Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κ ακομα μια κουτη ερωτηση! Ειναι προυποθεση για να παρω τα εισιτηρια 2for1 να ταξιδευω με τρενο??
Προυπόθεση είναι να έχεις εισιτήρια για τρένο.Συμπεριλαμβάνονται και το gatwick express και το stansted express.Εχουν γραφτεί αρκετές λεπτομέρειες για αυτη την προσφορα και δεν ειμαι ειδικός να στα εξηγήσω αναλυτικά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Προυπόθεση είναι να έχεις εισιτήρια για τρένο.Συμπεριλαμβάνονται και το gatwick express και το stansted express.Εχουν γραφτεί αρκετές λεπτομέρειες για αυτη την προσφορα και δεν ειμαι ειδικός να στα εξηγήσω αναλυτικά.
όχι δεν είναι προυπόθεση να ταξιδέψεις με τρένο. Υπάρχει σχετικό τόπικ που τα έχουμε γράψει, τσέκαρε μία και αν έχεις ακόμα ερωτήσεις ξαναρωτάς.
 

annouk

Member
Μηνύματα
9
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Πραγα η Ιταλια
καλησπέρα σε όλους!!Την επόμενη εβδομάδα με το καλό θα ταξιδέψουμε και εμείς Λονδίνο για ρπώτη φορά. Ότι υπάρχει απο θέματα για Λονδίνο τα έχω διαβάσει οπότε δεν θα κουράσω...θα πάμε συνολικά 6 ημέρες λονδίνο.οι 5 γεμάτες καθώς φτάνουμε πολύ πρωι και η 6η κουτσουρεμένη. Δε σας αναλυω ολο το προγραμμα που εχω φτιαξει μονο καποιες ερωτησεις συγκεκριμενες θα κανω.

και ξεκινώ:

1. Για πρώτη φορά θεωρείτε οτι πρέπει οπωσδήποτε να βαλω στο προγραμμα το Greenwitch?Θεωρώ οτι περισσεύει να αφιερώσουμε ενα πρωι εκει αλλά δε ξερω αν αξίζει η εαν ειναι τουριστική παγίδα.

2. Για να κανουμε φθηνη κρουαζιερα στον Ταμεση -ανεξαρτήτως Greenwitch- πως μπορουμε να παμε?είχα διαβασει καπου οτι δεν αξιζει να πας με τα τουριστικά πλοιαρια και οτι μπορεις να πας με καποια συγκεκριμενα που παρέχουν κ εκπτωση στους κατοχους travelcard. Γενικα κρουαζιερα σε ταμεση με φαγητο ειναι τουριστοπαγιδα?γιατι σαν ιδεα ειναι ομορφη.

3. στα churchil war rooms εχετε παει?εαν ναι πως τα ειδατε αξιζει?

4. θέλουμε να παμε η για φαγητο η για ποτο η για καφε σε ουρανοξυστες.αλλά εχω μπερδευτει. Oxo tower, Aqua Shard, sky garden?? ποιο απο τα 3 προτεινετε?

5. Κενσινγκτον παλατι αξιζει η εισοδος?Γενικα θελουμε να περπαησουμε το Hyde park πολυ, βεβαια πρεπει ναναι τεραστιο..

6. τε γνωστα κοκκινα λεωφορεια με την ανοιχτη οροφη ειναι κλασσικα λεωφορεια η τουριστολεωφορεια?δεν το εχω ξεκαθαρισει..

Αυτα προς το παρον.θα σας ημουν ευγνωμων εαν απαντουσε καποιος που να ξερει κατι απο αυτα.

για μιουζικαλ πχ. the cats εισιτηρια φθηνα θα ψαξουμε στα κιοσκια της leicester sq.το θεμα μου ειναι που παιζονται αυτα?και γενικα υπαρχει καποια παραγωγη πυο ξεχωριζει?δε με ενδιαφερει απλα να δω κατι, αφου θα δουμε ομως να δουμε κατι καλο.
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
καλησπέρα σε όλους!!Την επόμενη εβδομάδα με το καλό θα ταξιδέψουμε και εμείς Λονδίνο για ρπώτη φορά. Ότι υπάρχει απο θέματα για Λονδίνο τα έχω διαβάσει οπότε δεν θα κουράσω...θα πάμε συνολικά 6 ημέρες λονδίνο.οι 5 γεμάτες καθώς φτάνουμε πολύ πρωι και η 6η κουτσουρεμένη. Δε σας αναλυω ολο το προγραμμα που εχω φτιαξει μονο καποιες ερωτησεις συγκεκριμενες θα κανω.

και ξεκινώ:

1. Για πρώτη φορά θεωρείτε οτι πρέπει οπωσδήποτε να βαλω στο προγραμμα το Greenwitch?Θεωρώ οτι περισσεύει να αφιερώσουμε ενα πρωι εκει αλλά δε ξερω αν αξίζει η εαν ειναι τουριστική παγίδα.

2. Για να κανουμε φθηνη κρουαζιερα στον Ταμεση -ανεξαρτήτως Greenwitch- πως μπορουμε να παμε?είχα διαβασει καπου οτι δεν αξιζει να πας με τα τουριστικά πλοιαρια και οτι μπορεις να πας με καποια συγκεκριμενα που παρέχουν κ εκπτωση στους κατοχους travelcard. Γενικα κρουαζιερα σε ταμεση με φαγητο ειναι τουριστοπαγιδα?γιατι σαν ιδεα ειναι ομορφη.

3. στα churchil war rooms εχετε παει?εαν ναι πως τα ειδατε αξιζει?

4. θέλουμε να παμε η για φαγητο η για ποτο η για καφε σε ουρανοξυστες.αλλά εχω μπερδευτει. Oxo tower, Aqua Shard, sky garden?? ποιο απο τα 3 προτεινετε?

5. Κενσινγκτον παλατι αξιζει η εισοδος?Γενικα θελουμε να περπαησουμε το Hyde park πολυ, βεβαια πρεπει ναναι τεραστιο..

6. τε γνωστα κοκκινα λεωφορεια με την ανοιχτη οροφη ειναι κλασσικα λεωφορεια η τουριστολεωφορεια?δεν το εχω ξεκαθαρισει..

Αυτα προς το παρον.θα σας ημουν ευγνωμων εαν απαντουσε καποιος που να ξερει κατι απο αυτα.
1. Αξίζει, ωραίο πάρκο και ωραία θέα προς canary warf. Αν δεν σας ενδιαφέρει το αστεροσκοπείο μην μπείτε μέσα. Όπως κατεβαίνετε μπορείτε να περάσετε από greenwich university και να δείτε το chapel του Old Naval Collage(είναι και δωρεάν), στη συνέχεια να δείτε και το Cutty Sark.

2. Συνδυάζοντας τα παραπάνω που λες για κρουαζιέρα μπορείς να κάνεις το εξής. Να πας βόλτα στο greenwich με το DLR και στην επιστροφή να πάρεις το λεγόμενο river bus από τη Greenwich Pier. Στον παρακάτω χάρτη είναι η μαύρη γραμμή https://tfl.gov.uk/maps/river . Γενικά έκπτωση στις εντονες γραμμές, στις RB κάτι, έχεις και με την Oyster και με την travelcard.

3. Ναι, υπάρχει και στις προσφορές 2for1.

4. Δεν πίνω αλλά καλύτερη θέα από Shard. Για δωρεάν skygarden αλλά έκεί που είναι το μπαρ είναι κάπως περίεργα.Ας μιλήσει κάποιος που το ξέρει καλύτερα.

5. Μόνο από έξω για φωτογραφίες με τέτοια κούραση που θα έχεις από hyde park.

6. Με την ανοιχτή οροφή είναι τα τουριστικά. Δεν χρειάζεται όμως να πάρεις αυτά. Μπορείς να πάρεις π.χ το 9 ή το 11 που περνάνε από πολλά αξιοθέατα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
1. αξίζει να πας και σε συνδυασμό με Canary Wharf γίνεται μια ωραία ημερήσια...
2.δεν πιστεύω ότι αξιζει και κάνε αυτό που λέει ο Jimp
5. θα πας οπωσδήποτε Hyde Park, για Kesington εγω τουλάχιστον δεν μπήκα μέσα αλλά είχαν υπέροχους κήπους ήταν και πρωτομαγιά..
6. Ναι μπορείς να πάρεις διώροφα της γραμμής ...μια χαρά είναι..


για μιουζικαλ πχ. the cats εισιτηρια φθηνα θα ψαξουμε στα κιοσκια της leicester sq.το θεμα μου ειναι που παιζονται αυτα?και γενικα υπαρχει καποια παραγωγη πυο ξεχωριζει?δε με ενδιαφερει απλα να δω κατι, αφου θα δουμε ομως να δουμε κατι καλο.
Εγώ απο leicester sq. πήρα για το Φάντασμα της Όπερας με πολύ καλή έκπτωση για την ίδια μέρα, πλατεία 8 η 9 σειρά στο Her Majesty's ... απλά εκπληκτικό...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το aquashard αν και έχει καλύτερη θέα είναι πολύ θορυβώδες και χωρίς ατμόσφαιρα. Το walkie-talkie είναι δωρεάν για να δεις τους κήπους, ενώ το μέρος που βρίσκονται τα εστιατόρια-μπαρ δεν έχει ιδιαίτερη θέα καθώς είναι εσωτερικό του κτηρίου (με εξαίρεση κάτι τραπεζάκια στους κήπους).

Για τα μιούζικαλ κι εγώ για το Φάντασμα είχα την ίδια τύχη, βρίσκοντας σε μισή τιμή κεντρικότατες θέσεις, και μάλιστε 2-3 μέρες πριν. Να ξέρετε όμως ότι εξαρτάται από την μέρα και την εποχή για το αν θα βρείτε ή όχι. Επίσης οι τιμές ποικίλλουν από παράρτημα σε παράρτημα οπότε καλό είναι να κάνετε μια έρευνα αγοράς μεταξύ τους πρωτού αποφασίσετε.
ΥΓ. Αν θέλετε να δείτε το book of mormons η πρώτη σειρά κάθε παράστασης διατίθεται σε κληροτίδα σε αρκετά καλή τιμή. Αν πάτε στην μεσημεριανή της Τετάρτης έχετε μεγάλες πιθανότητες να κληρωθείτε.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Παιδια λιγη βοηθεια γιατι οι μερες πλησιαζουν κ δεν εχω φτιαξει ακομα προγραμμα! Γραφετε τοσα πολλα που εχω αγχωθει! Σε 4,5 μερες δεν θα προλαβω τιποτα μου φαινεται! Δεν ξερω ποσες ωρες να βαλω τα μουσεια.... Θελουμε σιγουρα Βρετανικο, Επιστημων να τα δουμε καλα καλα και λιγη ωρα Φυσικης Ιστοριας και λιγο tate! Απ οτι φαινεται δεν θα παμε κερινα... Το Φυσικης Ιστοριας ειναι τοσο μεγαλο οσο της ΝΥ? Εκει ειχαμε μεινει 5 ωρες! Ποσες ωρες χρειαζεται; Για Θεα, το shard εχει ουρα; ή ανεβαινεις ευκολα; Τελικα πρεπει να κλεισω απο πριν καποιο αξιοθεατο για να μην περιμενουμε σε ουρες; Μεχρι τωρα σε ολα τα ταξιδια ειχα σχεδιασμενα τα παντα... Τωρα πρωτη φορα δεν ευκαιρω να προετοιμαστω πολυ καλα ....
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αυτα διαβασα εδω οποτε το βγαλαμε εκτος...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Παιδια λιγη βοηθεια γιατι οι μερες πλησιαζουν κ δεν εχω φτιαξει ακομα προγραμμα! Γραφετε τοσα πολλα που εχω αγχωθει! Σε 4,5 μερες δεν θα προλαβω τιποτα μου φαινεται! Δεν ξερω ποσες ωρες να βαλω τα μουσεια.... Θελουμε σιγουρα Βρετανικο, Επιστημων να τα δουμε καλα καλα και λιγη ωρα Φυσικης Ιστοριας και λιγο tate! Απ οτι φαινεται δεν θα παμε κερινα... Το Φυσικης Ιστοριας ειναι τοσο μεγαλο οσο της ΝΥ? Εκει ειχαμε μεινει 5 ωρες! Ποσες ωρες χρειαζεται; Για Θεα, το shard εχει ουρα; ή ανεβαινεις ευκολα; Τελικα πρεπει να κλεισω απο πριν καποιο αξιοθεατο για να μην περιμενουμε σε ουρες; Μεχρι τωρα σε ολα τα ταξιδια ειχα σχεδιασμενα τα παντα... Τωρα πρωτη φορα δεν ευκαιρω να προετοιμαστω πολυ καλα ....
Μην αγχώνεσαι με τα Μουσεία, απλώς να τα συνδέσεις με την περιοχή που θα είσαι κάθε φορά, δλδ αφού κάνεις βόλτα στη σάουθ μπανκ μπαίνεις στην τέιτ δωρεάν και κάθεσαι όσο θέλεις χωρίς ουρές και φασαρία, το ίδιο με τη νάσιοναλ γκάλερι, με το βρετανικό και το φυσικής ιστορίας το οποίο ναι είναι εντυπωσιακό όπως της νέας υόρκης.
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Παιδια λιγη βοηθεια γιατι οι μερες πλησιαζουν κ δεν εχω φτιαξει ακομα προγραμμα! Γραφετε τοσα πολλα που εχω αγχωθει! Σε 4,5 μερες δεν θα προλαβω τιποτα μου φαινεται! Δεν ξερω ποσες ωρες να βαλω τα μουσεια.... Θελουμε σιγουρα Βρετανικο, Επιστημων να τα δουμε καλα καλα και λιγη ωρα Φυσικης Ιστοριας και λιγο tate! Απ οτι φαινεται δεν θα παμε κερινα... Το Φυσικης Ιστοριας ειναι τοσο μεγαλο οσο της ΝΥ? Εκει ειχαμε μεινει 5 ωρες! Ποσες ωρες χρειαζεται; Για Θεα, το shard εχει ουρα; ή ανεβαινεις ευκολα; Τελικα πρεπει να κλεισω απο πριν καποιο αξιοθεατο για να μην περιμενουμε σε ουρες; Μεχρι τωρα σε ολα τα ταξιδια ειχα σχεδιασμενα τα παντα... Τωρα πρωτη φορα δεν ευκαιρω να προετοιμαστω πολυ καλα ....
καλησπερα,
εγω για βρετανικο ειχα δεν ειχα κλεισει!! 15 λεπτα περιμενα και πηρα εισητηριο!! εκατσα 3 ωρες και ειδα αρκετα!!! επιστημων δεν πηγα!! φυσικης ιστοριασ ειναι παρα πολυ ωραιο!! θελει περιπου 2 ωρες!! τουλαχιστον εγω τοσο εκανα!! στα κερινα να πας!! ειναι παρα πολυ ωραια!! αλλα αν πασ να κλεισεις αλλιωσ θα εχεις θεμα με την ουρα!! ειχα κλεισει και μπηκα αμεσως1! αλλα αλλοι που δεν ειχαν περιμεναν σε μια τεραστια ουρα!!! καλα να περασεις!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Γιατί γράφεις με 2!! λες και είναι ΣΤΟΠ στο τηλεγράφημα;

Και δευτερον, από πότε υπάρχει εισητήριο για το Βρετανικό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom