Λοιπον εσεις σε ποιαν ακρη του χαρτη εχετε βρεθει??

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αντικειμενικά... βόρεια δεν είναι;
Αντικειμενικά δεν είναι ούτε βόρεια ούτε δυτικά, γιατί σε μια σφαίρα ο ορισμός σταθερών σημείων είναι αυθαίρετος (ποιες είναι οι συντεταγμένες του βορρά και της δύσης?).
 

PETROS-TONIA

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΟΡΕΙΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ(ΟΔΙΚΩΣ)
παιδιά σαν νέος εδώ μέσα έχω μία απορία.Στο προφίλ μας ,στον ταξιδιωτικό μας χάρτη βάζουμε και τις χώρες που αλλάξαμε αεροπλάνα σαν ενδιάμεσους σταθμούς και μείναμε μόνο κανά δίωρο?
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
παιδιά σαν νέος εδώ μέσα έχω μία απορία.Στο προφίλ μας ,στον ταξιδιωτικό μας χάρτη βάζουμε και τις χώρες που αλλάξαμε αεροπλάνα σαν ενδιάμεσους σταθμούς και μείναμε μόνο κανά δίωρο?
αν νομιζεις οτι επισκεφθηκες τη χωρα βαλτην, σιγα δεν λογοδοτεις σε κανεναν:D
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ερωτηση η Χαβάη με 12 ωρες διαφορά απο εμας ειναι το ίδιο αν πεις οτι πηγες Δυτικά αλλά και Ανατολικα ;:roll:
μη γελάτε αλλά οντως εχω απορία :D
ΚΛΜ Κική.
θα το βάλεις σύμφωνα με την πορεία (και τα μίλια) που ακολούθησες για να πας από την Ελλάδα.
γιατί: αν π.χ. κάποιος πήγε Κίνα ταξιδεύοντας δυτικά από Ελλάδα και δεν προχώρησε άλλο, τότε αυτό είναι το μεγαλύτερο του ταξείδι προς δυσμάς
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Είναι αυτό που λέμε: καλός είσαι με πας Αλεξανδρούπολη μέσω Καλαμάτας,.. το θέμα είναι που είμαστε όταν κάνουμε την κουβέντα ... :rolleyes:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδή αν πετάξω Αθήνα - London - Los Angeles - Auckland - Singapore - Istanbul - Αθήνα, ποιο θα είναι το πιο ανατολικό και ποιο το πιο δυτικό μέρος που θα έχω επισκεφθεί?
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
... παίζει κανένα ρόλο, αν το ταξίδι, το έχεις κάνει προ "Ελ. Βενιζέλος", αν έχεις πετάξει από το ανατολικό η το δυτικό αεροδρόμιο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντικειμενικά δεν είναι ούτε βόρεια ούτε δυτικά, γιατί σε μια σφαίρα ο ορισμός σταθερών σημείων είναι αυθαίρετος (ποιες είναι οι συντεταγμένες του βορρά και της δύσης?).
Για τη Δύση δεν ξέρω, για το Βορρά όμως είναι πολύ συγκεκριμένες. North90, οριζόντια αόριστη..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δηλαδή αν πετάξω Αθήνα - London - Los Angeles - Auckland - Singapore - Istanbul - Αθήνα, ποιο θα είναι το πιο ανατολικό και ποιο το πιο δυτικό μέρος που θα έχω επισκεφθεί?
Με βάση την Αθήνα,τα νησιά της Xαβάης φυσικά και στις δυο περιπτώσεις που βρίσκονται στο 158-157 δυτικό. το πιο σημείο της εξαρτάται από πιο μέρος της Αθήνας το υπολογίζεις, με χιλιοστά του μέτρου θάναι Α ή Δ.
έκανες το μεγαλύτερο ταξίδι , το γύρο του κόσμου προς τα δυτικά.
μόνο μην υπολογίσεις και τα μίλια στις λοξοδρομίες γιατί θα βγάλεις μεγαλύτερη την περιφέρεια της γης...
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
οχι , δυτικά ειναι, δεν εχει καμία σχεση με Βορά :)
Αντικειμενικά δεν είναι ούτε βόρεια ούτε δυτικά, γιατί σε μια σφαίρα ο ορισμός σταθερών σημείων είναι αυθαίρετος (ποιες είναι οι συντεταγμένες του βορρά και της δύσης?).
Εννοούσα αυτό (κι εμένα μου είχε κάνει εντύπωση όταν το είχα πρωτοδεί:shock:, αλλά έχει λογική)

Δηλαδή αν πετάξω Αθήνα - London - Los Angeles - Auckland - Singapore - Istanbul - Αθήνα, ποιο θα είναι το πιο ανατολικό και ποιο το πιο δυτικό μέρος που θα έχω επισκεφθεί?
Chuck Norris Journey...:haha:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για τη Δύση δεν ξέρω, για το Βορρά όμως είναι πολύ συγκεκριμένες. North90, οριζόντια αόριστη..
Είναι τελείως αυθαίρετο το North90... ακόμα και μια πυξίδα θα σου δείξει ότι το North90 βρίσκεται νότια του βορρά (του μαγνητικού) γιατί αφού είναι βορράς όλα είναι νότια απ' αυτόν άρα και το North90;)

Και επειδή είναι τελείως αυθαίρετο, καταλήγουμε σε περίεργα συμπεράσματα όπως ότι η Χαβάη βρίσκεται βόρεια της Ελλάδας στην ίδια κατεύθυνση που βρίσκονται τα Σβάλμπαρντ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom