν απο Κωλοσουρτη.
Οταν εφτασα Μυλους ηθελα να φιλήσω το χώμα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
χαχα τον Κωλοσουρτη τον ειχαμε και οι λάκωνες .
και μετα στο καπακι Τριπολη Σπαρτη πάλι στροφες .
Ακομα ανακατευομαι οταν το θυμάμαι
Στο κωλοσουρτη έχει ξεράσει όλη η Πελοπόννησος πλην Κορινθίων και Πατρινών!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.444
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τρίτη μέρα και πάνω που λέγαμε δε θα έχει και καλύτερη παραλία από την Αλυπα, πήγαμε Μεζαπο.

Η πρώτη εικονα είναι μια μικρή παραλία με βότσαλο, με πεντακάθαρα νερά, σε μια απότομη κατηφόρα. Η δεύτερη εικόνα είναι ότι μόλις κατέβεις την κατηφοριτσα και πας στην παραλία, στα αριστερά σου ανοίγεται άλλη παραλία από βότσαλο με θεϊκή φυσική σκιά από τα βράχια, κρυστάλλινα νερά και μια σπηλιά που φτάνεις σε 3 λεπτά κολυμπώντας, όπου μπορείς να αράξεις θαυμάζοντας τη θέα . Και αφού κάναμε το μπάνιο μας εκεί πάλι μόνοι (δεν ξέρω γιατί δεν υπάρχει τουρισμός, πραγματικά απορώ, που πάνε ολοι;; ), πήγαμε να δούμε και το λιμανάκι.

Guess what, το λιμανάκι του μεζαπου είναι ΑΚΟΜΗ πιο όμορφο, δυο μοναχικές βαρκούλες σε έναν απίστευτο όρμο που είναι κρυμμένος κάτω από τεράστια βράχια, με τα καθαροτερα νερά που έχω δει ποτέ, και ζεστά κιόλας. Υποχρεωτικά βουτάς από ύψωμα, αλλά είναι βαθιά τα νερά, δεν υπάρχει κίνδυνος. Φυσικά δεν υπήρχε ψυχή πάλι.

Συνεχίσαμε για το Γερολιμενα, που μας φάνηκε μια ΟΚ παραλία με πάλι καθαρά νερά (σχετικά κρύα αυτή τη φορα), αλλά σε σύγκριση με Μαζεπο και Αλυπα χάνει, δεν έχει αγριάδα. Συμπαθητικά ήταν όμως, είπαμε να τσιμπήσουμε και κάτι στην ταβέρνα πάνω στην παραλία, συμπαθητικά ήταν, ο Τεο συμπάθησε και τη μπύρα Σπαρτα, αν και δεν έφτανε την αποθεωση της Νέμα.

Κάποιος εδώ είχε αναφέρει τα Μουντανιστικα, που δε θα τα είχα βρει ποτέ μου. Ωραίος (από πλευράς θεάς, γιατί κατά τα άλλα είναι υπερβολικά στενός) ο δρόμος και το -σχεδόν εγκαταλελειμμενο- χωριο είναι πολύ ατμοσφαιρικό. Δεν κατάλαβα τη φράση που διάβασα στην πλάκα του σπιτιου του Σταματακου ότι "εδώ γεννήθηκε και αναστήθηκε ". Πάντως για ταινία τρόμου το χωριό κάνει. Μας άρεσε πολύ, για μισή ώρα περιήγηση στα χαλάσματα είναι πανέμορφα.

Δυστυχώς το wine bar Ματαπαν δεν είχε ανοίξει ακόμη (είναι πκλα τα εστιατόρια που ανοίγουν μετά τις 5) οπότε συνεχίσαμε για τη Βαθεια. Τη θυμόμουν μεγαλύτερη, δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα, ειδικά μετά τα Μουντανιστικα, αν και η θέα από το κλασικό viewpoint ήταν εξαιρετική προς τους μισογκρεμισμενους πύργους της. Το τοπικό καφε-εστιατοριο δεν είχε παγωτό και λυσσαξα.

Περάσαμε από το Retreat Blue Tainaron, όπου παρότι δεν μπήκαμε, φαίνεται να ειναι φοβερο, κλέψαμε ματιές και στο εσωτερικό του πύργου και στην απίθανη θέα από την πισίνα.

Και φτάσαμε στο Μαρμαρι. Παραλιακά με άμμο, ζεστά νερά αλλά κυρίως το ριζότο πάνω από την παραλία είχε παγωτό, ίσκιο, ντουζιέρες και καναμε και το μπανακι μας στην παραλία. Εξαιρετική η αμμος, αλλά σαν τα βιτσαλα δεν έχει. Επίσης όχι, δεν είναι αυτή η παραλία με τη φοβερή άμμο που κάποτε είχα κάνει ελεύθερο κάμπινγκ. Το μόνο που θυμάμαι για εκείνη είναι ότι δίπλα είχε μια ταμπέλα προς ένα "Bar Vendetta". Σωθήκαμε.

Στο Μαρμαρι μείναμε σκαρτη μια ωρα γιατί ο τρεκκεε της παρέας επέμενε να κάνουμε το Ταίναρο πριν πέσει ο ήλιος. 27 λεπτά ριναι το περπάτημα από το πάρκινγκ, αλλά ειδικά οι δύο φίλοι μας δεν το έχουν, στο 22λεπτο είχαν κάνει μόνο τη μισή διαδρομή και τα έφτυσαν. Η κοπέλα μου αποφάσισε να τους συνοδεύσει στην επιστροφή στο αμάξι,, κι αρκεστηκαν μόνο στη εα του φάρου από μακριά. Εγώ πήγα τρέχοντας και μου άρεσε ΠΟΛΥ. Είχε κι άλλους 4 στο φάρο που περίμεναν να δουν το ηλιοβασίλεμα, φοβερό μέρος αν σκεφτείς και τι σημαίνει στην αρχαιότητα. Την επιστροφή την πτήση πάλι στο τρέξιμο, οπότε πρόλαβα και τους άλλους, αλλά και να θαυμάσω τα ρωμαϊκά λουτρά, την απίστευτα γραφική παραλία με το δεντράκι δίπλα τους και το νεκρομαντειο.

Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο να κάνουμε ένα μπαράκι και βάλθηκαν να πάμε με τα πόδια στο Μικρό Αλγέρι, που έχει εκπληκτικες κριτικές στο γουγλη, μόνο που ο γουγλης το έχει σε λάθος τοποθεσία και σε βγάζει στο Elixirion, που ήταν και κλειστό, δουλεύει μόνο με παραγγελίες! Μέχρι να μας απαντήσει στις κλήσεις το Μικρό Αλγέρι και να μας εξηγήσει οιτο στίγμα στο γουγλη είναι λάθος, πήγανε στο Φάρο του Παντελή, όπου φάγανε με κάτι τεράστιες χελώνες να πλατσουριζουν στα βράχια από κάτω μας. Σε αντίθεση με τις κριτικές που μιλούσαν για "πανακριβο" φαγητό, εμείς φσγανε μια χαρά με 69 ευρώ και οι 4 , όλα πολύ καλά και στο τέλος κέρασμα καρπούζι και πεπόνι. Κανένα παράπονο, ούτε από την ποιότητα ούτε από την τιμή και η τοποθεσία είναι για 5 αστέρια.

Στο μεταξύ μας πήρε και το Μικρό Αλγέρι, μας εξήγησε πού είναι (πάνω στο λιμανάκι, 300μ από το Φαρο) και είπαμε να πάμε την επόμενη εκεί.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Βρηκατε τον Μέζαπο ; Μπραβο σας!
Κραταμε και μερικά μυστικά οι ντοπιοι χαχαχα για Ιουλιο Αυγουστο που τα Σκουταρι ,Αλυπα και άλλα ωραια ειναι πηχτρα
Ηρθατε ωραια εποχη . Η Λακωνια ανεκαθεν ειχε μικρη σαιζον για αυτο τα βρηκατε αδεια.
Επίσης ο μέσος επισκεπτης που θέλει μπάνιο δεν θελει να περπατησει , θελει ξαπλωστρα, φρεντο εσπρεσο να δειξει το νεο μαγιω κτλ.
Μεζαπος ισον ταλαιπωρια και ερημιά στα μάτια του.
Περυσι 20 Ιουλιου πηγα πολυ πρωι στη μεσαια παραλιουλα στο Σκουτάρι να γιορτασω τα γενεθλια μου καποιες ωρες μονη μου και ημουν οντως ολομόναχη μεχρι τις εντεκα που ηρθαν 2 ατομα!
Ακομα και τα τελευταια εικοσι χρονια που εγινε της "μόδας" το πηξιμο ειναι απο μεσα Ιουλιου εως τελη Αυγουστου . Τον υπόλοιπο καιρο δουλευει με Σαβκυρ και τριημερα .
Το Λιμενι που αν δεν ανεβασει καποιος φωτογραφια στο ινστα δεν υπάρχει σαν οντοτητα τους εννια δεκα μηνες ειναι ερημο με λιγους μερακληδες τουριστες.
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Βρηκατε τον Μέζαπο ; Μπραβο σας!
Κραταμε και μερικά μυστικά οι ντοπιοι χαχαχα για Ιουλιο Αυγουστο που τα Σκουταρι ,Αλυπα και άλλα ωραια ειναι πηχτρα
Ηρθατε ωραια εποχη . Η Λακωνια ανεκαθεν ειχε μικρη σαιζον για αυτο τα βρηκατε αδεια.
Περυσι 20 Ιουλιου πηγα πολυ πρωι στη μεσαια παραλιουλα στο Σκουτάρι να γιορτασω τα γενεθλια μου καποιες ωρες μονη μου και ημουν οντως ολομόναχη μεχρι τις εντεκα που ηρθαν 2 ατομα!
Ακομα και τα τελευταια εικοσι χρονια που εγινε της "μόδας" το πηξιμο ειναι απο μεσα Ιουλιου εως τελη Αυγουστου . Τον υπόλοιπο καιρο δουλευει με Σαβκυρ και τριημερα .
Ακόμα και το Λιμενι που αν δεν ανεβασει καποιος φωτογραφια στο ινστα δεν υπάρχει σαν οντοτητα τους εννια δεκα μηνες ειναι ερημο με λιγους μερακληδες τουριστες.
Φέτος πολύ κόσμο έχουν οι Καμάρες, ακόμα τα Σαββατοκύριακα. Βοήθησε και η καντίνα με τις ξαπλώστρες.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Φέτος πολύ κόσμο έχουν οι Καμάρες, ακόμα τα Σαββατοκύριακα. Βοήθησε και η καντίνα με τις ξαπλώστρες.
Ναι τα μαθαινω αφου δεν μπορω να κυκλοφορησω και χανω την ωραια εποχη για θαλασσα.
Χθες πηγε ο γυιος μου και μου εφερε νεα. Μεχρι παιδικο παρτι ειχαν με τριαντα παιδακια!
Οι Καμαρες ποτέ δεν με τραβηξαν , ουτε η θαλασσα ουτε η παραλια.
Αν παω προς τα εκει προτιμω το Βαθυ. Ειδικα στα αριστερα που δεν πανε εχει ησυχια.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ναι τα μαθαινω αφου δεν μπορω να κυκλοφορησω και χανω την ωραια εποχη για θαλασσα.
Χθες πηγε ο γυιος μου και μου εφερε νεα. Μεχρι παιδικο παρτι ειχαν με τριαντα παιδακια!
Οι Καμαρες ποτέ δεν με τραβηξαν , ουτε η θαλασσα ουτε η παραλια.
Αν παω προς τα εκει προτιμω το Βαθυ. Ειδικα στα αριστερα που δεν πανε εχει ησυχια.
Είχε πολύ αέρα στο Μαυροβούνι τη Κυριακή και είπαμε να δοκιμάσουμε για πρώτη φορά την συγκεκριμένη παραλία, την αποφεύγαμε γιατί δεν είχε ούτε νερό να αγοράσεις. Αδιάφορη θα την χαρακτήριζα.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.226
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κάποιος εδώ είχε αναφέρει τα Μουντανιστικα, που δε θα τα είχα βρει ποτέ μου. Ωραίος (από πλευράς θεάς, γιατί κατά τα άλλα είναι υπερβολικά στενός) ο δρόμος και το -σχεδόν εγκαταλελειμμενο- χωριο είναι πολύ ατμοσφαιρικό. Δεν κατάλαβα τη φράση που διάβασα στην πλάκα του σπιτιου του Σταματακου ότι "εδώ γεννήθηκε και αναστήθηκε ". Πάντως για ταινία τρόμου το χωριό κάνει. Μας άρεσε πολύ, για μισή ώρα περιήγηση στα χαλάσματα είναι πανέμορφα.
Χαίρομαι που σας άρεσε. Δεν το πρότεινα πιο ένθερμα γιατί παρότι και εγώ είχα ίδια εντύπωση με σένα, ο φίλος που πήγαμε μαζί μου έλεγε καλά που μας έφερες εδώ πάνω:p.

Γελάω εντωμεταξυ με το αναστήθηκε, γιατί κάναμε ακριβώς το ίδιο σχόλιο και μετά σε μας πετάχτηκε μια γιαγια και μου έλεγε "γιοκα μου, εδώ έχω καινούργιο κινητό(ένα παλιό νοκια!) αλλά κάτι γίνεται και δεν βρίσκω σήμα να μιλήσω με την κόρη μου.
Όταν δε την ρωτήσαμε πόσο κόσμο έχει το χωριό ρε γιαγιά, μας είπε μην το βλέπεις έτσι τώρα λίγο πιο μετά έχει πολύ κοσμο.
Χωριό φαντασμάτων.

Εντωμεταξυ για πες για μαθαίνουμε μιας και δεν έχω πάει σε κανένα, πιο είναι καλύτερο ο Κουρμας το παλιό Αλγέρι η ο φάρος του Παντελή?
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Χαίρομαι που σας άρεσε. Δεν το πρότεινα πιο ένθερμα γιατί παρότι και εγώ είχα ίδια εντύπωση με σένα, ο φίλος που πήγαμε μαζί μου έλεγε καλά που μας έφερες εδώ πάνω:p.

Γελάω εντωμεταξυ με το αναστήθηκε, γιατί κάναμε ακριβώς το ίδιο σχόλιο και μετά σε μας πετάχτηκε μια γιαγια και μου έλεγε "γιοκα μου, εδώ έχω καινούργιο κινητό(ένα παλιό νοκια!) αλλά κάτι γίνεται και δεν βρίσκω σήμα να μιλήσω με την κόρη μου.
Όταν δε την ρωτήσαμε πόσο κόσμο έχει το χωριό ρε γιαγιά, μας είπε μην το βλέπεις έτσι τώρα λίγο πιο μετά έχει πολύ κοσμο.
Χωριό φαντασμάτων.

Εντωμεταξυ για πες για μαθαίνουμε μιας και δεν έχω πάει σε κανένα, πιο είναι καλύτερο ο Κουρμας το παλιό Αλγέρι η ο φάρος του Παντελή?
Τώρα που είπατε χωριό των φαντασμάτων ψάξτε στο google το τιμπουλις .το χωριό με τις κούκλες..είναι και αυτό στη Πελοπόννησο..εκεί να δείτε φαντάσματα...ήθελα να ρωτήσω εγώ που θελω να πάω από Ναύπακτο στη Μάνη να παω από Κόρινθο η από πύργο; Δε μπορώ καθόλου τις στροφές δε θέλω να βγάλω τα έντερα μου..ξέρει κανείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.422
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom