Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Χαχαχαχαχα, αυτό έλεγα να κάνω, δεν μπορεί λέω, θα μου φυλάξουν τη βαλίτσα για λίγες ώρες να μην τη κουβαλάω, αλλά φοβόμουν μην μου την ανοίξουν κιόλας. Έχουν τέτοια υπηρεσία; Τέλεια!
Ναι, το check-out είναι στις 12 και έχω κλείσει βραδυνή πτήση θα εκμεταλευτώ ακόμα και την τελευταία μέρα και θα πάω με την ησυχία μου στο αεροδρόμιο.
Τώρα το είδα αυτό. Να ρωτήσεις στο ξενοδοχείο αν μπορούν να σου κρατήσουν τη βαλίτσα μετά το check-out για λίγες ώρες. Μην φοβάσαι μη στην ανοίξουν, αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όμως, βάλ' της λουκετάκια.
Αν δεν δεχτούν να κρατήσουν τη βαλίτσα, υπάρχουν μαγαζιά που μπορείς να την αφήσεις, πχ http://www.left-baggage.co.uk/locations.php
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Δεν έχει πρόβλημα η βαλίτσα να παραβιαστεί, δεν έχει φερμουάρ, είναι σκληρή με κλιπσάκια και συνδιασμό, εγώ σκέφτομαι μην "σπάσει κατά λάθος" ή εξαφανιστεί γιατί κάποιος "δεν ήξερε τίνος ήταν" και την μετακίνησε και "που είναι τώρα η βαλίτσα" , "δεν ξέρω,αυτός σχόλασε" και ιστορίες για αγρίους. Άσε, βρήκα κιόλας στο link που μου έδωσες ότι έχει τέτοια υπηρεσία στο Paddington, οπότε θα την πάω εκεί να είμαι ήσυχη. Πάλι θα σου πω ευχαριστώ κι ας σε κούρασα! :)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δεν έχει πρόβλημα η βαλίτσα να παραβιαστεί, δεν έχει φερμουάρ, είναι σκληρή με κλιπσάκια και συνδιασμό, εγώ σκέφτομαι μην "σπάσει κατά λάθος" ή εξαφανιστεί γιατί κάποιος "δεν ήξερε τίνος ήταν" και την μετακίνησε και "που είναι τώρα η βαλίτσα" , "δεν ξέρω,αυτός σχόλασε" και ιστορίες για αγρίους. Άσε, βρήκα κιόλας στο link που μου έδωσες ότι έχει τέτοια υπηρεσία στο Paddington, οπότε θα την πάω εκεί να είμαι ήσυχη. Πάλι θα σου πω ευχαριστώ κι ας σε κούρασα! :)
Τα περισσότερα ξενοδοχεία, ειδικά αν είναι μεγάλα ή αλυσίδας, διαθέτουν ειδικό χώρο φύλαξης αποσκευών, στον οποίο κάποιος έχει περιορισμένη πρόσβαση. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων σου δίνουν ένα απόκομμα από ένα χαρτί το οποίο βάζουν στις αποσκευές σου, το οποίο κατά την παραλαβή τους θα πρέπει να επιδείξεις. Οπότε θα είσαι ασφαλής. Βρίσκω λίγο τραβηγμένο σε ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο κάποιος πελάτης να θέλει να πάρει άλλη βαλίτσα μαζί του κατά την αναχώρηση του απο εκεί.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Έχεις δίκιο σ' αυτά που λες, απλά εγώ πάντα υποθέτω το χειρότερο για να προλαβαίνω καταστάσεις. Λοιπόν το καλύτερο νομίζω είναι να ρωτήσω κάποιον υπεύθυνο εκεί για τις συνθήκες φύλαξης αν υπάρχει τέτοια παροχή και αποφασίζω τότε.
Ξέχασα να διευκρινήσω ότι εννοώ να ρωτήσω στο ξενοδοχείο.
 
Last edited:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έχεις δίκιο σ' αυτά που λες, απλά εγώ πάντα υποθέτω το χειρότερο για να προλαβαίνω καταστάσεις. Λοιπόν το καλύτερο νομίζω είναι να ρωτήσω κάποιον υπεύθυνο εκεί για τις συνθήκες φύλαξης αν υπάρχει τέτοια παροχή και αποφασίζω τότε.
To θέμα είναι ότι ούτε τα lockers στο σταθμό μπορεί να σου εξασφαλίσουν 100% ότι δε θα προκύψει κι εκεί κάποιο πρόβλημα δυνητικά. Σε κάθε περίπτωση δική σου επιλογή είναι αυτό.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
To θέμα είναι ότι ούτε τα lockers στο σταθμό μπορεί να σου εξασφαλίσουν 100% ότι δε θα προκύψει κι εκεί κάποιο πρόβλημα δυνητικά. Σε κάθε περίπτωση δική σου επιλογή είναι αυτό.
Καλά, σίγουρα, το 100% δεν υπάρχει πουθενά, αλλά δεν θα είναι πιο ασφαλής σε δημόσιο χώρο, σε ντουλάπι με λουκέτο; Δεν ξέρω και πως είναι, δεν έχει χρειαστεί ποτέ να το κάνω αυτό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ναι, έχω σκοπό να πάρω από εδώ έναν οδηγό με τα αξιοθέατα, κι όταν φτάσω εκεί να αγοράσω και την oystercard για τις μετακινήσεις μου. Έριξα και μια ματιά στο ίντερνετ να πάρω μια ιδέα, έχει χάρτες για όλες τις γραμμές συγκοινωνιών, δαιδαλώδες πραγματικά.
Χθες είχε μια ταινία στην τηλεόραση γυρισμένη εξολοκλήρου στο Λονδίνο και έδειχνε και πανοραμικές σκηνές, και χαμογέλαγα και σκεφτόμουν: να και τα «προσεχώς»!!! :clap:
Καλά, φαντάζομαι θα περάσατε τέλεια. Ευχαριστώ και για το link, είναι πραγματικά χρησιμότατο για όλους;) , αλλά εγώ θα πάω μόνη μου και δεν θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ αυτή την προσφορά:cry:. Αν όμως έχεις κανένα site να είμαι εγώ η δεύτερη που θα μπαίνει δωρεάν χωρίς να υπάρχει η πρώτη θα σου είμαι υπόχρεη εγώ και ολόκληρη η οικουμένη! :haha::haha::haha::haha: :xalara:
Να κλεισεις εισιητηριο για ενα musical! Ειναι φοβερες παραγωγες! the phantom of the opera!!!
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Άσχετο με το Λονδίνο αλλά σχετικό με το ταξίδι και θα ήθελα και γι' αυτό την γνώμη σας.
Λέω να πάω με το αυτοκίνητο στο Ελευθ. Βενιζέλος και να το αφήσω στο parking του. Το έχετε κάνει ποτέ;
 

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Άσχετο με το Λονδίνο αλλά σχετικό με το ταξίδι και θα ήθελα και γι' αυτό την γνώμη σας.
Λέω να πάω με το αυτοκίνητο στο Ελευθ. Βενιζέλος και να το αφήσω στο parking του. Το έχετε κάνει ποτέ;
Ναι. Κανένα πρόβλημα. Κι αν το κλείσεις από το internet πιο νωρίς, συνήθως παίζουν και προσφορές! Μην το φοβηθείς καθόλου!!!
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Να κλεισεις εισιητηριο για ενα musical! Ειναι φοβερες παραγωγες! the phantom of the opera!!!
Το μεσημέρι έψαχνα εδώ, χιχιχιχιχι!!
http://www.tripadvisor.com.gr/Attractions-g186338-Activities-c43-London_England.html
Μου προτείνεις δηλαδή το "the phantom of the opera";

Ναι. Κανένα πρόβλημα. Κι αν το κλείσεις από το internet πιο νωρίς, συνήθως παίζουν και προσφορές! Μην το φοβηθείς καθόλου!!!
Τέλεια, ευχαριστώ! Θα με σώσει από τρελή ταλαιπωρία. Είδα, έχει καλοκαιρινή προσφορά 1+1 εβδομάδα δώρο (όχι ότι θα μου χρειαστεί) με 35 ευρώ. Θα το κλείσω.
 
Last edited by a moderator:

YIANNIS2008

Member
Μηνύματα
23
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Τέλεια, ευχαριστώ! Θα με σώσει από τρελή ταλαιπωρία. Είδα, έχει καλοκαιρινή προσφορά 1+1 εβδομάδα δώρο (όχι ότι θα μου χρειαστεί) με 35 ευρώ. Θα το κλείσω.
Δες τι παίζει και για μία μόνο εβδομάδα! Για ασφάλεια πάντως μη φοβάσαι! Το έχω αφήσει πολλές φορές και δεν έχω πάθει τίποτα.

http://www.aia.gr/el/traveler/parking/parking-fee-calculator
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.026
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εχω δει αυτο, το chicago και το cabaret! Το the phanton ειναι μακραν οτι καλυτερο εχω δει...υπερπαραγωγη με τελεια μουσικη! Ειναι και πολυ ρομαντικο. Αν εμενα μου αρεσε μια...σα κοριτσακι εσυ, θα τρελαθεις...;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.794
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom