Λουξεμβούργο Λουξεμβούργο - Ταξίδι στην πόλη του παραμυθιου

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχάριστη, γλαφυρή, ενδιαφέρουσα, οχι μόνο ως ταξιδιωτική η ιστορία σου! Αρχισες γαλλικά ή.. νοηματική για να πιάσεις όλους τους επόμενους προορισμούς;; ;)
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια...

Δεν άρχισα ακόμη μαθήματα, αφού έστω κι έτσι, τα καταφέρνω να τα βγάζω πέρα ακόμα και με τους Γάλλους... :)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αναζητώντας πληροφορίες για Λουξεμβούργο...έπεσα πάνω στην ιστορία σου!Πολύ καλή αναλυτική η περιγραφή σου,με παραξένεψε το γεγονός ότι επικρατεί τέτοια ερημιά τα βράδυα...μετά τις 7 ψυχή έξω:roll:,τελικά απ'ότι κατάλαβα ενώ η αρχική εντύπωση είναι λίγο μυστήρια, μετά η πόλη σ'αποζημιώνει με τις ομορφιές της καθώς την ανακαλύπτεις!και σίγουρα δε βαριέται κανείς ένα τριήμερο;
Οσον αφορά δε τη σκηνή που περιγράφεις στο εστιατόριο που παίρνεις το δείπνο μόνος σου...το γεγονός ότι αναγκάζεσαι να καθήσεις πολλές φορές στο πιό απόμερο τραπέζι...και το θέμα της κοινωνικής διάστασης πέραν της ανάγκης του φαγητού που έτσι όταν είσαι μόνος παύει να υπάρχει...ομολογώ ότι μέ άγγιξε και σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ όταν ταξιδεύω μόνη.
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
αυτη η ιστορια γιατι ειναι με τις ταξιδιωτικες ιστοριες της Πορτογαλλιας? καποιος να το διορθωσει..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σορι που το λέω εδώ , αλλά και η ιστορία του taver για Ισραήλ δεν είναι στη σωστή της θέση.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Την ιστορία αυτή τη βρήκα τυχαία πριν από ένα χρόνο και κάτι ψάχνοντας πληροφορίες για Λουξεμβούργο στο google....έγινε η αφορμή να ανακαλύψω το Travelstories....;)
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος των Άλπεων
Τύφλα να 'χει ο Lonely Planet, ότι θα βρω πιο αναλυτική ιστορία για το Lux δεν το περίμενα! Ευχαριστώ πολύ, taver! Αλλα πιάστηκε η καρδιά μου με τόση ερημιά! Μέχρι και το τουριστικό τρενάκι έρημο πια; Και επίσης, τα είδες όλα σε 2 μέρες και πήγες και σε 3 μουσεία; Με λίγα λόγια, εμείς που θα μείνουμε 4 μέρες αναγκαστικά κάτι πρέπει να σκεφτούμε για μονοήμερη απόδραση. Έχεις κάτι να προτείνεις σε κοντινή απόσταση (κατά προτίμηση εκτός Λουξεμβούργου), κοντά στη μια ώρα με τρένο πάνω-κάτω; Βέλγιο έχουμε πάει πρόσφατα, κάτι σε Γαλλία ή Γερμανία λέμε. Η Τρίερ αξίζει;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Τύφλα να 'χει ο Lonely Planet, ότι θα βρω πιο αναλυτική ιστορία για το Lux δεν το περίμενα! Ευχαριστώ πολύ, taver! Αλλα πιάστηκε η καρδιά μου με τόση ερημιά! Μέχρι και το τουριστικό τρενάκι έρημο πια; Και επίσης, τα είδες όλα σε 2 μέρες και πήγες και σε 3 μουσεία; Με λίγα λόγια, εμείς που θα μείνουμε 4 μέρες αναγκαστικά κάτι πρέπει να σκεφτούμε για μονοήμερη απόδραση. Έχεις κάτι να προτείνεις σε κοντινή απόσταση (κατά προτίμηση εκτός Λουξεμβούργου), κοντά στη μια ώρα με τρένο πάνω-κάτω; Βέλγιο έχουμε πάει πρόσφατα, κάτι σε Γαλλία ή Γερμανία λέμε. Η Τρίερ αξίζει;
Εντός Λουξεμβούργου (Χωρα) αξίζει μια επίσκεψη στο Viaden.
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
φεύγω σε 3 μέρες για Λουξεμβούργο και δυστυχώς θα έχω πολύ λίγο ελεύθερο χρόνο!! αν θέλω να επισκεφθώ ένα μουσείο, ποιο προτείνετε γιατί δεν βλέπω χρόνο για παραπάνω??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom