Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και έχω πολλά χρόνια να πάω στο Greenwich θυμάμαι πως το σημείο που περνάει η Meridian Line ήταν έξω από το αστεροσκοπείο (στον κήπο του ας πούμε)...μου έχει μείνει μάλιστα η εικονα από παιδάκια που έπαιζαν κουτσό πάνω της φωνάζοντας και γελώντας του στυλ "τώρα είμαι δυτικά, και τώρα ανατολικά". Και σίγουρα δεν είχα πληρώσει είσοδο. Είσοδος υπήρχε μόνο για να μπεις μέσα στο αστεροσκοπείο. Ίσως όμως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε...
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αξιζει ή τρως χωρις λογο χρονο;;;
Φυσικά και αξίζει να πάτε! Και εμείς την προσφορά είχαμε κλείσει! Στο London Eye η ουρά ήταν τεράστια αλλά υπήρχε τόσο μεγάλη οργάνωση που περιμέναμε πάρα πολύ λίγο!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Αν και έχω πολλά χρόνια να πάω στο Greenwich θυμάμαι πως το σημείο που περνάει η Meridian Line ήταν έξω από το αστεροσκοπείο (στον κήπο του ας πούμε)...μου έχει μείνει μάλιστα η εικονα από παιδάκια που έπαιζαν κουτσό πάνω της φωνάζοντας και γελώντας του στυλ "τώρα είμαι δυτικά, και τώρα ανατολικά". Και σίγουρα δεν είχα πληρώσει είσοδο. Είσοδος υπήρχε μόνο για να μπεις μέσα στο αστεροσκοπείο. Ίσως όμως να έχουν αλλάξει τα δεδομένα από τότε...
Χρειάζεται εισιτήριο και για την αυλή που περνάει η Meridian Line.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Πραγματικα περιεργο μου φαινεται πως κανεις δεν λεει κατι για Νοτιν Χιλ και Πορτομπελλο μαρκετ..Απο τα πιο αγαπημενα μου μερη εκει,ομορφα και ατμοσφαιρικα!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πραγματικα περιεργο μου φαινεται πως κανεις δεν λεει κατι για Νοτιν Χιλ και Πορτομπελλο μαρκετ..Απο τα πιο αγαπημενα μου μερη εκει,ομορφα και ατμοσφαιρικα!
Πορτομπελο δεν προτειναμε στον φιλο που παει παραμονη γιατι η αγορα με τους παγκους ειναι ανοιχτη τα σαββατα.Τα μαγαζια ειναι ανοιχτα παντα αλλα ολα τα λεφτα ειναι οι παγκοι το σαββατο.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Aυτή την παράσταση θα τη συνιστούσατε για άτομα που δεν μιλούν Αγγλικά?
Ειναι αρκετα ατμοσφαιρικη παρασταση αλλα δεν ξερω αν θα την προτεινα σε καποιον που δεν μιλαει αγγλικα.Το ιδιο προβλημα βεβαια θα το εχει καποιος σε οποιοδηποτε εργο.Βεβαια η ιστορια ειναι γνωστη οποτε θα καταλαβει τι παιζει και ειναι φανταστικη εμπειρια που εχει ακομα και χιονι.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χρειάζεται εισιτήριο και για την αυλή που περνάει η Meridian Line.
Έχετε καταλάβει ότι:
α) Δεν υπάρχει μία Meridian Line αλλά άπειρες, κάθε ευθεία που περνάει και από τους δυο πόλους της γης είναι μια Meridian Line, κι από κάθε σημείο της γης διέρχεται μία ακριβώς. Εσείς ψάχνετε τον Prime Meridian, εκείνη την ευθεία που κάποιος όρισε ότι είναι το γεωγραφικό πλάτος "0".
β) Ο Prime Meridian συνεχίζει και έξω από το αστεροσκοπείο. Για την ακρίβεια, συνεχίζει από το Βόρειο Πόλο ως το Νότιο πόλο. Δε χρειάζεται να μπείτε μέσα σε μια αυλή για να τον πετύχετε...
γ) Αν χρησιμοποιήσετε ένα GPS ακιβείας, θα διαπιστώσετε ότι ο Prime Meridian ΔΕΝ περνάει καν μέσα από την εν λόγω αυλή...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Έχετε καταλάβει ότι:
α) Δεν υπάρχει μία Meridian Line αλλά άπειρες, κάθε ευθεία που περνάει και από τους δυο πόλους της γης είναι μια Meridian Line, κι από κάθε σημείο της γης διέρχεται μία ακριβώς. Εσείς ψάχνετε τον Prime Meridian, εκείνη την ευθεία που κάποιος όρισε ότι είναι το γεωγραφικό πλάτος "0".
β) Ο Prime Meridian συνεχίζει και έξω από το αστεροσκοπείο. Για την ακρίβεια, συνεχίζει από το Βόρειο Πόλο ως το Νότιο πόλο. Δε χρειάζεται να μπείτε μέσα σε μια αυλή για να τον πετύχετε...
γ) Αν χρησιμοποιήσετε ένα GPS ακιβείας, θα διαπιστώσετε ότι ο Prime Meridian ΔΕΝ περνάει καν μέσα από την εν λόγω αυλή...
Ευχαριστούμε πολύ για το μάθημα.
Η ερώτηση ήταν αν χρειάζεται εισιτήριο για να δει κανείς αυτό:

IMG-20180804-WA0001.jpg


Και η απάντηση είναι ότι ναι χρειάζεται.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ειναι αρκετα ατμοσφαιρικη παρασταση αλλα δεν ξερω αν θα την προτεινα σε καποιον που δεν μιλαει αγγλικα.Το ιδιο προβλημα βεβαια θα το εχει καποιος σε οποιοδηποτε εργο.Βεβαια η ιστορια ειναι γνωστη οποτε θα καταλαβει τι παιζει και ειναι φανταστικη εμπειρια που εχει ακομα και χιονι.
Ευχαρισω πολυ! Ναι τελικα νομιζω οτι αξιζει να το δει κανεις για το συνολο της παρσστασης. Απλα να πανε "διαβασμενοι"
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μελβούρνη
Καλησπέρα,


Ετοιμάζω ένα χριστουγεννιάτικο ταξίδι στο λονδίνο και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1) Πετάω στο Λούτον . Προτιμότερο είναι το national express ή το thameslink;

2) Ξενοδοχείο βρήκα στο ilford. Είναι καλή περιοχή για να μείνεις;

3) Ξέρω ότι μπορείς να πας στην Αγγλία με ταυτότητα. Μπορείς όμως να περάσεις με χειρόγραφη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα,


Ετοιμάζω ένα χριστουγεννιάτικο ταξίδι στο λονδίνο και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1) Πετάω στο Λούτον . Προτιμότερο είναι το national express ή το thameslink;

2) Ξενοδοχείο βρήκα στο ilford. Είναι καλή περιοχή για να μείνεις;

3) Ξέρω ότι μπορείς να πας στην Αγγλία με ταυτότητα. Μπορείς όμως να περάσεις με χειρόγραφη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
1) Εξαρτάται που θα μένεις, και τη μέρα/ώρα που προσγειώνεσαι. Το λεωφορείο σε ώρες αιχμής μπορεί να πάρει ώρα.

2) Όχι, είναι σχετικά μακριά από το κέντρο, και άχαρο. Αν μπορείτε να πάτε εντός ζώνης 1-2 θα ήταν αρκετά καλύτερα. Μην ξεχνάτε πως αν πηγαίνετε ανήμερα Χριστούγεννα συγκοινωνίες δεν υπάρχουν, και στις 26 Δεκεμβρίου δεν είναι και οι καλύτερες.

3) Εφόσον είναι και σε λατινικούς χαρακτήρες ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom