Λιμένι και πέριξ, 4 βράδια

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Λοιπον ας γραψω και γω λίγα πράγματα για τo Γύθειο και περιξ..
Ειχα να πάω καμια 20αριά χρόνια στα μέρη αυτά και θα κάνω κάποιες συγκρίσεις..
Κατ αρχάς οι δρόμοι βελτιώθηκαν αρκετά και η προσβαση στη Σπάρτη αρχικά ηταν μια ωραία έκπληξη.. Ο δρόμος απο Γυθειο προς Αρεόπολη ακρετά καλός αλλά και προς Γερολιμένα και Βάθεια που πηγαμε με τους Πύργους.. Επίσης προς Μονεβασιά απο Σκάλα και Μολάους και απο κει για Ελαφόνησο (το google map ειναι ανημέρωτο)..

Το Γύθειο μου αρεσει σαν εικόνα (φωτο) αλλά δεν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα μέσα στην πολη και οσον αφορά τον δρόμο ( Βασ. Παύλου) με τον μικρό πεζόδρομο και τα τραπεζάκια των μαγαζιων γίνεται ενα κουμφουζιο σε ωρες αιχμής .. ισως θα επρεπε να γίνει ενα εργο διαπλάτυνσης δρομου και πεζόδρομου με επέκταση της παραλίας (λεω τωρα δεν ξέρω αν ειναι εφικτό)..
Στον φαρο στη Κρανάη αυτη τη νησίδα που ειναι και ο Πύργος Τζανετάκη μιλάμε για πλήρη εγκατάλειψη... εκτός απο τον Πυργο Μουσείο(που σημειωτέον δεν λειτουργεί) που ηταν στοιχειωδώς περιποιημένα όλο το υπόλοιπο κομματι δίνει μια εικόνα πληρους εγκατάλειψης παρα το γεγονός ότι όταν πήγαμε ηταν 5-6 ατομα του δημου για να προβουν σε καθαριότητα και χορτοκοψη κανεις δεν έδειχνε μέσα στη ζέστη διάθεση για κάτι τέτοιο τουλάχιστον την μια ωρα που περιτρυγυρίζαμε εκει.. δεν ξέρω το ιδιοκτησιακό καθεστώς εκει αλλά υπαρχει τεράστιος χωρος για ανάπτυξη και εκμετάλλευση με χωρους πρασινου αθλοπαιδιων η οτιδηποτε αλλο σκεφτουν οι δημότες..

Ο Γερολιμένας μου αρεσε παρα πολύ η Βάθεια τα ιδια δεν άλλαξε νομιζω και πολύ πέραν ισως κάποιων ανακαινισμενων πύργων..

Η Μονεμβασιά αξεπέραστη, πανέμορφη θαρρεις και ζεις σε άλλη εποχή..

Ελαφόνησος μοναδική η παραλία Σίμος, θάλασσα κυριολεκτικά να την πιεις στο ποτηρι.. πολύ ωραιος και ο οικισμός με τα ταβερνάκια και τα μπαράκια..
 
Last edited:

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
824
Εχοντας παει στη Λακωνικη Μανη πολλες φορες οταν ημουν παιδι (συγγενεις εκει), δεν ειχα συνειδητοποιησει οτι θεωρειται τοσο εντυπωσιακη για τουρισμο 😅

Η αληθεια ειναι οτι εχει περιοχες που ειναι απομερες και μοιαζουν ψιλοχαμενες στο παρελθον, και εχει τη γοητεια του αυτο. Εγω προτιμω πιο πρασινα μερη και λιγοτερο γκριζα/καφε βραχωδη βεβαια.

Οι Μανιατες παντα μου αφηνανε κακη εντυπωση: αμα πιασεις κουβεντα με ντοπιο ειναι περιπου 30% πιθανοτητες να εκφραζεται θετικα για τη χουντα ή την ΧΑ ή να κοκορευονται ποσους σκοτωσε ο παππους τους στον εμφυλιο, πουλανε μια εντελως ψευδη ιστορια της περιοχης (ή μαλλον εξωραισμενη σε βαθμο χαχανητου αν εχεις διαβασει το οτιδηποτε για την περιοχη), δεν λειπουν οι απατεωνες σε μεγιστο βαθμο καλτιλας (θυμαμαι παρασταση που υποτιθεται αναπαριστουσε τους Μανιατες πειρατες ως ηρωες της ελληνικης αντισταστης στην τουρκοκρατια που θυμιζε κατι απο σκετς δημοτικου και μειξη πειρατων Μεσογειου με Τζακ Σπαροου...και χρεωναν αδρα τους τουριστες - με διαφορετικη τιμη για οποιον ηξερε να διαβασει ελληνικα) και διαφορα αλλα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Ημουν ευγενής και δεν ακούμπησα το θεμα "Μανιατες"... και εχω φιλους και γνωστους Λακωνες και Μανιατες..
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ημουν ευγενής και δεν ακούμπησα το θεμα "Μανιατες"... και εχω φιλους και γνωστους Λακωνες και Μανιατες..
Χαχαχα ακουμπησε το.
Γεννημενη σε χωριο του Ταυγετου που τοτε ανηκαμε στο δημο Λακεδαιμονος δηλ. κοντά στη Σπαρτη που προσφατα εγινε με τα νεα κολπα Ανατολικης Μανης κατι ξερω για Μανιατες και Λάκωνες.
Μια ζωη ξεραμε οτι το κομματι της Λακωνικης Μανης ξεκινουσε λιγο πριν την Αρεοπολη και ηταν η χερσονησος του Ταιναρου.
Η γνωμη μας για τους Μανιατες συνοψιζεται στη φραση της μανας μου που ακουγα απο μικρη.
Κορίτσι να παρεις απο τη Μάνη αλλά κορίτσι μην δωσεις ! ( για γάμο)
θα εγραφα και άλλα πολλα αλλά δεν ειμαι πρωινος τυπος . Δευτερος καφες και ακομα να ανοιξει το ματι μου και κυρίως το πνεύμα μου !
αλλα ευχάριστα ακουω γνωμες
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αγαπητά μέλη η συζήτηση αυτή είναι εκτός θέματος είτε τη σταματάμε είτε θα μεταφερθεί αλλού.
 

Basonikol

Member
Μηνύματα
37
Likes
18
Εγώ παιδιά με εκείνα και με τούτα σκέφτομαι τελικά μήπως αναβάλλω τις διακοπές για Οκτωβρίο με τα πρώτα κρύα για Δημητσάνα Βυτίνα Στεμνίτσα..εχω δει Ελαφόνησο και Μονεμβασιά και τωρα το Λιμένι και η Αεροπολη δε μου γεμίζουν και τόσο το μάτι ..οπότε λέω μήπως πάω φθινόπωρινες διακοπές που τις λατρεύω και λατρεύω και βουνο
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@KIKI το φίνο στο Γύθειο ξέρεις τι ωράριο έχει τα Σάββατα? Περάσαμε την προηγούμενη βδομάδα κατά τις 11 και ήταν κλειστο

//Τους βρήκα τελικά, 11 ανοίγουν
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον εχω χρονια να μπω και χαρηκα πολυ που ειδα παλιους γνωστους.
Κικιτσα τους αγωνιστικους,συντοπιτικους χαιρετισμούς μου Χορχε πολυ χαρηκα που ηρθες στα μερη μου κ σου αρεσαν .Κριμα που δεν ειχα δει το θρεντ τον Ιουνιο για να βοηθησω και γω.Ηταν εξαιρετικη η επιλογη του να πας Ιουνιο γιατι μετα τα μερη βουλιαξαν.Ειμαι τωρα Μάνη,πηγα την Κυριακή στο Ακροταιναρο για ψαροντούφεκο και δε βρισκαμε παρκινγκ και φυγαμε.Η Αρεοπολη και το Λιμενι ακομα εχουν πολυ κοσμο.Εξαιρετικη επιλογη το Πορτο Βιτυλο.Εγω θα προτεινα και το Limeni Village .Το Μικρο Αλγερι που έφαγα προχτες ειναι πολυ καλο και αν πας πανω απο μια φορα ο ευγενεστατος κυριουλης σε φιλευει ενα σακουλι χοντρο αλατι.Ο Μαυρος Πειρατης υπερεκτιμημένος.
Δυο κρυμμένα μυστικα στη Μεσσηνιακη Μανη .Η ταβέρνα στο χωριο Πηγη ..ειναι για βραδυ.Και σε ενα ορεινο χωριο το Καρυοβουνι..εμεις Αραχωβα το λεμε εχει ταβερνα με ωραια παϊδάκια.
 

kflabouris

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Για να μην ανοιξω αλλο θεμα..

Με αφορμη του αγιου πνεύματος λεμε να βολταρουμε για ενα 3ημερο και στο ποδι το οποιο δεν εχουμε δει.

Λεμε για κονσεπτ Στουπα, Καρδαμύλη,λιμενι, Οιτυλο,Αρεόπολη κτλπ.


Που προτείνετε να μεινουμε ωστε να υπαρχει το βραδυ το λεγομενο "κεντρο" ωστε να βρισκουμε 2 3 μαγαζια για ενα φαγητο,ενα ποτο και μια περατζαδα.
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Για να μην ανοιξω αλλο θεμα..

Με αφορμη του αγιου πνεύματος λεμε να βολταρουμε για ενα 3ημερο και στο ποδι το οποιο δεν εχουμε δει.

Λεμε για κονσεπτ Στουπα, Καρδαμύλη,λιμενι, Οιτυλο,Αρεόπολη κτλπ.


Που προτείνετε να μεινουμε ωστε να υπαρχει το βραδυ το λεγομενο "κεντρο" ωστε να βρισκουμε 2 3 μαγαζια για ενα φαγητο,ενα ποτο και μια περατζαδα.
Αρεοπολη, αλλά αν θέλετε να είσαστε δίπλα στη θάλασσα Καρδαμυλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom