Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

dimitra_fra

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας!!!
Έχω διαβάσει πολλά για το Λονδίνο...κλείσαμε να πάμε αρχές Φεβρουαρίου για 3-4 μερούλες!!!Έχω κάποιες ερωτήσεις...

1. Για ξενοδοχείο λέμε το Best Western Burns Hotel στην περιοχή Earl's Court.Συμφωνείτε?Είναι όπως και τα υπόλοιπα της αλυσίδας?
2.Θέλουμε να επισκεφτούμε τα εξής...British museum,Tower Bridge,Madame Tussauds,Big Ben,Buchingham Palace,London Eye,κάποιο γήπεδο,από πάρκα..λέμε για Hyde Park και από αγορές..covent garden...harrods!Η ερώτηση είναι τα προλαβαίνουμε όλα αυτά?Σε ποιά αξίζει να μπούμε και σε ποιά ειναι οκ και μια φωτο?
3.Θα προτείνατε να βγάλουμε τηνTravelcard?Την απλή ή την άλλη που σου δίνει και ελεύθερη είσοδο σε διάφορα?Και για πόσες μέρες?3 ή 6?

Φτάνουμε Πέμπτη απόγευμα και φεύγουμε Δευτέρα μεσημέρι.:roll:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Tα εχετε ηδη κλεισει ?:D
 

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για το ξενοδοχείο δεν ξέρω να σου πω. Σαν περιοχή η Earl's Court βολεύει είναι κοντά σε πολλά και κοντά από το κέντρο. Εγώ θα σου έλεγα αν δεν τα έχεις κλείσει ακόμα καλύτερα είναι 6 μέρες εγώ είχα πάει 7 και πάλι δεν είδα όλα όσα ήθελα. Γενικά τα μουσεία στο Λονδίνο δεν έχουν είσοδο πάντως όποτε δεν ξέρω κατά ποσό σε συμφέρει η κάρτα. Για τις μετακινήσεις σου μπορείς να βγάλεις κάρτα του μετρό ανάλογα με τις μέρες που τελικά θα κάτσεις. Μην χάσεις και το μουσείο φυσικής ιστορίας !!! μπες Λονδίνο - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια θα βρεις ότι χρειάζεσαι !
 

dimitra_fra

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι, τα κλείσαμε ήδη....βασικά το ξενοδοχείο το βρήκαμε προσφορά από ενα φίλο μας που δουλεύει σε ταξιδιωτικό γραφείο...κανονικά έχει 140 το δίκλινο και το βρήκαμε 75.

Μακάρι να μπορούσαμε για παραπάνω αλλά δεν παίζουν ούτε money ούτε άδεια..οπότε δεν πειράζει.Ωραία θα κοιτάξω και αυτη την καρτα που μου λες...ευχαριστω!!!!

Κάτι άλλο..φτάνουμε στο Gatwick...από εκεί,μπορούμε να φυγουμε είτε με τρένο(40 λεπτα)..είτε λεωφορείο(1,5 ωρα) είτε το gatwick express(30 λεπτά)?Όλα αυτά φτάνουν μέχρι το σταθμό victoria και μετα για να παμε earl's court παίρνουμε μετρο?Καλά τα έχω καταλάβει?
 

pkasta

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Αν εισαστε 4 ατομα συμφερει το gatwick express γιατι πληρωνεις για δυο και ταξιδευουν 4 ατομα με 57 λιρες πηγαινε - ελα.:clap:
 

pkasta

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Τωρα ειδα, την ιδια περιοδο περιπου θα παω κι εγω 03/02 με 08/02, εμεις κλεισαμε στο Hyde park κοντα με 285 λιρες μεσω του hrs.
Λες να ταξιδευουμε μαζι?Εμεις παμε με easyjet.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Γειά σας!!!
1. Για ξενοδοχείο λέμε το Best Western Burns Hotel στην περιοχή Earl's Court.Συμφωνείτε?Είναι όπως και τα υπόλοιπα της αλυσίδας?
Όχι δεν συμφωνούμε... το Earls Court και αδιάφορη περιοχή είναι και μακριούτσικα... αλλά από την στιγμή που το έχεις κλείσει τι ρωτάς?

2.Θέλουμε να επισκεφτούμε τα εξής...British museum,Tower Bridge,Madame Tussauds,Big Ben,Buchingham Palace,London Eye,κάποιο γήπεδο,από πάρκα..λέμε για Hyde Park και από αγορές..covent garden...harrods!Η ερώτηση είναι τα προλαβαίνουμε όλα αυτά?Σε ποιά αξίζει να μπούμε και σε ποιά ειναι οκ και μια φωτο?
Αν είσαι κάτω από 20 ετών πήγαινε στο Tussauds και στο London Eye... αν τα καβατζάρισες ψάξου για κάτι καλύτερο... αυτά τα δύο είναι ή για πιτσιρίκια ή για βλαχάκια... στο παλάτι θες δεν θες δεν μπορείς να πας, εκτός αν έχεις πρόσκληση από την βασίλισσα... από Μουσεία πήγαινε Βρετανικό και στις δυο Τate... το Coven Garden είναι η επιτομη του tourist trap... στο Harrods τι να πας να κάνεις? να δεις το άγαλμα της Diana? Φλεβάρη μηνα δεν έχει εκπτώσεις και τα πάντα είναι πανάκριβα... για αγορές ψάξου για την Spitalfields και την Βorough...

3.Θα προτείνατε να βγάλουμε τηνTravelcard?Την απλή ή την άλλη που σου δίνει και ελεύθερη είσοδο σε διάφορα?Και για πόσες μέρες?3 ή 6?
Όχι να βγάλεις oyster...

Γενικά σε κόβω άσχετη με όλα τα κουλά που ρωτάς... κάτσε λοιπόν διάβασε... και βιβλία και πολλές πληροφορίες που έχουν γραφεί εδώ μέσα, γιατί αλλιώς σε βλέπω τσάμπα να πηγαίνεις...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Πολύ χρήσιμο site που θα βρεις πολλές απαντήσεις

Visit London - Official City Guide & London Hotels

Όχι δεν συμφωνούμε... το Earls Court και αδιάφορη περιοχή είναι και μακριούτσικα... αλλά από την στιγμή που το έχεις κλείσει τι ρωτάς?
Είναι όμως αρκετά κοντά στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Chelsea και πρώτης τάξης ευκαιρία να αποφύγει το αδιαφορο Τισό

Στα Harrods να πας για να παρεις μπρελοκάκι με το αρκουδάκι τους !!!!!

Διάβασε ....διάβασε .......
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Προσωπική μου άποψη είναι να μην πάρεις το Gatwick express. Είναι πάρα πολύ ακριβό σε σχέση με το απλό τρένο και γλιτώνεις απλώς 5-10 λεπτά. Για μένα δεν αξίζει με τίποτα!Πάρε το κανονικό τρένο. Για λεωφορείο δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι είναι υπερβολικά αργό!

Το Tessaude δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αλλά σε άλλους αρέσει. Εντάξει μπορείς να κάνεις χαβαλέ έχει πλάκα!Είναι θέμα γούστου! Το London Eye ήταν ωραίο από την άποψη ότι βλέπεις από ψηλά το Λονδίνο, όχι κάτι άλλο.

Να περάσεις τέλεια ό,τι κι αν κάνεις!
 

dimitra_fra

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
pkasta ναι μάλλον μαζί θα πετάμε..με easy

Για το ξενοδοχείο ρώτησα αν είναι καλό για την περιοχή ξέρω μου την πρότειναν πολλοί και ρωτάω γιατί εχουμε κάνει κράτηση και μπορούμε να το ακυρώσουμε.Το παλάτι ξέρω οτι είναι κλειστό αυτούς τους μήνες..όπως τους περισσότερους άλλωστε,απλά θέλουμε να δούμε την αλλαγή φρουράς την Κυριακή το πρωί.Όσο για όλα τα άλλα εχω διαβάσει διάφορα πιο ψαγμένα όπως λες,αλλά σαν πρώτη φορα λεω να παω στα πιο γνωστά..αν μου αρέσει και ξαναπάω θα ψάξω τα άλλα που λες..Ευχαριστώ πολύ πάντως!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πάντως να ξέρεις ότι αν δεν έχει καλό καιρό, η αλλαγή φρουράς δεν γίνεται!
 

dimitra_fra

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
di travel....ναι μάλλον για τρενάκι μας κόβω..μια χαρά ακούγεται!!!
nenena..οκ ευχαριστώ,αυτό δεν το ήξερα...έχω ακόμα 2 μήνες..θα τα βρω..:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom