ΜΑΝΗ

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κι εμένα πάντως το Μαυροβούνι δε μου αρέσει καθόλου, πολύ μέτρια παραλία έως και αδιάφορη. Για πιο νότια Λακωνία έχεις κοιτάξει καθόλου προς Νεάπολη μεριά; Δεν την προτείνω τοπικιστικά μην παρεξηγηθώ... :D απλά νομίζω οτι οι παραλίες είναι σαφώς ανώτερες.
Βέβαια δεν είναι ιδιαίτερα οργανωμένες, ξαπλώστρες, μπαράκια κτλ αλλά γενικά προσφέρονται για οικογενειακές διακοπές, ειδικά προς Βιγκλάφια είναι και ρηχές και ζεστές.
Και όλο και κάποια εκδρομή μπορείτε να κάνετε στα πέριξ, Ελαφόνησσος, Σπήλαιο Καστανιάς.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Nedelja για το Βαθύ που ειναι μετα το Μαυροβουνι έχεις άποψη;
Γιατί καποιοι αλλοι τουρίστες περσι μου είπαν ότι είναι καλή η παραλία
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μάλλον δε διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω.

Αυτό που εννοούσα είναι από τις δύο επιλογές ξενοδοχείων που δίνεις, να απορρίψετε το κατάλυμα που βρίσκεται μπροστά στην παραλία του Μαυροβουνίου και να ψάξετε καλύτερα την περίπτωση αυτού στο διπλανό Βαθύ.
Νομίζω ότι το Βαθύ είναι καλύτερο και από θάλασσα και από αέρα.

Σίγουρα θα ανταποκριθούν και οι γνώστες της περιοχής, καθώς και οι γονείς που έχουν βρεθεί στην περιοχή, για να σε συμβουλέψουν καλύτερα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Nedelja για το Βαθύ που ειναι μετα το Μαυροβουνι έχεις άποψη;
Γιατί καποιοι αλλοι τουρίστες περσι μου είπαν ότι είναι καλή η παραλία
Όχι δυστυχώς κι αν έχω πάει θα ήμουν μικρή οπότε δε θυμάμαι.
Βασικά στην Νότια Λακωνία έχεις πιο πολλές επιλογές από άποψη παραλιών πάντα, από την άλλη από τη στιγμή που θα έχετε και το μπεμπέ δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να πηγαίνετε σε διαφορετικές παραλίες, αν θέλεις δηλαδή απλά μια αξιοπρεπή παραλία για τα μπάνια σας ίσως το Βαθύ να είναι οκ.
Στα υπόλοιπα νομίζω το Γύθειο μοιάζει με τη Νεάπολη, μικρές πόλεις παραθαλάσσιες με λίγα μαγαζάκια, καφέ, ουζερί και πολύ υγρασία κάποια βράδια.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Από το Γύθειο έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις. Το θυμάμαι γραφικό και με καλό φαγητό.
Το μόνο τότε αρνητικό ήταν οι πολλές κατσαρίδες στο δρόμο. Περισσότερες σε παραλιακό μέρος δεν έχω συναντήσει. Ελπίζω να το έχουν λύσει πια το πρόβλημα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον το εχουμε χτισει το Μπελελεν και το Βαθυ -Πορτο Αγερανος .
Αν ειναι να συγκρινω απο αποψη παραλιας το Βαθυ με το Μαυροβουνι,θα προτιμησω το Βαθυ ..αν και ουτε αυτο ειναι κατι το ιδιαιτερο.Μη φανταστεις καμια απεραντη αμμουδια ..εχει ανακατεμενο βοτσαλακι ...και μεσα στη θαλασσα ,ο βυθος δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο..και τις περισσοτερες φορες υπαρχουν μικρα ψαρακια ,που τσιμπανε.
Ειναι πρασινη περιοχη ..δεν λεω ..(για Μανη ) ..το ξενοδοχειο Belle Ellene υπαρχει απο πολυ παλια ..δε μου φαινεται και ιδιαιτερα ανακαινισμενο απο εξω..για μεσα δεν ξερω.
Απο το χοτελ αυτο το Γυθειο ειναι καμια 15-16 χιλ ...απο το Μαυροβουνι ειναι διπλα.
Το Γυθειο ειναι υπεροχο !!!
Τωρα κοντινες παραλιες στο Βαθυ ..ειναι το Σκουταρι (αυτο εχει 3 καλουτσικες αμμουδερες παραλιες ),οι Καμαρες (τεραστια παραλια -αμμος με ψιλο βοτσαλακι),απο Σκουταρι πας για Κοτρωνα και ανατολικη-Προσηλιακη Μανη.Η Αρεοπολη ειναι αλλα 15 χιλ περιπου απο το Μπελελεν και απο κει πας για τα μερη μου Οιτυλο-Λιμενι και μεσα Μανη.Τωρα για να φτασετε μεχρι Στουπα-Καρδαμυλη μακρυα το βλεπω απο κει με το μωρο.
Συμπερασματικα λοιπον και οι 2 παραλίες που βαζεις στη ζυγαρια ,δε λενε και πολλα ,αλλα εχει καλες παραλιες στην ευρυτερη περιοχη,αν θελησετε να κανετε καποια χιλ με το αμαξι.
 

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
Καλησπέρα,
Θα ήθελα τη γνώμη σας στο παρακάτω.
Είμαστε μία παρέα 5-6 ατόμων και θέλουμε να κάνουμε διακοπές στην περιοχή της Μάνης - Γυθείου. Ψάχνουμε να βρούμε να κλείσουμε ένα σπίτι για 15 μέρες. Επίσης θέλουμε να επισκεφθούμε και παραλίες που να είναι spot για windsurf.
Έχετε να προτέινετε κάτι;
Ευχαριστώ
 

brabus67

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
βενετια
Ταξίδι-Όνειρο
κουβα
μανη μενεις στον μαγικα αγριο γερολιμενα που τον εχεις για εδρα στα περιξ και μενεις porto mani suites, kyrimai η και στον λαουλα με την σειρα που τα γραφω
 

giorgosn_s

Member
Μηνύματα
32
Likes
23
μανη μενεις στον μαγικα αγριο γερολιμενα που τον εχεις για εδρα στα περιξ και μενεις porto mani suites, kyrimai η και στον λαουλα με την σειρα που τα γραφω
Ευχαριστώ,

Από εκεί βολεύει να πηγαίνω μέχρι Μαυροβούνι ή μήπως είναι μακρια;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Γενικα στη Μανη δεν εχει τα φοβερα κυματα.Σερφαδες σπανιως βλεπουμε κατω.
Αντε να πω το Μαυροβουνι ενδεικνυται..το πορτο Αγερανος ..αμα το πιασει κυμα... και ενδεχομενως το Μαρμαρι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom