Γαλλία Λούβρο Παρίσι

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σας!
Πολύ ωραίο το link του μέλους LikeNoOther για το 2-Hour Visit at the Louvre. Άρα πιστεύετε ότι είναι εφικτό να δούμε 5-10 βασικά εκθέματα αν πάμε παρασκευή απόγευμα? Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ τη δωρεάν είσοδο την 1η παρακ του μήνα διότι θα είμαστε με παιδιά και δε νομίζω να αντέξουν πάνω από 2-3 ώρες!
Από όσο γνωρίζω δωρεάν είναι η 1η Κυριακή κάθε μήνα για την περίοδο Οτωβρίου- Μαρτίου.
Για Παρασκευή δεν έχω διαβάσει.
Επίσης, τα παιδιά είναι πάντα δωρεάν και φυσικά τις Κυριακές με δωρεάν είσοδο οι ουρές θα είναι ατελείωτες ακόμη και με το ηλεκτρονικό μηδενικό εισιτήριο που θα έχουν ήδη βγάλει οι περισσότεροι (εάν υπάρχει).
Η ταλαιπωρία θα είναι μέχρι να μπείτε και όχι μέσα.
Για τα βασικά αξιοθέατα σας αρκούν οι 3 ώρες αρκεί να κάνετε μια προεργασία στο τι θέλετε να δείτε.
Δεν ξέρω πότε σκέφτεστε να πάτε ούτε τι ηλικίες έχουν τα παιδιά σας και πόσο εκπαιδευμένα είναι σε μουσεία. Κάποια παιδιά βαριούνται εύκολα και δεν αντέχουν ούτε μία ώρα σε μουσείο. Άρα φροντίζουμε να έχουμε έναν οδηγό μαζί μας για να τους πούμε και λίγα πράγματα για κάποια εκθέματα για να τους τραβήξουμε το ενδιαφέρον...😉
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.501
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από όσο γνωρίζω δωρεάν είναι η 1η Κυριακή κάθε μήνα για την περίοδο Οτωβρίου- Μαρτίου.
Για Παρασκευή δεν έχω διαβάσει.
Επίσης, τα παιδιά είναι πάντα δωρεάν και φυσικά τις Κυριακές με δωρεάν είσοδο οι ουρές θα είναι ατελείωτες ακόμη και με το ηλεκτρονικό μηδενικό εισιτήριο που θα έχουν ήδη βγάλει οι περισσότεροι (εάν υπάρχει).
Η ταλαιπωρία θα είναι μέχρι να μπείτε και όχι μέσα.
Για τα βασικά αξιοθέατα σας αρκούν οι 3 ώρες αρκεί να κάνετε μια προεργασία στο τι θέλετε να δείτε.
Δεν ξέρω πότε σκέφτεστε να πάτε ούτε τι ηλικίες έχουν τα παιδιά σας και πόσο εκπαιδευμένα είναι σε μουσεία. Κάποια παιδιά βαριούνται εύκολα και δεν αντέχουν ούτε μία ώρα σε μουσείο. Άρα φροντίζουμε να έχουμε έναν οδηγό μαζί μας για να τους πούμε και λίγα πράγματα για κάποια εκθέματα για να τους τραβήξουμε το ενδιαφέρον...😉
Το Λούβρο είναι δωρεάν το βράδυ της πρώτης Παρασκευής του μήνα εκτός Ιουλίου και Αυγούστου όπως έχει γραφτεί ήδη. Εδώ το λινκ από το επίσημο site: La Nocturne du vendredi

Για υπόλοιπα μουσεία ισχύει το πρώτη Κυριακή του μήνα και για συγκεκριμένα αξιοθέατα όπως concirgerie, αψίδα του θριάμβου, Pompidou αυτό ισχύει από Οκτώβρη μέχρι Απρίλη.

Άλλη μία εξαίρεση είναι το bourse de commerce που είναι δωρεάν το πρώτο Σάββατο του μήνα το απόγευμα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το Λούβρο είναι δωρεάν το βράδυ της πρώτης Παρασκευής του μήνα εκτός Ιουλίου και Αυγούστου όπως έχει γραφτεί ήδη. Εδώ το λινκ από το επίσημο site: La Nocturne du vendredi

Για υπόλοιπα μουσεία ισχύει το πρώτη Κυριακή του μήνα και για συγκεκριμένα αξιοθέατα όπως concirgerie, αψίδα του θριάμβου, Pompidou αυτό ισχύει από Οκτώβρη μέχρι Απρίλη.

Άλλη μία εξαίρεση είναι το bourse de commerce που είναι δωρεάν το πρώτο Σάββατο του μήνα το απόγευμα.
Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι το Λούβρο εξαιρείται από την πρώτη Κυριακή του μήνα και έχει και διευρυμένο ωράριο την πρώτη Παρασκευή κάθε μήνα...
Παλιά ίσχυε διευρυμένο ωράριο κάθε Πέμπτη...
Δηλαδή τώρα δεν έχει δωρεάν είσοδο την πρώτη Κυριακή του μήνα όπως τα υπόλοιπα μουσεία;
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Ναι, σήμερα έβγαλαν διαθέσιμες ημερομηνίες για όλο τον Γενάρη . Βέβαια, με τη νέα αναμενόμενη αυξημένη τιμή. 22€
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.107
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το νέο εισιτήριο από 15 Γενάρη 2024 στα 22€. Αύξηση 5€, όχι άσχημα.
 

steisy

Member
Μηνύματα
30
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Από όσο γνωρίζω δωρεάν είναι η 1η Κυριακή κάθε μήνα για την περίοδο Οτωβρίου- Μαρτίου.
Για Παρασκευή δεν έχω διαβάσει.
Επίσης, τα παιδιά είναι πάντα δωρεάν και φυσικά τις Κυριακές με δωρεάν είσοδο οι ουρές θα είναι ατελείωτες ακόμη και με το ηλεκτρονικό μηδενικό εισιτήριο που θα έχουν ήδη βγάλει οι περισσότεροι (εάν υπάρχει).
Η ταλαιπωρία θα είναι μέχρι να μπείτε και όχι μέσα.
Για τα βασικά αξιοθέατα σας αρκούν οι 3 ώρες αρκεί να κάνετε μια προεργασία στο τι θέλετε να δείτε.
Δεν ξέρω πότε σκέφτεστε να πάτε ούτε τι ηλικίες έχουν τα παιδιά σας και πόσο εκπαιδευμένα είναι σε μουσεία. Κάποια παιδιά βαριούνται εύκολα και δεν αντέχουν ούτε μία ώρα σε μουσείο. Άρα φροντίζουμε να έχουμε έναν οδηγό μαζί μας για να τους πούμε και λίγα πράγματα για κάποια εκθέματα για να τους τραβήξουμε το ενδιαφέρον...😉
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!
Τέλη Απριλίου-αρχές Μάϊου του '24 θα πάμε. Τα παιδιά είναι 11 κ 13.
 

meli90

Member
Μηνύματα
81
Likes
10
Καλησπέρα σε όλους. Θέλουμε να επισκεφτούμε το Λούβρο. Θα σας είμαι ειλικρινής, θέλουμε να δούμε βασικά εκθέματα. Πετυχαίνουμε την 1η Παρασκευή του μήνα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η αναμονή στην ουρά. Βρήκα κάποια εισιτήρια, που σου δίνουν λέει δώρο και βόλτα στον Σηκουάνα με 18€. Γνωρίζετε αν ισχύουν; Επίσης δεδομένου ότι θα έχουμε άτομο σε αμαξίδιο μαζί μας, υπάρχει πιθανότητα να έχουμε κάποια προτεραιότητα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους. Θέλουμε να επισκεφτούμε το Λούβρο. Θα σας είμαι ειλικρινής, θέλουμε να δούμε βασικά εκθέματα. Πετυχαίνουμε την 1η Παρασκευή του μήνα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει η αναμονή στην ουρά. Βρήκα κάποια εισιτήρια, που σου δίνουν λέει δώρο και βόλτα στον Σηκουάνα με 18€. Γνωρίζετε αν ισχύουν; Επίσης δεδομένου ότι θα έχουμε άτομο σε αμαξίδιο μαζί μας, υπάρχει πιθανότητα να έχουμε κάποια προτεραιότητα;
Καλησπέρα. Αυτό θα σου φανεί χρήσιμο. Visitors with physical disabilities
 

james9t

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Αγορά εισιτηριών για Λουβρο να κάνω από το επίσημο site? Βλεπω μονο general admission δεν εχει καπου fast pass επιλογη για να γλυτωνεις ουρες.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Αν θυμάμαι καλά, η ουρά στο Λούβρο είναι για να βγάλεις εισιτήρια, οπότε αν το έχεις ήδη αγορασμένο θα την αποφύγεις έτσι κ ιαλλιώς. Η δεύτερη ουρά είναι για το security που δεν νομιζω να υπαρχει κάποιο fast pass. Πολλοί λένε ότι αν πας από την είσοδο της υπόγειας διάβασης έχει λιγότερο κόσμο. Εμείς πάντως όταν πήγαμε περιμέναμε το πολύ 15 λεπτά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom