Ηνωμένο Βασίλειο Λονδρέζικη Κουλτούρα !!

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΤΑΤΕ .

Για την Tate δεν χρείαζεται να πώ πολλά ,εχουν τόσα υποθεί .
Είναι πλεόν θεσμός η επίσκεψη εκεί , ενοείται οτι η είσοδος είναι free !!

Στο Τμήμα των περιοδικών εκθέσεων μέχρι τις 25 Απριλίου σειρά έχει ο Μεξικανός
Gabriel Orozco .
Τιμή εισιτηρίου 10 λίρες .
Αν και δεν είμαι ο Νο 1 στην μοντέρνα τέχνη δεν μπορώ να πώ οτι δεν άρεσε ο Μεξικανός !!!!

http://www.tate.org.uk/modern/exhibitions/gabrielorozco/

Πάντως εμεις στην ΤΑΤΕ αγαπάμε μόνο Κουνέλη !!!!!!!!!!!!!

Ενα σχόλιο μόνο θέλω να κάνω .Στην ΤΑΤΕ είναι η τρίτη σερι χρονιά που κάνω ενα πέρασμα απο εκει .Προσωπική μου γνώμη είναι οτι δεν εχει την ''ζωντάνια '' την ''δυναμική '' που είχε την πρωτη χρονια που πήγα .
Θα 'ελεγα οτι γεμίζει κόσμο πλεόν λόγω του ''ονοματος ''που εχει κάνει .
ΟΚ τέλος !! απλα ηθελα να το γράψω ........
Στο turbine hall ( υπόγειο ) έχει ενα ωραίο shop με πολυ πρωτότυπα αναμνηστικά και μια μεγάλη συλλογή με ξενόγλωσσα Βιβλία .

Ανεβήκαμε εννοείται και στον 7ο για Καφέ και θέα απο ψηλά .



Στην συνέχεια περάσαμε απο Μillenium Bridge και είμαστε μπροστά στον καθεδρικό του st Paul's .
Είσοδος για τον Ναό 11 λίρες και ωρες λειτουργίας απο 9:30 --16:00 .
Τις δώσαμε πέρσι τις λίρες έτσι φετος απλά μπήκαμε μεχρι τον προθάλαμο ( που στην ουσιά δεν βλέπεις τίποτα ) και φύγαμε .
Δίπλα ακριβώς είναι και το
sportdirect.com
Μαγαζί με αθλητικά σε τιμές σκάνδαλο !!!!!
www.sportdirect.com

Συνεχίζουμε μέσω της fleet street και επόμενη στάση μπροστά σε ενα μνημείο στην μεση του δρόμου που στο πάνω μερος εχει εναν αετό έτοιμο για επίθεση .
Αυτο είναι και το όριο αναμεσα στο city και στο Westminister ανάμεσα στην πηγη του πλούτου και την μοναρχία δηλαδή !!!!

Λίγο πιό κάτω στον ύψος της chancery lane και αριστερά όπως κατεβαίνουμε υπάρχει μία Είσοδος σκούρου χρώματος που οδηγεί στα Ινερ και Μιντλ Τεμπλ .
Εκει εκτός των κτηρίων των δικαστηρίων υπάρχει και ενας υπέροχος Ναός με τα καταπληκτικά ομοιώματα Ναιτών Ιπποτών .
( Πρίν φύγω ειχα δει στην nova ενα αφιέρωμα για τους Ναίτες και τον συγκεκριμένο Ναό . Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση τότε και τελικά δικαιώθηκα να τον δω απο κοντά )
Εννοείται και εδω η είσοδος είναι δωρεάν !!!
Μόνο μια καλοσυνατη κυρία μπαίνοντας σου λεει αν !! θέλεις να αφήσεις τον οβολό σου βγαίνοντας ( και αυτό γιατί την ρωτησα μπαίνοντας αν εχει εισιτήριο )











Βγαίνοντας από άλλη μεριά πλέον στον δρόμο συνεχίζουμε πλέον προς covent garden
--- soho




H ωρα εχει φτάσει σχδόν 5μμ κατευθυνση για φαγητό στην
WARDOOR ST και Princi
Ο ''παλιός'' καλός και τίμιος Ιταλικός Φούρνος με χωρο όμως για να κάτσεις και να απολάυσεις μαγειρεμένα φαγητά ,πίτσες ,γλυκά και espresso !!!!







E μετά απο ένα ωραιότατο πλήρες γεύμα το μόνο πού μας έμενε για σήμερα ήταν να καταλήξουμε στο ξενοδοχείο πείνοντας τσάι στο lobby του ξενοδοχείου ......
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να μαι και γω.Welcome back !
Σε διαβασα μονορουφι δεν εχεις παραπονο!Πολυ ωραιες οι φωτο και σκανδαλιστικοτατες θα ελεγα .Χαιρομαι που περασατε καλα.
ΥΓ Τι παπουτσια ειναι αυτα?Επαθα πλακα !Μιλαμε για τρομερα κομματια κ αν το ηξερα απο πριν θα σου εδινα λεφτα να μου παρεις.Οι τιμες ειναι γυρω στις 50-60-70 λιρες αν ειδα καλα στη φωτο?Η παιρνουν τον ανηφορο?

Φιλε μου εκανες μεγαλη ζημια .Αφησα το φορουμ και επιασα να κοιταω τα irregular Και μαλλον κανουν και παραγγελια μεσω ιντερνετ.Με κατεστρεψες!:haha::haha::haha::haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Φιλε μου εκανες μεγαλη ζημια .Αφησα το φορουμ και επιασα να κοιταω τα irregular Και μαλλον κανουν και παραγγελια μεσω ιντερνετ.Με κατεστρεψες!:haha::haha::haha::haha:

Λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πώ ,απλά μου έκαναν τρομερη εντύπωση και έβαλα φωτό και link .

Πάντως ''διάσημο '' μελος του forum θα είναι αύριο το πρωι εκεί και θα δωσει και την δική του ενημέρωση ;) απο δευτέρα :clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αστο ..το καλο λαγωνικο ξερει και αλλο μονοπατι
www.irregularchoice.com Γραφτηκα ηδη και ξεσκονιζω την καρτα μου:haha:
Τιμες σουπερ!
Οσο εγω θα ψωνιζω ..εσυ γραψε τη συνεχεια!Μην ξεχνιομαστε..μην ξεχνιομαστε!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΗΜΕΡΑ 3η T-REX και SCONS

Είναι πλέον συνήθεια το καλό και γεματο πρωινό .
Σήμερα το πρόγραμμα έχει Kensington Knightsbridge Chelsea και λίγο απο το Covent
που 3 μερες τώρα απλά το προσπερνάμε !!!

Piccadilly line και έξοδο στο σταθμό South Kensington δίπλα δηλαδή απο το Natural History Museum
Στο ίδιο σύμπλεγμα κτηρίων είναι και το science Museum αρκετά ενδιαφέρον ειδικά για μικρά παιδιά .
Εννοείται οτι το Φυσικής Ιστορίας είναι μέρος '' must to see ''
Υπέροχο κτήριο ( μεσα -έξω ) με ''παιδικά '' εκθέματα τύπου Τ-rex αλλά και χιλιάδες΄''πραγματικά ''εκθέματα σε όλες τις ζώνες και σε όλα τα επίπεδα .
Υπέροχη εμπειρία ,αν και το είχα επισκεφτεί και πέρσι !!!!
Στο επιστημών αυτην την φορά δεν πήγαμε .

Είσοδος δωρεάν φυσικά




Εδω Θελω να κάνω μια παρένθεση :
Σε κάποιο post λίγες μέρες πρίν ενα μέλος έγραφε για τις αγγλίδες οι οποίες μεσα στο καταχείμωνο κυκλοφορούν χωρίς καλτσόν με πέδιλα ,με ώμους έξω και δεν κρυώνουν .
Εχω πλεόν την απόδειξη γιατι το κάνουν !!!!!!!!!!!!
Το μαθαίνουν απο την παιδική τους ηλικία



Η μικρή απλά δεν παιζόταν με τίποτα, εμείς είμασταν ισοθερμικές κάλτσες και εκείνη με τα τακούνια


Στήν συνεχεια και δίπλα ακριβώς απο Φυσικής είναι το Victoria & Albert Museum
με δωρεαν είσοδο .
Εδώ πρώτη φορά μπήκαμε και μπορώ να πώ οτι προκειται για εξαιρετικό Μουσείο με απίστευτα εκθέματα απο όλο τον κ΄σομο και ιδιαίτερα απο Κινα Ιαπωνία και γενικότερα Ασία








Επιστροφή μεσω της Knightsbridbe road έχουμε φτασει έξω απο τα Harrods
Μια επίσκεψη είναι ''υποχρεωτικη'' στο υπόγειο με τα υπεροχα εστιατόρια και τα delicatessen προιόντα αλλά και στο ισόγειο στο τμήμα με τα souvenir .
Είχα δεσμευτεί απέναντι στα κορίτσια μου να τους αγοράσω τσαντακι με σκυλάκι !!!!!!





Βγαίνοντας απο Harrods και λίγο μετα στα δεξία ξεκινάει η Sloan street το αντίπαλο δέος της Bond street .
Μπουτίκ ρούχων κυρίως όλων των ''μεγαλων ''σχεδιαστών .
Θα τολμήσω να πω οτι η bond μου αρεσε σαν δρόμος και βιτρίνες περισσότερο .
Μπορεί να έφταιγε και το αφόρρητο κρύο που κάνει σημερα .
Φτασαμε Sloan Square και είμαστε στην καρδυά του Chelsea.
Συνεχίζουμε την sloan μετα την πλατεία και πάμε πρός την γωνία με την Pimlico
όπου είχα τσεκαρει ενα υπέροχο ιταλικό εστιατόριο για φαγητό .

Λάθος υπολογισμός όμως !!!!
δεν είχα όμως καπου σημειώσει ότι το μαγαζί λειτουργεί με ''σπαστό ωράριο ''.
12¨-14:30 & 18:30 -22:30 ,είχα μείνει με την ιδέα οτι είναι συνεχες ωράριο .

Η διευθυνση του είναι Pimlico Road 87
metro :sloan square

Δίνω το link του εστιατορίου

Tinello

Και τώρα τι κανουμε ???? σε αυτες τις περιπτώσεις τρώμε στο δρόμο
Επιστροφή με λεωφορείο στο covent garden και κατευθείαν στο υπόγειο του Market για Παέγια !!!!!!!



έπίσης στο υπόγειο έχει και ενα μικρό υπέροχο μαγαζί με γλυκάκια μούρλια !!!



Στήν συνέχεια είμαστε έτοιμοι για την βολτα μας γυρω απο το market με όλους τους καλλιτέχνες να δίνουν το δικό τους ρεσιτάλ

συνεχίζεται ......έρχονται και τα scons !!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ας μας πει καποιος που εχει παει κ στα 2.Ποιο ειναι καλυτερο ..το Φυσικης Ιστοριας του Λονδινου ή της ΝΥ?
Εγω εχω παει στο ΝΥ -οταν ξαναπαω Λονδινο να μην παω?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ας μας πει καποιος που εχει παει κ στα 2.Ποιο ειναι καλυτερο ..το Φυσικης Ιστοριας του Λονδινου ή της ΝΥ?
Εγω εχω παει στο ΝΥ -οταν ξαναπαω Λονδινο να μην παω?
:haha: Η απορία της ημέρας!

Thx KLEO!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και τώρα τι κανουμε ???? σε αυτες τις περιπτώσεις τρώμε στο δρόμο
Επιστροφή με λεωφορείο στο covent garden και κατευθείαν στο υπόγειο του Market για Παέγια !!!!!!!
Δεν θελω να σ' αηδιασω αλλα πριν μερικες μερες ειχα γραψει σε αλλο τοπικ: "Εγω παντως σ' αυτο το καζανι με την παεγια εχω φτυσει. Να το ξερετε..."
 
Last edited by a moderator:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom