Αίγυπτος Λούξορ- Αίγυπτος: Καρνάκ και άλλες ιστορίες.

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Όντως επιβλητικό το Κάρνακ αν και εγώ ήμουν κάπως πιο άτυχος καθώς από την κορυφή του παρκινγκ μια λαοθάλασσα απλωνόταν ως την καρδιά του ναού! Καλά ας μην μιλήσω για το σκαθάρι το οποίο το είδα φευγαλέα λόγω των κινεζογιαπωνέζων που το είχαν εγκλωβίσει με τις χαζοσβούρες που… όφειλαν να κάνουν...
:xmas_lol: Τυχερέ! Εσύ είδες μόνο Ασιάτες να κυκλώνουν το "ζωντανό". Οταν πήγα ήταν Πάσχα και όπως καταλαβαίνεις ορδές και.... οι Βορειοευρωπαίοι. Τέτοια χαρά για φούρλες....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Marydim συμφωνώ απολυτα για το καρνακ!!
απο τα καλύτερα που έχει να δείξει η αίγυπτος!!
ειχα την τύχη να παρακολουθήσω "ήχος και φώς" συγκλονιστική εμπειρία!!
Ομως!! πηγα πριν πολλααααα χρονια στον νότο της αιγύπτου..
ευχαριστώ που μου τα φρεσκάρεις!!

Αν σου πω πόσο ότι το μετάνιωσα που δεν πήγαμε στο Ήχος και Φως στο Καρνάκ!
Αλλά είχαμε πάει στο Ήχος και Φως στο Ασσουάν, είχα διαβάσει κιόλας ότι δεν αξίζει και ιδιαίτερα η παράσταση και το αφήσαμε τελικά. Όταν όμως βρεθήκαμε το τελευταίο βράδυ στο Ναό του Λούξορ καταλάβαμε τι μεγάλο λάθος που κάναμε και δεν είδαμε το Καρνάκ υπό το φως των αστεριών.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ακουσατε για την τρομοκρατικη επιθεση στην αιγυπτο?Εχουν μαλλον γινει δυσκολα τα πραγματα
Η επίθεση έγινε σε κοπτική εκκλησία στην Αλεξάνδρεια και δεν έχει άμεση σχέση με τις τουριστικές περιοχές. Για καλό και για κακό, πάντως, όσοι πάτε Κάιρο αυτή την εποχή αποφύγεται την περιοχή των Κοπτών ή Παλαιό Κάιρο όπως λέγεται αλλιώς.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
marydim περιγράφεις πολύ ωραία και μου μεταφέρεις τη μυστηριακή ατμόσφαιρα του ναού! Ο νότος της Αιγύπτου αποτελεί ταξίδι-όνειρο για μένα!
Σου εύχομαι να το πραγματοποιήσεις άμεσα γιατί πραγματικά είναι ένα ονειρικό ταξίδι. Εξάλλου, κάτι ήξερε ο κύριος Κουκ που ταξιδεύει τους Άγγλους σε εκείνα τα μέρη τόσα χρόνια τώρα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όντως επιβλητικό το Κάρνακ αν και εγώ ήμουν κάπως πιο άτυχος καθώς από την κορυφή του παρκινγκ μια λαοθάλασσα απλωνόταν ως την καρδιά του ναού! Καλά ας μην μιλήσω για το σκαθάρι το οποίο το είδα φευγαλέα λόγω των κινεζογιαπωνέζων που το είχαν εγκλωβίσει με τις χαζοσβούρες που… όφειλαν να κάνουν...
Τρεις γύρους γύρω από το Σκαραβαίο για καλή τύχη, πέντε για να καλοπαντρευτείτε και εννέα για να κάνετε γερά παιδιά.
Όπως αναφέρει όμως ο kalspiros αν καταφέρετε και κάνετε έστω και ένα πρέπει να το πανηγυρίσετε δεόντως.
Εγώ πάντως χώθηκα σε ένα γιαπωνεζορώσικο γκρουπ και τις κατάφερα μερικές στροφές αν και τότε να πω την αλήθεια δεν ήξερα γιατί έρχονται γύρω γύρω όλοι! Αργότερα το διάβασα σε έναν ταξιδιωτικό οδηγό και μάλλον πρέπει να έκανα περισσότερες από πέντε γιατί ένα χρόνο μετά παντρεύτηκα.:xmas_lol:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλή Χρονιά και πάντα καλοτάξιδη marydim :xmas_wink:
Πόσο δίκιο έχεις για το Καρνάκ!!! Απόλυτα επιβλητικό και υποβλητικό. Προσωπικά μου κόπηκε η αναπνοή στην πρώτη ματιά. Υπέροχο.
Σ' ευχαριστώ maira. Αντεύχομαι τα καλύτερα και για σένα. Καλά ταξίδια σε τόσο όμορφα μέρη όπως το Καρνάκ και γενικά το Λούξορ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom