Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο με παιδιά- Την βοήθεια σας παρακαλώ...

Tirki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας. Ευτυχώς που σας διαβάζω κ έχω μια ιδέα του τι θα βρω πηγαίνοντας με τη μικρή μου Λονδίνο. Έχω κσποιες απορίες σχετικά με την paper travelcard που θέλω με φώτο από ότι κατάλαβα για απεριόριστη μετακίνηση και 2 for 1 εκπτώσεις. Διάβασα ότι η μικρή μου δεν πληρώνει όταν έχει ενήλικας τη κάρτα. Στο ταξίδι θα είμαστε εγώ, μια φίλη κ η κόρη μου. Πως θα εκμεταλλευτώ το 2 for 1 και στη μικρή που είναι 6 χρόνων? Μάλλον δεν γίνεται. Επίσης μπορώ να πάρω online την travelcard την paper? Και τέλος μήπως να της πάρω το london explorer pass???? Eυχαριστωωωω
 

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Καλησπέρα, Λεμε να παμε τον Μαιο Λονδινο για 4 ημερες με παιδι. Ξερω οι μερες ισως να ειναι λιγες αλλα περιοριζομαστε σε αυτες. Έχω διαβασει ηδη καποια πραγαματα αλλα δειχνει ψιλοαχανες οποτε αν εχει καποιος να προτεινει περιοχη που θα μπορουσαμε να μεινουμε σχετικα ησυχη μιας και clubbing το ξεχναμε 😂 αλλα pub-ing το χουμε αλλα πραγματα που να μπορουμε να δουμε μεσα σε αυτες τις 4 ημερες θα ημουν ευγνωμων,
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα, Λεμε να παμε τον Μαιο Λονδινο για 4 ημερες με παιδι. Ξερω οι μερες ισως να ειναι λιγες αλλα περιοριζομαστε σε αυτες. Έχω διαβασει ηδη καποια πραγαματα αλλα δειχνει ψιλοαχανες οποτε αν εχει καποιος να προτεινει περιοχη που θα μπορουσαμε να μεινουμε σχετικα ησυχη μιας και clubbing το ξεχναμε 😂 αλλα pub-ing το χουμε αλλα πραγματα που να μπορουμε να δουμε μεσα σε αυτες τις 4 ημερες θα ημουν ευγνωμων,
Για πρώτη φορά και με παιδί για εμένα θα έλεγα : Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, Βρετανικό Μουσείο, Πύργος του Λονδίνου, Μουσείο Β' Παγκοσμίου Πολέμου, ίσως Μουσείο Madame Tussauds και Aquarium. Μετά ανάλογα την ηλικία του παιδιού πιστεύω θα εκτιμήσει το παιχνιδαδικο Hamley' s καθώς και το κατάστημα M&M
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Συμφωνω με τις παραπανω προτασεις κ να προσθεσω φυσικα το Hyde park. Ολα τα παιδια τρελαίνονται να ταιζουν τα σκιουρακια.
 

Panzo

Member
Μηνύματα
19
Likes
27
Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Εχετε υπόψιν περιοχη που θα μπορουσαμε να κοιταξουμε δωμάτιο για να μείνουμε? οκ να ειναι οικονομικη αλλα μη φοβομαστε και να γυρισουμε το βραδυ :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις. Εχετε υπόψιν περιοχη που θα μπορουσαμε να κοιταξουμε δωμάτιο για να μείνουμε? οκ να ειναι οικονομικη αλλα μη φοβομαστε και να γυρισουμε το βραδυ :)
Υπάρχει και αυτό το θέμα, αν θες να ρίξεις μια ματιά Ηνωμένο Βασίλειο - Διαμονή με Παιδιά στο Λονδίνο
 

rivarisan

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
καλησπέρα!
Έχουμε κανονίσει ταξίδι στο Λονδίνο με 2 παιδιά (8 + 12 ετών). Αν έχω καταλάβει καλά με τη μετακίνηση με λεωφορεία κλπ μπορεί να γίνει με contactless κάρτα τραπέζης. Το ένα παιδί είναι δωρεάν. Για το άλλο όμως? Θα έχω μία κάρτα εγώ και μία ο άντρας μου. για το παιδί που πληρώνει, πρέπει να βγάλω κάρτα? ή κάποιο εισητήριο? η Oyster card με έχει μπερδέψει....
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Tα παιδιά 11-15 μπορούν να έχουν δωρεαν λεωφορεία και τραμ & μειωμένο εισιτήριο σε μετρό με την προϋπόθεση να έχουν 11-15 oyster. Δες στο παρακάτω λινκ οδηγίες για την αίτηση και τον τρόπο παραλαβής.

11-15 Zip Oyster Photocard terms and conditions (tfl.gov.uk)
 

rivarisan

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Ευχαριστώ. πρέπει να τη βγάλω πριν φτάσουμε ή μπορώ και σε κάποιο σταθμό? (πετάμε στο αεροδρόμιο Luton) Εάν δεν βγάλω, θα πληρώνει κανονικά ως ενήλικας με μία contactless?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ευχαριστώ. πρέπει να τη βγάλω πριν φτάσουμε ή μπορώ και σε κάποιο σταθμό? (πετάμε στο αεροδρόμιο Luton) Εάν δεν βγάλω, θα πληρώνει κανονικά ως ενήλικας με μία contactless?
Λέει αναλυτικά την διαδικασία μέσα στο λινκ που παρέθεσα για το πόσες μέρες πριν πρέπει να την βγάλεις και πως την παραλαμβάνεις. Αλλιώς ναι μπορείς με μια contactless, απλά ο καθένας πρέπει να έχει διαφορετική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom