Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο με παιδιά- Την βοήθεια σας παρακαλώ...

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Επειδή στους ζωολογικούς κήπους εμείς κάνουμε μία μέρα να τους γυρίσουμε (έχουμε μόλις 5 μέρες στη διάθεσή μας για Λονδίνο) και επειδή στο Αττικό έχουμε πάει χίλιες και μία φορές, τι το διαφορετικό έχει αυτός ο ζωολογικός?

lego land ή SHEK adventure αξίζει? Έχει κανείς πάει σε κάποιο από αυτά τα δύο?
Κατά την γνώμη μου είναι πιο πλούσιος σε ποικιλία.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.300
Likes
17.203
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Μετά την καταπληκτική Πορτογαλία, ετοιμάζομαι για νέες περιπέτειες με τους μικρούς μου φίλους (6 ετών εκαστος). Αυτή την φορά πάμε Λονδίνο...
Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για Πάσχα αλλά ως άνθρωπος οργανωτικός θέλω να ξεκινήσω να κοιτάω και να σχεδιάζω από τώρα...

Καταρχήν θέλω συμβουλές για του που να μείνουμε. Εχετε κάποιο κατάλειμα, B&B, ξενοδοχείο να μου προτείνετε?

Δεύτερον, δραστηριότητες... Τι αξίζει να κάνουμε με τα παιδιά? Σκέφτηκα για μουσείο μεταφορών, legoland, μουσείο φυσικής ιστορίας, παζάρια. Εσείς τι άλλο θα κάνατε ή τι κάνατε με τα παιδιά σας και αξιζε τον κόπο.

Από εστιατόρια? Που θα μας στείλετε?

Αναμένω οδηγίες...

Στο Λονδίνο εχω πάει με μεγαλύτερα όμως παιδιά. Τα εξάχρονα σίγουρα θα ενθουσιαστούν με το φυσικής ιστορίας και με το Madame tussauds. Στο μεταφορών δεν έχω πάει αλλά πιστεύω ότι θα τους αρέσει. Τον δεκάχρονο γιό μου τον είχα πάει επίσης στο αστεροσκοπείο τουGreenwich και μάλιστα με καραβάκι μέσω Τάμεση και πολύ του έρεσε. Στο Greenwich επίσης θα συναντήσετε και το περίφημο καράβι Cutty Sark που είναι επισκέψιμο καθώς και το ναυτικό μουσείο. Πιστεύω ότι και τα τρία αυτά (τέσσερα μαζί με τη βαρκάδα) θα ενθουσιάσουν τα παδιά.
Επίσης σκέψου αν σας αρέσει το θέατρο να πάτε στο musical Lion King. Είναι λίγο ακριβό αλλά αν κοιτάξεις νωρίς για εισιτήρια μπορεί και να βρεις πιο οικονομικό. Εγώ δεν τα είχα πάει γιατί δεν βρήκα φθηνά εισιτήρια.
Τέλος δεν ξέρω αν είναι πολύ μικρά τα παιδιά σου για το Studio της Warner bross και τον Harry Potter. Για τους fun είναι ωραίος χώρος. Εξέτασέ το και αυτό. Μια ιδέα δίνω.
Να πάτε και να περάσετε καλά. Να μείνει αξέχαστο στα παιδιά!

Επίσης ξέχασα να σου πω ότι στο ζωολογικό έχω πάει πριν πολλά χρόνια. Τότε μου έκανε εντύπωση. Σήμερα όμως που έχουμε και εμείς τα Σπάτα και το θυμάμαι ε! δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά για να δεις κάτι παρόμοιο με τα Σπάτα. Καλύτερα να πας τα παιδιά στη legoland ή σε κάποιο κάστρο (π.χ. στον πύργο του Λονδίνου).
 
Last edited by a moderator:

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Ευχαριστώ για την απόκριση. Ετσι σκέφτομαι να κινηθώ και εγώ. Τον Χάρυ Πότερ δεν τον γνωρίζουν οπότε δεν νομίζω ότι θα τους πάω. Είμαι ανάμεσα στον Σρεκ που έχουν δει όλες τις ταινίες και στη Legoland. Δεν ξέρω ποιο είναι πιο εντυπωσιακό γιατί αναγκαστικά λόγω χρόνου αλλά και χρημάτων θα κινηθώ σε ένα από τα δύο.
Αυτά που θα πάμε σίγουρα και είναι στο πρόγραμμα:
-πύργο Λονδίνου - πιθανόν να μπούμε και μέσα αν έχει ενδιαφέρον για μικρούς. Τι λέτε οι γονείς που πήγατε? Θα αρέσει ή θα τους κουράσει?
-Madam Tussads - δεν ξέρουν ηθοποιούς αλλά είναι εντυπωσιακό και έχει έκθεση με star war
-Natural History- δεινόσαυροι
- Μουσείο Μεταφορών- εχω ακούσει τα καλύτερα
- Borough market
- Notting hill /Portabello
-Βαρκάδα Serpentine/ Diana memorial playground
-London Eye
- Buckingham Palace
- Lion King musical
και με ερωτηματικό έχω το ενυδρείο και London Zoo.

Αναμένω σχόλια για SHREK Adventure και Legoland από όσους πήγανε καθώς επίσης και κανένα άλλο must see για μικρούς
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Και μια ερώτηση για το θεατροφιλο κοινό...

Θέλω να κλείσω εισιτηρια για το LION KING. Τι με συμβουλεύετε?

Υπάρχει κάποιο site μ,ε φτηνά εισιτηρια που προτείνετε?
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Έχοντας πλέον πάει στο Λονδίνο με τα φοβερά παιδάκια μου, θα σας πω αυτά που κατά την γνώμη δεν πρέπει να παραλείψετε:
- Θέατρο / Lion King. Απλά φαντασμαγορικό...
- Borough market/ London tower/ tower bridge
- covent garden
- China town
- Lego Land
- Madam Tussads- 4D ταινία (δεν θα το ξανακανα για τον κόσμο που μαζεύει)
- Shrek Adventure- 4D ταινία
και φυσικά ατελείωτες βόλτες στην πόλη...

Μοναδικά αρνητικά (για μένα) για διακοπές με παιδιά στο Λονδίνο είναι:
1. Δεν αισθάνεσαι πλέον πουθενά ασφαλής (τρένα, μουσεία, κλπ). Η πόλη δεν είχε τόσους μουσουλμάνους πριν 15 χρόνια όταν ζούσα εγώ εκεί. Η πολυπολιτισμικότητα της πόλης παλιά θεωρώ είχε καλύτερη αναλογία σε Άγγλους, μουσουλμάνους, κινέζους, φοιτητές, κλπ. Τώρα οι μουσουλμάνοι είναι τεράστιο ποσοστό της αγγλικής κοινότητας με ότι και αν σημαίνει αυτό για τον καθένα... Ζουν κυρίως με τα επιδόματα της Αγγλίας, έχουν αρχίσει και σχηματίζουν γκέτο, νοιώθουν περισσότερο μουσουλμάνοι παρά Άγγλοι.
2.Υπάρχουν παντού ατελείωτες ουρές που είναι πολύ κουραστικές για τα παιδιά. Για παράδειγμα στο μουσείο φυσικής ιστορίας που είναι δωρεάν αλλά και σε παιχνίσια στην Legoland περιμέναμε περίπου μισή ωρα σε ουρές που για παιδιά 6 χρονών είναι εξαντλητικό.
3. Απίστευτα ακριβή πόλη- τα χρήματα όταν είσαι με παιδιά εξατμίζονται.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
1. Δεν αισθάνεσαι πλέον πουθενά ασφαλής (τρένα, μουσεία, κλπ). Η πόλη δεν είχε τόσους μουσουλμάνους πριν 15 χρόνια όταν ζούσα εγώ εκεί. Η πολυπολιτισμικότητα της πόλης παλιά θεωρώ είχε καλύτερη αναλογία σε Άγγλους, μουσουλμάνους, κινέζους, φοιτητές, κλπ. Τώρα οι μουσουλμάνοι είναι τεράστιο ποσοστό της αγγλικής κοινότητας με ότι και αν σημαίνει αυτό για τον καθένα... Ζουν κυρίως με τα επιδόματα της Αγγλίας, έχουν αρχίσει και σχηματίζουν γκέτο, νοιώθουν περισσότερο μουσουλμάνοι παρά Άγγλοι.
Και να σκεφτείς ότι ακόμα και ο δήμαρχος του Λονδίνου είναι μουσουλμάνος! Λένε ότι νιώθει μια χαρά Άγγλος πάντως.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Διάβαζα μια έρευνα για τους μουσουλμάνους του Λονδίνου γιατί πραγματικά μου έκανε φοβερή εντύπωση αυτό που είδα. Με βάση τα στατιστικά λοιπόν:

- Σήμερα στο UK ζουν πάνω από 3.200.000 μουσουλμάνοι, διπλάσιοι απ’ όσους ήταν πριν μία δεκαετία. Οι περισσότεροι ζουν στο Λονδίνο.

-Το 78% (2.496.000) θεωρούν ότι η θρησκεία είναι πολύ σημαντική για αυτούς, που σημαίνει ότι αποδέχονται τις εντολές του Κορανίου χωρίς επιφυλάξεις.

-To 40% (1.280.000) θέλουν η σαρία να εφαρμοστεί στο U.K. ως παράλληλο νομικό σύστημα και τo 28% (896.000) θέλουν η Βρετανία να γίνει ενα Ισλαμικό κράτος και η σαρία να επιβληθεί σε όλους, μουσουλμάνους και μη.

- To 9% (288.000) ανήκουν στον σκληρό πυρήνα των ισλαμιστών και δηλώνουν ότι οι βομβιστές αυτοκτονίας είναι δικαιολογημένοι, ότι δεν θα κατέδιδαν ποτέ έναν τρομοκράτη στις αρχές.

-Το 65% θεωρούν τη σαρία πιο σημαντική από τον νόμο του κράτους στο οποίο έχουν μεταναστεύσει και θα ήθελαν να εφαρμοστεί επίσημα.

Αυτά για το πόσο Αγγλοι νοιώθουν οι μουσουλμάνοι του Λονδίνου...

Σύμφωνα με την ίδια έρευνα μόνο το 7% των Βρετανών μουσουλμάνων θεωρεί ότι είναι πρώτα Βρετανοί και μετά μουσουλμάνοι. Από τους υπόλοιπους το 81% αυτοπροσδιορίζονται ως πρώτα μουσουλμάνοι και μετά Βρετανοί. Το 12% δεν ξέρει, δεν απαντά.
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μπορείς να προσθέσεις και την πηγή σου;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να προειδοποιείς άλλη φορά. Του έκανα και κλικ :mad:
Εντάξει κατάλαβα.
 

vrea

Member
Μηνύματα
233
Likes
212
Τον συγγραφέα του άρθρου πιθανόν και εγώ να μην τον λατρεύω αλλά αυτά που γράφει δεν τα απορρίπτω επ'ουδενι. Τα links/ πηγές κάτω από το άρθρο κατά την γνώμη μου είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα.

Δεν είναι μονάχα το τεράστιο θέμα της τρομοκρατίας που απορρέει από αυτήν την κατάσταση αλλαγής του ποσοστού των μουσουλμάνων σε συγκεκριμένες χώρες (included Αγγλία) αλλά ταυτόχρονα είναι θέμα αλλοίωσης του πολιτισμικού και πολιτικού προφίλ της Ευρώπης.

Εμένα τουλάχιστον αυτό με προβλημάτισε και με απογοήτευσε λίγο στο Λονδίνο...

Είχα στο μυαλό μου την multiethnic πόλη που έζησα και ξαφνικά είδα να εμφανίζονται ορδές από μαντηλοφορούσες, και τουρμπάνια...
 

andriyia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Πρόκειται να ταξιδέψουμε οικογενειακώς στο Λονδίνο για 3 μέρες και είναι η πρώτη μας φορά. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο τι προλαβαίνω να δω στις 3 μέρες που θα είμαι εκεί. Θα ήμαστε 2 ενήλικες και 2 παιδιά (13 και 15). Επίσης ήθελα να ρωτήσω αξίζει το 1 day London Pass επειδή το σκεφτόμαστε. Και η διαδικασία για την Oyster Card γιατί διάβασα λίγο αλλα πολύ πολύπλοκο μου φαίνεται. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom