Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο - Οξφόρδη - Στοουνχεντζ

iliana_f

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Οξφόρδη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα και καλώς σας βρήκα.Πάνω στην κατάλληλη ώρα όπως φαίνεται μια και ψάχνω πληροφορίες για τη ζωή στην Οξφόρδη.Γύρω στο Δεκέμβρη θα πάω λόγω δουλειάς και θα μείνω τουλάχιστον ένα μήνα εκεί.Όποιος-όποια γνωρίζει μπορεί να προτείνει μέρη να επισκεφτώ;Υπόσχομαι να ανεβάσω φωτογραφίες και να γράψω τις εντυπώσεις μου μόλις πάμε.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
από Οξφόρδη; στα πέριξ; ok. (γράφω ονόματα κι εσύ ψάχνεις να ρίξεις μια ματιά σε φωτογραφίες)
woodstock, stow on the wold, chipping campden, bourton on the water, steeple aston, great tew, enstone, chipping norton, goosey, uffington, kelmscott, littleworth, warborough, wallingford, streatley, henley on thames, waddesdon manor, wing
χωριουδάκια, παλάτια, ποταμάκια σε μια ακτίνα 25 μιλίων απ' την πόλη
 

irgkl

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Πριν λίγες ημέρες που ξαναπήγα, η διαδρομή διαρκεί περισσότερο από μισάωρο. Αναβάθμιση γραμμών. Με MegaBus έχω κινηθεί ευρέως στη χώρα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω megabus για την διαδρομή Λονδίνο Παρίσι . Αν και είμαι λίγο επιφυλακτική ... Έχεις καμμιά ιδέα αν είναι αξιόπιστη ? :roll:
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδια ξερει κανεις τι να δω γυρω απο την Οξφορδη?
θελω γλυκουλικα χωρια!
Επίσης υπαρχει η εναλλακτικη για Bath, τι γνωμη εχετε?
Πρεπει αμεσα να καταληξω οποιος ξερει ας μου πει παρακαλω!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παιδια ξερει κανεις τι να δω γυρω απο την Οξφορδη?
θελω γλυκουλικα χωρια!
Επίσης υπαρχει η εναλλακτικη για Bath, τι γνωμη εχετε?
Πρεπει αμεσα να καταληξω οποιος ξερει ας μου πει παρακαλω!
Αν έχεις τη δυνατότητα να πάς στο Βath μην το χάσεις!Είναι από τις ωραιότερες πόλεις της Αγγλίας,με τα ρωμαικά λουτρά!το μουσείο,
κάτι συγκροτήματα κτιρίων ιδιαίτερης αρχιτεκτονικής σε κυκλικό σχηματισμό μέσα στην πόλη,το circus και το royal crecent,
το ποτάμι με την γέφυρα (δε θυμάμαι το όνομα της)που είναι πολύ ιδιαίτερη καθώς έχει πάνω της καταστήματα,καφέ,
είναι μιά κουκλίστικη πόλη.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ψηφίζω κι εγώ Bath. Στα πέριξ:
Combe Hay
Bradford on Avon
Corsham (μαζί με το court του)
Chew Magna
Castle Combe
Nunney Castle
Burringron Combe
και εκεί κοντά, το αγαπημένο Cheddar (από το τυρί)

Αν τελικά πας Οξφόρδη. Στα πέριξ:

Woodstock
Stow on the wold
Shilingford
Wallingford
Goring
Henley on Thames
Kinston Bagpuize
Uffington και το κάστρο του
Fernham (απ όπου μπορείς να δεις καλύτερα το "άσπρο άλογο του Uffington")
Chipping Norton
Great Tew (έχει χαρακτηριστεί από τα ομορφότερα της χώρας. ντάξ' καλό είναι, όχι να τρελαίνεσαι)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Παιδια ξερει κανεις τι να δω γυρω απο την Οξφορδη?
θελω γλυκουλικα χωρια!
Επίσης υπαρχει η εναλλακτικη για Bath, τι γνωμη εχετε?
Πρεπει αμεσα να καταληξω οποιος ξερει ας μου πει παρακαλω!
τελικά έχετε πολύ πλάκα ορισμένες φορές... δύο μηνύματα πάνω από το δικό σου:

από Οξφόρδη; στα πέριξ; ok. (γράφω ονόματα κι εσύ ψάχνεις να ρίξεις μια ματιά σε φωτογραφίες)
woodstock, stow on the wold, chipping campden, bourton on the water, steeple aston, great tew, enstone, chipping norton, goosey, uffington, kelmscott, littleworth, warborough, wallingford, streatley, henley on thames, waddesdon manor, wing
χωριουδάκια, παλάτια, ποταμάκια σε μια ακτίνα 25 μιλίων απ' την πόλη
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Πάλι με μαλώνεις Σπύρο ;) καλά κανεις απλα το παρακολουθουσα παλια το topic-την προηγουμενη φορα που πηγα Οξφορδη και απο τοτε δεν το ξαναδιαβασα..σχωρα με :clap:
ενταξει τελικα θα εχω ενα 6ωρο στην καλυτερη περίπτωση στο bath, ειναι μαζεμενη πολη θα προλαβω να δω πραγματα (?) γιατι μου στοιχισε ο κουκος αηδονι το εισιτηριο :shock:
αλλα και τα χωριουδακια στο oxfordshire αχ λιωνωωωω :D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάλι με μαλώνεις Σπύρο ;) καλά κανεις απλα το παρακολουθουσα παλια το topic-την προηγουμενη φορα που πηγα Οξφορδη και απο τοτε δεν το ξαναδιαβασα..σχωρα με :clap:
ενταξει τελικα θα εχω ενα 6ωρο στην καλυτερη περίπτωση στο bath, ειναι μαζεμενη πολη θα προλαβω να δω πραγματα (?) γιατι μου στοιχισε ο κουκος αηδονι το εισιτηριο :shock:
αλλα και τα χωριουδακια στο oxfordshire αχ λιωνωωωω :D
Ναι το 6ωρο φτάνει για να δείς τα αξιοθέατα που περιέγραψα πιό πάνω,μαζεμένη πόλη μέν αλλά έχει αρκετό περπάτημα-ανηφόρα για να φτάσεις να δείς το τελευταίο κυκλικό συγκρότημα κατοικιών που προανέφερα.Είναι απομακρυσμένο από το κέντρο της πόλης αρκετά ψηλά,αλλά ωστόσο περπατιέται η απόσταση.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Αχ παιδιά δεν υπάρχουν λόγια να εκφράσω πόσο μου άρεσε το Μπαθ..Μαγική πόλη λες και πήγα πίσω στο χρόνο..
Ο καιρός ε τι να πω, ηλιος, βροχή χαλάζι μέσα σε 6 ώρες που πέρασα εκεί..
Πραγματικά πολύ ρομαντική πολη τι διαμάντια έχουν οι Βρετανοί να πάρει η ευχή, πώς είναι δυνατόν να βαρεθούν σε αυτή τη χώρα;
ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το Bath μαζί με το York είναι μάλλον οι ομορφότερες πόλεις της χώρας κατ εμέ. (καλά, άσε το Λονδίνο στην απ έξω τουλάχιστο γι αυτήν τη σύγκριση).
Ά και το Chester είναι πανέμορφο!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Το Bath μαζί με το York είναι μάλλον οι ομορφότερες πόλεις της χώρας κατ εμέ. (καλά, άσε το Λονδίνο στην απ έξω τουλάχιστο γι αυτήν τη σύγκριση).
Ά και το Chester είναι πανέμορφο!
Ω ναι το πιστευω...όσο σκέφτομαι οτι και τα 2 πανεπιστήμια με είχαν δεχτεί για σπουδές κι εγώ τελικά προτίμησα να μείνω Ελλάδα...πόσο χτυπάω το κεφάλι μου πόσο :mad: και πόσο συνεχιζω να το χτυπάω που ακόμη είμαι εδώ..ΠΟΣΟ!:roll:΄
Πάντως στο bath ένιωσα λες και ήμουν χαρακτήρας της Τζειν Ωστιν με τα ντεκολτέ και τα μακρυά φορέματα :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.195
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom