Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο - Οξφόρδη - Στοουνχεντζ

geok

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γύρος του Κόσμου σε 80μ
Καλησπέρα και από εμένα παιδιά! Είμαι καινούριος στο φόρουμ και εντυπωσιάστηκα από την άριστη οργάνωση της ιστοσελίδας! Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στην Αγγλία! Σκοπεύω να κάνω 5 ή 6 διανυκτερεύσεις στο Λονδίνο. Θέλω όμως οπωσδήποτε να επισκεφτώ την Οξφόρδη (αυθημερόν) και το Στοουνχεντζ (επίσης αυθημερόν). Από ό,τι είδα στο χάρτη οι αποστάσεις είναι μικρές αλλά μου είπαν ότι τα μεταφορικά μέσα κάνουν πολλή ώρα! Και για να μη χρονοτριβώ! Το ερώτημά μου είναι αν ένα τέτοιο ταξίδι είναι εφικτό από την άποψη του χρόνου! Φτάνουν 3 μέρες στο Λονδίνο αν υποθέσουμε ότι οι 2 θα αφιερωθούν σε αυθημερόν εκδρομές?? Τι γνωρίζετε για τη μεταφορά στα παραπάνω μέρη??
Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τα φώτα σας!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Eφικτό εφικτότατο είναι...το θέμα είναι ότι οι 3 μέρες που θα αφιερώσεις στο Λονδίνο είναι πολύ ΠΑΡΑ πολύ λίγες...αλλά γούστα είναι αυτά,τι να σου πω.
Οξφόρδη έχω πάει από το σταθμό λεωφορείων της Victoria,που βρίσκεται δίπλα καμιά 200σαριά μέτρα πιό πέρα από τον ομώνυμο σταθμό τραίνων,κέντρο δηλ.Λονδίνου,
το λεωφορείο είναι οικονομικότερο του τραίνου,μου στοίχισε 17 λίρες πάνε έλα,η διαδρομή ήταν περίπου 1 ώρα και 45 λεπτά και λεωφορεία φεύγουν κάθε μισή ώρα.
Ανετα το κάνεις αυθημερόν,τα βασικά της πόλης της Οξφόρδης τα βλέπεις δηλαδή μέσα σε μιά μέρα,καθόλου κουραστικό.
 

geok

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γύρος του Κόσμου σε 80μ
Ευχαριστώ πολύ romantic woman!!! Οι πληροφορίες σου εκτιμώνται δεόντως! Μήπως ξέρεις και για Στοουνχεντζ? Δηλαδή εσύ πόσες μέρες θα πρότεινες για Λονδίνο??
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Νομίζω χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρη ότι πάλι με λεωφορείο με τον ανάλογο τρόπο πάς και στο Stonehenge,
μπες και διάβασε Stonehenge.co.uk - Your guide to Stonehenge, the World's Favourite Megalithic Stone Circle
και επίσης στο National Express Coach, Buses & Train // Coach, Bus & Train Travel Throughout The UK είναι τα λεωφορεία που σου είπα.
Οσο για το πόσες μέρες για Λονδίνο αν πάς πρώτη φορά όλες και τις 5 μέρες Λονδίνο,
η το πολύ πολύ να κάνεις μία ημερήσια,όχι δύο.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Λοιπόν, Oxford θα φτάσεις με megabus megabus.com | Low cost inter city bus and train travel throughout the UK , εαν το κλείσεις εγκαίρως θα το βρεις στη 1 λίρα, εαν το κλείσεις επιτόπου γύρω στις 10 λίρες. Διάρκεια διαδρομής 1.45'. Σε παίρνει και σε αφήνει Victoria στο κεντρικό Λονδίνο και στο κέντρο της Οξφόρδης αντίστοιχα. Η Οξφόρδη δε θα σε ξετρελλάνει, εκτός κι αν την επισκεπτείς άνοιξη.

Stonehenge είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις χωρίς δικό σου μέσο και οι οργανωμένες εκδρομές στοιχίζουν πολύ και σου επιτρέπουν ελάχιστο χρόνο στο εκάστοτε αξιοθέατο. Ωστόσο εντυπωσιακότατο.

Προσωπικά, στη θέση σου, θα άφηνα όλες μου τις μέρες Λονδίνο και θα έκανα μόνο μία μονοήμερη στο Bath, κατ'εμέ μακράν ομορφότερο και αντιπροσωπευτικότερο. Μπορείς να κάνεις μια ακόμη εξόρμηση στο κοντινό Greenwich, είναι ουσιαστικά στα όρια του Λονδίνου και προσεγγίζεται πολύ εύκολα αλλά δίνει την εντύπωση μονοήμερης εκδρομής.

Να περάσετε πολύ όμορφα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.012
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Προσπάθησε να κάνεις την ίδια μέρα και Οξφόρδη και Stonehenge ώστε να σου μείνει άλλη μια μέρα για το Λονδίνο. Είναι εφικτό αν οδηγήσεις και τα τοπικά ταξιδιωτικά κάνουν μαζί Windsor-Stonehenge-Oxford.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν, Oxford θα φτάσεις με megabus megabus.com | Low cost inter city bus and train travel throughout the UK , εαν το κλείσεις εγκαίρως θα το βρεις στη 1 λίρα, εαν το κλείσεις επιτόπου γύρω στις 10 λίρες. Διάρκεια διαδρομής 1.45'. Σε παίρνει και σε αφήνει Victoria στο κεντρικό Λονδίνο και στο κέντρο της Οξφόρδης αντίστοιχα. Η Οξφόρδη δε θα σε ξετρελλάνει, εκτός κι αν την επισκεπτείς άνοιξη.

Stonehenge είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις χωρίς δικό σου μέσο και οι οργανωμένες εκδρομές στοιχίζουν πολύ και σου επιτρέπουν ελάχιστο χρόνο στο εκάστοτε αξιοθέατο. Ωστόσο εντυπωσιακότατο.

Προσωπικά, στη θέση σου, θα άφηνα όλες μου τις μέρες Λονδίνο και θα έκανα μόνο μία μονοήμερη στο Bath, κατ'εμέ μακράν ομορφότερο και αντιπροσωπευτικότερο. Μπορείς να κάνεις μια ακόμη εξόρμηση στο κοντινό Greenwich, είναι ουσιαστικά στα όρια του Λονδίνου και προσεγγίζεται πολύ εύκολα αλλά δίνει την εντύπωση μονοήμερης εκδρομής.

Να περάσετε πολύ όμορφα.
Συμφωνώ για Γκρίνουιτς απλά να διευκρινήσουμε ότι το Γκρίνουτς ΕΙΝΑΙ ΛΟΝΔΙΝΟ,το θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι του Λονδίνου και πετάγεσαι εκεί μέσα σε 30 λεπτά περίπου από το κέντρο με tube η DRL δηλαδή με"αστικές"συγκοινωνίες.
Δεν το κάνει κανείς σαν "εκδρομή"όπως θα πήγαινε στην επαρχία του Λονδίνου είτε μιλάμε για Οξφόρδη είτε για Μπάθ κλπ
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.719
Likes
11.395
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ για Γκρίνουιτς απλά να διευκρινήσουμε ότι το Γκρίνουτς ΕΙΝΑΙ ΛΟΝΔΙΝΟ,το θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι του Λονδίνου και πετάγεσαι εκεί μέσα σε 30 λεπτά περίπου από το κέντρο με tube η DRL δηλαδή με"αστικές"συγκοινωνίες.
Δεν το κάνει κανείς σαν "εκδρομή"όπως θα πήγαινε στην επαρχία του Λονδίνου είτε μιλάμε για Οξφόρδη είτε για Μπάθ κλπ
Κι εγώ έτσι νομίζω. Προσωπικά δεν ήξερα καν ότι είναι άλλη πόλη. :oops: Το είχα επισκεφτεί ως προάστιο του Λονδίνου. Αν είναι να κάνει μονοήμερη καλύτερα να πάει σε μια πόλη με αυτόνομη προσωπικότητα (αν και για τόσο λίγες μέρες εγώ δεν θα ενθάρρυνα την ιδέα μια εκδρομής).
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
την προοπτική ενοικίασης αυτοκινήτου την έχεις σκεφτεί; με αυτοκίνητο σε μια μέρα έκανα Windsor- Stonehenge και Brighton. άνετα βγαίνει και το Oxford- Stonehenge.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Έλα παιδιά που θα καθόμαστε να αναλύουμε αν το Γκρίνιτς είναι ή όχι η ίδια πόλη. Σαφώς και είναι. Ωστόσο δε θυμίζει σε τίποτα κεντρικό Λονδίνο και λόγω αγώνων, η διαδρομή θα σας πάρει περισσότερο από μισάωρο. Ο Σπύρος τα λέει καλά για ενοικίαση αν θέλεις να συνδιάσεις αξιοθέατα. Προσωπικά, πάντως θα έβλεπα μονάχα Μπαθ.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ένα μισαωράκι είναι το Greenwich, πετάγεσαι και για καφέ που λέμε (ακόμα). Όταν έρθουν οι Ολυμπιακοί (τους οποίους δεν τους θέλει κανένας, ούτε καν οι διοργανωτές μου φαίνεται) ακόμα και το Oxford Circus -Tottenham Court Road θα χρειάζεται πάνω από μισάωρο..

Κι εγώ δεν θα χαλούσα δυο μέρες από το Λονδίνο για ημερήσιες, αλλά μιας που το αποφάσισες, παρ τη μέγκαμπας και πάνε, ειναι εταιρία -φάντασμα αλλά τουλάχιστον είναι φτηνή.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πριν λίγες ημέρες που ξαναπήγα, η διαδρομή διαρκεί περισσότερο από μισάωρο. Αναβάθμιση γραμμών. Με MegaBus έχω κινηθεί ευρέως στη χώρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.209
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom