Πορτογαλία Λισσαβώνα

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πάντως Sintra πηγαμε με αυτοκινητο που νοικιασαμε απο Λισαβονα.Παρκαραμε κοντα στο σταθμο 1.2€/ωρα πανω στο δρομο και πηραμε μετα λεωφορειο(7,5€ hop on hop off) για τα παλατια.Προτεινω να ξεκινησετε απο το Πεννα που μαζευει τον πιο πολυ κοσμο. Πηγαμε Penna, Castel dos Muros και στο τελοςQuinta da Regaleira.Στο γυρισμο πηγαμε azenhas do Mar και γυρισαμε απο Cascais σουπερ διαδρομη.
Στην time out φαγαμε δυο φορες παρ ολα αυτα τα μαγαζια με τα θαλασσινα σαν τιμες ηταν λιγο στο θεο οποτε δοκιμασαμε αλλες κουζινες. Το Ponto final απεναντι ειναι μαγικο.Αν πηγαινες λιγο πιο καλοκαιρι θα στο προτεινα για να καθισεις εξω.
621A33D4-7C91-41E0-B867-06F5DD06E2A2.jpeg
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Εχεις να μου προτεινεις καποιο απ τα μαγαζια εκει γιατι ειδα εχει αρκετα με θαλασσινα...καλα για τα γλυκα δε τιθεται κουβεντα,μπορουμε να ζησουμε και μονο μ αυτα,βλεπω τα pasteis de natas να τα τρωμε ανα 2ωρες σαν αντιβιωση ενα πραγμα :haha: :haha: :haha:

To "Azul" ήταν καλό και ήταν από αυτά που δοκιμάσαμε ωραία θαλασσινά Ατλαντικού. Οι τιμές βέβαια σε όλα είναι ελαφρώς τσιμπημένες και έχει γενικά ακριβύνει η Λισσαβώνα τα τελευταία χρόνια. Τα θαλασσινά αισθητά ακριβότερα από τις Αζόρες, αλλά από την άλλη είναι δυνατή εμπειρία η ψαροφαγία στη Πορτογαλία.Να πας και να μη φας θαλασσινά δε λέει.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!belem και jeronimo θα παμε σιγουρα,ελπιζω να μην μας φαει ολη την μερα,τωρα τις αλλες 2 που μας μενουν θα δω τι μπορω να πρωτοχωρεσω..σιντρα απο το σταθμο του τρενου δε μπορω να παω μονη μου στο παλατι ή στο κεντρο της πρεπει να παρω οδηγο μονο;

Μπορείς να πας και μόνη από τι έχω δει (κι εγώ στο ψάξιμο είμαι), υπάρχει τρένο κάθε μισή ώρα. Βέβαια κλίνω περισσότερο στο να πάρω μία οργανωμένη εκδρομή half day να δω sintra και cabo de roca, όμως δεν ταξιδεύω μόνη οπότε εγώ θέλω αλλά δεν ξέρω αν επιθυμούν και οι συνταξιδιώτες.. Εχω βρει με 45€ 5ωρη εκδρομή για να μη χάσουμε και όλη τη μέρα
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μπορείς να πας και μόνη από τι έχω δει (κι εγώ στο ψάξιμο είμαι), υπάρχει τρένο κάθε μισή ώρα. Βέβαια κλίνω περισσότερο στο να πάρω μία οργανωμένη εκδρομή half day να δω sintra και cabo de roca, όμως δεν ταξιδεύω μόνη οπότε εγώ θέλω αλλά δεν ξέρω αν επιθυμούν και οι συνταξιδιώτες.. Εχω βρει με 45€ 5ωρη εκδρομή για να μη χάσουμε και όλη τη μέρα
Αν η τιμη περιλαμβανει και εισοδους σε αξιοθεατα το συζηταμε. Αν προκειται μονο για τις μετακινησεις τη βρισκω υπερβολικη, δεδομενου πως το εισιτηριο απεριοριστων για το δικτυο sintra cascais κοστιζει μολις 15 ευρω.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Αν η τιμη περιλαμβανει και εισοδους σε αξιοθεατα το συζηταμε. Αν προκειται μονο για τις μετακινησεις τη βρισκω υπερβολικη, δεδομενου πως το εισιτηριο απεριοριστων για το δικτυο sintra cascais κοστιζει μολις 15 ευρω.
Οχι δεν περιλαμβανονται οι είσοδοι, το πλεονέκτημα για μένα προσωπικά είναι μόνο η εξοικονόμηση του χρόνου, σε πάνε σε γυρίζουν χωρίς να ψάχνεις σταθμούς, βαγόνια κλπ.. Ουτε περιλαμβάνει ξενάγηση, καποιος συνοδός μόνο περιλαμβάνεται ο οποιος δεν ειναι και απαραίτητος. Να κοιτάξω λες καλυτερα και το μόνοι μας; Cabo da roca μπορουμε να πάμε κάπως;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οχι δεν περιλαμβανονται οι είσοδοι, το πλεονέκτημα για μένα προσωπικά είναι μόνο η εξοικονόμηση του χρόνου, σε πάνε σε γυρίζουν χωρίς να ψάχνεις σταθμούς, βαγόνια κλπ.. Ουτε περιλαμβάνει ξενάγηση, καποιος συνοδός μόνο περιλαμβάνεται ο οποιος δεν ειναι και απαραίτητος. Να κοιτάξω λες καλυτερα και το μόνοι μας; Cabo da roca μπορουμε να πάμε κάπως;
Ναι, καλυτερα μονοι. Θα εχετε και ελευθερια κινησεων και οχι ενα καθορισμενο προγραμμα. Το συγκοινωνιακο δικτυο ειναι καλα οργανωμενο και μπορειτε να πατε και cabo da roca με λεωφορειο
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ναι, καλυτερα μονοι. Θα εχετε και ελευθερια κινησεων και οχι ενα καθορισμενο προγραμμα. Το συγκοινωνιακο δικτυο ειναι καλα οργανωμενο και μπορειτε να πατε και cabo da roca με λεωφορειο
Ευχαριστώ πολύ!
 

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικη
Απο το σταθμο τρενου της Σιντρα μπορω να παρω το λεωφορειο 434 και να ανεβω απευθειας στο παλατι Πενα και μετα να κατεβω στο κεντρο της Σιντρα η πρεπει να κανω τον κυκλο?Γιατι ειδα οτι πρωτα περναει απο το κεντρο της Σιντρα και μετα παει στο παλατι Πενα κι εχω καταμπερδευτει...Εχει κανει καποιος το δρομολογιο με το λεωφορειο 434 να με διαφωτισει?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Απο το σταθμο τρενου της Σιντρα μπορω να παρω το λεωφορειο 434 και να ανεβω απευθειας στο παλατι Πενα και μετα να κατεβω στο κεντρο της Σιντρα η πρεπει να κανω τον κυκλο?Γιατι ειδα οτι πρωτα περναει απο το κεντρο της Σιντρα και μετα παει στο παλατι Πενα κι εχω καταμπερδευτει...Εχει κανει καποιος το δρομολογιο με το λεωφορειο 434 να με διαφωτισει?
Απο το κεντρο της Sintra περναει δυο φορες. Και οταν το παιρνεις απο το σταθμο πριν φτασεις στο da Pena και κατα την επιστροφη πριν φτασεις στο σταθμο. Οταν το παρεις απο το κεντρο της πολης κοιταξε απλα να πηγαινει προς το σταθμο και οχι αντιθετα γιατι αλλιως θα φας μια ωρα να κανεις τον κυκλο
 

BurnItDown

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερικη
Απο το κεντρο της Sintra περναει δυο φορες. Και οταν το παιρνεις απο το σταθμο πριν φτασεις στο da Pena και κατα την επιστροφη πριν φτασεις στο σταθμο. Οταν το παρεις απο το κεντρο της πολης κοιταξε απλα να πηγαινει προς το σταθμο και οχι αντιθετα γιατι αλλιως θα φας μια ωρα να κανεις τον κυκλο
Οκ εγω εχω κατα νου απο το σταθμο τρενων να παω απευθειας στο Pena χωρις να κατεβω στο κεντρο...Μετα απο το pena θελω να κατεβω στο κεντρο της Σιντρα για βολτα..Γινεται να παω απευθειας απο το καστρο στο κεντρο της πολης η πρεπει να κανω το κυκλο περνωντας απο το σταθμο τρενων;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οκ εγω εχω κατα νου απο το σταθμο τρενων να παω απευθειας στο Pena χωρις να κατεβω στο κεντρο...Μετα απο το pena θελω να κατεβω στο κεντρο της Σιντρα για βολτα..Γινεται να παω απευθειας απο το καστρο στο κεντρο της πολης η πρεπει να κανω το κυκλο περνωντας απο το σταθμο τρενων;
Γινεται. Απλα μετα απο κεντρο να παρεις το λεωφορειο προς τη σωστη κατευθυνση για να γυρισεις στο σταθμο.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Στα αξιοθέατα που πρέπει να επισκεφθούμε να βάλουμε και το μουσείο με τα πλακάκια Museo National Do Azulejo;

Μουσική Fado προτεινετε κάπου να ακούσουμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom