Λοιπον εσεις σε ποιαν ακρη του χαρτη εχετε βρεθει??

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
που τελικά πήγα ;:roll:
Πήγες σ' ένα μέρος που απέχει 13500 χλμ απ' την Ελλάδα (Αθήνα-Χονολουλού) που αντιστοιχεί στο 67% της πιο μακρινής απόστασης που θα μπορούσες να ταξιδέψεις απ' την Ελλάδα πάνω στη Γη, αφού ο αντίποδας απέχει 20000 χλμ. Αυτό είναι το μόνο αντικειμενικό κριτήριο πάνω σε μια σφαίρα.
 

GRVOUL

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Απέχει μόνο τόσο αγαπητέ διότι είναι και η Honolulu (Oahu island) στο βόρειο ημισφαίριο (όπως και εμείς), ~21ος. Ώς προς το γεωγραφικό μήκος όμως είναι στον αντίποδα για αυτό άλλωστε έχουμε και 12 ώρες διαφορά ώρας (και για την ακρίβεια 13!! όταν εμείς βάζουμε μια ώρα μπροστά διότι η πολιτεία Hawaii δεν αλλάζει την ώρα όπως οι υπόλοιποι!!!).
Λοιπόν, και εγώ εκεί έχω πάει μακρύτερα, καθώς και στα άλλα 2 μεγάλα νησιά του συμπλέγματος (Big island, Maui).
Δεν έχω πάει στο Kauai, Lanai, Molokai.
 

GRVOUL

Banned
Μηνύματα
5
Likes
0
Αγαπητή Lori, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ ΔΥΤΙΚΑ. Μην τρελαθούμε και τελείως!!!
Απλά λόγω ελειψωειδούς της γής όταν την πορεία την βάζεις σε επίπεδο χάρτη είναι σάν τόξο. Επίσης Αρχικά είναι δυτική-βορειοδυτική, διότι είναι πάγια πορεία των αερογραμμών από Ευρώπη πρός Αμερική να πηγαίνουν από Newfoundland (νέα γη). Ύστερα συνεχίζει δυτικά-νοτιοδυτικά προς California (LA, San Diego, L.Vegas, S.Francisco ή F.W. Dallas) και μετά από εκεί παίρνεις το 3ο αεροπλάνο για Honolulu (Oahu)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ώς προς το γεωγραφικό μήκος όμως είναι στον αντίποδα για αυτό άλλωστε έχουμε και 12 ώρες διαφορά ώρας (και για την ακρίβεια 13!!
Οι αντίποδες πχ της Αθήνας βρίσκονται ανοικτά της Νέας Ζηλανδίας, καμία σχέση με Χαβάη.
Antipodes Map - Antipodal location for any map point

Αγαπητή Lori, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ ΔΥΤΙΚΑ. Μην τρελαθούμε και τελείως!!!
Απλά λόγω ελειψωειδούς της γής όταν την πορεία την βάζεις σε επίπεδο χάρτη είναι σάν τόξο. Επίσης Αρχικά είναι δυτική-βορειοδυτική, διότι είναι πάγια πορεία των αερογραμμών από Ευρώπη πρός Αμερική να πηγαίνουν από Newfoundland (νέα γη). Ύστερα συνεχίζει δυτικά-νοτιοδυτικά προς California (LA, San Diego, L.Vegas, S.Francisco ή F.W. Dallas) και μετά από εκεί παίρνεις το 3ο αεροπλάνο για Honolulu (Oahu)
Το αν η Χαβάη είναι δυτικά ή ανατολικά απ' την Ελλάδα δεν καθορίζεται απ' την πορεία των πτήσεων που πήρε αλλά απ' το ελάχιστο τόξο. Γιατί εγώ μπορεί να θέλω να πάω στην Ιαπωνία μέσω Γερμανίας, δε σημαίνει ότι η Ιαπωνία είναι στα δυτικά μου.

Πάνω στην υδρόγειο η Χαβάη βρίσκεται βόρεια της Ελλάδας. Πάνω σε ένα κοινό επίπεδο χάρτη βρίσκεται κατά σύμβαση νοτιοδυτικά της Ελλάδας.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αγαπητή Lori, ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΠΗΓΕΣ ΔΥΤΙΚΑ. Μην τρελαθούμε και τελείως!!!
Αγαπητέ GRVOUL εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ούτε δυτικά ούτε ανατολικά. Μην τρελαίνεσαι καθόλου λοιπόν!!!
 
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ποιος ξέρει
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Κούβα και Ταϊλάνδη.Ποιο από τα δύο είναι ποιο μακρυά από την Ελλάδα;
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Βρήκα τυχαία αυτό το θέμα και λέω να το φέρω στην επιφάνεια με τις δικές μου άκρες του χάρτη :cool: :

Βόρεια: Βόλενταμ, Ολλανδία
Νότια: Τρινιδάδ, Κούβα
Ανατολικά: Χαλέπι, Συρία
Δυτικά: Κοιλάδα Βινιάλες, Κούβα
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.936
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φίλε Ζαριανέ, έτσι λοπως ψηφίσαμε στις δημοτικές, μας βλέπω να φεύγουμε εξορία και πέρα από τα άκρα του χάρτη...
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εδω που τα λεμε,δεν πηγες και πολυ μακρυα!:xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.661
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom