Πορτογαλία Λισσαβώνα

Tasos_piraias

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλημέρα σε όλους,

Ταξιδεύω για 4 ημέρες Λισαβόνα την ερχόμενη Παρασκευή 5/5/2023 και την μια ημέρα θα την αφιερώσω στην Sintra. Βλέπω στο Internet ένα πακέτο του getyourguide που συνδυάζει τα Pena Palace, Sintra, Cabo da Roca, & Cascais Daytrip.

Επειδή φαίνεται πολύ ενδιαφέρον ηθελα να ρωτήσω εαν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς και αν αξίζει.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Duque da Rua - Fado, vinhos e tapas bar
Μικρή και αυθεντική μπουατ στο Bairro alto που βρήκα τυχαία και περασα εξαιρετικά ,περσι τον Μάρτιο. Κάθε μερα ζωντανά φαδος, τραγουδάνε οι θαμώνες ,σερβιτόροι, καλεσμένοι, ολοι. Κι επειδη παρακολουθώ τη σελιδα τους δεν σταμάτησαν ποτε να κάνουν λαηβ. Τιμές φυσιολογικές εως φθηνές για Λισσαβόνα ,χωρίς να χρειάζεται να παραγγείλεις φαγητό, εχει μόνο ταπας ετσι κι αλλιώς.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Duque da Rua - Fado, vinhos e tapas bar
Μικρή και αυθεντική μπουατ στο Bairro alto που βρήκα τυχαία και περασα εξαιρετικά ,περσι τον Μάρτιο. Κάθε μερα ζωντανά φαδος, τραγουδάνε οι θαμώνες ,σερβιτόροι, καλεσμένοι, ολοι. Κι επειδη παρακολουθώ τη σελιδα τους δεν σταμάτησαν ποτε να κάνουν λαηβ. Τιμές φυσιολογικές εως φθηνές για Λισσαβόνα ,χωρίς να χρειάζεται να παραγγείλεις φαγητό, εχει μόνο ταπας ετσι κι αλλιώς.
Απαραίτητη προϋπόθεση η κράτηση. Δύο φορές πήγαμε δύο φορές δε μπήκαμε.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Από την εμπειρία μου για επίσκεψη στη Σίντρα μερικές συμβουλές.
Εισιτήριο 24ωρών για όλα τα ΜΜΜ και τα τρένα για Σίντρα και Κάσκαις μέσα, 10.70ευρώ.
Από τον σταθμό της Σίντρα , για να πας στο Pena Palace ψάξε για ταξί. Εδωσα μόνο 8,5 ευρώ συνολικά. Τα τουκ τουκ ήθελαν 10 ευρώ ανά άτομο!!! Η αναζήτηση λίγο δύσκολη αλλά με λίγη τύχη θα βρεις σε 15-20 λεπτά. Το κατέβασμα μπορείς και με τα πόδια. Είναι εμπειρία μέσα από ωραία διαδρομή.
Εισιτήριο για το Pena, όπως έχει προαναφερθεί βέβαια, το κλείνεις ηλεκτρονικά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.349
Likes
4.996
Duque da Rua - Fado, vinhos e tapas bar
Μικρή και αυθεντική μπουατ στο Bairro alto που βρήκα τυχαία και περασα εξαιρετικά ,περσι τον Μάρτιο. Κάθε μερα ζωντανά φαδος, τραγουδάνε οι θαμώνες ,σερβιτόροι, καλεσμένοι, ολοι. Κι επειδη παρακολουθώ τη σελιδα τους δεν σταμάτησαν ποτε να κάνουν λαηβ. Τιμές φυσιολογικές εως φθηνές για Λισσαβόνα ,χωρίς να χρειάζεται να παραγγείλεις φαγητό, εχει μόνο ταπας ετσι κι αλλιώς.
Το μεγάλο ΛΑΘΟΣ που κάνει όλο το φόρουμ με τη Λισσαβόνα είναι ότι έχει επικεντρωθεί στην επίπεδη πλευρά της πόλης αγνοώντας παντελώς το bairo alto όπου έχει τα καλύτερα.
Τρόποι για να ανεβοκατεβαίνεις χωρίς κόπο υπάρχουν, τα βράδια έχει τεράστιες επιλογές εστίασης και διασκέδασης.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το μεγάλο ΛΑΘΟΣ που κάνει όλο το φόρουμ με τη Λισσαβόνα είναι ότι έχει επικεντρωθεί στην επίπεδη πλευρά της πόλης αγνοώντας παντελώς το bairo alto όπου έχει τα καλύτερα.
Από που βγάζεις αυτό το γενικόλογο συμπέρασμα; Άλλωστε δεν είναι μόνο το τουριστικό Bairo Alto στα ψηλά που έχει ενδιαφέρον.
Τρόποι για να ανεβοκατεβαίνεις χωρίς κόπο υπάρχουν, τα βράδια έχει τεράστιες επιλογές εστίασης και διασκέδασης.
Υπάρχουν, ναι. Αλλά πολλοί από αυτούς στοιχίζουν. Πρέπει κάποια στιγμή να βρω τις σημειώσεις μου για φρι καβάτζες, να μου πείτε αν ισχύουν ακόμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το μεγάλο ΛΑΘΟΣ που κάνει όλο το φόρουμ με τη Λισσαβόνα είναι ότι έχει επικεντρωθεί στην επίπεδη πλευρά της πόλης αγνοώντας παντελώς το bairo alto όπου έχει τα καλύτερα.
Τρόποι για να ανεβοκατεβαίνεις χωρίς κόπο υπάρχουν, τα βράδια έχει τεράστιες επιλογές εστίασης και διασκέδασης.
Ποιό είναι όλο το forum που κάνει το "λάθος"; Δε θυμάμαι να το έκανα σε καμμία από τις ως τώρα επισκέψεις μου, ούτε κανένας που να ξέρω...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.349
Likes
4.996
Από που βγάζεις αυτό το γενικόλογο συμπέρασμα; Άλλωστε δεν είναι μόνο το τουριστικό Bairo Alto στα ψηλά που έχει ενδιαφέρον.
Αναφορές ελάχιστες. Σνομπάρισμα φουλ.

Ποιό είναι όλο το forum που κάνει το "λάθος"; Δε θυμάμαι να το έκανα σε καμμία από τις ως τώρα επισκέψεις μου, ούτε κανένας που να ξέρω...
Να έκανες τι:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom