Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο ή Σκωτία;

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Λονδίνο. Ξεκινάμε από τα κλασσικά.

Ξέρω εγώ. Το Λονδίνο. Αν ήταν να σε ικανοποιούσε η Σκωτία, θα το ήξερες ήδη και δεν θα είχες δίλημμα.
Η αληθεια ειναι πως τεινω προς Σκωτια, απλα δεν ξερω αν θα με βολεψουν τα μεσα μεταφορας για να δω κ αλλα μερη περα απο εδιμβουργο, γτ φημιζεται για τα φυσικα της τοπια τα οποια τα βλεπεις βγαινοντας παραεξω απο τα ορια της πολης...

Άδικη η σύγκριση για το Λονδίνο όπως το θέτεις γιατί συγκρίνεις μια ολόκληρη περιοχή του ΗΒ με μια πόλη. Το Εδιμβούργο ή Λονδίνο θα ήταν πιο λογικό. Όπως και να χει, δεν υπάρχει σύγκριση κατά τη γνώμη μου, φυσικά Σκωτία. Όμως η Σκωτία απαιτεί μέρες και μέσο για να τη γυρίσεις. Είναι για roadtrip. Αν δεν μπορείς να το κάνεις έτσι, ίσως να ήταν καλύτερα να πας Λονδίνο για να μην κάψεις τη Σκωτία με μία εκδρομή ημερήσια στα highlands που κάνουν κάποιοι και νομίζουν οτι έχουν δει τη Σκωτία.
Δεν εχω ψαξει καθολου για τις συγκοινωνιες στη Σκωτια και αν ειναι ευκολο να την γυρισεις με αυτα, διοτι ξερω πως σιγουρα αξιζει να μην μεινεις μονο εδιμβουργο αλλα να βγεις κ παραεξω... αν ειναι ευκολη η μετακινηση με τα μεσα, μαλλον τεινω προς Σκωτια και οχι Λονδινο.

εγώ θα πήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη Σκωτία. Αλλα είμαι πολύ προκατειλημμένος υπέρ Σκωτίας, οποτε μην με ακούς k τόσο
Αν σε ενδιαφέρει η φύση, οδήγηση στην φύση, βουνά πεδιάδες λίμνες k ποταμια τότε Σκωτία
αν σου αρέσει να κόβεις βόλτες στα μαγαζιά, να χαζεύεις, να πίνεις k να trws διαφορα, τότε Λονδίνο
όπως είπαν συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Κλείσε ότι βολεύει οικονομικά k από άποψη χρόνου k άσε το άλλο για την επομενη

PS αν πας Σκωτία σε κάνα χωριο μην τρομάξεις αν δεν καταλάβεις χριστό από ότι λένε...ακόμα αν ξέρεις καλά αγγλικά
Μου αρεσει πολυ η ιδεα της Σκωτιας, αλλα θα εχω την δυνατοτητα να την δω μονο με τα μεσα συγκοινωνιας κοι οι περισσοτεροι απο οτι λετε αξιζει να την γυρισεις με αμαξι,,,οποτε αν θα την απερριπτα ειναι γιαυτο το λογο κ μονο, μετα μου μενει κ η επιλογη ομαδικου ταξιδιου που σε πανε σε ολα τα must see μερη, αλλα βγαινει αρκετα πιο ακριβο απο οτι αν κλεισω ατομικα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.048
Likes
41.138
Η αληθεια ειναι πως τεινω προς Σκωτια, απλα δεν ξερω αν θα με βολεψουν τα μεσα μεταφορας για να δω κ αλλα μερη περα απο εδιμβουργο, γτ φημιζεται για τα φυσικα της τοπια τα οποια τα βλεπεις βγαινοντας παραεξω απο τα ορια της πολης...
Δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις τρενα και λεωφορεια σε χωρα με αψογο δικτυο.
Φυσικα θα δεις λιγοτερα απο ο,τι με το αυτοκινητο.
Επισης τα αγγλικα τρενα ειναι τοσο ακριβα που η οργανωμενη εκδρομη δεν φανταζει τοσο κακη ιδεα.
Αρα μην απορριπτεις κατι που θες πολυ πριν το ψαξεις. Εχει flixbus απο πολη σε πολη απο 3 ευρω.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ας ρίξω μία σύγκριση μιας που έτυχε να κάνω Αύγουστο Λονδίνο (για 2η φορά) και Σεπτέμβριο Σκωτία χωρίς αυτοκίνητο (ακριβώς επειδή η παρέα φοβότανε την ανάποδη οδήγηση).

Βασικά όπως λένε και οι άλλοι είναι το τι θέλεις. Εμένα το Λονδίνο με μαγεύει και θα πήγαινα any day πχ. Λίγο το ότι πράγματι βλέπεις ότι έβλεπες σε βιβλιά μικρό, λίγο που γουστάρω τις μεγάλες πόλεις και τους ουρανοξύστες, λίγο το ότι σε τέτοια μεγέθη πόλεων θα βρεις τα πάντα (και πάρκα, και λόφους, και πιο ήσυχες γωνιές, και 38 στυλ αρχιτεκτονικής ξέρωγω).
Και είναι εύκολα (αν και ίσως χρονοβόρα λόγω μεγεθών) ταξιδεύσιμο. Μετρό-dlr-λεωφορεία-πόδια, όλα βγαίνουν εύκολα.

Η Σκωτία από την άλλη (για την ακρίβεια το Εδιμβούργο και ένα daytrip με εκδρομολεωφορείο που κάναμε από εκεί και προς τα πάνω μέχρι Ινβερνες, γιατί Γλασκώβη ομολογώ την βρήκα αδιάφορη) επίσης με μάγεψε και θέλω να ξαναπάω.
Αυτό το στυλ αρχιτεκτονικής που είδα Εδιμβούργο δεν το έχω ξαναδει (ούτε στα παλαιότερα κτίρια του Λονδίνου) και αν σου αρέσει αυτό το μουντό vibe το Εδιμβούργο θα στο δώσει σίγουρα περισσότερο από το Λονδίνο.
Αντίστοιχα η φύση Σκωτίας είναι μαγευτική και θες ώρα για να τη χαζέψεις.
Δυστυχώς με τα μέσα ή ακόμα και με εκδρομολεωφορείο όπως το έκανα εγώ, αυτή η δυνατότητα δεν σου δίνεται τόσο και ενδεχομένως σε κουράζει.

Με εκκίνηση Εδιμβούργο και επιστροφή εκεί δηλαδή, είχαμε 14 ώρες στο δρόμο εκ των οποίων οι ~3μιση μόνο ήταν σε στάσεις. Υπήρχαν πολλά σημεία της διαδρομής που έλεγα "ρε γαμώτο, με αμάξι θα μπορούσαμε να αράξουμε λίγο σε αυτό το πάρκινγκ να χαζέψουμε/βγάλουμε φωτό τα τοπία".
Αυτή είναι η φάση του εκδρομολεωφορείου δυστυχώς.
Αν αντίστοιχα προσπαθούσες να το κάνεις με τρένο, θα έφτανες στους σταθμούς και θα δυσκολευόσουν να πας παραπέρα ώστε να δεις την ενδιαφέρουσα φύση.

Συνεπώς, από την εμπειρία μου, αν διαλέξεις να πας για Σκωτία χωρίς αμάξι, βάλε κυρίως Εδιμβούργο, βάλε νύχτα Ινβερνέςς ώστε το εκδρομολεωφορείο να έχει εκκίνηση από εκεί και ελάχιστη (ή καθόλου Γλασκώβη).
Αν όμως πιστεύεις ότι θα σου αρέσει η φάση μεγαλούπολης του Λονδίνου, πήγαινε ασυζητητί εκεί.

Για να το πω κι αλλιώς, για τα λεφτά που θα δώσεις (που πιθανώς θα είναι παραπάνω για Σκωτία), στο Λονδίνο θα πάρεις το 100% της εμπειρίας ενώ στην εκδοχή Σκωτία χωρίς αμάξι όχι.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
81
Likes
67
Ας ρίξω μία σύγκριση μιας που έτυχε να κάνω Αύγουστο Λονδίνο (για 2η φορά) και Σεπτέμβριο Σκωτία χωρίς αυτοκίνητο (ακριβώς επειδή η παρέα φοβότανε την ανάποδη οδήγηση).

Βασικά όπως λένε και οι άλλοι είναι το τι θέλεις. Εμένα το Λονδίνο με μαγεύει και θα πήγαινα any day πχ. Λίγο το ότι πράγματι βλέπεις ότι έβλεπες σε βιβλιά μικρό, λίγο που γουστάρω τις μεγάλες πόλεις και τους ουρανοξύστες, λίγο το ότι σε τέτοια μεγέθη πόλεων θα βρεις τα πάντα (και πάρκα, και λόφους, και πιο ήσυχες γωνιές, και 38 στυλ αρχιτεκτονικής ξέρωγω).
Και είναι εύκολα (αν και ίσως χρονοβόρα λόγω μεγεθών) ταξιδεύσιμο. Μετρό-dlr-λεωφορεία-πόδια, όλα βγαίνουν εύκολα.

Η Σκωτία από την άλλη (για την ακρίβεια το Εδιμβούργο και ένα daytrip με εκδρομολεωφορείο που κάναμε από εκεί και προς τα πάνω μέχρι Ινβερνες, γιατί Γλασκώβη ομολογώ την βρήκα αδιάφορη) επίσης με μάγεψε και θέλω να ξαναπάω.
Αυτό το στυλ αρχιτεκτονικής που είδα Εδιμβούργο δεν το έχω ξαναδει (ούτε στα παλαιότερα κτίρια του Λονδίνου) και αν σου αρέσει αυτό το μουντό vibe το Εδιμβούργο θα στο δώσει σίγουρα περισσότερο από το Λονδίνο.
Αντίστοιχα η φύση Σκωτίας είναι μαγευτική και θες ώρα για να τη χαζέψεις.
Δυστυχώς με τα μέσα ή ακόμα και με εκδρομολεωφορείο όπως το έκανα εγώ, αυτή η δυνατότητα δεν σου δίνεται τόσο και ενδεχομένως σε κουράζει.

Με εκκίνηση Εδιμβούργο και επιστροφή εκεί δηλαδή, είχαμε 14 ώρες στο δρόμο εκ των οποίων οι ~3μιση μόνο ήταν σε στάσεις. Υπήρχαν πολλά σημεία της διαδρομής που έλεγα "ρε γαμώτο, με αμάξι θα μπορούσαμε να αράξουμε λίγο σε αυτό το πάρκινγκ να χαζέψουμε/βγάλουμε φωτό τα τοπία".
Αυτή είναι η φάση του εκδρομολεωφορείου δυστυχώς.
Αν αντίστοιχα προσπαθούσες να το κάνεις με τρένο, θα έφτανες στους σταθμούς και θα δυσκολευόσουν να πας παραπέρα ώστε να δεις την ενδιαφέρουσα φύση.

Συνεπώς, από την εμπειρία μου, αν διαλέξεις να πας για Σκωτία χωρίς αμάξι, βάλε κυρίως Εδιμβούργο, βάλε νύχτα Ινβερνέςς ώστε το εκδρομολεωφορείο να έχει εκκίνηση από εκεί και ελάχιστη (ή καθόλου Γλασκώβη).
Αν όμως πιστεύεις ότι θα σου αρέσει η φάση μεγαλούπολης του Λονδίνου, πήγαινε ασυζητητί εκεί.

Για να το πω κι αλλιώς, για τα λεφτά που θα δώσεις (που πιθανώς θα είναι παραπάνω για Σκωτία), στο Λονδίνο θα πάρεις το 100% της εμπειρίας ενώ στην εκδοχή Σκωτία χωρίς αμάξι όχι.
Ναι τελικά αυτό που έχω σκεφτεί είναι πως αν πάω Σκωτία θα το κάνω οργανωμένα με γκρουπ για 7-8 μέρες...αν πάω Λονδίνο θα κλείσω μόνη μου ατομικά....Αν μου βγει το budget θα προτιμήσω Σκωτία, αλλιώς για πιο οικονομικη επιλογή το Λονδίνο.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
30
Likes
57
Συμφωνώ ότι το Λονδίνο και η Σκωτία είναι δύο διαφορετικού τύπου ταξίδια. Πήγαμε οικογενειακώς μια εβδομάδα στη Σκωτία το καλοκαίρι και κινηθήκαμε παντού με το τρένο και λίγο λεωφορείο. Σαφώς το αυτοκίνητο δίνει άλλη ελευθερία, αλλά και το τρένο έχει τη χάρη του και έχει πολλές διαδρομές εξαιρετικής ομορφιάς. Εμείς πήραμε το Spirit of Scotland travel pass https://www.scotrail.co.uk/tickets/combined-tickets-travel-passes/spirit-of-scotland
και είχαμε ελευθερία επιλογών. Είναι εύκολο να οργανωθεί ένα ατομικό ταξίδι.
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
30
Likes
57
Δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις τρενα και λεωφορεια σε χωρα με αψογο δικτυο.
Φυσικα θα δεις λιγοτερα απο ο,τι με το αυτοκινητο.
Επισης τα αγγλικα τρενα ειναι τοσο ακριβα που η οργανωμενη εκδρομη δεν φανταζει τοσο κακη ιδεα.
Αρα μην απορριπτεις κατι που θες πολυ πριν το ψαξεις. Εχει flixbus απο πολη σε πολη απο 3 ευρω.
Έχει πάντως και πολλές επιλογές σε rail passes που μειώνουν το κόστος.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
52
Likes
122
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το Λονδίνο έχει πολλά να δώσει, η Σκωτία ολόκληρη το ίδιο. Και μόνο τις ''πρωτεύουσες'' να συγκρίναμε όμως εγώ θα ψήφιζα Σκωτία λόγω Εδιμβούργου που απλά το λάτρεψα, αν προσθέσεις και λίγη φύση, κάποιο κάστρο κλπ ακόμα καλύτερα. Πάντως ακόμα κι αν περιοριστείς σε δυο τρία μέρη εκτός πόλης για μένα μια καλή γεύση της περιοχής μπορείς να πάρεις.
Οχι βέβαια πως θα είναι άσχημα αν καταλήξεις στο Λονδίνο, ολοι λίγο πολύ έχουν κατά νου κάποτε να πάνε.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Συμφωνώ ότι το Λονδίνο και η Σκωτία είναι δύο διαφορετικού τύπου ταξίδια. Πήγαμε οικογενειακώς μια εβδομάδα στη Σκωτία το καλοκαίρι και κινηθήκαμε παντού με το τρένο και λίγο λεωφορείο. Σαφώς το αυτοκίνητο δίνει άλλη ελευθερία, αλλά και το τρένο έχει τη χάρη του και έχει πολλές διαδρομές εξαιρετικής ομορφιάς. Εμείς πήραμε το Spirit of Scotland travel pass https://www.scotrail.co.uk/tickets/combined-tickets-travel-passes/spirit-of-scotland
και είχαμε ελευθερία επιλογών. Είναι εύκολο να οργανωθεί ένα ατομικό ταξίδι.

Καλημέρα!!! Είσαι ο άνθρωπός μου!!! Θα πάμε οικογενιακώς τον Μάϊο (5 βράδυα). Μπορείς να μου πεις περίπου το πρόγραμμα που ακολουθήσατε? Κάποια άχαστα πράγματα? Ενδιαφέρον το scotland travel pass. Ο,τι θεωρείς χρήσιμο εν πάσει περιπτώσει.... ευχαριστώ πολύ!!!
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
30
Likes
57
Καλημέρα!!! Είσαι ο άνθρωπός μου!!! Θα πάμε οικογενιακώς τον Μάϊο (5 βράδυα). Μπορείς να μου πεις περίπου το πρόγραμμα που ακολουθήσατε? Κάποια άχαστα πράγματα? Ενδιαφέρον το scotland travel pass. Ο,τι θεωρείς χρήσιμο εν πάσει περιπτώσει.... ευχαριστώ πολύ!!!
Μείναμε 2 βράδια Γλασκώβη, 3 Inverness και 2 Εδιμβούργο. Το πρόγραμμά μας ήταν λίγο "τρεχάτο" αλλά είμαστε όλοι ενήλικες οπότε βγήκε. Στη Γλασκώβη θεωρώ τη Νεκρόπολη must, από εκεί κάναμε τη διαδρομή με το τρένο μέχρι το Oban. Highlight για εμάς ήταν το Inverness, επειδή προτιμάμε τις πιο μικρές πόλεις. Πήγαμε στη Loch Ness και Urquhart Castle, ημερήσια στο Isle of Skye και στο πολύ ωραίο Dunrobin Castle. Το Εδιμβούργο είναι πάντα ωραίο. Στο travel pass συμπεριλαμβάνονται και κάποια λεωφορεία, το τραμ του Εδιμβούργου και το μετρό της Γλασκώβης. Για ό,τι άλλο μπορείς να μου στείλεις μήνυμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.088
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom