Ιταλία Λιμνη κομο.. Τα φώτα σας please

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Η γευστικότερη PIZZA της Β.Ιταλίας. CERNOBBIO,COMO.
Στο εστιατόριο του ξενοδοχείου DELLA TORRE δειπνήσαμε τρία βράδια .Η PIZZA καταπληκτική γεύση και το σέρβις άμεσο και εξυπηρετικότατο. Εξαιρετικό φαγητο με απίστευτες γεύσεις και καταπληκτική θέα στη λίμνη.
 

Basiliskon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ταξίδι στη λίμνη Κόμο 19-22 Απριλίου

Καλημέρα σε ολουςτους.φιλους
. Καταρχάς θέλω να συχγαρω όλους για ταλις έμπειριες τις στιγμές και τις συμβουλές που μοιραζεστε. επί του θεμθέμα. Έχω κλεισειτο ταξιδιστην ιταλιαοπως έγραψα για μέσα.απριλιου Με την κοπελα μου . Έχω κλείσει δωματιο στη valmadrera. Καινυελωντο μερικές συμβουλές για το πώς να διαχειριστω τις μέρες εκεί. Φτάνω 19 του μήνα Μπέργκαμο και από εκεί έχω νοικιάσει αυτοκίνητο. θανηθρλανα χωρέσω μια μέρα Βενετία αν είναι δυνατόν γενικά έχουμε μεγαλη αντοχή στις αποστάσεις και δεν κουραζομαστε...
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μας βάζεις δύσκολα. στις 19 φτάνεις πρωί ή μεσημέρι?? αν φτάνεις πριν το μεσημέρι, προλαβαίνεις να κάνεις μια βόλτα μέχρι την Varenna και το Bellano. την επόμενη μέρα πας Κόμο και κάνεις βόλτα με το καραβάκι και βλέπεις το Bellagio. την επόμενη κάνεις μια ημερήσια στην Βενετία, αφού το θέλεις τόσο πολύ ( εγώ δεν θα το έκανα με τόσες λίγες μέρες στην διάθεσή μου). θα προτιμούσα να γυρίσω με το αυτοκίνητο την λίμνη και να επισκεφθώ κάποιες από τις πανέμορφες βίλες με τους υπέροχους κήπους τους.
αν πάντως επιλέξεις να πας Βενετία θα σου πρότεινα να πας με τρένο γιατί πιστεύω ότι με το αυτοκίνητο δυσκολευτείς. ( και πάλι λέω ότι αυτό θα έκανα εγώ).
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.731
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Είτε θα πας όλες τις ημέρες Βενετία είτε μην πας καθόλου. Δώσε χρόνο στη λίμνη Κόμο, απόλαυσε τα χωριά, τις βίλες και τους κήπους, δώσε και μια μέρα στο Μπέργκαμο που την αξίζει και είσαι κομπλέ. Όλα τα άλλα είναι πασαλείμματα, ειδικά αν σκεφτείς ότι θέλεις τουλάχιστον έξι ώρες στο πηγαινέλα για Βενετία.
 

Sangela

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα θα ήθελα την βοήθεια σας. Θα ταξιδέψω τον Ιούλιο Μιλάνο και θα ήθελα να κάνω και μια μονοήμερη εκδρομή στη Λίμνη Κόμο. Βασικά θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βρω κάπου πληροφορίες ηλεκτρονικά για τιμές και τις ώρες που αναχωρούν τα καραβάκι για Bellagio.

Ευχαριστώ πολύ.
 

giorgoStar

Member
Μηνύματα
50
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Ανδαλουσία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Sangela οι σελίδες που χρειάζεσαι είναι η www.trenitalia.com για να δεις πως θα ανέβεις κόμο και από εκεί να συνεχίσεις με τις ακτοπλοϊκές συνδέσεις που επιθυμείς. Η τιμολόγηση για τα ακτοπλοϊκά βρίσκεται στον παρακάτω πίνακα: http://www.navigazionelaghi.it/doc/pdf/biglietti/como/Passengers fares.pdf

Επειδή μπορεί να σε μπερδέψει να σου προτείνω ένα-δυο σημεία για να σε βοηθήσω. Δεν ξέρω αν θέλεις να γυρίσεις αβυσσαλέα τη λίμνη ή να κάνεις τα βασικά. Στην πρώτη περίπτωση θα πάρεις τρένο είτε για Como είτε για Lecco (οι δύο μεγαλύτερες πόλεις της λίμνης) με γύρω στο 10€ πήγαινε-έλα (35-40 λεπτά διάρκεια) και από αυτές τις πόλεις να βγάλεις μια ημερήσια για πλοίο. Επειδή όμως η λίμνη χωρίζεται σε ζώνες που προσδιορίζουν την τιμή, όσο πιο μεγάλο εύρος επισκέψεων επιλέγει κάποιος, τόσο αυξάνεται και η τελική τιμή(πάνω από 23€ από τις εν λόγω πόλεις).
Στη δεύτερη περίπτωση, την οποία ουσιαστικά προτείνω και είναι αυτό που εγώ θα έκανα μιας που πρόκειται για ημερήσια και δε θέλουμε να χάσουμε ανούσιο χρόνο στο νερό, θα έπαιρνα τρένο από Μιλάνο για Varenna με περίπου 14€ πήγαινε έλα, με διάρκεια και συχνότητα 1 ώρας και απο εκεί θα εξερευνούσα το κεντρικό como, του οποίου το ημερήσιο ακτοπλοϊκό εισιτήριο κοστίζει 15€ και μπορείς να επισκεφτείς τα κάτωθι χωριά που τυχαίνει να είναι και τα σημαντικότερα της λίμνης:
05AE7282-BD73-44CC-AFBA-B0C58F7E275A.jpeg



Στο τέλος θα είναι και οικονομικότερη η δεύτερη επιλογή.
Για μια εικόνα, μπορείς να διαβάσεις μια παλιότερη αλλά πρόσφατη ανάρτησή μου με όλο το σκηνικό:
https://www.travelstories.gr/community/threads/como-come-φορτίζω.59256/

Καλό σου ταξίδι!
 

Sangela

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Sangela οι σελίδες που χρειάζεσαι είναι η www.trenitalia.com για να δεις πως θα ανέβεις κόμο και από εκεί να συνεχίσεις με τις ακτοπλοϊκές συνδέσεις που επιθυμείς. Η τιμολόγηση για τα ακτοπλοϊκά βρίσκεται στον παρακάτω πίνακα: http://www.navigazionelaghi.it/doc/pdf/biglietti/como/Passengers fares.pdf

Επειδή μπορεί να σε μπερδέψει να σου προτείνω ένα-δυο σημεία για να σε βοηθήσω. Δεν ξέρω αν θέλεις να γυρίσεις αβυσσαλέα τη λίμνη ή να κάνεις τα βασικά. Στην πρώτη περίπτωση θα πάρεις τρένο είτε για Como είτε για Lecco (οι δύο μεγαλύτερες πόλεις της λίμνης) με γύρω στο 10€ πήγαινε-έλα (35-40 λεπτά διάρκεια) και από αυτές τις πόλεις να βγάλεις μια ημερήσια για πλοίο. Επειδή όμως η λίμνη χωρίζεται σε ζώνες που προσδιορίζουν την τιμή, όσο πιο μεγάλο εύρος επισκέψεων επιλέγει κάποιος, τόσο αυξάνεται και η τελική τιμή(πάνω από 23€ από τις εν λόγω πόλεις).
Στη δεύτερη περίπτωση, την οποία ουσιαστικά προτείνω και είναι αυτό που εγώ θα έκανα μιας που πρόκειται για ημερήσια και δε θέλουμε να χάσουμε ανούσιο χρόνο στο νερό, θα έπαιρνα τρένο από Μιλάνο για Varenna με περίπου 14€ πήγαινε έλα, με διάρκεια και συχνότητα 1 ώρας και απο εκεί θα εξερευνούσα το κεντρικό como, του οποίου το ημερήσιο ακτοπλοϊκό εισιτήριο κοστίζει 15€ και μπορείς να επισκεφτείς τα κάτωθι χωριά που τυχαίνει να είναι και τα σημαντικότερα της λίμνης:
View attachment 240525


Στο τέλος θα είναι και οικονομικότερη η δεύτερη επιλογή.
Για μια εικόνα, μπορείς να διαβάσεις μια παλιότερη αλλά πρόσφατη ανάρτησή μου με όλο το σκηνικό:
https://www.travelstories.gr/community/threads/como-come-φορτίζω.59256/

Καλό σου ταξίδι!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες μου είναι πολύ χρήσιμες
 

snik38

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Θα είμαι Ιταλία 14-21/10 και σκέφτομαι αυτό το ταξίδι να είναι για χαλάρωση. Είπα να χωρίσω τις μέρες σε 14 (φτάνουμε πρωί) - 17 Λίμνη κόμο και 18 - 21 (πετάμε πρωί) σε Μπέργκαμο, μέχρι στιγμής σκέφτομαι να κάνω το παρακάτω πρόγραμμα

14) Μπελάζιο
15) Μπελάζιο
16) Βαρενα - Μεναζιο
17) Μπελάζιο (η λουγκάνο)
18) Μπεργκαμο
19) Μιλάνο
20) Μπέργκαμο
21) Επιστροφη Πρωι

Πως το βλέπετε; στις 17/10 έλεγα ή να επισκεφτούμε μερικές βίλες ή να πάμε λουγκάνο θεωρείτε πως αξίζει το Λουγκάνο για λίγες ώρες; Να αλλάξω κάτι στο παραπάνω; Το Μίλανο είπαμε να το κάνουμε μονοήμερη μιας και τα ψώνια δεν μας ενδιαφέρουν και γενικά θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο απο τις μεγάλες πόλεις και να χαλαρώσουμε σε αυτό το ταξίδι.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.930
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θα είμαι Ιταλία 14-21/10 και σκέφτομαι αυτό το ταξίδι να είναι για χαλάρωση. Είπα να χωρίσω τις μέρες σε 14 (φτάνουμε πρωί) - 17 Λίμνη κόμο και 18 - 21 (πετάμε πρωί) σε Μπέργκαμο, μέχρι στιγμής σκέφτομαι να κάνω το παρακάτω πρόγραμμα

14) Μπελάζιο
15) Μπελάζιο
16) Βαρενα - Μεναζιο
17) Μπελάζιο (η λουγκάνο)
18) Μπεργκαμο
19) Μιλάνο
20) Μπέργκαμο
21) Επιστροφη Πρωι

Πως το βλέπετε; στις 17/10 έλεγα ή να επισκεφτούμε μερικές βίλες ή να πάμε λουγκάνο θεωρείτε πως αξίζει το Λουγκάνο για λίγες ώρες; Να αλλάξω κάτι στο παραπάνω; Το Μίλανο είπαμε να το κάνουμε μονοήμερη μιας και τα ψώνια δεν μας ενδιαφέρουν και γενικά θέλουμε να ξεφύγουμε λίγο απο τις μεγάλες πόλεις και να χαλαρώσουμε σε αυτό το ταξίδι.
Το Μιλάνο για μια μέρα είναι ΟΚ. Αφού θα εισαστε 2 μέρες Μπελατζιο καλύτερα Λουγκάνο μονοημερη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Το Μιλάνο για μια μέρα είναι ΟΚ. Αφού θα εισαστε 2 μέρες Μπελατζιο καλύτερα Λουγκάνο μονοημερη.
Αυτό που ξεπετάτε ετσι το Μιλάνο δεν το καταλαβαίνω.. για μια μερα ειναι ΟΚ το Μιλανο, να το δεχτώ, αλλα προφανως δεν θα προλαβει να δει ουτε τα μισα απο αυτά που πρέπει!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.386
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom