Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο μόνη ή με γκρουπ;

Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Πιστεύω πως έκανες πολύ καλά που δεν έκλεισες αυτή την εκδρομή. Πέρα από το κόστος, με διαμονή μόλις 4μιση μερών, τρως σίγουρα τη μία μέρα (και αν τους ακολουθήσεις και την επόμενη, τρως δύο) σε εκδρομές και ψώνια. Μετά σε 2μιση μέρες τι να πρωτοδείς στο Λονδίνο; Ωραίες οι εκδρομές αλλά αν έχεις αρκετές μέρες και έχεις "χορτάσει" το Λονδίνο.
Με το δικό σου πρόγραμμα θα μείνεις τελικά 2 μέρες περισσότερο με τα ίδια ή και λιγότερα χρήματα σε καλή περιοχή.. Και αν βαρεθείς μόνη σου αφού θα μείνεις 7 μέρες έχεις χρόνο αν θες να πας και μια οργανωμένη ημερήσια εκδρομή..
Χαίρομαι πολύ που συμφωνείς μαζί μου.
Ειδικά την πρώτη μέρα, αμέσως μετά την προσγείωση θα γυρίσουν όλο το Λονδίνο. Πως θα ευχαριστηθούν αυτήν την εκδρομή και τα αξιοθέατα; Δεν θα είναι κουρασμένοι οι άνθρωποι από το πρωί ταλαιπωρία και μετά όλη μέρα μέσα στο πούλμαν; Και στα μουσεία μόνοι, έτσι;
Εντάξει, είπαμε, ο καθένας ότι θεωρεί για τον εαυτό του σωστό κάνει, αλλά εγώ νομίζω όπως όλες "οι μόνες στο Λονδίνο" θα ευχαριστηθώ πολύ!
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Layers; Στο manual του photoshop γιατι τον Αυγουστο συμβαινει το αντιστροφο.
Ωχ, δεν το κατάλαβα αυτό, τι εννοείς; Πες μου please!!!!

Πέρα από όλα αυτά που γράφονται εδώ, τα 485 για αεροπορικά δεν είναι υπερβολικά?
Ε ναι, εντάξει, είναι πραγματικά τελευταία στιγμή, Αύγουστος, έβαλα και ταξιδ. ασφάλεια (καλά, αυτό είναι 17 ευρώ), οι βαλίτσες νομίζω 65 και διάφορα άλλα αλλά πρωτίστως το πρώτο.

Αν το πάρεις στο γυρισμό αλλάζει το πράγμα. Φαντάζομαι από το ξενοδοχείο θα κάνεις check-out το πρωί. Νομίζω είπες ότι η πτήση του γυρισμού είναι βράδυ. Άρα δεν θα φύγεις απαραίτητα από Paddington το βράδυ. Θα φύγεις από όπου είσαι εκείνη τη στιγμή. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να είναι προτιμότερο το μετρό, ανάλογα πού θα βρίσκεσαι.
Εκτός αν κάνεις αυτό που έκανα εγώ, δηλαδή να αφήσεις τη βαλίτσα στο ξενοδοχείο για να μην την κουβαλάς όλη μέρα (και για να μην την αφήσεις σε ένα από τα baggage storage που χρεώνουν και 10 λίρες), οπότε θα γυρίσεις στο Paddington για να την πάρεις, άρα θα φύγεις από εκεί μετά.
Πάντως το express, οι ίδιοι οι Λονδρέζοι λένε ότι είναι τουριστοπαγίδα γιατί κοστίζει πολύ, βολεύει μόνο όσους μένουν Paddington, και κάνει μόνο 10 λεπτά λιγότερο από το connect.
Χαχαχαχαχα, αυτό έλεγα να κάνω, δεν μπορεί λέω, θα μου φυλάξουν τη βαλίτσα για λίγες ώρες να μην τη κουβαλάω, αλλά φοβόμουν μην μου την ανοίξουν κιόλας. Έχουν τέτοια υπηρεσία; Τέλεια!
Ναι, το check-out είναι στις 12 και έχω κλείσει βραδυνή πτήση θα εκμεταλευτώ ακόμα και την τελευταία μέρα και θα πάω με την ησυχία μου στο αεροδρόμιο.
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πέρα από όλα αυτά που γράφονται εδώ, τα 485 για αεροπορικά δεν είναι υπερβολικά?
Kαι μένα υπερβολικά μου φαίνονται.. Με την έννοια ότι δε θα τα έδινα για να πάω αύγουστο στο Λονδίνο (και με τη μία πτήση με low cost εταιρία σε 4ωρο ταξίδι). Αν δεν είχα προνοήσει να κλείσω αρκετά νωρίτερα δε θα πήγαινα. Αλλά αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό! Η Sunshine αφού μπορεί να τα διαθέσει πολύ καλά κάνει! Εξάλλου εξαρτάται απ'τη δουλειά του καθενός, και από άλλους παράγοντες, το κατά πόσο καταφέρνει να προγραμματίζει νωρίς και μπορεί να μη γίνεται διαφορετικά..
Πάντως για τελευταία στιγμή και για Λονδίνο πιστεύω πως είναι λογική η τιμή.
Ωχ, δεν το κατάλαβα αυτό, τι εννοείς; Πες μου please!!!!
Φαντάζομαι πως εννοεί ότι έξω θα έχει ζέστη και μέσα στα κτίρια full κλιματισμό!
Χαίρομαι πολύ που συμφωνείς μαζί μου.
Ειδικά την πρώτη μέρα, αμέσως μετά την προσγείωση θα γυρίσουν όλο το Λονδίνο. Πως θα ευχαριστηθούν αυτήν την εκδρομή και τα αξιοθέατα; Δεν θα είναι κουρασμένοι οι άνθρωποι από το πρωί ταλαιπωρία και μετά όλη μέρα μέσα στο πούλμαν; Και στα μουσεία μόνοι, έτσι;
Εντάξει, είπαμε, ο καθένας ότι θεωρεί για τον εαυτό του σωστό κάνει, αλλά εγώ νομίζω όπως όλες "οι μόνες στο Λονδίνο" θα ευχαριστηθώ πολύ!
Γενικά δεν είδα να προσφέρουν κάτι άλλο πέρα από τα εισητήρια και το ξενοδοχείο για να δικαιολογείται η τιμή για μόλις 4 βράδια στο Λονδίνο. Και με το προγραμμα που έχουν σίγουρα θα καταφέρεις να δεις πολύυυυ περισσότερα!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ωχ, δεν το κατάλαβα αυτό, τι εννοείς; Πες μου please!!!!
Καλή μoυ εννοεί ότι συνήθως τέτοια εποχή έξω λιώνεις και μέσα στα κτήρια κρυώνεις. Καλοκαιράκι, αν πάει στην Αγγλία πάνω από 20 και σε χτυπάει ο ήλιος λιώνεις ειδικά αν φοράς το κάτιτις παραπάνω.
Και επειδή νομίζουν ότι έχει κάυσωνα ανάβουν στο φουλ τον κλιματισμό μέσα στα κτήρια. Ντρανταχτό παράδειγμα η σημερινή μέρα. Όσο διήρκεσε η ηλιοφάνεια με κοντομάνικο ήμουν τέλεια και όταν μπήκα σε ένα εμπορικό κέντρο φόρεσα μπουφανάκι. Φυσικά όταν συννεφιάζει την θέλεις τη ζακετούλα σου. Οπότε προτείνω να κοιτάξεις τον καιρό και αν δεις μέγιστες πάνω από 20 πάρε τα κοντομανικα σου μια ζακετούλα και ένα φουλάρι και κανένα λίγο πιο χοντρο μπουφανάκι αδιάβροχο για τις βροχερές μέρες. Νομίζω θα είσαι εντάξει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.759
Likes
51.018
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το ασφαλές, νομίζω όλα είναι σχετικά. Δεν ξέρεις από πού θα σου'ρθει, οπότε ό,τι μέτρα και να πάρεις το βρίσκω άσκοπο και μ'αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να πάμε πουθενά. Ε δεν πας και στην Τεχεράνη!

Μακάρι το Λονδίνο να ήταν τόσο ασφαλές όσο η Τεχεράνη. Όχι ότι είναι καμιά επικίνδυνη πόλη το Λόντον, αλλά ασφάλεια σαν της Τεχεράνης δε βρίσκεις κι εύκολα.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Καλή μoυ εννοεί ότι συνήθως τέτοια εποχή έξω λιώνεις και μέσα στα κτήρια κρυώνεις. Καλοκαιράκι, αν πάει στην Αγγλία πάνω από 20 και σε χτυπάει ο ήλιος λιώνεις ειδικά αν φοράς το κάτιτις παραπάνω.
Και επειδή νομίζουν ότι έχει κάυσωνα ανάβουν στο φουλ τον κλιματισμό μέσα στα κτήρια. Ντρανταχτό παράδειγμα η σημερινή μέρα. Όσο διήρκεσε η ηλιοφάνεια με κοντομάνικο ήμουν τέλεια και όταν μπήκα σε ένα εμπορικό κέντρο φόρεσα μπουφανάκι. Φυσικά όταν συννεφιάζει την θέλεις τη ζακετούλα σου. Οπότε προτείνω να κοιτάξεις τον καιρό και αν δεις μέγιστες πάνω από 20 πάρε τα κοντομανικα σου μια ζακετούλα και ένα φουλάρι και κανένα λίγο πιο χοντρο μπουφανάκι αδιάβροχο για τις βροχερές μέρες. Νομίζω θα είσαι εντάξει.
Ευχαριστώ! Αχ και τρόμαξα! :icon_redface:
Ναι, τέτοια ρούχα υπολόγιζα να πάρω, απλά αφού είναι έτσι η κατάσταση θα τα φοράω αντί για έξω μέσα :haha:!!!
Μπουφάν χοντρό με επένδυση ή εποχικό τζάκετ ας πούμε, αρκεί να είναι αδιάβροχο;
Παπούτσια; Για το περπάτημα αθλητικά ή πέδιλα; Για βραδάκι στη βολτούλα;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε δεν νομίζω να χρειαστεί χοντρό μπουφάν...Προτείνω να πάρεις όποια παπούτσια σε βολεύουν για περπάτημα και σίγουρα όχι πέδιλα αν είναι βροχερός ο καιρός. Τώρα για το βράδυ τι να σου πω. Και μποτάκι και πλατφόρμα φοριέται. Και θα κοιτάξεις την πρόβλεψη πριν φύγεις ε;
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Ε δεν νομίζω να χρειαστεί χοντρό μπουφάν...Προτείνω να πάρεις όποια παπούτσια σε βολεύουν για περπάτημα και σίγουρα όχι πέδιλα αν είναι βροχερός ο καιρός. Τώρα για το βράδυ τι να σου πω. Και μποτάκι και πλατφόρμα φοριέται. Και θα κοιτάξεις την πρόβλεψη πριν φύγεις ε;
Ωραία, τέλεια, να μην παίρνω άχρηστα βάρη.
Ναι, θα την κοιτάξω, το έχω υπόψιν μου, σ' ευχαριστώ πολύ!
Φιλάκια, καληνύχτα σε όλους!
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καθόλου δε λιώνεις, σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον. Υπόψην μισώ τη ζέστη κι αντέχω στο κρύο και πήγα με ελαφρύ ζακετάκι, παρά το ότι μου έλεγαν να πάρω μπουφάν, γιατί ήμουν αισιόδοξη. Όμως, όπως είπα και πριν, μετά τις 7 μπορεί να κάνει ψύχρα και χρειάζεσαι ένα μπουφανάκι, έστω ένα τζιν. Φυσικά μπορεί και να μη χρειαστεί αλλά δεν είναι σίγουρο. Εξαρτάται τι καιρό θα κάνει κάθε φορά. Δεν είναι πάντως όπως εδώ που μήνα Αύγουστο το θεωρείς δεδομένο ότι 9 το βράδυ θα ακόμα ζέστη. Ενημερωτικά τη 2η μέρα πήγε να με ρίξει.
 
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Καθόλου δε λιώνεις, σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον. Υπόψην μισώ τη ζέστη κι αντέχω στο κρύο και πήγα με ελαφρύ ζακετάκι, παρά το ότι μου έλεγαν να πάρω μπουφάν, γιατί ήμουν αισιόδοξη. Όμως, όπως είπα και πριν, μετά τις 7 μπορεί να κάνει ψύχρα και χρειάζεσαι ένα μπουφανάκι, έστω ένα τζιν. Φυσικά μπορεί και να μη χρειαστεί αλλά δεν είναι σίγουρο. Εξαρτάται τι καιρό θα κάνει κάθε φορά. Δεν είναι πάντως όπως εδώ που μήνα Αύγουστο το θεωρείς δεδομένο ότι 9 το βράδυ θα ακόμα ζέστη. Ενημερωτικά τη 2η μέρα πήγε να με ρίξει.
Οπότε καλύτερα θα πάρω μαζί μου και ένα τζην μπουφανάκι και ένα εποχικό και ανάλογα, θα τα φοράω μαζί αν κρυώνω αλλά θα έχω και την δυνατότητα να βγάλω ένα αν ζεσταίνομαι. Δεν θα έχουν και τον όγκο του μπουφάν, σημαντικό. Τέλεια!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Για το Στόουνχεντζ
Θα πάρεις το τρένο από το σταθμό Waterloo και θα πας Salisbury (Σάλσμπουρι). Βάλε εδώ τα δρομολόγια να δεις ώρες και τιμές (πήγαινε έλα είναι περίπου 40 λίρες, ανάλογα τη μέρα).
Από Salisbury φεύγει αυτό το λεωφορείο (ξανακοίτα το πρόγραμμα τον Αύγουστο, μπορεί να αλλάζουν οι ώρες) το οποίο σε αφήνει στο visitor center του Στόουνχεντζ. Μόνο αυτό το λεωφορείο πάει στο Στόουνχεντζ, άλλη επιλογή είναι το αυτοκίνητο και το ταξί. Υποτίθεται πως από φέτος το Φλεβάρη είναι πλέον υποχρεωτική η εκ των προτέρων κράτηση του εισιτηρίου του Στόουνχεντζ, τουλάχιστον έτσι λέει η English Heritage που διαχειρίζεται το μνημείο. Όμως, αν πας με το λεωφορείο αυτό, δεν χρειάζεται να το έχεις κλείσει εκ των προτέρων, το παίρνεις επί τόπου όταν πας. Μου το είχαν επιβεβαιώσει η ίδια η εταιρία που έχει το λεωφορείο, ντόπιοι από το Salisbury που είχα ρωτήσει και μπορώ πλέον να το επιβεβαιώσω κι εγώ που πήγα. Μπαίνεις στο λεωφορείο, ζητάς το εισιτήριο, πληρώνεις, κάθεσαι (κατά προτίμηση στον πάνω όροφο, μπροστά μπροστά αν βρεις θέση), φτάνεις κι εκεί ο οδηγός σας λέει να περιμένετε λίγο μέσα στο λεωφορείο, κανονίζει τα εισιτήρια με την English Heritage, επιστρέφει, σας δίνει τα εισιτήρια και μπαίνετε αμέσως χωρίς αναμονή.
Μια παρένθεση. Στο site του Stonehenge Tour Bus γράφει τιμή για Bus, Stonehenge, Old Sarum (να πας, αξίζει) και Salisbury Cathedral (επίσης να πας, αξίζει) 31 λίρες. Όμως το Salisbury Cathedral κανονικά είναι δωρεάν, αν θες δίνεις κάτι σαν δωρεά. Εγώ ζήτησα το εισιτήριο αυτό λοιπόν, με τη λογική ότι δεν βαριέσαι, ας δώσω και τη δωρεά. Μου είπε ο οδηγός όμως ότι δεν χρειάζεται, βασικά με συμβούλευσε να μην πληρώσω δωρεά. Οπότε ουσιαστικά δεν θα πληρώσεις 31 λίρες για αυτά, αλλά 26 (που είναι το Bus, Stonehenge, Old Sarum).
Από το visitor center (να μπεις, έχει ενδιαφέρον και μαθαίνεις σημαντικά πράγματα για το Στόουνχεντζ), υπάρχει όχημα που σε μεταφέρει στο μνημείο. Υπάρχει σκοινί γύρω γύρω, καθώς δεν επιτρέπεται η πρόσβαση ανάμεσα στις πέτρες*, είσαι όμως αρκετά κοντά. Να πάρεις από το visitor center και το audio guide που δίνουν (δωρεάν). Κάνε τη βόλτα σου γύρω γύρω από το Στόουνχεντζ. Όποτε θέλεις, παίρνεις το όχημα για πίσω στο visitor center. Το λέω όχημα γιατί δεν ξέρω πώς αλλιώς λέγεται. Σαν τρενάκι με βαγόνια είναι απλά δεν τσουλάει σε ράγες. Νομίζω όμως πως ενίοτε βάζουν και λεωφορεία.
Στο visitor center απ' έξω, έχει ρέπλικες νεολιθικά σπιτάκια που βασίστηκαν σε κάποια ευρήματα που βρέθηκαν μετά από ανασκαφή στο Durrington Walls που είναι εκεί κοντά. Μπορείς να μπεις μέσα, να δεις πού έμεναν οι άνθρωποι της εποχής εκείνης (περίπου 3000 πΧ), τα έπιπλά τους, τα σκεύη τους.
Επίσης έχει μια τεράστια πέτρα σαν αυτές που απαρτίζουν το Stonehenge, που είναι τοποθετημένη πάνω σε κυλινδρικά ξύλα (μάλλον κορμούς) - πάλι δεν ξέρω πώς λέγεται αυτό, ας με λυπηθεί κάποιος, πάντως είναι ένας από τους τρόπους μεταφοράς που είχαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι. Έχει ένα σκοινί, δοκίμασε να το τραβήξεις να δεις αν μπορείς να μετακινήσεις την πέτρα. Εκεί θα αντιληφθείς ότι δεν μπορείς (ουπς σπόιλερ) και ότι μάλλον χρειάστηκαν πολλοί (πάρα πολλοί) άνθρωποι για να φτιάξουν το Stonehenge.
Όταν βαρεθείς, πάρε πάλι το Stonehenge Tour Bus, δείξε το εισιτήριο στον οδηγό και μπες. Η επόμενη στάση είναι το Old Sarum, κατέβα. Από εκεί που σε αφήνει το λεωφορείο, πηγαίνεις λίγο προς τα πίσω (καμιά 50αριά μέτρα), περνάς το δρόμο απέναντι (προσοχή, οδηγούν αριστερά) και παίρνεις το μονοπάτι για Old Sarum. Αν κάνει κρύο ή φυσάει, εκεί θα είναι 5 φορές περισσότερο, προετοιμάσου αναλόγως. Κάνε τη βόλτα σου και γύρνα πάλι στη στάση για επιστροφή στο Salisbury.
Το Salisbury είναι πολύ όμορφη πόλη, δες φωτο στο ίντερνετ. Κάνε τη βόλτα σου, πήγαινε στον Cathedral, φάε, πιες ένα καφέ και όταν βαρεθείς πάρε το τρένο για Λόντον.
Συνιστώ ολόκληρη μέρα εκεί (μην το χοντρύνω και σου πω να μείνεις και το βράδυ). Εγώ ξεκίνησα 7.10 το πρωί και γύρισα πίσω κατά τις 7 στο Λονδίνο (το τρένο κάνει μιάμιση ώρα) γιατί μου καρφώθηκε της χαζής να πάω λέει στο Regent's Park. Στο οποίο έχω ξαναπάει και το μετάνιωσα που πήγα τώρα γιατί είχε αρχίσει να νυχτώνει, έκανε κρύο και δεν είχε κόσμο. Έπρεπε να έμενα στο Salisbury λίγο ακόμα.
*Πρόσβαση ανάμεσα στις πέτρες επιτρέπεται πολύ νωρίς το πρωί και αργότερα το απόγευμα, αλλά θέλει διαδικασία για να το κλείσεις, δεν ξέρω καν αν προλαβαίνεις τώρα και δεν το έχω κάνει κιόλας, οπότε δεν ξέρω να σου πω πληροφορίες.
Πάντως, το πιο σημαντικό είναι να κάνεις την έρευνά σου πριν πας στο Στόουνχεντζ, να δεις κανένα ντοκυμαντέρ, να μάθεις τι είναι αυτό τέλος πάντων. Αλλιώς, γνώμη μου, μην πας καθόλου, γιατί θα σου φανεί σαν να βλέπεις ένα μάτσο πέτρες και νομίζω ότι αυτό είναι το λάθος που κάνουν όσοι πάνε και μετά γυρίζουν και λένε πως είναι μπούρδα και δεν αξίζει. Ή μπορεί από τα ντοκυμαντέρ να αποφασίσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει οπότε δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις, δεν είναι και φτηνό.
Πω ρε μια σεντονάρα που έγραψα.
 
Last edited:
Μηνύματα
87
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι χριστούγεννα
Είπα καληνύχτα κι όλο εδώ είμαι, δεν μου κάνει καρδιά να φύγω.
Καλά, εννοείται ότι θα πάω, έχω δει ντοκιμαντέρ, χάρηκα πολύ που μου το ανέφερες, και μόνο η θέα τους μου προκαλεί δέος.
Θα το διαβάσω ξανά αύριο για τις λεπτομέρειες και να δω και τα links που με παραπέμπεις.
Αύριο θέλω να ρωτήσω και για το parking του αεροδρομίου, τι λέτε; Αφορά το ταξίδι, ναι;
Τώρα οπωσδήποτε καληνύχτα, φιλάκια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.794
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom