Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλησπερα
Εκλεισα για 26 Απριλιου-1 Μαιου με easy jet για Λονδίνο Πολύ καλή τιμή 270 ευρώ μετ' επιστροφής 4 άτομα (2 ενήλικες, ένα 12χρονο και ενα 10χρονο). Έκλεισα επίσης με airbnb bayswater φατσα hyde park καθώς οι τιμές για ξενοδοχείο είναι πολύ ανεβασμένες min 250 euro τετράκλινο στο κέντρο.
Έχω τέσσερις ημέρες ολόκληρες. Οι ερωτήσεις μου πριν πάμε στις αναλύσεις για αξιοθέατα κ.λ.π. είναι οι ακόλουθες
Α) προσγειωνόμαστε 23:00 στο gatwick. Ποιές είναι όλες οι επιλογές πλην ταξί που έχω? Τρενο φαντάζομαι είναι το πιο γρήγορο για bayswater? Τα εισιτήρια είναι ξεχωριστά και δεν πάνε πακέτο με κάτι άλλο? (Εδώ εννοώ να κλείσω τρένο για λονδίνο και να πάρω 2-for-1 εισιτήρια για αξιοθέατα του Λονδίνου
B) η travel card εβδομαδιαια νομιζω συμφερει καλύτερα για ζώνες 1-2. Κερδίζω κάτι να την πάρω εκεί ή να μου την στείλουν εδώ χωρίς να ψάχνομαι βραδιάτικα για εισιτήρια?
C) υπάρχει καμια ιστορία για οικογένεια? Harry potter φαντάζομαι είναι must αλλά θα ήθελα να δω και άλλες προτάσεις για 12χρονα
D) θεωρώ (όπως και όταν πήγα οικογενειακά Παρίσι) δεν αξίζει london pass . London eye και madame T συμφέρει το πακετάκι που βγάζουνε?

Αυτά γι' αρχή.
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πρώτη φορά Αγγλία, Πρώτη φορά εξωτερικό...

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλο τον κόσμο εύχομαι.

Όπως λέει και ο τίτλος επιτέλους μαζί με την γυναίκα μου θα κάνουμε το πρώτο μας ταξίδι στο εξωτερικό..

Τα εισιτήρια κλείστηκαν για τις 21 Φεβρουαρίου με 3 Μαρτίου.. 10 γεμάτες μέρες θα μείνουμε στον Θείο, Θεία και ξαδέρφη... Τιμή των εισιτηρίων 220€ μαζί με τις θέσεις μας από την Easyjet.

Το σπίτι είναι στο Marlborough. Το Marlborough είναι μια όμορφη κωμόπολη. Έτσι βασικά βλέπουμε..

Οι ερωτήσεις που έχουμε είναι οι εξής. Αρχικά να πω πως από τι ξέρουμε το σπίτι είναι 2 ώρες για το μαγικό Λονδίνο.. Φυσικά δεν γίνεται να είμαστε κάθε μέρα εκεί.. Όμως σίγουρα το λιγότερο 2 φορές θα πάμε... Θέλουμε να μας πείτε τι ΔΕΝ πρέπει να χάσουμε από το Λονδίνο. Να πας πείτε που ΠΡΕΠΕΙ να φάμε με λογικές τιμές βέβαια.. Ξέρω οι επιλογές στο TripAdvisor είναι χιλιάδες αλλα καλύτερα να μας πείτε εσείς.

Εμείς έχουμε σκεφτεί ότι δεν θέλουμε να χάσουμε το μουσείο με τα κερινα ομοιώματα... Σωστά? Θα θέλαμε να ανέβουμε και στο London Eye αλλα νομίζω πως οικονομικά δεν θα το αντέξουμε και αυτό και το μουσείο..

Παρακαλούμε τα φώτα σας σε ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο. Ευχαριστούμε πάρα πολύ.
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Αν τα οικονομικά σας δεν επιτρέπουν πολλά αξιοθέατα με είσοδο το Λονδίνο είναι προορισμός με ένα σωρό μεγάλα και σημαντικά μουσεία δωρεάν. Βρετανικό,Μουσείο του Λονδίνου(έχει τα πάντα από παλαιολιθικά ευρήματα, στοιχεία για τους πρώτους κατοίκους του Λονδίνου,μέχρι ρούχα μερικών αιώνων πριν, άμαξες,μικροαντικείμενα,πληροφορίες για την καθημερινότητα στην πόλη σήμερα....), Φυσικής Ιστορίας,Βικτώρια και Άλμπερτ και πολλά άλλα.....Δεν αναφέρω καν πόσα μπορείτε να δείτε πληρώνοντας είσοδο.


Εστιατόρια άπειρα αλλά εφόσον λες πως έχετε θέμα οικονομικό, φθηνές λύσεις είναι οι διάφορες αγορές με street food από το Camden Market ως το Brixton....

DSC04910.JPG
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αν τα οικονομικά σας δεν επιτρέπουν πολλά αξιοθέατα με είσοδο το Λονδίνο είναι προορισμός με ένα σωρό μεγάλα και σημαντικά μουσεία δωρεάν. Βρετανικό,Μουσείο του Λονδίνου(έχει τα πάντα από παλαιολιθικά ευρήματα, στοιχεία για τους πρώτους κατοίκους του Λονδίνου,μέχρι ρούχα μερικών αιώνων πριν, άμαξες,μικροαντικείμενα,πληροφορίες για την καθημερινότητα στην πόλη σήμερα....), Φυσικής Ιστορίας,Βικτώρια και Άλμπερτ και πολλά άλλα.....Δεν αναφέρω καν πόσα μπορείτε να δείτε πληρώνοντας είσοδο.


Εστιατόρια άπειρα αλλά εφόσον λες πως έχετε θέμα οικονομικό, φθηνές λύσεις είναι οι διάφορες αγορές με street food από το Camden Market ως το Brixton....

View attachment 163759
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Αρχικά να πω πως δεν έχουμε τραγικό θέμα οικονομικο απλα δεν θα πάμε να φάμε και με 100€.. Όσες φορές πάμε Λονδίνο θα θέλαμε να φάμε σε κάποιο μαγαζί και όχι Fast Food. Με λίγα λόγια μια ενδιάμεση λύση... Γενικά θέλουμε να το ζήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε...

Τα μουσεία που είπες μπήκαν κατευθείαν στην λίστα μας. Κάποια απο αυτά που ξεχωρίζει ώστε να το βάλουμε ποιο πάνω από κάποιο άλλο?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Κοίτα όπως και να έχει το Βρετανικό είναι μοναδικό.Όχι πως θα το δείτε σε μία επίσκεψη,μία γεύση θα πάρετε...Τώρα για τα άλλα είναι και θέμα ενδιαφερόντων.Ας πούμε το μουσείο του Λονδίνου για μένα είναι πολύ ενδιαφέρον γιατί βλέπεις όλη του την ιστορία από την αρχαιότητα ως το σήμερα.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Λογω περιορισμένου χρονου δεν θα επισκεπτομουν καποιο μουσειο.
Το Βρετανικο για παραδειγμα θελει θέλει αρκετές ώρες για να πεις οτι κατι είδες.
Στα κέρινα δεν έχω πάει.

Προσωπικά θα έκανα τα εξής:

1. Βόλτα στο South Bank
Είτε ξεκινώντας απο το Big Ben και την Westmister Bridge και πηγαίνοντας ανατολικά όσο αντέξετε. Είτε ξεκινόντας απο Tower Bridge και Tower of London και πηγαίνοντας δυτικά όσο αντέξετε.

2. Camden Town (προσωπικά μου άρεσε πάρα πολυ!!)

3. Φαγητό σε κάποιο εστιατόριο στην Brick Lane.

4. Γρήγορο πέρασμα απο Trafalgar sq, Leicester sq και piccadilly και βόλτα στα μπαρ στο SOHO.

5. Ανάλογα απο ποιά μεριά θα ξεκινήστε στο South Bank και το τι δεν θα δείτε. Είτε να δείτε μεμονωμένα Big Ben που συνδιάζεται με το παλάτι του Buckingham και το London eye. Είτε μεμονωμένα Tower Bridge και Tower of London που συνδιάζεται με το νο3 που σου έγραψα πιο πάνω.

London Eye θα ανέβαινα, απλά ισως να έχει μεγάλη ουρά και αναμονή.

Θα πρότεινα να πάτε παραπάνω απο 2 φορές. Και εμείς έχουμε φίλους στο Cambridge και πάμε (περίπου ίδια απόσταση), αλλα λονδίνο πηγαίναμε σχεδόν κάθε μέρα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδιά από θέμα Internet στο κινητό τι μπορώ να κάνω? Στο κινητό έχω αρκετά GB μπορώ να τα χρησιμοποιήσω?
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Παιδιά από θέμα Internet στο κινητό τι μπορώ να κάνω? Στο κινητό έχω αρκετά GB μπορώ να τα χρησιμοποιήσω?
Θα πρέπει να συμβουλευτείς την εταιρεία κινητής που έχεις. Να ενημερωθείς για τις χρεώσεις περιαγωγής. Έχεις κάρτοκινητό? Συμβόλαιο? Εγώ που έχω wind W, χρησιμοποιώ δωρεάν το χρόνο ομιλίας και τα mb του πακέτου μου στις χώρες που είναι στη ζώνη 1 όπως το Ην. Βασίλειο. Λογικά το ίδιο ισχύει και στις άλλες εταιρείες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Παιδια κοιταω τις τιμες για το Μουσείο με τα Κέρινα Ομοιώματα εδω:

https://www.madametussauds.com/london/en/tickets/

Ποια ειναι η κανονικη τιμη γιατι μπερδευομαι. Επισης ας πουμε εδω:

Madame Tussauds + Coca-Cola London Eye --- Prices From £39

Ειναι η εισοδος στο μουσειο και εχει και το London Eye ? Η κανω λαθος ?

Ας πει καποιος αν αξίζει το μουσειο αυτο τα λεφτα του.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Παιδια κοιταω τις τιμες για το Μουσείο με τα Κέρινα Ομοιώματα εδω:

https://www.madametussauds.com/london/en/tickets/

Ποια ειναι η κανονικη τιμη γιατι μπερδευομαι. Επισης ας πουμε εδω:

Madame Tussauds + Coca-Cola London Eye --- Prices From £39

Ειναι η εισοδος στο μουσειο και εχει και το London Eye ? Η κανω λαθος ?

Ας πει καποιος αν αξίζει το μουσειο αυτο τα λεφτα του.
Για τιμές δεν ξέρω.Προσωπική άποψη(ίσως και άλλων εδώ μέσα) είναι ότι το μουσείο δεν είναι πρώτη προτεραιότητα για ενήλικες.Αν υπάρχουν παιδιά εντάξει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ας πει καποιος αν αξίζει το μουσειο αυτο τα λεφτα του.
Ο καθένας μπορεί να πεί τα δικά του.Όταν το είδα στα 18 μου μου άρεσε πολύ,τωρα πού πήγα στα 50+ δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο.
Πήγα γιατί το ήθελαν οι κόρες μου στις οποίες άρεσε.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα σας,

Θα ταξιδεψουμε το Μαρτιο πρωτη φορα 5 ατομα για Λονδινο και θα μεινουμε στο kings Cross (5 βραδια/4 ημερες)

Εχω διαβασει ολο τον οδηγο 238 σελιδων!! Ολο αυτο το συγκεκριμενο θεμα και διαφορα αλλα θεματα με ιστοριες ατομων που εχουν ταξιδεψει εκει.

Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα για να τα ληξω στο κεφαλι μου ή εστω να επιβεβαιωσω αυτα που πιστευω!!! :bleh:

1) Αποφασισαμε να βγαλουμε χαρτινη travelcard απο το σταθμνο των τρενων στο kings cross (τουλαχιστον οι 4) για να επωφεληθουμε το 2-4-1. Εδω μεσα εχω διαβασει και για φωτογραφια διαβατηριου αλλα και για ταυτοτητας οτι χρειαζεται. Σε καποιο site τους νομιζω αναφερει για φωτογραφια "passport". Τελικα τι ισχυει?

α. Αρχικα να ρωτησω ποσα voucher χρειαζονται? ενα ανα δυο ατομα? (γιατι στο site που τα κατεβαζεις μπορεις να βαλεις μεχρι 6 αλλα εδω μεσα ειχα διαβασει για 1/2 ατομα). Η' μπορω να κατεβασω πχ για το London eye 1 voucher που να αναφερει οτι ειναι και για τα τεσσερα ατομα? Αν χρειαστει να κατεβασω εν τελει 2 κουπονια/4ατομα υπρχει προβλημα αν αναφερει και στα δυο το ονομα μου?

β. Επισης πριν το κατεβασεις σου ζηταει ημερομηνια επισκεψης και σταθμος που ξεκιναει (ή επισκεψη??) εκει βαζω ενδεικτικα την ημερομηνια που θα ειμαι Λονδινο και ενα τυχαιο σταθμο?

γ. Μπορω να κανω κρατηση απο πριν σε καποιο απο τα αξιοθεατα που θα επισκεφτω με αυτη την προσφορα ή δεν ειναι εφικτο? (Καπου εδω μεσα διαβασα οτι δεν γινεται)

2) Θα βρισκομαστε εκει Δευτερα πρωι και αναχωρουμε Παρασκευη απογευμα. Αξιζει να παμε Camden town και notting hill ή να μην αναλωθουμε σε αυτα? Θα εχει τιποτα? (ρωταω λογω του οτι δεν ειναι σ/κ για να εχει τις αγορες)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom