Πορτογαλία Λισσαβώνα

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα στην ομάδα! Ελπίζω να είστε όλοι υγιείς και ασφαλείς! Λόγω της κατάστασης θα αλλάξουμε τα αεροπορικά ( δωρεάν ευτυχώς ) για Λισσαβώνα.. Λέμε να κλείσουμε για τέλη Αυγούστου ( αν όλα εχουν παει καλα ) με τη σκέψη ότι τοτε δε θα εχει τοσο ζεστη οσο μέσα Ιουλιου - αρχές Αυγούστου. Σεπτέμβρη δε μπορούμε λόγω εξεταστικής και αρχές Ιουλίου το ίδιο.. Τι λετε, εχει πάει κανεις απο 20 Αυγούστου και μετά και μπορεί να εκφράσει καποια γνωμη σχετικα με το πως ειναι τότε και με το αν εχει υπερβολική ζέστη ??
Για κάποιον που έρχεται από Ελλάδα δε νομίζω να αποτελέσει πρόβλημα η ζέστη. Γενικά είναι πιο δροσερά σε σχέση με την Αθήνα. Κανείς δε μπορεί να είναι μάντης των καιρικών συνθηκών (πχ. σήμερα Λονδίνο και Παρίσι έχουν υψηλότερες θερμοκρασίες από την Ελλάδα), αλλά όπως είπατε προς τα τέλη Αυγούστου οι θερμοκρασίες αρχίζουν και γίνονται ηπιότερες.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στην ομάδα! Ελπίζω να είστε όλοι υγιείς και ασφαλείς! Λόγω της κατάστασης θα αλλάξουμε τα αεροπορικά ( δωρεάν ευτυχώς ) για Λισσαβώνα.. Λέμε να κλείσουμε για τέλη Αυγούστου ( αν όλα εχουν παει καλα ) με τη σκέψη ότι τοτε δε θα εχει τοσο ζεστη οσο μέσα Ιουλιου - αρχές Αυγούστου. Σεπτέμβρη δε μπορούμε λόγω εξεταστικής και αρχές Ιουλίου το ίδιο.. Τι λετε, εχει πάει κανεις απο 20 Αυγούστου και μετά και μπορεί να εκφράσει καποια γνωμη σχετικα με το πως ειναι τότε και με το αν εχει υπερβολική ζέστη ??
Τελικά πήγατε; Πως ήταν εν μέσω covid? Θα πάω, Θεού θέλοντος και covid επιτρέποντος φέτος το καλοκαίρι. Περιμένω εντυπώσεις.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Τελικά πήγατε; Πως ήταν εν μέσω covid? Θα πάω, Θεού θέλοντος και covid επιτρέποντος φέτος το καλοκαίρι. Περιμένω εντυπώσεις.
Μάλλον του χρόνου θα εννοείς. :)
Καλά να περάσεις.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Χαχα έχω δει είσαι μεγάλη φαν της Λισσαβόνας...Το ξενοδοχείο μας ζορίζει λίγο γιατί δεν έχουμε καταλάβει ποια περιοχή είναι καλή και οικονομική...

Γενικά Απρίλιο - Μάιο έχει αρκετή ζέστη;
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
@Thanos92 το ίδιο μπέρδεμα έφαγα κι εγώ. Εγώ εκλεισα στο Mundial hotel που εκτός ότι είχε πολυ ωραίο rooftop ήταν μέσα στο κεντρο, ήμουν παντού κοντά. Ακριβως απεναντι είχα τα tram, το λεωφορείο από το αεροδρομιο με άφησε απ' εξω. Εκεί γύρω η περιοχή εχει πολλά ξενοδοχεία και appartments.
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
5 βράδια για Λισαβόνα είναι πολλά; Κάτι ψήνεται..
Όχι είναι μια χαρά Αν βάλεις μέσα και Σίντρα και ενυδρείο ίσα ίσα φτάνουν!Ο καιρός θα είναι υπέροχος είμαι σίγουρη!Τέλη Φλεβάρη που πήγαμε εμείς την ημέρα έφτανε τους 20 βαθμούς μπορεί να ψιχαλιζε το βράδυ αλλά δεν είχε κρύο!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χαχα έχω δει είσαι μεγάλη φαν της Λισσαβόνας...Το ξενοδοχείο μας ζορίζει λίγο γιατί δεν έχουμε καταλάβει ποια περιοχή είναι καλή και οικονομική...

Γενικά Απρίλιο - Μάιο έχει αρκετή ζέστη;
Άνοιξη είναι καλή εποχή για Λισσαβόνα.

Είμαι μεγάλη φαν, αλλά ήμουν μεγαλύτερη πριν τη δεύτερη επίσκεψη.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα σε όλους !
Σκέφτομαι και εγώ για Λισαβώνα 5-6 μέρες μέσα στον Μάρτιο, και ίσως να βάλω και μια διανυκτέρευση στο Πόρτο για μια πολύ γρήγορη ματιά, ταξιδεύοντας με τραίνο απ' τη Λισαβώνα (3 ωρες περιπου). Ο καιρός πώς είναι εκείνη την περίοδο ? Υπάρχει περίπτωση να συναντήσουμε βροχές ?
Επίσης η περιοχή με την ομώνυμη πλατεία Marquês de Pombal είναι καλή για να μείνει κάποιος ?
Διαφορετικά ποια περιοχή προτείνετε ?
Ευχαριστώ.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
5 βράδια για Λισαβόνα είναι πολλά; Κάτι ψήνεται..
Ιδανικά θα έλεγα. Έμεινα 4 βράδια το καλοκαίρι και 3 στο Πόρτο. Θεωρώ ότι έπρεπε να μείνω 5 μέρες Λισαβόνα. Σίντρα, κάμπο ντα ρόκα, κασκάις, ενυδρείο, κα. γενικά έχει πολλά να δεις. Μείναμε mudial που μας βόλεψε πολύ καθώς ήταν κέντρο και είχε και δωρεάν πάρκιγκ καθώς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom