Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο με παιδιά- Την βοήθεια σας παρακαλώ...

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
Καλημέρα, σε γενικές γραμμές καλό είναι το πρόγραμμά σας. Η γραμμή Picadilly είναι γραμμή μετρό ναι. Υπάρχει και η Elizabeth Line, καινούργια γραμμή μετρό, αλλά κοστίζει παραπάνω αν τη πάρεις από Heathrow, απ΄ ότι το απλό μετρό Picadilly. Να δες εδώ το χάρτη μετρό https://content.tfl.gov.uk/standard-tube-map.pdf. Θα τον χρειασθείτε, γιατί θα μπερδευτείτε στάνταρ με τον προσανατολισμό eastbound / westbound που έχουν εκεί. ΠΑΝΤΑ να κοιτάζετε τις στάσεις που δείχνει προς τα που πάει το τρένο.
Αν και με βάση το πρόγραμμά σας δε βλέπω να το πολυχρειάζεσθε αφού τα έχετε χωρίσει ανά περιοχή να είναι κοντά μεταξύ τους κ αφού περπατάτε πολύ. Απλά να θυμάσθε ότι ίσως φάτε πολλή βροχή που ναι μεν δεν είναι κάτι τρομερό, συνήθως είναι ψιλόβροχο που δεν ανοίγεις καν ομπρέλα, αλλά δυσχεραίνει κάπως τις βόλτες

Βασικά δεν έχω καταλάβει που είναι το ξενοδοχείο σας. Είπες κοντά στο Βρετανικό, ΟΚ, αλλά μετά πέταξες ένα West End/Southampton και μπερδεύτηκα... Είσαι σίγουρη ότι έκλεισες στο Λονδίνο κ όχι στο Σαουθάμπτον που είναι άλλη πόλη?? Γιατί έχει και κει West End..

Δε ξέρω τι λέει το Horizon 22, δε πήγα, αλλά το Sky Garden αν πας να δεις τη θέα και τους κήπους, ίσως απογοητευτείς λίγο, όπως απογοητεύτηκα εγώ πριν λίγες βδομάδες που γύρισα από κει. Τη θέα τη βλέπεις από μέσα από το τζάμι και έχει και τύπου "βεράντα" έξω, δηλαδή είναι κάπως μακριούτσικα, χώρια που σπρώχνεσαι με τον αμέτρητο κόσμο που μπαίνουν μπροστά σου για τον ίδιο λόγο. Για να μη πω για τον "κήπο"... ΟΚ... Βέβαια αφού δε πληρώνεις νομίζω εισιτήριο, να πάτε, γιατί να μη πάτε? Εγώ δεν είχα προλάβει να κλείσω και έκλεισα να φάω στο εστιατόριο που είναι μέσα, το Darwin Brasserie, που δεν είναι κ φτηνό... Ήταν καλό όμως

Επίσης, αφού έχετε παιδιά μαζί, δε θα πάτε στη Winter Wonderland? Είναι στο Hyde Park, και κοστίζει 5 λίρες το άτομο για να μπείτε, εκτός αν πάτε πρωί πρωί που δεν αξίζει. Μόνο όταν βραδιάσει. Φυσικά αυτό είναι μόνο η είσοδος, για να μπεις στα rides κλπ πληρώνεις έξτρα. Εμένα δε μου πολυαρέσουν τα λούνα παρκ, αλλά πήγα για τη φάση και είχε τη πλάκα του. Είχε πολλούς πάγκους με φαγητά τύπου streetfood. Εκεί κάποιοι πάγκοι δέχονταν και μετρητά.

Τη πέμπτη μέρα που έχετε τη νότια όχθη, να τη ξεκινήσετε από το London Eye και να τη περπατήσετε ως τη Tower Bridge. Είναι η ωραιότερη βόλτα και την κάνω ανελλιπώς όποτε πάω Λονδίνο και πολλές φορές κάθε φορά.

Τη Πρωτοχρονιά βλέπω δεν έχετε βάλει και πολλά, ίσως γιατί θα φάτε πολύ χρόνο στο Harry Potter? Αφού σας αρέσει ο Χάρυ Πότερ, να πάτε και στο σταθμό Kings Cross να βρείτε τη πλατφόρμα 9 3/4 που ξεκινάει το Hogwarts Express https://www.kingscross.co.uk/harry-potters-platform-9-34

Γενικά καλό θα ήταν να πηγαίνατε και μια βόλτα στο Τάμεση με το φέρυ (τοπική συγκοινωνία, όχι τα οργανωμένα τουρ), αν το κάνεις βράδυ είναι μαγεία γιατί τα βλέπεις όλα ωραία φωτισμένα! Εγώ πχ πήγα με μετρό στο Battersea Park που έχουν φτιάξει εμπορικό, κ έχει και παγοδρόμιο μέσα, κ ήταν πολύ ωραία, και γύρισα με το φέρυ ως το Tower Bridge που έμενα κοντά.
Έχει δύο μεγάλα μείον βέβαια το φέρυ. 1) Είναι της υπομονής, δηλαδή αργούν τα δρομολόγια, δε περνάνε κάθε 5 λεπτά, 2) Κοστίζει παραπάνω και πρέπει να έχεις αρκετά λεφτά μέσα στην Oyster για να μπεις. Αλλιώς πιστωτική/χρεωστική, απλά καλό θα ήταν να βγάλετε μόνοι σας τα εισιτήρια με την διαδρομή που θα κάνετε, γιατί εγώ τη πάτησα κ επειδή δε μου έφτανε η Oyster χτύπησα τη πιστωτική και μου χρέωσε τη πλήρη διαδρομή σα να πήγαινα στο Greenwich! Βέβαια, να πω την αμαρτία μου, είδα αρκετούς να μπαίνουν χύμα στο φέρυ, ο έλεγχος είναι πλημμελής και δεν έχει μπάρες που σε εμποδίζουν να περάσεις

Αυτά. Αχ ζηλεύω που θα δείτε τα πυροτεχνήματα!! Θέλουμε φωτο και εντυπώσεις

Καλά να περάσετε. Κ δες πάλι που θα μείνετε γιατί μου μπήκαν ιδέες :lol:
Καλημέρα, σε γενικές γραμμές καλό είναι το πρόγραμμά σας. Η γραμμή Picadilly είναι γραμμή μετρό ναι. Υπάρχει και η Elizabeth Line, καινούργια γραμμή μετρό, αλλά κοστίζει παραπάνω αν τη πάρεις από Heathrow, απ΄ ότι το απλό μετρό Picadilly. Να δες εδώ το χάρτη μετρό https://content.tfl.gov.uk/standard-tube-map.pdf. Θα τον χρειασθείτε, γιατί θα μπερδευτείτε στάνταρ με τον προσανατολισμό eastbound / westbound που έχουν εκεί. ΠΑΝΤΑ να κοιτάζετε τις στάσεις που δείχνει προς τα που πάει το τρένο.
Αν και με βάση το πρόγραμμά σας δε βλέπω να το πολυχρειάζεσθε αφού τα έχετε χωρίσει ανά περιοχή να είναι κοντά μεταξύ τους κ αφού περπατάτε πολύ. Απλά να θυμάσθε ότι ίσως φάτε πολλή βροχή που ναι μεν δεν είναι κάτι τρομερό, συνήθως είναι ψιλόβροχο που δεν ανοίγεις καν ομπρέλα, αλλά δυσχεραίνει κάπως τις βόλτες

Βασικά δεν έχω καταλάβει που είναι το ξενοδοχείο σας. Είπες κοντά στο Βρετανικό, ΟΚ, αλλά μετά πέταξες ένα West End/Southampton και μπερδεύτηκα... Είσαι σίγουρη ότι έκλεισες στο Λονδίνο κ όχι στο Σαουθάμπτον που είναι άλλη πόλη?? Γιατί έχει και κει West End..

Δε ξέρω τι λέει το Horizon 22, δε πήγα, αλλά το Sky Garden αν πας να δεις τη θέα και τους κήπους, ίσως απογοητευτείς λίγο, όπως απογοητεύτηκα εγώ πριν λίγες βδομάδες που γύρισα από κει. Τη θέα τη βλέπεις από μέσα από το τζάμι και έχει και τύπου "βεράντα" έξω, δηλαδή είναι κάπως μακριούτσικα, χώρια που σπρώχνεσαι με τον αμέτρητο κόσμο που μπαίνουν μπροστά σου για τον ίδιο λόγο. Για να μη πω για τον "κήπο"... ΟΚ... Βέβαια αφού δε πληρώνεις νομίζω εισιτήριο, να πάτε, γιατί να μη πάτε? Εγώ δεν είχα προλάβει να κλείσω και έκλεισα να φάω στο εστιατόριο που είναι μέσα, το Darwin Brasserie, που δεν είναι κ φτηνό... Ήταν καλό όμως

Επίσης, αφού έχετε παιδιά μαζί, δε θα πάτε στη Winter Wonderland? Είναι στο Hyde Park, και κοστίζει 5 λίρες το άτομο για να μπείτε, εκτός αν πάτε πρωί πρωί που δεν αξίζει. Μόνο όταν βραδιάσει. Φυσικά αυτό είναι μόνο η είσοδος, για να μπεις στα rides κλπ πληρώνεις έξτρα. Εμένα δε μου πολυαρέσουν τα λούνα παρκ, αλλά πήγα για τη φάση και είχε τη πλάκα του. Είχε πολλούς πάγκους με φαγητά τύπου streetfood. Εκεί κάποιοι πάγκοι δέχονταν και μετρητά.

Τη πέμπτη μέρα που έχετε τη νότια όχθη, να τη ξεκινήσετε από το London Eye και να τη περπατήσετε ως τη Tower Bridge. Είναι η ωραιότερη βόλτα και την κάνω ανελλιπώς όποτε πάω Λονδίνο και πολλές φορές κάθε φορά.

Τη Πρωτοχρονιά βλέπω δεν έχετε βάλει και πολλά, ίσως γιατί θα φάτε πολύ χρόνο στο Harry Potter? Αφού σας αρέσει ο Χάρυ Πότερ, να πάτε και στο σταθμό Kings Cross να βρείτε τη πλατφόρμα 9 3/4 που ξεκινάει το Hogwarts Express https://www.kingscross.co.uk/harry-potters-platform-9-34

Γενικά καλό θα ήταν να πηγαίνατε και μια βόλτα στο Τάμεση με το φέρυ (τοπική συγκοινωνία, όχι τα οργανωμένα τουρ), αν το κάνεις βράδυ είναι μαγεία γιατί τα βλέπεις όλα ωραία φωτισμένα! Εγώ πχ πήγα με μετρό στο Battersea Park που έχουν φτιάξει εμπορικό, κ έχει και παγοδρόμιο μέσα, κ ήταν πολύ ωραία, και γύρισα με το φέρυ ως το Tower Bridge που έμενα κοντά.
Έχει δύο μεγάλα μείον βέβαια το φέρυ. 1) Είναι της υπομονής, δηλαδή αργούν τα δρομολόγια, δε περνάνε κάθε 5 λεπτά, 2) Κοστίζει παραπάνω και πρέπει να έχεις αρκετά λεφτά μέσα στην Oyster για να μπεις. Αλλιώς πιστωτική/χρεωστική, απλά καλό θα ήταν να βγάλετε μόνοι σας τα εισιτήρια με την διαδρομή που θα κάνετε, γιατί εγώ τη πάτησα κ επειδή δε μου έφτανε η Oyster χτύπησα τη πιστωτική και μου χρέωσε τη πλήρη διαδρομή σα να πήγαινα στο Greenwich! Βέβαια, να πω την αμαρτία μου, είδα αρκετούς να μπαίνουν χύμα στο φέρυ, ο έλεγχος είναι πλημμελής και δεν έχει μπάρες που σε εμποδίζουν να περάσεις

Αυτά. Αχ ζηλεύω που θα δείτε τα πυροτεχνήματα!! Θέλουμε φωτο και εντυπώσεις

Καλά να περάσετε. Κ δες πάλι που θα μείνετε γιατί μου μπήκαν ιδέες :lol:
Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση,θα την μελετήσω και θα ακολουθήσουμε σίγουρα τη μια ή την άλλη συμβουλή.
Όσο για το Λονδίνο,ναι Λονδίνο πάμε. Αλλά έχεις δίκιο, δεν ήξερα πως το σωστό είναι Southampton Row και πως σκέτο Southampton είναι άλλη πόλη 😁..
Ενδιαφέρον και η βόλτα στο Τάμεση με το φέρυ
Όσο για την Πρωτοχρονιά, ναι φοβήθηκα με πως στο Harry Potter θα φάμε πολύ χρόνο , αλλά εννοείται εάν τελειώσουμε νωρίτερα,σίγουρα θα βρούμε να κάνουμε κάτι.
Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις συμβουλές.
Εννοείται εάν βγούνε οι φωτογραφίες την Πρωτοχρονιά καλές, θα ανεβάσω καμία.
Καλή χρονιά με πολλά ταξίδια να έχουμε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση,θα την μελετήσω και θα ακολουθήσουμε σίγουρα τη μια ή την άλλη συμβουλή.
Όσο για το Λονδίνο,ναι Λονδίνο πάμε. Αλλά έχεις δίκιο, δεν ήξερα πως το σωστό είναι Southampton Row και πως σκέτο Southampton είναι άλλη πόλη 😁..
Ενδιαφέρον και η βόλτα στο Τάμεση με το φέρυ
Όσο για την Πρωτοχρονιά, ναι φοβήθηκα με πως στο Harry Potter θα φάμε πολύ χρόνο , αλλά εννοείται εάν τελειώσουμε νωρίτερα,σίγουρα θα βρούμε να κάνουμε κάτι.
Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις συμβουλές.
Εννοείται εάν βγούνε οι φωτογραφίες την Πρωτοχρονιά καλές, θα ανεβάσω καμία.
Καλή χρονιά με πολλά ταξίδια να έχουμε.
Στο Harry Potter για να το ευχαριστηθειτε θα χρειαστειτε αρκετες ωρες. Επισης, καποια στιγμη στην διαρκεια του tour σας υποδεικνυουν εναν χωρο οπου σταματανε ολοι για κατι τζιτζιμπιρες που περιλαμβανονται στην τιμη του εισητηριου. Πολυς κοσμος χανει χρονο εκει νομιζοντας οτι το tour κοντευει να τελειωσει. Ομως τελικα ειναι ακριβως στην μεση οποτε μην χασετε χρονο εκει γιατι μετα γινεται ακομα καλυτερο και με πολυ λιγοτερο κοσμο αφου οι περισσοτεροι εχουν ξεμεινει στις τζιτζιμπιρες.
 

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
Στο Harry Potter για να το ευχαριστηθειτε θα χρειαστειτε αρκετες ωρες. Επισης, καποια στιγμη στην διαρκεια του tour σας υποδεικνυουν εναν χωρο οπου σταματανε ολοι για κατι τζιτζιμπιρες που περιλαμβανονται στην τιμη του εισητηριου. Πολυς κοσμος χανει χρονο εκει νομιζοντας οτι το tour κοντευει να τελειωσει. Ομως τελικα ειναι ακριβως στην μεση οποτε μην χασετε χρονο εκει γιατι μετα γινεται ακομα καλυτερο και με πολυ λιγοτερο κοσμο αφου οι περισσοτεροι εχουν ξεμεινει στις τζιτζιμπιρες.
Τέλεια, εάν και διάβασα πολλά για το Studio, αυτό δεν το γνώριζα.
Ευχαριστώ πολύ
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991

Mamid

Member
Μηνύματα
26
Likes
24
Καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντηση,θα την μελετήσω και θα ακολουθήσουμε σίγουρα τη μια ή την άλλη συμβουλή.
Όσο για το Λονδίνο,ναι Λονδίνο πάμε. Αλλά έχεις δίκιο, δεν ήξερα πως το σωστό είναι Southampton Row και πως σκέτο Southampton είναι άλλη πόλη 😁..
Ενδιαφέρον και η βόλτα στο Τάμεση με το φέρυ
Όσο για την Πρωτοχρονιά, ναι φοβήθηκα με πως στο Harry Potter θα φάμε πολύ χρόνο , αλλά εννοείται εάν τελειώσουμε νωρίτερα,σίγουρα θα βρούμε να κάνουμε κάτι.
Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις συμβουλές.
Εννοείται εάν βγούνε οι φωτογραφίες την Πρωτοχρονιά καλές, θα ανεβάσω καμία.
Καλή χρονιά με πολλά ταξίδια να έχουμε.
Καλημέρα και καλή χρονιά,
γυρίσαμε από το Λονδίνο και έχω να πω, πως η πόλη τις γιορτές είναι απλώς μαγεία. πολύ όμορφα στολισμένη.
Οι μέρες δυστυχώς λίγες (5 διανυκτερεύσεις) και σίγουρα δεν έχουμε δει ούτε το 1/10, αλλά παρόλα αυτά άξιζε.
Οι άνθρωποι ήταν όλοι πάρα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Για τις μεταφορές βγάλαμε στο Heathrow τελικά για τα παιδιά από μια Oyster και μας πέρασε εκεί στα μηχανήματα ένας υπάλληλος την έκπτωση. Εμείς οι ενήλικες χρησιμοποιήσαμε την revolut από το κινητό. Όλα πολύ εύκολα. Επίσης είχαμε βάλει 20 λίρες στα παιδιά, και μια και περπατούσαμε πολύ, ήταν υπεραρκετά.
Σχετικά με τα πυροτεχνήματα της Πρωτοχρονιάς, ανεβάζω μια φωτογραφία. Έβγαλα πολλά βίντεο, μια και στις φωτογραφίες δεν φαίνεται πόσο όμορφο ήταν, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω τα βίντεο.
Όσο για την εμπειρία, αξέχαστη ναι μεν, αλλά θα το ξαναέκανα; Όχι!

Κρύο δε έκανε, βροχή δεν είχε, αλλά είχε απίστευτες ουρές!!
Όταν λέω απίστευτες, ήταν αδιανόητες.
Οι διοργανωτές πούλησαν 100.000 εισητήρια και χώρισαν την περιοχή γύρω από το Τάμεση σε ζώνες (red, blue, pink κλπ.), ώστε να υπάρχει έλεγχος και τα πλήθη να μοιραστούν ομοιόμορφα, αλλά αποδείχτηκε πως κάτι πρέπει να πήγε πολύ στραβά.
Είχαμε την ενημέρωση πως η είσοδος θα επιτρεπόταν από της 20:00 μέχρι 22:30. Εμείς είχαμε εισητήρια για την περιοχή red 5. Ήμασταν στην ουρά από της 20:30 και ήταν ήδη τεράστια. Κατά της 22:00 καταλάβαμε πως η ουρά μας έφτανε σε ένα σημείο που ενώνονται με άλλες τρεις ουρές και υπήρχαν πολλοί άνθρωποι που ήταν από άλλη περιοχή (pink κλπ.) και στεκόταν άδικα στην ουρά μας.
Στις 23:30 που η είσοδος ακόμα να φανεί μας ενημέρωσαν κάποιοι αστυνομικοί πως δεν υπήρχε περίπτωση να προλάβουμε να περάσουμε από την είσοδο, αλλά εάν θέλαμε θα μπορούσαμε να πάμε στην ουρά της περιοχής red 4, που η ουρά ήταν πιο μικρή για να δούμε μήπως προλάβουμε.
Τρέξαμε πολλοί και καταφέραμε μετα από έναν "γέλιο" έλεγχο που μας κάναν να περάσουμε την είσοδο. Ήταν τραγικό όλο αυτό. Προλάβαμε και βρήκαμε ένα σημείο πολύ καλό και είδαμε το φαντασμαγορικό show.
Αυτό άξιζε,αλλά η διοργάνωση ήταν απλώς τραγική και δε θα το ξαναέκανα ποτέ.

Είχα διαβάσει πως υπάρχουν ουρές,αλλά ειλικρινά αυτό ήταν πέρα από κάθε φαντασία. Μάθαμε αργότερα πως αρκετοί δεν μπήκαν και πλήρωσαν όλοι από 20 λίρες το άτομο, αλλά περίμεναν άδικα και απλώς ταλαιπωρήθηκαν. Κρίμα!

Κατά τα άλλα το ταξίδι στο Λονδίνο σίγουρα θα μας μείνει αξέχαστο με την καλή έννοια.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τη βοήθεια σας.
Καλά ταξίδια.
 

Attachments

messinia3

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Έχουμε προγραμματίσει μια 4ημερη επισκεψη στο Λονδίνο το διάστημα 3-7 Μαρτίου. Καθώς πλησιάζει το διάστημα, καλά να είμαστε, θα θέλαμε κάποιες επιπλέον πληροφορίες για όποιον έχει τη διάθεση.
Το ξενοδοχείο που επιλέξαμε είναι το Premier Inn London County Hall,καθώς ήταν πιο κοντά στο budget μας(650 λίρες τα 4 βραδιά με πρωινό).Αν κάποιος έχει αποψή για το ξενοδοχείο μας λέει (είναι εύκολο το early check in,τι παίζει με υπηρεσίες καθαριότητας,φύλαξη αποσκευών,κλπ)
Επίσης εκεί κοντά προτασεις για φαγητό και τρόπο μεταφοράς τριγύρω θα εκτιμηθούν.
Τα παιδιά είναι ηλικίας 8 και 11 ετών.
Εσείς πως θα οργανώνετε το πρόγραμμα ανά ημέρα ώστε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα?
Προσωπικά έχω ξαναπάει,αλλά πάνε πλέον 10 χρόνια plus και άνευ παιδιών.
Για όλες τις πληρωμές λέμε να χρησιμοποιήσουμε 2 φυσικές revolut.Το ένα παιδί δεν πληρώνει στα μέσα από ότι διάβασα,για το δεύτερο να χρησιμοποιήσω τη virtual revolut?Επίσης έχουμε τις στάνταρ φυσικές κάρτες,οπότε αν γεμίσω τώρα με 1000 ευρώ την κάθε μία, μετά εκεί αφού θα έχει αλλάξει μήνας (Μάρτιος) θα μπορώ να προσθέσω επιπλεον χρήματα και να τα μετατρέψω σε λίρες?
Φτάνουμε heathrow κατά τις 11.00 και θα προτιμούσαμε να πάμε απευθείας στο ξενοδοχείο με ταξί για early check in(δυστυχώς το ξενοδοχείο δε διαθέτει τη δυνατότητα in advanced).ποια είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή? Uber μόλις φτάσουμε η έχει κάποιος να προτείνει κάτι διαφορετικό?
Επίσης ως football fans οι άνδρες λέμε να πάμε στο γήπεδο της chelsea για τουρ?Κάποιος που να έχει άποψη?Για Αρσεναλ έλεγα εγώ,αλλά ο μικρός λέει δεν έχουν καν cl.
Από ψώνια οικονομικά μαγαζιά, φαγητό, κλπ κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.
Η σύζυγος θέλει αν προλάβουμε και θέατρο να δούμε το lions king(για εισητηρια αν θυμάμαι leicester square αν πετύχουμε καμία προσφορά?)
Επίσης θα πρέπει να πάρουμε ανταπτορα για να φορτίζουμε εκεί τα κινητά μας?εάν ναι κάποια πρόταση?

Ευχαριστούμε όποιον έχει τη διάθεση να βοηθήσει.
 
Last edited:

micef

Member
Μηνύματα
13
Likes
22
Επέστρεψα πριν λίγες ημέρες, κάποια σχόλια σε όσα μπορώ να βοηθήσω.

Έχω την εντύπωση ότι γίνεται με την virtual Revolut η μετακίνηση που λες, από ότι είχα διαβάσει θεωρείται διαφορετική από την φυσική, δεν το δοκίμασα. Σε κάθε περίπτωση χρήση της ίδιας μορφής από το πρώτο χτύπημα μέχρι το τελευταίο της ημέρας ανά άτομο. Παρόλο το πολύ περπάτημα χρησιμοποιήσαμε αρκετά συγκοινωνίες (Ζ1<->Ζ3 καθημερινά) και κάθε μέρα φτάναμε ημερήσιο όριο και χρέωνε £9.6. Την ημέρα που πήγαμε Greenwich χρησιμοποιήσαμε DLR και επιστροφή με καραβάκι. Είτε κάπου δεν χτυπήσαμε στο DLR σωστά (δεν έχει μπάρες) είτε στο καραβάκι έγινε άλλη χρέωση και είχαμε £19.35 εκείνη την ημέρα. Θεωρώ το καραβάκι ευθύνεται γιατί ήταν Uber, δεν έχω μπει στην διαδικασία να το ψάξω.

Προσοχή με την virtual με την μπαταρία του κινητού. Πρώτη ημέρα που ξεκίνησε 4:00 πμ στην Ελλάδα, με ανοιχτά όλη μέρα data, Bluetooth, άνοιξε κλείσε συνέχεια NFC, διαδρομές 30' στο μετρό με συνεχή αναζήτηση σήματος και πολλές φωτογραφίες, επέστρεφα 23:00 και φοβήθηκα μην μείνω από μπαταρία και δεν είχα να χτυπήσω.

Σωστή επιλογή η Revolut, πουθενά δεν χρησιμοποιήθηκαν μετρητά, αρκετά μέρη δεν τα δέχονται. Παντού κάρτα, ακόμη και ο μουσικός στον δρόμο έχει POS, στα street food, όπως και τα αυτοκινητάκια-αλογάκια που πιθανόν θα θέλουν τα παιδιά (η δικιά μας είναι μικρότερη και την αφήσαμε πίσω, αλλά το παράτησε η γυναίκα μου).

Με την φόρτιση εκεί που αναφέρεις μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα, δεν είναι ημερολογιακός μήνας. Είχα μεταφέρει αντίστοιχα €1000 και μετατρέψει σε £ τέλη Ιανουαρίου, πήγα την Τετάρτη (Φεβρουάριος) να γυρίσω σε € ότι περίσσεψε και ζητάει προμήθεια.

Το ξενοδοχείο από ότι είδα είναι κοντά στο London Eye, έχει σταθμό εκεί οπότε εύκολη μετακίνηση. Μετρό κάθε 3' και πάει παντού. Κάποιοι σταθμοί έχουν ανταπόκριση γραμμής με αρκετό περπάτημα. Οι γραμμές δεν αναφέρουν προορισμό με όνομα αλλά προσανατολισμό, για παράδειγμα στην Ομόνοια δεν θα ψάξεις την αποβάθρα που πάει Πειραιά, θα ψάξεις αυτή που πάει Νότια. Χρειάζεται να έχεις εικόνα του χάρτη του μετρό ώστε να ξέρεις κατεύθυνση.

Αν θελήσετε να πάτε Skygarden για την θέα, θέλει να κλείσεις εισιτήρια (δωρεάν) πολύ πιο νωρίς, με το που δεις ότι ανοίγουν για εκείνη την περίοδο. Πήγαμε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας και στο Βρετανικό, επίσης θέλει να κλείσεις δωρεάν εισιτήρια που βρίσκεις εύκολα, σε εμάς δεν τα κοίταξαν καν, ίσως εξαρτάται τι κόσμο έχει.

Αν σας βγάλει ο δρόμος απέναντι από τον σταθμό Tottenham Court έχει ένα μεγάλο χώρο με οθόνες γύρω γύρω και στην οροφή με ωραία βίντεο σε μεγάλη ανάλυση, θα ενθουσιαστούν τα παιδιά

Ανταπτορα καλό είναι να έχεις μαζί μήπως δεν έχει στο ξενοδοχείο.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ισχύει ότι η Virtual Revolut μετράει ως ξεχωριστή από τη φυσική στις μετακινήσεις. Ουσιαστικά η "συσκευή" μετράει (κινητό/κάρτα/ρολόι κλπ.) και όχι ο λογαριασμός που χρεώνεται που στην περίπτωση της Revolut είναι κοινός.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
439
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα πάω στο Λονδίνο τον Απρίλη με την 18 χρονη κόρη μου.Για μένα είναι η δεύτερη φορά,για εκείνη η πρώτη.
Λέω να πάμε στην Tower Bridge,Natural History Museum,Βρετανικό Μουσείο,Covent Garden και να την πάω και στην Oxford Street (αυτό δεν θα το είχα ως σημείο επίσκεψης για μένα,πάω γιατί εκείνης της αρέσει το shopping),για καφέ στο Hard rock cafe ισως και οπωσδήποτε να δούμε το "Φάντασμα της Οπερας",είναι το όνειρο της να το δει στο Λονδίνο.
Ερωτήσεις προς γνωρίζοντες:
Που είναι must να πάω ένα 18χρονο trendy κορίτσι;
Και μια δεύτερη.
Είναι επικίνδυνο να κινούμαστε με το μετρό,δύο γυναίκες μόνες μετα τις εννιά το βράδυ ξέρω γω;
Θυμάμαι,πριν δέκα χρόνια που πήγα με τον άντρα μου,ότι είχε κάποια σημεία με πολύ δαιδαλώδεις διαδρόμους,αλλά δεν ξέρω τι παίζει τώρα από εγκληματικότητα κλπ.
Τρίτη και τελευταία 😁
Εισιτήρια για το μιούζικαλ πουλανε διαφορα sites,είναι όλα εξίσου αξιόπιστα;Μπερδεύτηκα με τόσα που έχει, πείτε κάποιο εσείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom