Πορτογαλία Λισσαβώνα

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
ΛΙΣΣΑΒΌΝΑ. οπουδήποτε επίσκεψη στην πρωτεύουσα της Πορτογαλίας . Γεμάτη χρώματα , όμορφα μνημεία, ωραιο φαγητό, ευγενικούς ανθρώπους . Αυτή η πόλη ειναι μια τεράστια πλατεία με πλακόστρωτο. Να φατε φραντζεσινα και το τοπικό τους γλυκό που μοιάζει με μπουγατσακι. Ειμαι απο τους τυχερούς που εχουν κάνει πολλα ταξίδια. Μέχρι στιγμής αυτή η πόλη είναι το νο1. Περπατήστε την. Γίνεσαι ενα με αυτή. Ειναι πιστεύω μια μικρή γεύση απο το τι θα συναντήσεις στην Βραζιλία, την Αβάνα κτλ.... Δεν ειναι Ευρώπη . Ειναι μαγεία.
Τι ωραία που τα λες:)
Είναι και για μένα από τις αγαπημένες πόλεις, μου έβγαλε μια υπέροχη αύρα!
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ομορφη αλλα και μελαγχολικη βασιλισσα μιας αλλης εποχης! Μοναδικη Λισσαβωνα!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Χρειάζομαι την βοήθεια σας! Η πτήση επιστροφής από Λισαβόνα προς Ελλάδα είναι μεσάνυχτα, όποτε όπως καταλαβαίνετε θα πρέπει να αφήσω το διαμέρισμα που θα μένω από το πρωί. Που μπορώ να αφήσω την βαλίτσα μου; Έχει lockers ο σιδηροδρομικός σταθμος ίσως; Το θέμα είναι ότι δεν θα έχω cabin bag αλλά πιο μεγάλη βαλίτσα... τι προτείνετε; :confused:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Χρειάζομαι την βοήθεια σας! Η πτήση επιστροφής από Λισαβόνα προς Ελλάδα είναι μεσάνυχτα, όποτε όπως καταλαβαίνετε θα πρέπει να αφήσω το διαμέρισμα που θα μένω από το πρωί. Που μπορώ να αφήσω την βαλίτσα μου; Έχει lockers ο σιδηροδρομικός σταθμος ίσως; Το θέμα είναι ότι δεν θα έχω cabin bag αλλά πιο μεγάλη βαλίτσα... τι προτείνετε; :confused:
Μπορεί ίσως να σε βοηθήσει αυτό...
http://www.citylockers.pt/lisbon-rossio/
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Καλησπερα, μέναμε 2 τετράγωνα πιο δυτικά κ χρησιμοποιούσαμε ή αυτή τη στάση ή τη sao sebastiao κ σε 10’ ήμασταν στο κέντρο. Η περιοχή έχει κυρίως ξενοδοχεία κ εμπορικό κέντρο, δλδ δεν είναι γραφική Αλλά είναι ήσυχη, πράσινη λόγω του μεγάλου πάρκου στο Gulbekian κ 15’ από το αεροδρόμιο. 10€ με το ταξί. Γενικά μας βόλεψε πολύ
Η Λισαβόνα είναι μαγευτική
Καλά να περασετε
 

amaliamou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας! Προκειται να ταξιδέψουμε τέλος Νοεμβρίου στη Λισαβονα, με τον εξάχρονο γιο μας. Ηθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο είνα πολη φιλική για τα παιδιά. Επίσης, επειδή σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, αν ειναι εύκολες οι μετακινήσες και το παρκάρισμα μέσα στην πόλη.
Ευχαριστώ πολύ.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σας! Προκειται να ταξιδέψουμε τέλος Νοεμβρίου στη Λισαβονα, με τον εξάχρονο γιο μας. Ηθελα να σας ρωτήσω κατά πόσο είνα πολη φιλική για τα παιδιά. Επίσης, επειδή σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, αν ειναι εύκολες οι μετακινήσες και το παρκάρισμα μέσα στην πόλη.
Ευχαριστώ πολύ.
Γυρίσαμε πριν μία εβδομαδα απο Λισαβόνα.Η πόλη ειναι φιλικη και ασφαλης αλλα εχει πολύ ανεβα κατεβα μιας και ειναι χτισμενη σε 7 λόφους.Απο αυτή την άποψη δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι βολικό για ενα παιδι.Το μετρο και τα λεωφορεια βοηθούν αρκετα και είναι πολύ βολικά στις μετακινησεις.Τις καθημερινες ειχε αρκετη κίνηση στο κέντρο και δεν ξέρω αν θα βόλευε να χρησιμοποιησετε αυτοκινητο.Έχει πολυ φθηνό uber ομως αλλα και Kapten μια παρόμοια εφαρμογή,γενικα βολευει αρκετα το uber μη το φοβηθειτε.Το παρκινγκ ειναι ελεγχώμενο σε ολο το κεντρο με θεσεις αποκλειστικα για κατοικους και λιγες -επί πληρωμή-ελευθερες.Εχει αρκετα παρκινγκ καπως τσουχτερα.Ενα φιηνο κεντρικο που δεν ξερω ομως κατα πόσο σας βολευει σε σχεση με το ξενοδοχειο που θα μεινετε ειναι το
Estacionamento Calçada do Combro
Calçada do Combro 56, 1200-452 Lisboa, Πορτογαλία
+351 21 781 3600
https://goo.gl/maps/ZJvjtZVfhs1PvgwbA
με 13€/μερα.
Αν θελετε να ταξιδέψετε εκτός για να δειτε τη Sintra Cascais Cabo da Roca κλπ θα πρότεινα να νοικιάσετε αυτοκίνητο μόνο για εκείνες τις μερες ή μέρα.
 

athens8

Member
Μηνύματα
125
Likes
464
Αρχές Μάιου επισκεφθηκα την Λισαβόνα... Πολύ φιλική...Πολύ όμορφη.. γραφική... Αλλά έχει πολλές ανηφόρες... Πολύ κόσμο...Πολύ αναμονή...δεν ξερω πως θα ειναι η μετακίνηση σας .. αλλα μεχρι και στα τραμ και λεωφορεια ειχε πολυ κοσμο... εμεις χωρις παιδια σε πολλα σημεια ηταν κουραστικά αλλα ωραια...
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω μια απορια οσο αφορα τη lisboa card..εγω παω για 4 μερες αρα θα βγαλω αυτη που ειναι για 72 ωρες?εσεις την βγαλατε online οπως διαβασα στο site ή από το μετρο εκει? και κατι αλλο το οποιο μπορει να ακουστει χαζο αλλα υπαρχουν μηχανηματα στα οποια χτυπαμε την καρτα οταν μπαινουμε μονο? ή και αφου βγεις οπως στο Λονδινο..ή δεν την χτυπαμε καθολου?
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω μια απορια οσο αφορα τη lisboa card..εγω παω για 4 μερες αρα θα βγαλω αυτη που ειναι για 72 ωρες?εσεις την βγαλατε online οπως διαβασα στο site ή από το μετρο εκει? και κατι αλλο το οποιο μπορει να ακουστει χαζο αλλα υπαρχουν μηχανηματα στα οποια χτυπαμε την καρτα οταν μπαινουμε μονο? ή και αφου βγεις οπως στο Λονδινο..ή δεν την χτυπαμε καθολου?
και στην εξοδο την χτυπας κανονικα.Πιανει ομως και μεσα απο το πορτοφολι αλλα και απο τη θηκη του κινητου για να μην βαζεις-βγάζεις συνεχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.730
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom