Πορτογαλία Λισσαβώνα - Πόρτο. Ένα νοσταλγικό ταξίδι

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ευχαριστώ κορίτσια για τα καλά σας λόγια.

Ελπίζω τα πλάνα σας να σας βγάλουν σύντομα προς τα εκεί.
 

iro2009

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Υπέροχη η ιστορία σου!!!!!Λέω να οργανώσω και εγώ ένα ταξιδάκι για 5-6 μερούλες την πρωτομαγιά προς Πορτογαλία και έχω κάποιες απορίες. Είναι καλύτερα να μετακινηθούμε από Λισαβώνα προς Πόρτο με τρένο ή μήπως να νοικιάζαμε αυτοκίνητο?
Υπάρχει κάποιο καλό location για να κλείσουμε ξενοδοχείο?
Πόσες μέρες να διαθέσουμε σε κάθε πόλη?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για Πρωτομαγια μηπως άργησες λίγο;
Αnyway. Nομίζω 4 μέρες Λισσαβώνα και 2 Πόρτο είναι μια χαρά.
Καλό θα ήταν να νοικιάσεις αυτοκίνητο, καθώς στη Λισσαβώνα υπάρχουν σχετικές αποστάσεις (εννοείται ότι δε θα παραλέιψεις τη Sintra), ενώ και στη διαδρομή για Πόρτο υπάρχουν μέρη για να σταματήσεις.
Για ξενοδοχεία έχουν περάσει αρκετά χρόνια και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
 

iro2009

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Για Πρωτομαγια μηπως άργησες λίγο;
Αnyway. Nομίζω 4 μέρες Λισσαβώνα και 2 Πόρτο είναι μια χαρά.
Καλό θα ήταν να νοικιάσεις αυτοκίνητο, καθώς στη Λισσαβώνα υπάρχουν σχετικές αποστάσεις (εννοείται ότι δε θα παραλέιψεις τη Sintra), ενώ και στη διαδρομή για Πόρτο υπάρχουν μέρη για να σταματήσεις.
Για ξενοδοχεία έχουν περάσει αρκετά χρόνια και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Προέκυψε ξαφνικά άδεια την βδομάδα μετά την Πρωτομαγιά, αλλά νομίζω ότι οι τιμές που βρίσκω δεν είναι απλησίαστες. Αεροπορικό με 350 με καλές ώρες (προσφορά για πορτογαλία δεν έχω δει)και βρίσκω αρκετά φθηνά τα ξενοδοχεία, γύρω στα 70 ευρώ. Όσο για το αυτοκίνητο επισης είναι καλή η τιμή με 45 ευρώ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων. Λέτε να έχουμε πρόβλημα με parking? Χρειάζεται να βρω ξενοδοχειο με parking?
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Προέκυψε ξαφνικά άδεια την βδομάδα μετά την Πρωτομαγιά, αλλά νομίζω ότι οι τιμές που βρίσκω δεν είναι απλησίαστες. Αεροπορικό με 350 με καλές ώρες (προσφορά για πορτογαλία δεν έχω δει)και βρίσκω αρκετά φθηνά τα ξενοδοχεία, γύρω στα 70 ευρώ. Όσο για το αυτοκίνητο επισης είναι καλή η τιμή με 45 ευρώ ανεξαρτήτως χιλιομέτρων. Λέτε να έχουμε πρόβλημα με parking? Χρειάζεται να βρω ξενοδοχειο με parking?
Εντος Λισσαβωνας δε θα χρειαστεις το αυτοκινητο και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο, καλο ειναι να βρεις χοτελ με parking , το Πασχα ημουνα εκει και την ημερα μας κοστισε 14 ευρω το parking.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στη Λισσαβώνα δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο. 3-4 μέρες είναι καλές και μπορείς να επισκεφθείς εύκολα και γρήγορα με τρένο, τη Σίντρα.

Στο Πόρτο επίσης δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο και το πολύ 3 μέρες εκεί είναι αρκετές.

Με τη λογική ότι στις δύο πόλεις δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο, θα έλεγα ότι η μετάβαση με τρένο από Λισσαβώνα στο Πόρτο και πιο οικονομική και πιο εύκολη θα είναι.

Αν είναι να διαθέσεις περισσότερες μέρες γενικά, για να δεις και κάποια άλλα μέρη μεταξύ των δύο πόλεων, τότε το αυτοκίνητο είναι καλύτερο από το τρένο.

Μελέτησε τους χάρτες και τους οδηγούς για άλλα μέρη που πιθανώς θα σε ενδιέφεραν και μετά αποφασίζεις τί είναι καλύτερο.

Στη Λισαβώνα μείναμε στο Veneza hotel 3* κεντρικότατο, το οποίο προτείνεται και στην travelpedia.

Στο Πόρτο μείναμε σε ένα επίσης κεντρικό b&b, πολύ απλό, καθαρό, με ελάχιστες ανέσεις, πολύ απλό πρωινό, αλλά πολύ φθηνό. Αν σε ενδιαφέρει τέτοιου τύπου διαμονή θα σου δώσω περαιτέρω πληροφορίες.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εμείς είχαμε πάει πρώτα στο Πόρτο για τρεις μέρες και μετά στη Λισαβόνα για άλλες τέσσερις. Στο Πόρτο πήραμε αυτοκίνητο και πήγαμε βόλτες στα πέριξ (Aveiro, Braga, Guimaraes και Costa Nova). Το αυτοκίνητο το κρατήσαμε για τη μεταφορά μας στη Λισαβόνα, το βάλαμε για ένα βράδυ στο πάρκινγκ και την επόμενη μέρα πήγαμε με αυτό στο Cascais και στη Sintra και γυρίζοντας στη πόλη το επιστρέψαμε. Μέσα στη Λισαβόνα το αυτοκίνητο θα σου δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα παρά διευκολύνσεις.
Αν ξαναπήγαινα θα επέλεγα πάλι να έχω στο Πόρτο αυτοκίνητο και να το επέστρεφα στη Λισαβόνα. Για το Πόρτο έχω να σου προτείνω ένα πολύ καλό ξενοδοχείο το οποίο έχει και πάρκινγκ Hotel Eurostars Das Artes in Porto
Για Λισαβόνα προτείνω να μείνεις κέντρο... όχι πολύ μακριά από το Rossio, αν είσαι κοντά στο Bairro Alto ακόμη καλύτερα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εμένα πάντως μια χαρά με βόλεψε το αυτοκίνητο και στη Λισσαβώνα και πήγα με την άνεση μου στον πύργο του Belem, στη Sintra, την οποία απόλαυσα όσο ήθελα, στο ενυδρείο κλπ.
Ειχα την ευκαιρία να πεταχτώ μέχρι τις παραλιακές Cascais και Estoril και να φάω πάμφθηνα και πεντανόστιμα θαλασσινά.
Στη διαδρομή για Πόρτο σταμάτησα στην όμορφη πανεπιστημιούπολη, Coimbra κτλ.
Φυσικά είχα επιλέξει ξενοδοχείο με δωρεάν παρκινγκ, αλλά δε θυμάμαι το όνομα του.
Γενικώς το αυτοκίνητο είναι μια άνεση στα ταξίδια, αλλά είναι και θέμα κόστους.
Οπως και να χει να περάσεις τέλεια.
 

iro2009

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες και χρήσιμες απαντήσεις. Ακόμα δεν έχω καταλήξει κάπου. Θα σας ενημερώσω. :)
 

payton

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
...
Εμεις περσι ειχαμε μεινει στο Hotel Lisboa, Bem-vindoειχαμε πληρωσει το δικλινο με πρωινο 50ε,
το δωματιο ηταν πεντακαθαρο οπως και ολο το ξενοδοχειο.Οσο για τα πιατα που σου φερνουν στα εστιατορια χωρις να παραγγειλεις δεν ισχυει μονο στα τουριστικα αλλα νομιζω στα ποιο πολλα μαγαζια.
Αν θελεις καλο Ιταλικο σου προτεινο το mezzaluna. // CHEF GUERRIERI //
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom