Γαλλία Λούβρο Παρίσι

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Εντελώς τυχαία το είδα την περασμένη Παρασκευή ότι ήταν δωρεάν. Πήγα στοχευμένα για να δω τα highlights, μια ώρα αναμονής στην ουρά και δύο για συγκεκριμένη διαδρομή που βρήκα εδώ -> 2-Hour Visit at the Louvre: My Must-sees Short Itinerary Νομίζω ότι για να δεις όλα ή έστω τα περισσότερα εκθέματα χρειάζονται τουλάχιστον άλλες 2-3 επισκέψεις και δη ολοήμερες...
 

Attachments

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Καλησπέρα σας και καλά ταξίδια να έχουμε. Θέλω να επισκεφθώ το Λούβρο μεταξύ 4 και 9 Φεβρουαρίου 2024 που θα βρίσκομαι στο Παρίσι, αλλά δεν μπορώ να βρω εισιτήριο στο επίσημο site.Τί συμβαίνει; Εξαντλήθηκαν ή είναι νωρίς ακόμα; Είμαι απαρηγορητος, πότε θα ξαναπάω εκεί....
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
459
Καλησπέρα σας και καλά ταξίδια να έχουμε. Θέλω να επισκεφθώ το Λούβρο μεταξύ 4 και 9 Φεβρουαρίου 2024 που θα βρίσκομαι στο Παρίσι, αλλά δεν μπορώ να βρω εισιτήριο στο επίσημο site.Τί συμβαίνει; Εξαντλήθηκαν ή είναι νωρίς ακόμα; Είμαι απαρηγορητος, πότε θα ξαναπάω εκεί....
Δεν έχει ανοίξει ακόμα το πλάνο για το 2024. Συνήθως ανοίγουν για 8 εβδομάδες
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μην ανησυχείς! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις εισιτήριο για το Λούβρο μήνα Φλεβάρη, περίοδο με χαμηλή τουριστική κίνηση.
Απεναντίας θα σου πρότεινα να κλείσεις εισιτήριο 2 μέρες πριν πας για να δεις και τον καιρό και να διαλέξεις μια ωραία βροχερή μέρα για επίσκεψη στο μουσείο.😉.
Εγώ πάντως που το επισκέφτηκα μέσα Αυγούστου (το 2016) έκλεισα εισιτήριο 1 μέρα πριν και αφού είχα φτάσει στο Παρίσι.
Από ότι διάβασα και σε μια πρόσφατη ιστορία μέλους που πήγε τον Μάιο, έκλεισε το πρωί της μέρας που το επισκέφτηκε.
Θεωρώ απίθανο να δυσκολευτείς στην εύρεση εισιτηρίου.
 

nikkap

Member
Μηνύματα
21
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Μην ανησυχείς! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις εισιτήριο για το Λούβρο μήνα Φλεβάρη, περίοδο με χαμηλή τουριστική κίνηση.
Απεναντίας θα σου πρότεινα να κλείσεις εισιτήριο 2 μέρες πριν πας για να δεις και τον καιρό και να διαλέξεις μια ωραία βροχερή μέρα για επίσκεψη στο μουσείο.😉.
Εγώ πάντως που το επισκέφτηκα μέσα Αυγούστου (το 2016) έκλεισα εισιτήριο 1 μέρα πριν και αφού είχα φτάσει στο Παρίσι.
Από ότι διάβασα και σε μια πρόσφατη ιστορία μέλους που πήγε τον Μάιο, έκλεισε το πρωί της μέρας που το επισκέφτηκε.
Θεωρώ απίθανο να δυσκολευτείς στην εύρεση εισιτηρίου.
Μια χαρά. Ευχαριστώ.
 

steisy

Member
Μηνύματα
33
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σας!
Πολύ ωραίο το link του μέλους LikeNoOther για το 2-Hour Visit at the Louvre. Άρα πιστεύετε ότι είναι εφικτό να δούμε 5-10 βασικά εκθέματα αν πάμε παρασκευή απόγευμα? Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ τη δωρεάν είσοδο την 1η παρακ του μήνα διότι θα είμαστε με παιδιά και δε νομίζω να αντέξουν πάνω από 2-3 ώρες!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα σας!
Πολύ ωραίο το link του μέλους LikeNoOther για το 2-Hour Visit at the Louvre. Άρα πιστεύετε ότι είναι εφικτό να δούμε 5-10 βασικά εκθέματα αν πάμε παρασκευή απόγευμα? Θα ήθελα να εκμεταλλευτώ τη δωρεάν είσοδο την 1η παρακ του μήνα διότι θα είμαστε με παιδιά και δε νομίζω να αντέξουν πάνω από 2-3 ώρες!
Καλημέρα. Ναι προλαβαίνετε να δείτε τα βασικά εκθέματα αν πάτε στοχευμενα. Μόνο για τη Μόνα Λίζα υπάρχει μεγάλη αναμονή, μπορείτε να την δείτε από μακριά φυσικά.

Ο χρόνος είναι περιορισμένος, το ωράριο είναι 18:00 με 21:45 και με την ουρά που θα έχει μειώνεται ακόμα περισσότερο. Αν δεν κάνω λάθος μερικές μέρες πριν βγάζουν μηδενικά εισιτήρια που φαντάζομαι σε γλιτώνουν λίγο απ'τις ουρές. Δεν είναι στάνταρ η μέρα που τα βγάζουν, θέλει να το τσεκάρετε συνέχεια.
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλησπέρα...δηλώνω τρομοκρατημένη..Πάω Παρίσι τέλος Γενάρη και δε μου βγάζει διαθέσιμα εισιτήρια για Λούβρο. Αυτό ήταν; τέλείωσαν;
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
459
Καλησπέρα...δηλώνω τρομοκρατημένη..Πάω Παρίσι τέλος Γενάρη και δε μου βγάζει διαθέσιμα εισιτήρια για Λούβρο. Αυτό ήταν; τέλείωσαν;
ίσως δεν έχει ανοίξει το πλάνο ακόμη... Δοκίμασε πάλι αργότερα
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.995
Μηπως γιατι θα ισχυουν νεες τιμες εισοδου απο 15 Ιανουαριου; Οποτε, οπως λεει και ο Θανασης, ανοιξει αργοτερα η διαθεσιμοτητα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.491
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom