Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Καλημέρα σε όλους, επανήλθα με πρόγραμμα. Σας το αναφέρω και είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε συμβουλή. Αν πιστεύετε πως πρέπει να αφαιρέσω κάτι εξ ολοκλήρου, να προσθέσω κάτι ή να τροποποίησω τις ημέρες.
Παρασκευή
Buckingham Palace
Green Park (προαιρετικό)
Big Ben
Westminster Abbey
London eye
British Museum

Σάββατο

Notting hill
Portobello
Natural history museum
Harrods
Hyde Park

Κυριακή
Πύργος του Λονδίνου
Γέφυρα Λονδίνου
Borough Market
Tate
Shard
St Paul's

Δευτέρα
Oxford Street
Chinatown
Piccadilly circus
Trafalgar Square
Soho Leicester

*Ίσως αγοράσω για παράσταση από Leicester
*θα με ενδιέφερε και η εμπειρία του afternoon tea αν έχετε κάποιο να προτείνετε

Μακάρι να βγαίνει το πρόγραμμα
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καζακστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
Καλημέρα σε όλους, επανήλθα με πρόγραμμα. Σας το αναφέρω και είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε συμβουλή. Αν πιστεύετε πως πρέπει να αφαιρέσω κάτι εξ ολοκλήρου, να προσθέσω κάτι ή να τροποποίησω τις ημέρες.
Παρασκευή
Buckingham Palace
Green Park (προαιρετικό)
Big Ben
Westminster Abbey
London eye
British Museum

Σάββατο

Notting hill
Portobello
Natural history museum
Harrods
Hyde Park

Κυριακή
Πύργος του Λονδίνου
Γέφυρα Λονδίνου
Borough Market
Tate
Shard
St Paul's

Δευτέρα
Oxford Street
Chinatown
Piccadilly circus
Trafalgar Square
Soho Leicester

*Ίσως αγοράσω για παράσταση από Leicester
*θα με ενδιέφερε και η εμπειρία του afternoon tea αν έχετε κάποιο να προτείνετε

Μακάρι να βγαίνει το πρόγραμμα
Hello @anie ,

Όλα τέλεια τα έχεις group-αρει :)

Σχετικά με Παρασκευή: Μπορεις να ξεκινήσεις από τη στάση Green Park, Και να πας με τα πόδια στο Buckingham δια μέσου του πάρκου, ούτως ώστε να το δεις

Σάββατο, ρίξε μια ματιά και στο Victoria & Albert museum, προσωπικά εγώ το βρήκα πιο ενδιαφέρον από το Natural History, αλλά περί ορέξεος... !

High tea, μπορείς να βρείς καλά offers από ξενοδοχεία στο groupo.co.uk
https://www.groupon.co.uk/browse/lo...a&address=London&division=london&locale=en_GB
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
@JustATraveller καλησπέρα
Ευχαριστώ για την ενθαρρύνση και τις έξτρα πληροφορίες, εννοείται θα το τσεκάρω για το μουσείο και για το τσάι.

Θεωρείς ότι βγαίνει σαν πρόγραμμα ή έβαλα πολλά;
Να τολμήσω να ρωτήσω αν θα χωρούσε κάπου και η Camden;
Ανάμεσα σε london eye και Shard να υποθέσω πως προτείνεις Shard;
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Καλημέρα σε όλους, επανήλθα με πρόγραμμα. Σας το αναφέρω και είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε συμβουλή. Αν πιστεύετε πως πρέπει να αφαιρέσω κάτι εξ ολοκλήρου, να προσθέσω κάτι ή να τροποποίησω τις ημέρες.
Παρασκευή
Buckingham Palace
Green Park (προαιρετικό)
Big Ben
Westminster Abbey
London eye
British Museum

Σάββατο

Notting hill
Portobello
Natural history museum
Harrods
Hyde Park

Κυριακή
Πύργος του Λονδίνου
Γέφυρα Λονδίνου
Borough Market
Tate
Shard
St Paul's

Δευτέρα
Oxford Street
Chinatown
Piccadilly circus
Trafalgar Square
Soho Leicester

*Ίσως αγοράσω για παράσταση από Leicester
*θα με ενδιέφερε και η εμπειρία του afternoon tea αν έχετε κάποιο να προτείνετε

Μακάρι να βγαίνει το πρόγραμμα
Περίμενα να δω, ως συνήθως, ένα προγραμμα που ούτε ο φλας δεν θα προλάβαινε, αντ αυτού βλέπω ένα προγραμμα σιγυρισμενο (σίγουρα είσαι διαβασμένη), καθόλου φορτωμένο και γενικά παίρνεις μια καλή εικόνα της πόλης. Το Camden θέλει τουλάχιστον μισή μέρα και τη Δευτέρα θα πρότεινα , αφού θα είστε στην περιοχή, εθνική πινακοθήκη.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγω θα εκανα μερικες αλλαγες αλλα αν εισαι ευχαριστημενη με το πως χωρισες τις περιοχες οκ.Απλα camden οπωσδηποτε και κυριακη πρωι brick lane market!
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα. Στο Buckingham παρέλαση έχει κάθε μέρα ή μόνο Κυριακή; Τι ώρα είναι;
Γιατί το Victoria & Albert museum είναι πιο ενδιαφέρον από το Natural History;
Σε ποια σελίδα να διαβάσω για το Camden, το brick lane market ?
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εγώ για afternoon tea είχα πάει στο Liberty κι έμεινα πολύ ικανοποιημένη, ήταν το μόνο προσιτό οικονομικά που είχα βρει σε ωραίο περιβάλλον και το Liberty είναι από τα παλιότερα, αν όχι το παλιότερο, εμπορικό του Λονδίνου. https://www.libertylondon.com/uk/in...ces/arthurs-restaurant-at-liberty-london.html
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
*θα με ενδιέφερε και η εμπειρία του afternoon tea αν έχετε κάποιο να προτείνετε
https://www.groupon.co.uk/deals/patisserie-valerie-33 ασυζητητι εδω για afternoon tea ειδικα αν δεν θες να δεσμευτεις με κρατησεις και τα σχετικα..επισης πολυ τιμιο και πιο λουξ με κουπονι ειχαμε παρει στο brasserie tower αλλα βλεπω οτι δε το χει το groupon τωρα
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
@JustATraveller καλησπέρα
Ευχαριστώ για την ενθαρρύνση και τις έξτρα πληροφορίες, εννοείται θα το τσεκάρω για το μουσείο και για το τσάι.

Θεωρείς ότι βγαίνει σαν πρόγραμμα ή έβαλα πολλά;
Να τολμήσω να ρωτήσω αν θα χωρούσε κάπου και η Camden;
Ανάμεσα σε london eye και Shard να υποθέσω πως προτείνεις Shard;
Καλησπέρα και από εμένα. Η δικιά μου άποψη πάντως είναι ότι το πρόγραμμα είναι φορτωμένο αρκετά αν και αυτό πάντα είναι σχετικό με το πόσο θέλει να τρέχει ο καθένας ή τον πόσο χρόνο θέλει να αφιερώσει ο καθένας σε καθετι. Ενδεικτικά να αναφέρω το πρόγραμμα της Κυριακής πχ που ναι μεν είναι μαζεμενο αλλά εγώ θα ήθελα να κάνω μια βολτ ας πούμε παραποταμια (southwark, Queen's walk) όπου θα σου πάρει χρόνο και όταν θα φτασεις στο Tower of London θα είσαι κουρασμένη-ος οπότε οι ρυθμοί σου θα είναι πιο αργοι.
Σημαντικό : Η Borough Market την Κυριακή ειναι κλειστή! Άλλαξέ την με άλλη μέρα! Την Κυριακή δουλεύει full το Camden!
 
Μηνύματα
9
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Καζακστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κολομβία
@JustATraveller καλησπέρα
Ευχαριστώ για την ενθαρρύνση και τις έξτρα πληροφορίες, εννοείται θα το τσεκάρω για το μουσείο και για το τσάι.

Θεωρείς ότι βγαίνει σαν πρόγραμμα ή έβαλα πολλά;
Να τολμήσω να ρωτήσω αν θα χωρούσε κάπου και η Camden;
Ανάμεσα σε london eye και Shard να υποθέσω πως προτείνεις Shard;

Προσωπικά δεν θα έμπαινα σε κανένα μέσα. Έμενα Λονδίνο 5 χρόνια, και Shard μπήκα μόνο για να ξεναγήσω κάτι φίλους. Ένα μπαρ σε ουρανοξύστη που πάνε οι "ντόπιοι" είναι το Duck and Waffle, στο Heron Tower , 42ρο όροφο. Δεν είναι απαραίτητο να φας, πας στο bar για κρασί και κάθεσαι στο σταντ δίπλα στο παράθυρο.

London eye επίσης θα πρότεινα να το δεις απ'έξω. εκεί κοντα, πάς στο Skygarden και έχεις την ίδια θέα.

ps: αυτά είναι πάντα υποκειμανικά και φυσικά κάνεις ό, τι θές!

Σχετικά με το Camden, είναιωραία, αλλά υπολόγισε θα πάρει μισή μέρα. Προτιμώ το Brick lane market, που είναι πιο "british", (Camden πιο παζάρι) , και λειτουργεί Κυριακές.
 

anie

Member
Μηνύματα
34
Likes
9
Είστε όλοι καταπληκτικοι:)

1. Με συνοπτικές διαδικασίες δυστυχώς το Camden απορρίφθηκε και έχει αντικατασταθεί με τη brick lane Market.
Η επίσκεψη δεν έχω αποφασίσει ποτέ θα γίνει.

2. @oasisAthens ναι ευτυχώς το είδα και εγώ χθες βράδυ. Ευχαριστώ πάρα πολύ που το ανεφεφες! Συνεπώς ή βάζω άλλη ημέρα την Borough ή κάνω τράμπα όλο το πρόγραμμα της Παρασκευής με τη Δευτέρα.

3. Για το τσάι θα τσεκάρω και το liberty αν και το Groupon πραγματικά με έχει δελεάσει.

4. Είσοδος στο London eye επιβεβαιώνω πως σε θα γίνει. Κρατάμε ακόμη το shard.

5. @yellos ευχαρίστως θα τις άκουγα
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@anie θα σου κανω μια εισαγωγη για να σου πω για τις αλλαγες.Σε 4 μερες ειναι ηδη πολλα αυτα που θελεις να κανεις.Ειδικα αν θελεις να τα δεις ολα απο μεσα τοτε μιλαμε για πολυ χαμενο χρονο.Αν θες να δεις τα περισσοτερα εξωτερικα οκ θα παλευτει το προγραμμα.Αν εκοβα κατι τελειως θα ηταν το natural history museum.Πιστευω οτι ειναι απο αυτα που βλεπει κανεις σε δευτερη φαση.Επισης σχεδον παντα ολες οι βολτες καταληγουν στην oxford στο picadilly στη regent οποτε θα τα δεις σιγουρααλλα σαββατο μεσημερι εχει ομορφο χαμο με street perfomances ειδικα στο Με αυτα ως βαση σου χωριζω τις μερες με βαση αυτα που θες να δεις.Επισης στο βρετανικο μπορεις να φας μια μερα ολοκληρη η αν εισαι πιο γρηγορη 3 ωριτσες.
Παρασκευη:
-Big Ben
-Westminster
-10 Downing street(απο λιγο μακρια)
-Trafalgar
-Buckingham
-Harrods
-(Natural History)
-Hyde Park(+cafe serpentine)

Σαββατο:
-Notting hill
-portobello
-oxford covent garden soho leicester sq Regent κλπ
-camden

Κυριακη:
Βρετανικο
Brick lane market
Old spitafields market
Tower of London
Tower Bridge

Δευτερα:
London eye
Tate
Shakespears globe
Borough Market
Shard
London Bridge
St Pauls
Λεωφορειο 15 παλιου τυπου για Trafalgar απο st Paul’s

Παλι εχει τρεξιμο και δεν ξερω αν σε βολεψει αλλα ετσι θα τα χωριζα εγω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom