Πορτογαλία Λισσαβώνα

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Συμφωνώ με τους προλαλησαντες να μη λάβετε τόσο σοβαρά υπόψη τον καιρό. Γενικά το καλοκαίρι δεν κάνει τόσο αφόρητη ζέστη όσο στην Ελλάδα και όπως είπε και η @paefstra στο Πόρτο έχει λίγο περισσότερη δροσιά συνήθως. Για το θέμα βροχής είναι πραγματικά θέμα τύχης. Έχω πάει Δεκεμβριο δύο φορές με ωραίο ηλιο και μου είχε τύχει όταν εμενα εκει να εβρεχε σχεδόν κάθε μέρα σερί από Νοέμβριο μέχρι Μαρτιο. Δυστυχώς αυτό κάνεις δεν μπορεί να το προβλέψει με ακρίβεια.
Για τις μέρες να αφιερώσετε λίγες παραπάνω στη Λισσαβώνα ειδικά αν θέλετε να δείτε Σίντρα και πέριξ. Το Πορτο κι εγω το βρίσκω πιο γραφικό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εμεις κάτσαμε 3 μερες ΠΟΡΤΟ και 4 μέρες ΛΙΣΑΒΩΝΑ η οποια είναι σαφεστατα πολυ μεγαλυτερη. Εμας μας αρεσε το ΠΟΡΤΟ περισσοτερο , ισως επαιξε ρολο βεβαια και ο βροχερος καιρος που συναντησαμε στην ΛΙΣΑΒΩΝΑ . Γενικα το θεμα καιρου στην ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ είναι πολυ πολυ απροβλεπτο. Ο καιρος τους αλλαζει με απιστευτους ρυθμους λογω του Ατλαντικου πιθανοτατα. Εχω φωτογραφιες που σε διαστημα 2-3 λεπτων εχει εναλλαγη σε καταιγιδα-λιακαδα-καταιγιδα. Καποια στιγμη φορουσαμε τα γυαλια ηλιου και κρατουσαμε και ομπρελλα λογω της καταιγιδας :haha::haha:
Ακριβώς όπως το περιγράφεις. Σε μια μέρα πετύχαμε στο Πόρτο 2-3 εναλλαγές βροχής-ήλου. Εναλλάξ ομπρέλα-γυαλιά ηλίου:D Εκεί που τσατιζόμασταν με τη βροχή, ξαφνικά εμφανιζόταν ο ήλιος.

Η διαφορά πράγματι στις δύο πόλεις ήταν μεγάλη. 22-23 βαθμοί στο Πόρτο, 29-33 στη Λισαβόνα, μήνα Οκτώβριο.
 

Vicky.K

Member
Μηνύματα
14
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σας ειχα υποσχεθει σε καποια μελη να αναφερω πως ηταν ο καιρος στην Πορτογαλια .Λοιπον εγω επεστρεψα σημερα η αληθεια ειναι οτι για τετοια εποχη δεν περιμενα τοση ψυχρα ηταν προφανως ενα κυμα κακοκαιριας δε ξερω ειδα παντως πως αυτες τις μερες θα εχει καλο καιρο.Εχω να δηλωσω πως την ωρα της προσγειωσης δεν θα την ξεχασω ποτε ! το αεροπλανο πηγαινε δεξια αριστερα και εγω να λεω ωχ αυτο ηταν παει χαχχαχ μολις προσγειωθηκαμε χειροκροτησαμε ολοι απο την ανακουφιση .Αν ποτε ξαναπαω σιγουρα θα επιλεξω τελη Μαιου μετα απο αυτο που εζησα.Πληροφοριακα στο Πορτο ειχε πιο πολυ κρυο. Γενικα σαν εμπειρια η Πορτογαλια μου αρεσε αρκετα αν και πιστευω πως με εναν ντοπιο να ξερει τα κατατοπια κ τα στεκια για καλο φαι (μπορω να πω πως δεν εμεινα ευχαριστημενη καθολου σε αυτο το θεμα) θα ηταν ακομα πιο ωραια!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Απο τιμες πως παει η πόλη??? Φαγητό, διασκέδαση, αξιοθέατα (εχω φοιτητικο πασο) :)
Θα βρεις τιμές Αθήνας και κάτω. Ανάλογα. Αξίζει να ψάξεις τα μεσημεριανά μενού: τρως πολύ και καλά, σε καλά εστιατόρια για 10-12 ευρώ. Τα πάντα στη Λισσαβόνα έχουν είσοδο. Κάνε έναν προγραμματισμό πιο πριν, καθώς δεν αξίζουν όλα επίσκεψη. Πχ. στο κάστρο πληρώνεις είσοδο 8,5 ευρώ και ουσιαστικά θαυμάζεις τη θέα, την οποία μπορείς να έχεις δωρεάν και πιο ήσυχα από άλλα σημεία και miradouros.
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
Γεια σας. Την επόμενη εβδομάδα θα επισκεφτώ με την κοπελα μου για 3 μέρες (φθάνω μεσημέρι της πρώτης και φευγω αργά το απόγευμα της τρίτης) την λισαβόνα. Θα ειμαι με την κοπελα μου Προτείνετε να επισκεφτούμε την σιντρα ή λόγω του οτι θα φαμε πολυ χρόνο δεν θα ευχαριστήσουμε την λισαβόνα ; οι συγκοινωνίες ειναι εύκολες ;επίσης σκεφτόμαστε να μείνουμε σε κάποια περιοχή κοντά στο κέντρο. Υπάρχει κάποιο μέρος που πρέπει να αποφύγουμε;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα σου προτεινα,να αφησεις τη σιντρα για,αλλη φορα κ να ευχαριστηθεις πιο χαλαρα τη Λισσαβωνα.εχει πολλα να δεις,οπως το ενυδρειο,τα μνημεια της,την αλφαμα,το καστρο κ.α.
Δεν ενιωσα πουθενα ανασφαλεια αλλα καλυτερα μεινε στο κεντρο για να μπορεσεις να τη γυρισεις πιο ανετα
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Λισαβόνα για περίοδο καλοκαιριού αξίζει ? Γιατί πέρσι έφτασε και τους 50 βαθμούς τον Αύγουστο...την ίδια περίοδο που είχε στη Πορτογαλία τα 50 άρια ήμουν Ισπανία και πραγματικά κάποιες στιγμές λιωσαμε από τη ζέστη....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λισαβόνα για περίοδο καλοκαιριού αξίζει ? Γιατί πέρσι έφτασε και τους 50 βαθμούς τον Αύγουστο...την ίδια περίοδο που είχε στη Πορτογαλία τα 50 άρια ήμουν Ισπανία και πραγματικά κάποιες στιγμές λιωσαμε από τη ζέστη....
Έχω πάει δυο φορές Ιούνιο χωρίς πρόβλημα. Πιο μετά πολύ πιθανόν να έχεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.997
Μια φορα Ιουλιο, μια φορα Αυγουστο χωρις προβλημα. Ο βορρας μαλιστα ειναι δροσερος, θες ζακετουλα το βραδυ. Η Λισαβωνα λιγο πιο κατω απο θερμοκρασιες Ελλαδας, κατω απο 30 το μεσημερι.
 

Valantiss

Member
Μηνύματα
34
Likes
15
ΛΙΣΣΑΒΌΝΑ. οπουδήποτε επίσκεψη στην πρωτεύουσα της Πορτογαλίας . Γεμάτη χρώματα , όμορφα μνημεία, ωραιο φαγητό, ευγενικούς ανθρώπους . Αυτή η πόλη ειναι μια τεράστια πλατεία με πλακόστρωτο. Να φατε φραντζεσινα και το τοπικό τους γλυκό που μοιάζει με μπουγατσακι. Ειμαι απο τους τυχερούς που εχουν κάνει πολλα ταξίδια. Μέχρι στιγμής αυτή η πόλη είναι το νο1. Περπατήστε την. Γίνεσαι ενα με αυτή. Ειναι πιστεύω μια μικρή γεύση απο το τι θα συναντήσεις στην Βραζιλία, την Αβάνα κτλ.... Δεν ειναι Ευρώπη . Ειναι μαγεία.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ξέρει κανεις αν υπάρχει κάποιο εβδομαδιαίο εισητηριο για τα μέσα στη Λισαβόνα; Θα πρέπει να μετακινούμαι καθημερινά με λεωφορείο σίγουρα, ίσως και αλλα μέσα, για τουλάχιστον μια εβδομάδα. Τι εισιτήριο συμφέρει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom