Πορτογαλία Λισσαβώνα

Billouk

Member
Μηνύματα
496
Likes
1.628
Καλησπέρα σε όλους !
Σκέφτομαι και εγώ για Λισαβώνα 5-6 μέρες μέσα στον Μάρτιο, και ίσως να βάλω και μια διανυκτέρευση στο Πόρτο για μια πολύ γρήγορη ματιά, ταξιδεύοντας με τραίνο απ' τη Λισαβώνα (3 ωρες περιπου). Ο καιρός πώς είναι εκείνη την περίοδο ? Υπάρχει περίπτωση να συναντήσουμε βροχές ?
Επίσης η περιοχή με την ομώνυμη πλατεία Marquês de Pombal είναι καλή για να μείνει κάποιος ?
Διαφορετικά ποια περιοχή προτείνετε ?
Ευχαριστώ.
Έμεινα πρόσφατα ακριβώς επάνω στην πλατεία, είναι ένα επιχειρησιακό κομμάτι της πόλης , δεν με απογοήτευσε αλλά δεν είναι γραφικό όπως το νότιο, έχει στάση μετρό ακριβώς απο κάτω καθώς και στάσεις λεωφορείων. Το κάναμε και με τα πόδια μέχρι τον Ωκεανό, είναι περίπου μισή ώρα. Αν ξαναπήγαινα πάντως θα πήγαινα λίγο πιο νότια εκτός αν έχει μεγάλη διαφορά σε τιμή.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλησπέρα σε όλους !
Σκέφτομαι και εγώ για Λισαβώνα 5-6 μέρες μέσα στον Μάρτιο, και ίσως να βάλω και μια διανυκτέρευση στο Πόρτο για μια πολύ γρήγορη ματιά, ταξιδεύοντας με τραίνο απ' τη Λισαβώνα (3 ωρες περιπου). Ο καιρός πώς είναι εκείνη την περίοδο ? Υπάρχει περίπτωση να συναντήσουμε βροχές ?
Επίσης η περιοχή με την ομώνυμη πλατεία Marquês de Pombal είναι καλή για να μείνει κάποιος ?
Διαφορετικά ποια περιοχή προτείνετε ?
Ευχαριστώ.
Δεν είναι μέσα στο κέντρο και απλά πέρασα από κει, οπότε δεν έχω άποψη.
Πόρτο μπορείς να πας και με flixbus (μεγάλη διαφορά στη τιμή, μόνο που θα κανει 30 λεπτά παραπάνω για να φτάσεις)
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Άνοιξη είναι καλή εποχή για Λισσαβόνα.

Είμαι μεγάλη φαν, αλλά ήμουν μεγαλύτερη πριν τη δεύτερη επίσκεψη.
Τι σε χάλασε;.

@Thanos92 το ίδιο μπέρδεμα έφαγα κι εγώ. Εγώ εκλεισα στο Mundial hotel που εκτός ότι είχε πολυ ωραίο rooftop ήταν μέσα στο κεντρο, ήμουν παντού κοντά. Ακριβως απεναντι είχα τα tram, το λεωφορείο από το αεροδρομιο με άφησε απ' εξω. Εκεί γύρω η περιοχή εχει πολλά ξενοδοχεία και appartments.
Ιδανικά θα έλεγα. Έμεινα 4 βράδια το καλοκαίρι και 3 στο Πόρτο. Θεωρώ ότι έπρεπε να μείνω 5 μέρες Λισαβόνα. Σίντρα, κάμπο ντα ρόκα, κασκάις, ενυδρείο, κα. γενικά έχει πολλά να δεις. Μείναμε mudial που μας βόλεψε πολύ καθώς ήταν κέντρο και είχε και δωρεάν πάρκιγκ καθώς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο.
Ωραίο είναι, δεν λέω. Απλά στοιχίζει 992€ για 5 βραδια. :haha:

Κάτι ποιο γήινο στην περιοχή έως 350€;

Όχι είναι μια χαρά Αν βάλεις μέσα και Σίντρα και ενυδρείο ίσα ίσα φτάνουν!Ο καιρός θα είναι υπέροχος είμαι σίγουρη!Τέλη Φλεβάρη που πήγαμε εμείς την ημέρα έφτανε τους 20 βαθμούς μπορεί να ψιχαλιζε το βράδυ αλλά δεν είχε κρύο!
Τέλεια. Γιατί το περπάτημα με την ζέστη δεν τα μπορώ μαζί...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ωραίο είναι, δεν λέω. Απλά στοιχίζει 992€ για 5 βραδια. :haha:
Τι λες τώρα; δεν τα αξίζει σε καμία περίπτωση.. εμεις ειχαμε κλείσει με 110 € /βραδιά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τι λες τώρα; δεν τα αξίζει σε καμία περίπτωση.. εμεις ειχαμε κλείσει με 110 € /βραδιά.
Κι όμως σοβαρά μιλάω...Βλέπω απίστευτες τιμές....Βέβαια κάτι βρήκαμε για τα δεδομένα μας...
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
@Thanos92 να κοιτάς και στις σελιδες των ξενοδοχείων. Τα ίδια και για Ιταλια τελικά 2 ξενοδοχεία τα έκλεισα μεσα από τις ιστοσελιδες των ξενοδοχείων με καλυτερες τιμές
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Διαμερισματάκι πάνω στη Largo dos Trigueiros πώς φαίνεται στους επαϊοντες της πόλης ως τοποθεσία; Με ένα 80άρι/βραδιά.
 
D

Delmem38110

Guest
Διαμερισματάκι πάνω στη Largo dos Trigueiros πώς φαίνεται στους επαϊοντες της πόλης ως τοποθεσία; Με ένα 80άρι/βραδιά.
μια χαρά είσαι
κοντά στο κέντρο και όχι πολλά σκαλοπάτια για να πας σπίτι σου.
εισαι κοντά σε επίπεδο μέρος.
δεν έχω πάει ποτέ απο κει αλλα πρέπει να είναι μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: GTS

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
@GTS είσαι διπλα στο κέντρο, μια χαρά φαίνεται!
 
  • Like
Reactions: GTS

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom