Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
και για την oyster απο το σταθμο μπορω να αρχισω να τη φορτωνω με 5 λιρες και μετα οσο θελω? θα μενουμε κοντα στο london eye οποτε δεν θελω να ειμαι συνεχεια στο μετρο θελουμε να τη περπατισουμε τη πολη
5 λίρες θες μόνο για να σου τη δώσουν. Επίσης με 5 λίρες ίσως δεν βγάλεις τη μέρα.
Χρήματα μην αλλάξεις, πιστωτική ή να τραβήξεις απευθείας από κάποιο atm.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες!

Να σας ρωτήσω κάτι: Φτάνω 30/11 στο Gatwick και με δεδομένα τα προβλήματα στο σιδηροδρομικό δίκτυο, σκέφτομαι να πάρω λεωφορείο. Θεωρείτε πιο αξιόπιστη την easybus ή την terravision; Και το κυριότερο, από τη στιγμή που θα προσγειωθούμε μέχρι να πάρουμε βαλίτσα και να βρεθούμε στο Terminal South ή North, πόση ώρα να υπολογίζουμε ότι θα μας πάρει;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες!

Να σας ρωτήσω κάτι: Φτάνω 30/11 στο Gatwick και με δεδομένα τα προβλήματα στο σιδηροδρομικό δίκτυο, σκέφτομαι να πάρω λεωφορείο. Θεωρείτε πιο αξιόπιστη την easybus ή την terravision; Και το κυριότερο, από τη στιγμή που θα προσγειωθούμε μέχρι να πάρουμε βαλίτσα και να βρεθούμε στο Terminal South ή North, πόση ώρα να υπολογίζουμε ότι θα μας πάρει;
Τι προβληματα εχει το δικτυο στις 30/11?
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Έχει κοπεί η σύνδεση του thameslink μετά τη London bridge. Η Victoria όμως δουλεύει κανονικά
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Έχει κοπεί η σύνδεση του thameslink μετά τη London bridge. Η Victoria όμως δουλεύει κανονικά
Από τις 24/12/2015 στις 23:00' έως τις 4/1/2016.
Από το αεροδρόμιο του Gatwick έως την Victoria και την London Bridge ένα τμήμα της διαδρομής θα γίνεται με λεωφορείο και το υπόλοιπο με τραίνο.
http://www.nationalrail.co.uk/service_disruptions/108658.aspx
Ίσως είναι καλύτερα να προτιμήσει κάποιος τη λύση του λεωφορείου (easybus, Terravision ή National Express).
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
H easybus έχει προσφορές (1,95 λίρα η διαδρομή) και σκέφτομαι να επωφεληθώ, οπότε θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει στα εξής:

1) Πόση περίπου ώρα να υπολογίζω από τη στιγμή της προσγείωσης στο Gatwick μέχρι να πάρω βαλίτσα, να υποστώ τον απαραίτητο έλεγχο και να βρεθώ στον Gatwick South σταθμό;
2) Στο σταθμό West Brompton θα υπάρχουν χάρτινες travelcard? Νομίζω στο χάρτη έχει το σηματάκι των τρένων αλλά θέλω επιβεβαίωση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
@kill_bill

1) Δεν μπορεί να σου απαντήσει κάποιος με σιγουριά και ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα μάλλον ο έλεγχος θα είναι πιο αυστηρός. Μου έτυχε μέσα με μιση ώρα να ξεμπερδέψω αλλα έτυχε και περίπου μια ώρα.
2) Ναι θα υπάρχουν αλλα νομίζω οτι δεν έχει γκισέ μόνο μηχανήματα οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με τα κουπόνια σε περίπτωση που θέλεις να πάρεις απο εκει. Καλό είναι να σου απαντήσει και άλλος για σιγουριά σε αυτή την ερώτηση.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
H easybus έχει προσφορές (1,95 λίρα η διαδρομή) και σκέφτομαι να επωφεληθώ, οπότε θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει στα εξής:

1) Πόση περίπου ώρα να υπολογίζω από τη στιγμή της προσγείωσης στο Gatwick μέχρι να πάρω βαλίτσα, να υποστώ τον απαραίτητο έλεγχο και να βρεθώ στον Gatwick South σταθμό;
2) Στο σταθμό West Brompton θα υπάρχουν χάρτινες travelcard? Νομίζω στο χάρτη έχει το σηματάκι των τρένων αλλά θέλω επιβεβαίωση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
1. Μία ώρα υπολόγιζε χοντρικά. Αλλά τώρα δεν ξέρω αν θα έχουν τίποτα επιπλέον ελέγχους.
2. Ναι μπορείς να βγάλεις.
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Hugin και jimp σας ευχαριστώ πολύ!

Τα voucher για το 2 for 1 σκοπεύω να τα έχω εκτυπωμένα από εδώ.
 

isavella

Member
Μηνύματα
133
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία - Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΝYC - ΠΕΡΟΥ
Υπάρχει νεότερο για δείπνο στο shard?? έχει πάει κανείς;

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι φρόνιμο τώρα με τα νέα δεδομένα!
 

perixvra

Member
Μηνύματα
312
Likes
215
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Hugin και jimp σας ευχαριστώ πολύ!

Τα voucher για το 2 for 1 σκοπεύω να τα έχω εκτυπωμένα από εδώ.
Μπορεις να τα εκτυπωσεις πριν αγορασεις την καρτα;
Αν γινεται σκεφτομαι να τα εκτυπωσω απο εδω και οταν φθασω Λονδινο να παρω την καρτα.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Μπορεις να τα εκτυπωσεις πριν αγορασεις την καρτα;
Αν γινεται σκεφτομαι να τα εκτυπωσω απο εδω και οταν φθασω Λονδινο να παρω την καρτα.
Μπορείς είτε να τα ζητήσεις από το σιδηροδρομικό σταθμό που θα αγοράσεις την κάρτα είτε να τα εκτυπώσεις απο εδώ πριν φύγεις επιλέγοντας τα αξιοθέατα που θέλεις να επισκεφθείς.
https://www.daysoutguide.co.uk/faqs
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.969
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom